آیا شما مشمول ماده ۱۴۱ می شوید؟

6
2836

با توجه به شرایط موجود در بازار اقتصاد بسیاری از شرکت ها تعدیل نیرو نموده و بسیاری از افراد ناخواسته کار خود را از دست داده اند و بسیاری از شرکت ها با حقوق بسیار پایین پرسنل جدید خود را استخدام می نمایند.با نرخ های متغیر ارز در این بازه شرکت ها حتی در خرید مواد اولیه خود دچار مشکلات اساسی شده اند و این امر حتی موجب تعطیل شدن کسب و کار بسیاری از افراد حقیقی یا حقوقی شده است.برخی از شرکت ها حتی در پرداخت حقوق و دستمزد پرسنل خود نیز با مشکلات عدیده ای روبرو هستند.شرکت ها با این مواردی که ذکر گردید به سمت زیان می روند.آینده شرکت ها چه خواهد شد؟
شرکت هایی که با زیان مواجه هستند زیان خود را در حساب های خود نشان می دهند و ممکن است حتی با روند رو به رشد زیان برای چندین سال متوالی مبلغ سرمایه شرکت ها نیز دستخوش تغییر قرار گیرد.در این مطلب می خواهم اندکی در مورد ماده ۱۴۱ اصلاحیه قانون تجارت صحبت نمایم :

آیا انتقال زیان به حساب شرکا و سهامداران صحیح است؟
بسیاری از مدیران نمی خواهند به این مرحله یعنی این جمله برسند:”اگر در اثر زیان های وارده نصف سرمایه شرکت از بین برود ” زیان از نقطه نظر این قانون از جنس سرمایه است نه مطالبات و نه هزینه و نه هیچ شکلی از دارایی و فقط کاهنده سرمایه است یعنی سرمایه را منفی می نماید همچنین عبارت نصف سرمایه برای تعیین حدود برای انجام تکلیف قانونی است که بعدا به آن تکلیف می پردازند نه اینکه زیان کمتر از نصف سرمایه با زیان بیشتر از نصف سرمایه ماهیت متفاوت دارد.
اگر چه ماده ۱۴۱ اصلاحیه قانون تجارت هیات مدیره را مکلف به دعوت بلافاصله مجمع عمومی فوق العاده می نماید اما طبق ماده ۲۶۵ عدم رعایت ماده ۱۴۱ حداکثر دو ماه پس از بین رفتن بیش از نیمی از سرمایه موجب مقررات جزایی می شود،اگر هیات مدیره این موضوع را رعایت ننماید بازرس باید عدم رعایت این ماده را گزارش نماید.
در متن ماده ۱۴۱ قید شده است که هیئت مدیره مکلف است بلافاصله مجمع عمومی فوق صاحبان سهام را دعوت نماید تا موضوع انحلال مورد شور واقع شود و اگر مجمع عمومی رای به انحلال ندهد باید در همان جلسه سرمایه شرکت را به مبلغ موجود کاهش دهد حال این یعنی چه؟
هیئت مدیره نمی تواند بغیر از انحلال یا کاهش سرمایه پیشنهاد دیگری داشته باشد(یعنی نمی تواند پیشنهاد تقسیم زیان یا تخصیص زیان به سهامدارن بدهد) و همچنین طبق صراحت ماده ۱۴۱ مجمع عمومی فوق العاده فقط می تواند رای به انحلال دهد یا رای به کاهش سرمایه،در این مورد ماده قانونی از لفظ باید استفاده نموده است یعنی مجمع عمومی رای به انحلال دهد در غیر این صورت باید رای به کاهش سرمایه بدهد و نمی تواند که تقسیم زیان یا تخصیص زیان به سهامداران بدهد.لذا خیلی روشن است که هر نوع تصمیم مجمع عمومی فوق العاده در مورد تقسیم یا تخصیص زیان خلاف قانون است و بازرس و حسابرس در این مورد مسئولیت دارد.

این مطلب را هم بخوانید:  آیا می دانید با چه شرایطی شرکتها مشمول معافیت مالیاتی افزایش سرمایه می باشد؟

همچنین باید این موضوع را بدانید که مطابق ماده ۱۴۱ و ۲۳۹ اصلاحیه قانون تجارت زیان فقط از طریق کاهش سرمایه با سرمایه و یا از طریق سودهای سال های بعد با سود، قابلیت تهاتر دارد.

تقبل زیان توسط سهامداران و انتقال و تخصیص آن به بدهکار سهامدار و شریک زیر پا گذاشتن اصول و استانداردهای گزارشگری مالی از یک طرف و از طرف دیگر دور زدن و خارج کردن شرکت بشکل غیرقانونی از شمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت است.این امر عملی خلاف قانون و خلاف اصول گزارشگری مالی است و حسابرسان بایستی موضوع را حسب مورد در گزارش حسابرس و بازرس مطرح نماید.
امید است شرکت هایی که با معضل زیان انباشته مواجه هستند با در نظر گرفتن نکات مربوط به استانداردهای حسابداری و قوانین تجارت لااقل درگیر مقررات جزایی نشوند.
موفق باشید.

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

6 دیدگاه ها

  1. با سلام بنده در شرکتی هستم که امسال میزان زیان انباشته شرکت از سرمایه ش بیشتر شده و سرمایه منفی شده..از طرفی سهامدار افزایش سرمایه ای رو به ثبت رسوندن از محل مطالبات حال شده که اصلا مطالباتشون به این مبلغ نمیرسه(بدون گزارش توجیه افزایش سرمایه )و مالیات افزایش سرمایه هم پرداخت شده ولی این مورد افزایش سرمایه رو با توجه به این که مطالباتشون به این حد نمیرسید ثبت حسابداری نزدیم فعلا..عزیزان نظرتون چی هست؟چکاری برای این مورد پیشنهاد میکنید و راه درستش چی هست؟

  2. لطفا” در رابطه با ماده ۱۴۱ قانون تجارت بفرمایید: آیا افزایش سرمایه نمی شود داد ؟ بطور مثال سرمایه ثبت شده داریم ۱،۰۰۰،۰۰۰ ریال زیان انباشته شده ۱۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال . و همچنین در شرکتهای سهامی خاص و مسئولیت محدود هم همینطور است ؟

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here