آموزش تصویری نرم افزار غیربرخط گزارشات معاملات فصلی (TTMS)

آموزش تصویری نرم افزار غیربرخط گزارشات معاملات فصلی (TTMS)

سلام به همراهان همیشگی پرشین حساب. همان طور که می‌دانید یکی از تکالیف مالیاتی که مودیان مشمول نظام مالیاتی باید به صورت فصلی و در مهلت ۴۵ روزه پس از پایان هر فصل انجام دهند، گزارشات فصلی می باشد که این گزارشات به دو صورت آنلاین و آفلاین انجام می گیرد. در این مطلب نحوه تکمیل تصویری نرم افزار غیربرخط گزارشات معاملات فصلی (TTMS) را مرور می‌کنیم. 

گام اول (طریقه دانلود و نصب نرم افزار TTMS)

۱- ابتدا وارد سایت سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی به نشانی WWW.TAX.GOV.IR  می‌شویم و در صفحه اصلی کادر صورت معاملات فصلی الکترونیکی را انتخاب می‌کنیم.

۲- در پایین صفحه از قسمت اسناد قابل دانلود روی گزینه دانلود نرم افزار غیر برخط نسخه ۴.۰.۲.۹ سال ۱۳۹۹ کلیک می‌کنیم.

۳– یک فایل زیپ با نام TTMS_ver4029.zip در فولدر دانلود ذخیره شده است. روی آن کلیک راست کرده و گزینه Extract Here را انتخاب کنید. یک پوشه با نام TTMS_ver4029 ایجاد خواهد شد، وارد آن می‌شویم.

۵- روی فایل TTMS_Setup_4029.msi که فایل نصب نرم افزار غیربرخط (آفلاین) صورت‌معاملات‌فصلی است دوبار کلیک می‌کنیم.

۶ – در همه صفحات نصب دکمه Next را بزنید تا نصب کامل شود سپس  یک میانبر از نصب نرم افزار غیر برخط (آفلاین) صورت معاملات فصلی در دسکتاپ با نام TTMS ایجاد شده است. روی آن کلیک کنید.

۷- در ابتدای ورود به نرم افزار، بین دو گزینه اطلاعات سال ۱۳۹۵و قبل از آن و همچنین سال ۱۳۹۶ و بعد از آن یک گزینه را انتخاب می‌کنیم.

۸- از گزینه انتخاب فایل اکسس، در صورتی که بخواهیم اطلاعات سال ۹۶ به بعد را وارد کنیم، فایل TTMS_96_NEW را انتخاب می‌نماییم و سپس تمامی گزینه ها فعال می‌گردند و می توانیم اطلاعات را وارد کنیم.

گام دوم (ورود اطلاعات به نرم افزار TTMS)

در این بخش، مودیان باید اطلاعات مربوط به ۱)اطلاعات پیمانکار در پیمان های بلند مدت، ۲)اطلاعات کارفرما در پیمان های بلند مدت، ۳)فروش، ۴)خرید، ۵)صادرات/فروش به شخص خارجی، ۶)واردات/خرید از شخص خارجی، ۷)حق العمل کاری، ۸)اجاره، ۹)گزارش فعالیت های ساخت و فروش املاک را وارد نرم افزار نمایند که در قسمت های بعدی گام به گام با ذکر مثال شرح می‌دهیم. 

اطلاعات پیمانکار در پیمان های بلند مدت

این قسمت بیشتر مختص ارگانها و سازمان های دولتی است که اطلاعات پیمانکاران خویش را وارد نمایند، اما شرکت های خصوصی بزرگ نیز ممکن است به عنوان کارفرما باشند. در هر صورت فرض کنید شرکت الف به عنوان کارفرما قراردادی با شرکت دوم دارد که طی سه ماهه سال ۹۸، مبلغ کل قراداد ۱۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰، مبلغ ناخالص صورت وضعیت های تایید شده توسط کارفرما ۲،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال، مبلغ کسورات ۴۰۰،۰۰۰،۰۰۰، مبلغ خالص صورت وضعیت تایید شده ۱،۶۰۰،۰۰۰،۰۰۰ و همچنین مالیات برارزش افزوده ۱۲۰،۰۰۰،۰۰۰ و عوارض بر ارزش افزوده ۶۰،۰۰۰،۰۰۰ می‌باشد.

ابتدا سال و فصل را از تب مربوطه انتخاب و سپس در تب  ورود اطلاعات، تمامی فیلدهای سبز و زرد رنگ اعم از اطلاعات هویتی پیمانکار ، شماره و موضوع قرارداد، شماره و تاریخ صورت وضعیت‌ها، شماره اقتصادی و کد ملی یا شناسه ملی شخص پیمانکار و همچنین مبالغ صورت وضعیت های را وارد نرم افزار می‌کنیم و دکمه ثبت را می‌زنیم.

اطلاعات کارفرما در پیمان های بلند مدت

این قسمت نیز شامل شرکت های پیمانکاری می باشد که اطلاعات کارفرمای قرادادهای خویش را به صورت تفکیکی وارد نماید. فرض کنید شرکت الف به عنوان پیمانکار قراردادی با شرکت دوم دارد که طی سه ماهه آخر سال ۹۸، مبلغ کل قرارداد ۱۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ریال، مبلغ ناخالص صورت وضعیت های تایید شده توسط کارفرما ۲،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال، مبلغ کسورات ۴۰۰،۰۰۰،۰۰۰ریال، مبلغ خالص صورت وضعیت تایید شده ۱،۶۰۰،۰۰۰،۰۰۰ریال و همچنین مالیات برارزش افزوده ۱۲۰،۰۰۰،۰۰۰ و عوارض بر ارزش افزوده ۶۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال می‌باشد.

ابتدا سال و فصل را از تب مربوطه انتخاب و سپس در تب اطلاعات مربوط به پیمانکار، تمامی فیلدهای سبز و زرد رنگ اعم از اطلاعات هویتی کارفرما، شماره و موضوع قرارداد، شماره و تاریخ صورت وضعیت‌ها، شماره اقتصادی و کد ملی یا شناسه ملی کارفرما و همچنین مبالغ صورت وضعیت ها را وارد نرم افزار می‌کنیم و دکمه ثبت را می‌زنیم.

ورود اطلاعات فروش

در این قسمت که مختص به تمام شرکت های تولیدی، بازرگانی و خدماتی می باشد مودیان باید پس از انتخاب فصل و سال مورد نظر از تب سال و فصل، اطلاعات فاکتور های فروش خود را در صورتی که از حدنصاب هر ساله کمتر نباشد به صورت تفکیکی و با ورود اطلاعات خریدار، نوع کالا، نام کالا و مبالغ دریافتی در تب اطلاعات فروش ثبت نمایند. به عنوان مثال شرکت الف را در نظر می گیریم که  فروشی به مبلغ ۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال و هم‌چنین مالیات بر ارزش افزده به مبلغ ۳۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال و عوارض بر ارزش افزوده به مبلغ ۱۵،۰۰۰،۰۰۰ ریال را به شرکت D دارد. با توجه به اینکه مبالغ از ۵ درصد حدنصاب معاملات کوچک سال ۹۸ یعنی مبلغ ۱۶،۴۰۰،۰۰۰ بالاتر می‌باشد، باید اطلاعات را به صورت تفکیکی به صورت ذیل درج نماییم.

 

این مطلب را هم بخوانید:  دانلود رایگان فایل صوتی حسابداری ثروت

نکته حائز اهمیت در مورد فاکتورهای فروش این است که حسابداران محترم به حدنصاب هر ساله توجه نمایند و از آن آگاهی داشته باشند. به عنوان مثال حدنصاب معاملات کوچک سال ۹۸ طی بخشنامه مبلغ  ۳۲۸،۰۰۰،۰۰۰ ریال می‌باشد و ۵ درصد این مبلغ  ۱۶،۴۰۰،۰۰۰ ریال می‌شود. یعنی در صورتی که مجموع فاکتورهای فروش به هر فرد حقیقی، کمتر از ۵ درصد حد نصاب همان سال ( به عنوان مثال یعنی کمتر از ۱۶،۴۰۰،۰۰۰ در سال ۹۸ و یا ۲۲،۵۰۰،۰۰۰ در سال ۹۹) شد، باید تیک مبالغ کمتر از ۵ درصد معاملات کوچک فعال شود و دراین صورت فقط اطلاعات به نام فرد حقیقی با جمع مبالغ فاکتورها وارد گردد و سایر گزینه‌ها غیر فعال می‌گردد.

ورود اطلاعات خرید

در این قسمت نیز مانند قسمت فروش، مودیان باید پس از انتخاب فصل و سال مورد نظر از تب سال و فصل، اطلاعات فاکتور های خرید خود را در صورتی که از حدنصاب هر ساله کمتر نباشد به صورت تفکیکی و با ورود اطلاعات فروشنده، نوع کالا، نام کالا و مبالغ پرداختی در تب اطلاعات خرید ثبت نمایند. به عنوان مثال شرکت  الف را در نظر می گیریم که  خریدی به مبلغ ۶۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال از شرکت Y داشته و همچنین مالیات بر ارزش افزده به مبلغ ۳۶،۰۰۰،۰۰۰ ریال و عوارض بر ارزش افزوده به مبلغ ۱۸،۰۰۰،۰۰۰ ریال را پرداخت نموده است. با توجه به اینکه مبالغ از حدنصاب سال ۹۸ یعنی مبلغ ۱۶،۴۰۰،۰۰۰ ریال بالاتر می باشد باید اطلاعات را به صورت تفکیکی به صورت ذیل درج نماییم.

و باز هم مانند قسمت فروش، در صورتی که مبالغ خرید ما در آن دوره از هر فرد حقیقی کمتر از ۵ درصد حد نصاب معاملات کوچک باشد باید تیک مبالغ کمتر از ۵ درصد حدنصاب معاملات کوچک فعال شود و در این صورت فقط نام شخص و مبالغ پرداختی درج می‌گردد.

ورود اطلاعات صادرات/ فروش به شخص خارجی

در شرکت هایی که در زمینه صادرات و واردات کالا و خدمات فعالیت دارند، باید اطلاعات صادارت کالا به شخص خارجی را در این قسمت وارد نمایند. همانند سایر قسمت ها ابتدا سال و فصل مورد نظر را از تب سال و فصل انتخاب و سپس در تب اطلاعات و فروش به اشخاص خارجی گزینه های مدنظر ازجمله: نوع فروش که می تواند گزینه صادارت و یا فروش به شخص خارجی بدون نیاز به اظهارنامه گمرکی و یا برگشت از فروش باشد و همچنین شماره فراگیر اتباع خارجی، شماره کوتاژ، کد گمرکی و همچنین نوع کالا و مقصد و مبالغ را از روی برگ سبز گمرکی پر کنند.

همچنین در صورت صادارت به صورت ارزی و انتخاب گزینه ارزی باید مبالغ ارزی، نرخ برابری ارزی را که صادارت انجام دادیم و همچنین معادل ریالی را به صورت کامل وارد نماییم. به عنوان مثال فرض کنید شرکت الف، به شرکت هشتم در سه ماهه پایانی سال ۹۸ مبلغ ۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال کالا، که شامل ۶۰،۰۰۰،۰۰۰ مالیات و ۳۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال عوارض بر ارزش افزوده است به فروش رسانیده است. با فرض اینکه فروش به صورت ریالی بوده است مبالغ به شرح تصویر ذیل تکمیل می‌گردد.

ورود اطلاعات واردات / خرید از شخص خارجی

همچنین در شرکت هایی که در زمینه واردات و صادرات مشغول به فعالیت هستند، در صورتی که شرکت واردات/خرید از شخص حقیقی یا حقوقی خارج از کشور داشته باشد، باید همانند صادرات، ابتدا فصل و سال مدنظر از تب فصل و سال انتخاب گردد و سپس در تب اطلاعات واردات و خرید از اشخاص خارجی گزینه های مدنظر ازجمله: نوع خرید که می تواند گزینه های واردات و یا خرید از شخص خارجی بدون نیاز به اظهارنامه گمرکی و یا برگشت از خرید باشد و همچنین شماره فراگیر اتباع خارجی، شماره کوتاژ، کد گمرکی و همچنین نوع کالا و مقصد و مبالغ را از روی برگ سبز گمرکی پر کنند.

همچنین در صورت واردات به صورت ارزی و انتخاب گزینه ارزی باید مبالغ ارزی، نرخ برابری ارزی را که صادارت انجام دادیم و همچنین معادل ریالی را باید به صورت کامل وارد نماییم. به عنوان مثال فرض کنید شرکت الف، از  شرکت نهم در سه ماهه پایانی سال ۹۸، مبلغ ۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال کالا، که شامل ۶،۰۰۰،۰۰۰ مالیات برارزش افزوده و همچنین ۳،۰۰۰،۰۰۰ ریال عوارض بر ارزش افزوده است را خریداری نموده است. با فرض اینکه خرید به صورت ریالی بوده است مبالغ به شرح تصویر ذیل تکمیل می‌گردد.

 

این مطلب را هم بخوانید:  نحوه استفاده از گزارش واصله در سامانه معاملات فصلی

ثبت اطلاعات حق العمل کاری

بخش دیگری که در نرم افزار ttms وجود دارد ثبت اطلاعات حق العمل کاری می‌باشد. این قسمت شامل شرکت‌هایی می‌باشد که به صورت حق العمل کاری و دریافت کارمزد از فروشنده، خریدار و یا کارفرما به فعالیت می پردازند. در این قسمت نیز بعد از انتخاب سال و فصل از تب سال و فصل، ابتدا نوع گزارش و حق العمل دریافتنی از خریدار، فروشنده و یا کارفرما را انتخاب می‌کنیم. فرض کنید شرکت الف به عنوان حق العمل کار، از شرکت یازدهم بابت فروش کالا، مبلغ ۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال حق العمل یا کارمزد دریافت نموده است و همچنین این مبلغ شامل ۳۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال مالیات بر ارزش افزوده و ۱۵،۰۰۰،۰۰۰ ریال عوارض بر ارزش افزوده می‌گردد. این اطلاعات به صورت ذیل وارد این قسمت می‌گردد. 

نکته قابل ذکر در این قسمت این است که در صورتی که در قسمت بالای کادر، نوع دریافت کارمزد را فروشنده انتخاب کنند گزینه ورود مشخصات خریدار و کارفرما غیر فعال می‌گردد و همچنین برعکس اگر کارمزد دریافتی از خریدار و کارفرما را انتخاب کنیم گزینه مشخصات فروشنده غیرفعال می‌گردد. 

 

نرم افزار TTMS

ثبت اطلاعات قرارداد اجاره

در این قسمت همانند قسمت های قبل ابتدا فصل و سال مدنظر را از تب سال و فصل انتخاب و در تب اطلاعات اجاره، اطلاعات قراردادهای اجاره نوع شخص را که موجر یا مستاجر است را انتخاب می‌کنیم و بر طبق این انتخاب اطلاعات، اطلاعات شخصی  موجر و یا مستاجر(سمت راست کادر ) را به همراه مشخصات ملک (سمت چپ کادر) و همچنین مشخصات قرارداد که شامل موضوع گزارش اجاره یا رهن و یا برگشت آنان و همچنین نوع معامله و مبلغ معامله را در قسمت پایین درج می‌نماییم.

ثبت اطلاعات فعالیت های ساخت و فروش املاک 

در این قسمت اطلاعات مربوط به ساخت و فروش املاک مودیانی که در این زمینه فعالیت دارند را به صورت تفکیکی وارد می‌نماییم. مشخصات خریدار یا فروشنده که باید اطلاعات شخصی خریدار یا فروشنده را به صورت کامل در کادرهای سبز رنگ پر ‌نماییم و مشخصات ملک که در کدام استان و یا شهر و آدرس ملک را در سمت چپ کارد می‌نویسیم. همچنین نوع گزارش و تاریخ پرداخت و مبلغ را در فیلدهای مشخص وارد می‌کنیم. در تصویر پایین نمونه تکمیل شده را آورده‌ایم.

نرم افزار TTMS

گام سوم (نحوه ارائه به سازمان امور مالیاتی )

در قسمت آخر و گام پایانی، زمانی که تمامی اطلاعات مورد نیاز نرم افزار ttms را به صورت کامل وارد نمودیم. به قسمت مشخصات و صحت سنجی می‌رویم و با ورود اطلاعات مورد نیاز دکمه ثبت را می‌زنیم و از هر قسمت پرینت تهیه و به همراه فایل اکسس تولید شده بر روی CD به سازمان امورمالیاتی تحویل می‌دهیم. در صورتی که نام کاربری و رمز عبور داشته باشیم می‌توانیم به قسمت تب صحت سنجی و ارسال برویم و فایل را به صورت اینترنتی به سازمان امور مالیاتی بفرستیم. 

 

این مطلب را هم بخوانید:  اصطلاحات حقوقی قانون مالیات‌های مستقیم به زبان ساده – قسمت سوم

 

سربلند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام