موارد غیر مشمول ارسال معاملات فصلی از منظر سازمان امور مالیاتی؟

28
17330
موارد غیرمشمول ارسال معاملات فصلی

معاملات فصلی یکی از مباحث مهم مالیاتی است که در تمام مجامع و کانال های ارتباطی حسابداران و حسابرسان مطالبی از آن ارائه می‌شود. ولی باز هم جای بحث و گفتگو دارد. موضوع با اهمیتی که تکرار آن ما را بر این داشت تا امروز مطلبی را برایتان منتشر نماییم موارد غیرمشمول از ارسال معاملات فصلی (موارد معاف از ماده ۱۶۹) بود. اینکه حسابداران چه مواردی را باید ارسال کنند و از ارسال کدام آیتم‌ها باید خودداری شود مساله‌ای است که باید به آن پرداخت.

صورت معاملات فصلی چیست؟

گزارشات فصلی طبق ماده ۱۶۹ مکرر ق م م به معنی ثبت و ارسال اطلاعات خرید و فروش و قراردادها و هم چنین ارائه اطلاعات صادارات و واردات و بیمه و حمل و نقل و اجاره مربوط یک فصل می‌باشد که باید در بازه زمانی یک ماه و نیم پس از پایان هرفصل به صورت الکترونیکی از طریق سامانه ارسال صورت معاملات فصلی TTMS به اداره دارایی ارسال شود.

موارد عدم شمول ارسال فهرست معاملات فصلی

طبق بخشنامه: ۲۰۰/۲۳۹۹۷/ص موارد موارد غیرمشمول از ارسال معاملات فصلی به صورت زیر است:

 1. خرید و فروش و سود و کارمزد اوراق بهادار.
 2. خرید و فروش سهام و سهم الشرکه و حق تقدم سهام یا سهم‌الشرکه .
 3. سود و کارمزد و جریمه های بانکها، صندوق تعاون، صندوقهای حمایت از توسعه بخش کشاورزی، مؤسسات
  اعتباری غیربانکی مجاز و صندوق‌های قرض‌الحسنه.
 4. حق عضویت اعضاء مجامع حرفه‌ای، احزاب و انجمن‌ها و تشکل‌های غیردولتی دارای مجوز از مراجع ذی‌صلاح.
 5. دریافت و پرداخت هایی که به موجب قانون توسط دستگاه های اجرائی به تشکل های قانونی، نهادهای عمومی غیردولتی،مجامع حرفه ای، انجمن ها، انجمن های صنفی، اتحادیه ها، احزاب، اشخاص حقیقی و حقوقی انجام می‌شود.
 6.  دریافت و پرداخت هایی که به موجب قانون توسط تشکل های قانونی،نهادهای عمومی غیردولتی، مجامع حرفه ای، انجمن ها، انجمن های صنفی، اتحادیه ها، احزاب به اشخاص حقیقی و حقوقی انجام می‌شود.
 7. کمک‌ها، جوائز و هدایای بلاعوض.
 8. مبالغی که تحت عناوین جریمه یا خسارت، انواع عوارض و مالیات(به استثناء مالیات و عوارض قانون مالیات بر ارزش افزوده) حق ثبت، حق تمبر، حقوق گمرکی و موارد مشابه، به دستگاه‌های اجرائی پرداخت می‌شود.
 9. مال الاجاره های املاک موضوع ماده ۵۳ قانون مالیاتهای مستقیم.
 10. بنگاه های املاک و دفاتر اسناد رسمی ملزم به ارسال فهرست ثمن معاملات نبوده و فقط بابت حق الزحمه دریافتی و هزینه‌های مرتبط مشمول تکالیف ماده ۱۶۹ مکرر می‌باشند.
 11. حقوق و دستمزد پرداختی موضوع فصل سوم از باب سوم قانون مالیات‌های مستقیم؛ (در زیر به تشریح این موضوع پرداخته می‌شود).
 12. وجوه پرداختی بابت حق نگه‌داری(شارژ) ساختمان محل فعالیت و آبونمان‌های پرداختی.
 13. معاملات نقل و انتقال املاک موضوع ماده ۵۹ قانون مالیاتهای مستقیم برای متعاملین.

فصل سوم از باب سوم مالیات های مستقیم به چه موضوعی اشاره دارد؟

ماده ۸۲ تا ۹۲ قانون مالیات های مستقیم در این فصل به درآمد حقوق اشاره دارد. اینکه برای چه نوع درآمدهایی که ناشی از حقوق می‌باشد باید مالیات محاسبه کرد و اینکه میزان معافیت مالیات حقوق چه مقدار است؟ و مواردی این چنین همگی در این ۱۰ ماده توضیح داده‌شده‌است. پس اگر در تلاش برای یادگیری مالیات هستید به‌نظرم اینگونه تفکیک نموده و به یادگیری اقدام نمایید.

این مطلب را هم بخوانید:  آموزش تصویری کاربرد Remove Duplicates در اکسل

موارد عدم شمول ارسال فهرست معاملات فصلی

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

هم‌چنین وام بانکی، هزینه استهلاک، هزینه حقوق موضوع تبصره ماده ۸۶ حقوق قانون مالیات‌های مستقیم، بیمه تامین اجتماعی و سایر مواردی که معامله محسوب نشده و یا معامله با مشاغل فصل چهارم باب سوم قانون مالیات های مستقیم و اشخاص حقوقی نباشد هم از موارد عدم شمول ارسال فهرست معاملات فصلی می‌باشد.

 

اما فصل چهارم از باب سوم قانون مالیات‌ها در مورد چه موضوعی صحبت می‌کند؟

مواد ۹۳ تا ۱۰۴ قانون مالیات‌های مستقیم به این موضوع اشاره دارد که درآمد چه نوع مشاغلی با چه نرخی برای محاسبه مالیات مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. مثلا در ماده ۱۰۵ ق م م بیان شده‌است که جمع درآمدهای شرکت که ناشی از فعالیت‌های انتفاعی می‌باشد بعد از اینکه زیان‌های سال قبل از آن کسر شد با نرخ ۲۵ درصد باید به آن مالیات تعلق گیرد.

معافیت کالا و خدمات ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده به معاملات فصلی ربطی ندارد.

ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده را نیز بارها برایتان تشریح نموده‌ایم که برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر از لینک های زیر استفاده نمایید. به هر حال به جز موارد ذکر شده در این متن هرگونه مورد دیگری باشد باید در گزارشات فصلی ارائه گردد.

 

چه افرادی نباید اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده رد کنند؟

شما معاف نیستید! اظهارنامه را با نرخ صفر اعلام کنید!

28 دیدگاه ها

  • سلام

   بله

   طبق قانون موارد زیر مشمول ارسال صورت معاملات فصلی نیستند:

   ۱.خرید و فروش و سود و کارمزد اوراق بهادار ؛
   ۲. خرید و فروش سهام و سهم الشرکه و حق تقدم سهام یا سهم الشرکه ؛
   ۳.سود و کارمزد و جریمه های بانکها، صندوق تعاون، صندوقهای حمایت از توسعه بخش کشاورزی، مؤسسات
   اعتباری غیربانکی مجاز و صندوقهای قرض الحسنه؛
   ۴.سود سهام و سهم الشرکه؛
   ۵.حق عضویت اعضاء مجامع حرفهای، احزاب و انجمنها و تشکلهای غیردولتی دارای مجوز از مراجع
   ذی صلاح؛
   ۶.کمکها، جوائز و هدایای بلاعوض؛
   ۷.مبالغی که تحت عناوین جریمه یا خسارت، انواع عوارض و مالیات(به استثناء مالیات و عوارض قانون مالیات
   بر ارزش افزوده) حق ثبت، حق تمبر، حقوق گمرکی و موارد مشابه، به دستگاه های اجرائی پرداخت می شود؛
   ۸.حقوق و دستمزد پرداختی موضوع فصل سوم از باب سوم قانون مالیات های مستقیم؛
   ۹. وجوه پرداختی بابت حق نگهداری(شارژ) ساختمان محل فعالیت و آبونمانهای پرداختی.

 1. سلام خسته نباشید برا سال ۱۳۹۸خرید های که تو یه کارخانه تازه تاسیس داشتیم فاکتورغیره رسمی دادن بفرمایید برا ارسال لیست معاملات فصلی چیکار باید کرد ؟

  • سلام

   فاکتورهای غیر رسمی قابل پذیرش سازمان مالیاتی نیستند ولی میتوان در گزارش خرید و در بخش نوع فروشنده با انتخاب گزینه ها آنرا گزارش نمود تا بعدا بررسی انجام بشه.

   ملاک پذیرش صورتحساب از سوی ممیزین مالیاتی مفاد مواد ۱۴۷و ۱۴۸ قانون مالیاتهای مستقیم است.

   ماده ۱۴۷
   ماده ۱۴۸

   عدم صدور صورتحساب یا عدم درج شماره اقتصادی خود و طرف معامله یا استفاده از شماره اقتصادی خود برای دیگران و یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران برای معاملات خود، حسب‌ مورد مشمول جریمه‌ای معادل دودرصد(۲%) مبلغ مورد معامله‌ می­شود. همچنین عدم ارائه فهرست معاملات انجام شده به سازمان امور مالیاتی کشور از طریق روشهایی که تعیین می­شود مشمول جریمه‌ای معادل یک‌درصد( ۱%) معاملاتی که فهرست آنها ارائه نشده است، می‌باشد.
   ماده ۱۶۹

   هزینه های قابل قبول مالیاتی

   ماده ۱۹ مالیات بر ارزش افزوده – مودیان مکلفند در قبال عرضه کالا یا خدمات موضوع این قانون، صورتحسابی با رعایت قانون نظام صنفی وحاوی مشخصات متعاملین ومورد معامله به ترتیبی که توسط سازمان امور مالیاتی کشور تعیین واعلام می شود، صادر ومالیات متعلق را در ستون مخصوص درج و وصول نمایند. در مواردی که از ماشین های فروش اسنفاده می شود، نوار ماشین جایگزین صورتحساب خواهد شد.
   تبصره- کالاهای مشمول مالیات که بدون رعایت مقررات وضوابط این قانون عرضه گردد، علاوه بر جرائم متعلق وسایر مقررات مربوط موضوع این قانون، کالای قاچاق محسوب ومشمول قوانین ومقررات مربوط می شود.

 2. سلام
  فاکتورهایی که مشمول مالیات نیستند مثل فروش مواد اولیه یا فاکتور های اسنپ که بهشان ارزش افزوده تعلق نمیگیرد ، برای ارائه به دارایی و رد کردن فاکتور ها در ارزش افزوده و مالیات فصلی به چه صورت باید اقدام کنیم؟ آیا باید به صورت تجمعی بیایند؟ آیا در ارزش افزوده هم می آیند؟ ممنون میشم پاسخ بدهید

  • سلام
   اینگونه فاکتورها که معافند در اظهارنامه ارزش افزوده در بخش خرید یا فروش معاف باید اعلام شوند و در گزارشات خرید و فروش هم اگر ارزش افزوده ندارند مبلغ ارزش افزوده را صفر بگذارید و اعلام کنید

  • سلام
   ماده ۱۶ مالیات بر ارزش افزوده
   تبصره:
   نرخ مالیات بر ارزش افزوده کالاهای خاص به شرح زیر تعیین می‌گردد:
   ۱ـ انواع سیگار و محصولات دخانی ، ۱۲% مالیات ؛ عوارض ۳%
   ۲ـ انواع بنزین و سوخت هواپیما ، ۲۰% مالیات ؛ عوارض ۱۰%
   نفت سفید و نفت گاز ، ۱.۵% مالیات ؛ عوارض ۱۰%
   نفت کوره ، ۱.۵% مالیات ؛ عوارض ۵%

   دستورالعمل: ۱۳۳۲۸
   چگونگی محاسبه و وصول مالیات و عوارض ارزش افزوده جایگاه های عرضه گاز CNG

   نـظر بـه اینـکه در رابـطه با نـحوه اجـرای قانون مالیات بر ارزش افزوده توسط جایگاه های عرضه گاز CNG سوالاتی مطرح می باشد. لذا با توجه به نامه های شماره ۱۳۴۶۵مورخ ۲۷/۸/۱۳۹۰ و ۷۳۹۵۵ مورخ ۸/۴/۱۳۹۰ دبیر محترم کارگروه تحول اقتصادی و با عنایت به هماهنگی صورت گرفته با مراجع ذیربط در خصوص عرضه و قیمت گذاری تکلیفی گازCNG (صورتجلسه مورخ ۹/۸/۱۳۹۰ معاونت مالیات بر ارزش افزوده) و به منظور وحدت رویه در رسیدگی به پرونده مالیاتی ارزش افزوده شرکت ملی گاز ایران و جایگاه های عرضه گاز CNG مقرر می دارد:
   ۱. با توجه به اینکه مالیات و عوارض ارزش افزوده در قیمت فروش تکلیفی گاز CNG لحاظ شده است بنابراین ماخذ محاسبه مالیات و عوارض ارزش افزوده، قیمت فروش تکلیفی پس از کسر مالیات و عوارض ارزش افزوده متعلق خواهد بود.
   مثال: فروش تکلیفی گاز CNG توسط شرکت ملی گاز در سال ۱۳۹۰ به جایگاه ها مبلغ ۲۶۰۰ ریال تعیین شده ، و همچنین قیمت فروش گاز مزبور توسط جایگاه به مصرف کننده ۳۰۰۰ ریال تعیین شده است بنابراین مالیات و عوارض ارزش افزوده به شرح زیر محاسبه می گردد:
   الف- مالیات و عوارض ارزش افزوده شرکت ملی گاز

   ریال ۱۰۰=(۴×۱۰۴÷۲۶۰۰)

   ب-مالیات و عوارض ارزش افزوده جایگاه ها

   ریال ۴/۱۱۵=(۴×۱۰۴÷۳۰۰۰)

   مالیات و عوارض ارزش افزوده منظور شده در قیمت فروش تکلیفی شرکت ملی گاز به عنوان اعتبار مالیاتی جایگاه های عرضه سوخت CNG قابل احتساب خواهد بود.

   ۲. مالیات و عوارض ارزش افزوده از جمله مالیات و عوارض ارزش افزوده اعمال شده توسط شرکت ملی گاز ایران در قیمت فروش تکلیفی گازCNG به جایگاه های عرضه گاز CNG که طبق مقررات این قانون توسط اشخاص مذکور از جایگاه ها دریافت و به سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت می گردد قابل کسر از مالیات و عوارض ارزش افزوده متعلق به فروش می باشد.

   ۳. جایگاه های عرضه گاز CNG در صورت احراز شرایط هر ی از فراخوانهای نظام مالیات بر ارزش افزوده از تاریخ مشمولیت موظف به انجام تکالیف قانونی از جمله ثبت نام و تسلیم اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات و عوارض خواهند بود.

   ۴. ادارات کل امور مالیاتی در رابطه با آن دسته از جایگاه هایی که مشمول اجرای قانون می باشند و تا پایان سال ۱۳۹۰ اقدام به ثبت نام و تسلیم اظهارنامه مالیاتی دوره مالیاتی گذشته و نیز پرداخت مالیات و عوارض متعلق می نمایند، بنابر اختیار حاصل از ماده ۳۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده در خصوص بخشودگی جرائم مساعدت نمایند.

   دیدن دستورالعمل در لینک زیر :
   http://www.intamedia.ir/Pages/Action/LawsDocShow/3/1/3/14/2972

 3. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم هزینه کمک و اعانات به انجمن حمایت از بیماران کلیوی رو میتونیم در معاملات خرید و فروشهای فصلی به عنوان هزینه بیاریم ؟

  • با سلام و درود
   اگر اساس نامه ان شرکت مورد تایید بهزیستی باشد یعنی مورد تایید بهزیستی باشد خیر نیاز نمیباشد اما اگر نباشد بله باید اعلام گردد برای دریافت اطلاعات بیشتر میبایست موارد عدم مشمول در ماده ۱۶۹ مالیات های مستقیم را مطالعه نمایید
   موفق و پیروز باشید

   • سلام وقتتون بخیر ،شرکت ما از پرداخت ارزش افزوده معاف هستش و بنده معاملات فصلی رو که رد میکردم به ارزش افزوده توجهی نکردم به این خیال که معاف هستیم الان اعلام کردن که باید این موضوع رو باید اعلام میکردیم در سامانه ۱۶۹ اگه ممکنه راهنمایی بفرمایید ممنونم

  • با سلام
   اگر جزء اموال شرکت میباشد و شما گواهی ارزش افزوده دارید میبایست ثبت نمایید و در سامانه ارزش افزوده اعلام نمایید .

  • با سلام خسته نباشید
   هر گونه خرید و فروشی که انجام میگردد در معملات فصلی نیز میبایست ثبت گردد برای دریافت اطلاعات بیشتر شما میتوانید دستور عمل معملات فصلی را مطالعه نمایید

  • باسلام خدمت شما
   کلا یک مشاور مالی نقش بسیار مهمی در شرکت دارد چون مطمئنا مشاوران مالی دارای تجربه بسیاری در زمینه مالی می باشند و حضور یک مشاور مالی و راهنمای حسابداران و مجموعه مالی ضروری است.حال یک مشاور مالی بهترین راه کارها را برای پیشبرد اهداف کارفرما به مدیریت اعلام می نماید.گزارشات مالی از جمله گزارشات فصلی و اظهارنامه ها را نیز مشاوران مالی می توانند کنترل نمایند.موفق و پیروز باشید.

  • سلام کاربر عزیز ماده ۸۶ به این مورد اشاره دارد که در صورتی که پرداخت حقوق به صورت حق الزحمه انجام عملیات باشد مشمول ۱۰ درصد خواهد شد و پیمانکار هم به صورت حق الزحمه مبلغ پرداخت میشود.

   • سلام صندوق توسعه کشاورزی که از ارسال معاملات فصلی معاف می باشد آیا باید معاملات فصلی صفر رد کند؟ و تکلیف ارسال ارزش افزوده چه می شود؟

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here