آموزش تحریر دفاتر کل و روزنامه

14
6812

آموزش تحریر دفاتر کل و روزنامه

آموزش تحریر دفاتر کل و رزونامه

 

سلام حسابدار گرامی

آیا میدانید اگر دفاترتون قبول نشه برای اثبات و پایمال نشدن حقتون باید چقدر پیگیری و اعتراض کنید و به هیئت حل اختلاف مالیاتی بروید و در نهایت هم احتمال کمی داره بتونید حرفتون رو ثابت کنید؟

شاید در یک نگاه تحریر دفاتر قانونی یک پاکنویس ساده از رویدادهای مالی باشد ولی این یک تصور واهی و اشتباه است،شما باید بتوانید در حساس ترین نوع  پروژه های مالی و مالیاتی برای خودتان یک تریبون قوی ایجاد کنید. متاسفانه این نکته ترس خاصی را بین اغلب حسابداران ایجاد می کند و باعث می شود که به عنوان نمونه یک حسابدار با حدوداً ۱۰ سال سابقه کار هنور هیچ نوعیی اقدامی در نگارش دفاتر قانونی بر نداشته است در صورتی که یکی از اصول مهم در کار حسابداری مالیاتی، تسلط بر قانون آیین نامه تحریر دفاتر و تحریر دفاتر می باشد.. جالب است بدانید یکی از سوالات مهم مورد نظر مدیران در مصاحبه آزمون های استخدامی می باشد. خودتان قضاوت کنید اگر جواب این سوال که آیا تا به حال دفترر نوشته اید؟ خیر باشد، چه تصوری از طرف مدیرنسبت به شما پیش می آید؟حالا هر چقدر هم حرفه ای باشید و پاسخ این سوال را ندانید یک امتیاز خیلی خوب وو باصطلاح یک چراغ را از دست داده اید. البته شاید بازهم بیشتر فعالان مالی در این خصوص مقصر نباشند و در محدوده نوار قرمز رنگ قرار گرفته باشند.منظور از محدوده قرمز رنگ عدم اجازه داشتن حسابداران ابه انجام مهمترین کارها همانند نحوه تحریر دفاتر قانونی است که معمولا از طرف مدیران مالی اعمال می شود. نکته مهمم همین جا مطرح می شود که اگر تا آخر عمر کاری این فرصت و اجازه صادر نشود شما خودتان اقدامی نمی کنید؟ حداقل کار ممکن آموزش و یادگیری است پس کوتاهیی نکنید و توجیه نداشته باشید. اگر میخواهید دفتر نویسی را حرفه خود کنید حتماً دستورالعمل انتهای این پست را اجرا کنید.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

این مطلب را هم بخوانید:  لطفاً AICPA را ترجمه کنید؟

 

برای شروع تحریر دفاتر قانونی شما با این واژه ها آشنایی کامل داشته باشید:

نحوه تعدیلات سنواتی، محاسبات ثبتی سود و زیان در سند بستن حسابهای موقت، نحوه استخراج سود انباشته سال جاری و انتقال به سود انباشته مندرج در ترازنامه همراه با ثبت صحیح طرف بدهکار و بستانکار، تسلط کامل بر مانده گیری حسابها طبق طبقه بندی استاندارد تمامی حسابها، تسلط کامل برایجاد ذخایر کوتاه مدت و بلندمدت مانند ذخیره مالیات عملکرد و ارزش افزوده،محاسبات و صدور سند حسابداری مربوط به عیدی و سنوات در پایان سال ، استعلام طرف حسابهای بدهکار و بستانکار و اخذ تاییدیه جهت تطابق.اینها را عرض کردم که بدانید نگارش دفاتر حرفه ای نه میرزا بنویسی!!!!

یک نکته مهم دیگر !! شما باید در هر هفته با حوصله و دقت شروع به تحریر دفاترکنید نه آخر سال و یکباره، حالا با چندین بار مطالعه ایین نامه به همراه تمرین در دفتر چرک نویس و پیاده سازی کامل گام در مرحله اول باید  مهمترین صورتهای مالی را هم طبق استانداردهای حسابداری بدست اورید.در ادامه باید انتخاب خودکار مناسب است که پیشنهاد می کنیم اگر برای اولین بار است که وارد دنیای تحریر دفاترذ می شسود به هیچ عنوان از روان نویس و یا خودنویس استفاده نکنید و صرفاً از خودکارهایی که جوهر پس نمی دهند شروع کنید.

حالا میتوانید روکش اسناد حسابداری قطعی شده را با ضمائم و پیوست کنترل کنید تا آماده مرتب سازی فیزیکی در زونکن های شماره دار شوند. همچنین قبل از ابلاغ کارشناس مالیاتی خود می توانید گزارشات فوق را کنترل و آماده کنید : تراز کل و معین چهار ستونی، گزارش موجودی انبار، زونکن صورت مغایرت بانکی ماهانه، گزارش بدهکاران ، گزارش بستانکاران به همراه آگهی های قابل توجه هیات مدیره می باشد.

این مطلب را هم بخوانید:  نحوه ارائه پیش‌نویس گزارش حسابرسی داخلی

 

فقط مراقب باشید نکات زیر مد نظر قرار دهید تا دفاتر قانونی شما مشکوک به درد شدن در ادارات مالیاتی نشود:

 

 • عدم ثبت فروش و در آمد در دفاتر و یا کمتر ثبت کردن آنها از طریق به وجود آوردن خریداران ساختگی و کد ( شماره اقتصادی ) جعلی و یا کد دیگران ، مخصوصآ مؤسساتی که فروش کالای آنها از طریق شعبه ، نمایندگی ، کارگزار و توزیع کننده به عمل می آید.
 • حساب سازی و حساب به حساب کردن ، ثبت فروش یا در آمد در حسابهای بستانکاران ، جاری شرکاء و غیره ممنوع است
 • ثبت خرید کالا و دارایی در حساب هزینه برخلاف موازین مربوطه ممنوع است
 • حساب مشتریان بابت برگشت واهی کالا و منظور نمودن تخفیفات نقدی ساختگی به حساب مشتریان بستانکار شود
 • دارایی های مستهلک شده از حسابها به منظور عدم کتمان در آمد و فروش آنها در زمان واگذاری یا انحلال خارج شود
 • تسعیر غیر واقعی نرخ ارز به منظور کتمان سود و نشان دادن زیان فراموش نکنید
 • انعقاد قراردادهای صوری و فاکتورهای ساختگی خرید مواد و کالا و اسناد هزینه نداشته باشید
 • عدم  توجه به سامانه ماده ۱۶۹ و ثبت برخی از هزینه ها به منظور کتمان برخی از در آمد ها
 • عدم تطابق وزن با پته ها در مدارک انبارداری
 • هزینه های مستقیم خرید یا واردات کالا در حساب هزینه های جاری ثبت نشود
 • متورم کردن مبلغ مندرج در فاکتور های خرید و هزینه ها از طریق تبانی با مشتری
 • منظور نمودن هزینه های واهی و شخصی به حساب هزینه های مؤسسه
 • ارائه صورتحساب های خرید و هزینه ها بیش از یک بار به حسابرسان نداشته باشید
 • کالای سالم از حسابها به عنوان ضایعات و عدم ثبت فروش آنها در دفاتر خارج نشود
 • عدم  دست کاری در وسایل اندازه گیری کالا ( کم فروشی ) و سوء استفاده از صندوق های فروش نقدی و عدم ثبت فروش واقعی در دفاتر
 • عدم منظور نمودن مطالبات لاوصول واهی و یا عدم ثبت وصول مطالبات حذف شده
این مطلب را هم بخوانید:  حسابرسی هزینه ها( بخش دوم)

 

ضمناً این اقدامات قانونی و اداری را هم در برنامه خود جهت تسلط بر تکنیک های دفاتر قانونی قرار دهید

 

پرداخت مالیات حق تمبر سرمایه/ سهم الشرکه

۲هزارم مبلغ سرمایه/ مبلغ افزایش سرمایه(ماده ۴۸ ق.م.م)

 

کلیه شرکتها (بجز شرکتهای تعاونی (ماده ۴۸ ق.م.م) و آیین نامه جدید تحریر دفاتر که گروه اول می باشند

جریمه عدم پرداخت بموقع حق تمبر چیست؟

۲ برابر مالیات حق تمبر علاوه بر پرداخت اصل ان(ماده ۵۱قانون مالیاتها)

 

پیروزی شما را در تحریر دفاتر قانونی آرزومندم – میثم حاجی محمدی

 

14 دیدگاه ها

 1. سلام درمورداصلاح دردفترروزنامه باخودکار قرمز خط کشیده شود وبالای آن عددیا متن صحیح نوشته شود آیا بالای آن بین سطور محسوب نمیشود وموجب رددفاتر نمی گردد

  • سلام درود
   شما میتوانید از خودکار قرمز استفاده نمایید و عدد صحیح وارد نمایید جهت دریافت راهنمایی بیشتر میتوانید دستور عمل تحریر دفاتر را مطالعه نمایید

 2. سلام وقت بخیر.در دفتر کل حسابها حتما باید به ترتیب کد نوشته شود؟اگر یکی از حسابها جا موند و در انتهای دفتر جایی برای نوشتنش نبود میتوان در یک صفحه خالی وسط دفتر نوشت؟

  • باسلام خدمت شما
   نظر به اینکه تحریر دفاتر دارای حساسیت زیادی می باشد سعی نمایید که در ابتدا با مداد تحریر شود سپس با خودکار پررنگ شود شاید به نظر شما دوباره کاری باشد ولی مشکلات پیش رو را به حداقل می رسانید این امر فقط یک پیشنهاد برای تحریر دفاتر شماست.در مورد تحریر دفتر کل بایستی حسابها به ترتیب کد نوشته شود ولی نظر به اینکه فقط یک حساب جا مانده می توانید در صفحه خالی آن را بنویسید.فقط دقت نمایید که این مطلب را به ممیز یا به افرادی که دفاتر را بررسی می نمایند اعلام ننمایید چون ممکن است موجب رد دفاتر شوید.عدم درج اطلاعات کتمان درآمد محسوب می شود و این امر موجب رد دفاتر است نوشتن حساب بهتر از ننوشتن آن است.موفق باشید.

 3. سلام من دفتر روزنامه وکل را به صورت ماهیانه وفقط مانده حسابهای هر ماه را به دفاتر انتقال داده ام مثلا نقدوبانک اگر پایان یه ماه بدهکار شده باشد فقط این مانده را اتنقال داده ام ایا باعث رد دفاتر می گردد باتوجه به اینکه سیستم معرفی کرده ام

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here