مهلت ارسال گزارشات فصلی

4
7839
مهلت ارسال گزارش فصلی

یکی از مهم‌ترین تکالیف مالیاتی، گزارش  فصلی است. در نگاه اول اجرای گزارش فصلی کار خیلی مشکلی نیست ولی این‌که چه نوع اقلامی را در این گزارش بگنجانیم کار تخصصی و حرفه‌ای خواهد بود. گزارش فصلی نوعی اظهارنامه ساده محسوب می‌شود، این اظهارنامه در بر گیرنده کلیه خرید و فروش های طی یک فصل (۳ ماهه ) هر واحد تجاری است. که تمام ضوابط و مقررات  آن در ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم گنجانده‌شده است. نکته‌ای که باید به آن توجه داشت در ارتباط با مهلت ارسال گزارشات فصلی است. در قانون برای آن ۱.۵ماه از پایان هر فصل در نظر گرفته شده است. در واقع مودیان باید تا ۴۵ روز پس از پایان هر فصل صورت معاملات را ارائه نمایند و در غیر این صورت مشمول جریمه می‌شوند.

سوالی که همیشه مطرح می‌شود این است که آیا این زمان تمدید دارد؟

پاسخ دقیقی برای آن هیچ کجا ثبت نشده است ولی سازمان امور مالیاتی معمولا با توجه به یک سری از معیارها مانند حجم تقاضای مودیان یا وضعیت اقتصادی جامعه این فرصت ۴۵ روزه را افزایش می‌دهد. مانند  این خبر که مهلت ارسال فهرست معاملات فصل زمستان ۱۳۹۸ تا ۱۵ تیر ماه سال ۱۳۹۹ و مهلت ارسال گزاشات فصلی بهار ۱۳۹۹ تا مهر ماه ۱۳۹۹ به دلیل بحران کرونا و ضرورت طرح فاصله گذاری و همچنین حمایت از فعالان اقتصادی در این شرایط تمدید شده‌است. برای اطلاع دقیق از اینکه آیا مهلت تمدید شده است یا خیر باید تنها به پایگاه خبری سازمان امور مالیاتی کشور اکتفا کرد ولا غیر زیرا خبرهای منتشر شده در هر بازه زمانی از هر منبعی به غیر از سازمان ممکن است فاقد اعتبار لازم باشد.

لینک منبع خبری زمان بندی مهلت ارسال گزارشات فصلی

گزارشات فصلی چیست؟

گزارش فصلی

طبق ماده ۱۶۹ ق.م.م کلیه اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موظفند در پی فراخوان ثبت‌نام در نظام مالیاتی کشور، برای هر واحد شغلی یا برای هر محل در نظام مالیاتی به صورت جداگانه ثبت نام کنند، کد اقتصادی دریافت کنند و برای انجام معاملات خود صورت حساب صادر کنند.

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

جرائم عدم ارائه گزارش فصلی

  • عدم صدور صورت حساب
  • عدم درج شماره اقتصادی
  • عدم درج کد اقتصادی طرف معامله
  • استفاده از کد اقتصادی دیگران برای خود
  • استفاده از کد اقتصادی خود برای دیگران

همگی مشمول جریمه ۲درصدی خواهد بود. هم‌چنین عدم ارائه فهرست معاملات به سازمان امور مالیاتی کشور مشمول جریمه ۱درصدی خواهد شد. و عدم ارائه فهرست معاملات انجام شده به سازمان مشمول ۱ ٪ جریمه خواهد شد.

این مطلب را هم بخوانید:  چگونه پرونده شما در اداره دارایی "خاص" می شود؟

جدول جرائم معاملات فصلی

گزارش فصلی

چه معاملاتی مشمول ارسال گزارش فصلی نیست؟

طبق آیین نامه اجرایی موضوع تبصره ۳ از ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم برخی معاملات نیازی به ارائه در صورت گزارشات اداره دارایی ندارد. که در مقاله موارد عدم شمول ارسال فهرست معاملات فصلی تمام این موارد تشریح شده است.

 

استفاده از مطالب مرتبط در سایت ما

۴۸ ساعت مشاوره به نرخ صفر صورت معاملات فصلی

دانلودرایگان: فیلم ویدئو نحوه ارائه صورت معاملات فصلی جدید

فیلم آموزش ارسال آنلاین سامانه صورت معاملات فصلی

ابعاد نگران کننده سامانه معاملات فصلی

4 دیدگاه ها

  1. در قانون برای آن ۱ ماه زمان در نظر گرفته شده است از پایان هر فصل. در واقع مودیان باید تا ۱ ماه پس از پایان هر فصل این گزارش را ارائه نمایند و در غیر این صورت مشمول جریمه میشوند.

    • سپاس بسیار از همراهی شما با پرشین حساب. برای بهار ۹۶ تا ۴۵ روز بعد از بهار تمدید شده است. یعنی تا ۱۵/مرداد.موفق باشید

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here