مالیات مقطوع موضوع تبصره ماده ۱۰۰ بعضی از مشاغل برای عملکرد سال ۹۸

ماده 100 قانون مالیات های مستقیم

سلام به همه دوستان و همراهان خوبمون. تو این روزهای سخت و پراسترس برای همه‌تون آرزوی سلامتی داریم. مدتی است همه منتظر ابلاغ بخشنامه تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات ‌های مستقیم برای استفاده از معافیت‌های اون هستند. بالاخره دیروز انتظارها به سر رسید؛  بخشنامه‌ مربوط به تبصره ماده ۱۰۰ ق.م.م و استفاده از مالیات مقطوع ابلاغ شد. برای اطلاع از جزئیات این بخشنامه (بخشنامه ۲۰۰/۹۹/۵۱۰) با ما همراه باشید.

آخرین مهلت استفاده از تسهیلات ماده ۱۰۰ قانون مالیاتهای مستقیم، برای عملکرد سال ۹۸ تاریخ ۳۱ مرداد ماه است.

تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم چیست؟

همه ساله سازمان امور مالیاتی برخی از مشاغل یا گروه‌های شغلی که فروش کالا و یا خدمات سالیانه آنها، از سقف تعیین شده این سازمان کمتر باشد، از انجام بخشی از تکالیف مالیاتی معاف می‌کند. به این ترتیب، مالیات این دسته از مودیان به صورت مقطوع تعیین و وصول می‌شود. بر اساس ماده ۱۰۰ ق.م.م سقف معافیت برای عملکرد سال ۹۸، سی برابر معافیت ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم می‌باشد. سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده ۸۴ برای سال ۹۸ برابر ۳۳,۰۰۰,۰۰۰ تومان و سی برابر آن معادل ۹۹۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان می‌باشد.

چه کسانی مشمول استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ هستند؟

  • تمامی صاحبان مشاغل گروه‌های دوم و سوم؛ در صورتی که مجموع فروش کالا و ارائه خدمات آنها در سال ۹۸، حداکثر ۹۹۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان (سی برابر معافیت موضوع ماده ۸۴ ق.م.م) باشد. این مودیان در صورتی که فرم مربوطه را حداکثر تا تاریخ ۹۹/۵/۳۱ تکمیل و ارسال نمایند، از نگهداری اسناد و مدارک موضوع این قانون و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف هستند.
  • صاحبان مشاغلی که بر اساس موضوع فعالیت و یا استقرار محل فعالیت با دارا بودن مجوز فعالیت، در سال ۹۷ از معافیت مالیاتی یا نرخ صفر مالیاتی برخوردار بوده‌اند؛ در صورتی که در طول سال ۹۸ نیز ضوابط معافیت یا نرخ صفر برای آنها حاکم باشد. همچنین عدم ارائه اظهارنامه مالیاتی در زمان مقرر، معافیت آنها را لغو نخواهد کرد.
این مطلب را هم بخوانید:  راه حل اصلی جلوگیری از رد شدن دفاتر قانونی

مالیات مقطوع سال ۹۸ چگونه تعیین می‌شود؟

مالیات این دسته از صاحبان مشاغل بر مبنای مالیات قطعی عملکرد سال ۹۷ آنان و به صورت مقطوع تعیین می‌شود. این مالیات مقطوع به شرح جدول تعیین می‌گردد:

حداقل مالیات قطعی ۹۷ حداکثر مالیات قطعی ۹۷ میزان افزایش نسبت به عملکرد ۹۷
از ۰ تومان تا ۲,۵۰۰,۰۰۰ تومان بدون افزایش
از ۲,۵۰۰,۰۰۱ تا ۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان ۴% (۴ درصد)
از ۵,۰۰۰,۰۰۱ تا ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان ۸% (۸ درصد)
صاحبان مشاغل با مالیات قطعی بیش از ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان ۱۲% (دوازده درصد)

 

نکته: مودیانی که مجموع فروش کالا و ارائه خدمات آنها در سال ۹۸ بیشتر از ۹۹۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان باشد، مشمول جدول فوق نیستند؛ این دسته از مودیان مکلف به تسلیم اظهارنامه و پرداخت مالیات تعیین شده براساس مقررات می‌باشند.

چگونه از مزایای تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیاتهای مستقیم استفاده کنیم؟

صاحبان مشاغلی که مایل به استفاده از مزایای این دستورالعمل هستند، بایستی درخواست خود را از طریق فرم مربوطه که به زودی در سایت https://www.tax.gov.ir/ قرار خواهد گرفت، به سازمان امور مالیاتی اعلام کنند. بدین ترتیب این دسته از مودیان نیاز به تکمیل و ارسال اظهارنامه عملکرد برای سال ۹۸ نخواهند داشت؛ و تکمیل فرم مربوطه جهت استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ برای آنها کفایت می‌کند.

نکات مهم استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم

  • صاحبان مشاغلی که با توجه به میزان سوددهی فعالیت خود درخواست پرداخت مالیات بیش از مبالغ مطرح شده در جدول فوق را دارند؛ مبالغ مذکور در جدول، مانع پرداخت مالیات بیشتر از مبالغ اعلام شده نمی‌باشد.
  • صاحبان مشاغلی که امکان پرداخت مالیات مقطوع خود را تا ۹۹/۵/۳۱ به صورت یک‌جا ندارند؛ مالیات مقطوع تعیین شده، به صورت اقساط مساوی حداکثر تا ۵ ماه قابل پرداخت است. عدم پرداخت به موقع مالیات مقطوع یا اقساط تعیین شده در سررسید آنها، مشمول جرایم ماده ۱۹۰ ق.م.م خواهد بود.
  • مشروح کامل ماده ۱۹۰ قانون مالیات های مستقیم
  • آن دسته از صاحبان مشاغل مشمول این دستورالعمل که مالیات عملکرد سال ۹۷ آنها به قطعیت نرسیده است؛ در صورت تکمیل و ارسال فرم مربوط، به نسبت مالیات تشخیصی عملکرد سال ۹۷ مشمول این دستورالعمل خواهند بود. اما در صورتی که مالیات این مودیان در فرآیند رسیدگی و دادرسی مالیاتی کاهش یابد، تاثیری در میزان مالیات مقطوع پذیرفته شده عملکرد ۹۸ آنها نخواهد داشت.
  • در صورت وجود اسناد و مدارک مثبته‌ای که نشان دهد مجموع فروش کالا و ارائه خدمات مودی در سال ۹۸ بیش از مبلغ اعلام شده در فرم سازمان امور مالیاتی است؛ در صورتی که مجموع درآمد مودی کمتر از ۹۹۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان باشد، مابه‌التفاوت مالیات متعلقه محاسبه و مطالبه می‌شود.
  • در صورت وجود اسناد و مدارک مثبته‌ای که نشان دهد مجموع فروش کالا و ارائه خدمات مودی در سال ۹۸ بیش از مبلغ اعلام شده در فرم سازمان امور مالیاتی است؛ در صورتی که مجموع درآمد مودی بیشتر از ۹۹۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان باشد:
این مطلب را هم بخوانید:  با انحلال یا اعلام عدم فعالیت برنده میشوید یا بازنده؟

۱- مالیات بر اساس قانون محاسبه و مطالبه می‌شود

۲- مودی مشمول جرایم تعیین شده به ویژه جریمه عدم ارائه اظهارنامه مالیاتی خواهد بود

چه کسانی مشمول استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ نمی‌باشند؟

  • مودیانی که حداقل یکی از شرایط زیر را دارا باشند:

۱- اظهارنامه عملکرد سال ۹۸ خود را در موعد مقرر ارائه نکرده باشند

۲- پس از ارائه اظهارنامه، فرم درخواست استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ ق.م.م را تکمیل نکرده باشند (به عنوان آخرین اقدام قبل از ۹۹/۵/۳۱)

۳- فرم درخواست استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ ق.م.م را در موعد مقرر به سازمان امور مالیاتی ارائه نکرده باشند

۴- متقاضی استفاده از معافیت‌های مواد ۱۳۷، ۱۶۵ و ۱۷۲ ق.م.م برای عملکرد سال ۹۸ باشند

  • صاحبان کسب و کارهایی که در زمره مشاغل تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم قرار می‌گیرند: در صورتی که سال ۹۸ اولین سال فعالیت آنها باشد؛ باید تمامی تکالیف مالیاتی خود از جمله ارائه اظهارنامه عملکرد را در زمان مقرر انجام دهند.
  • هر گونه تغییر محل فعالیت در سال ۹۸ نسبت به سال قبل؛ بر اساس تبصره ۳ ماده ۱۶۹ ق.م.م، تغییر محل فعالیت به منزله ثبت نام جدید خواهد بود و مودی در محل جدید مشمول این دستورالعمل نخواهد بود (به استثنا مشاغلی که از مراجع ذی‌صلاح مجوز فعالیت در بیش از یک محل را دارند).
  • آن دسته از مودیان که مالیات عملکرد آنان با معافیت‌های مواد ۱۳۷، ۱۶۵ و ۱۷۲ ق.م.م محاسبه شده یا در سال ۹۷ به صورت کامل فعالیت نداشته‌اند؛ ابتدا مالیات سال ۹۷ آنها بدون رعایت معافیت محاسبه و سپس مبنای افزایش مورد نظر قرار می‌گیرد.
  • کلیه خریداران سکه که در سال ۹۸ از بانک مرکزی سکه دریافت کرده‌اند؛ باید تمامی تکالیف مالیاتی خود را در زمان مقرر انجام دهند.
  • صاحبان مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی که ملزم به استفاده از کارت‌خوان شده‌اند؛ در صورتی که نسبت به ثبت کارت‌خوان متصل به شبکه بانکی کشور در زمان تعیین شده اقدام نکرده باشند.
این مطلب را هم بخوانید:  مالیات مودیان مشاغل تقسیط می شود

هشدار

صاحبان مشاغل باید بدانند حتی اگر مشمول استفاده از مزایای تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیاتهای مستقیم باشند، اگر تراکنش‌های مشکوک داشته باشند، اسناد و مدارک فعالیت‌های اقتصادی‌شان مورد بررسی قرار خواهد گرفت؛ و در صورت کتمان درآمد، جرایم سنگینی پیش روی آنها خواهد بود.

کلام آخر

تا ۳۱ مرداد فرصت چندانی باقی نمونده. برای تهیه اظهارنامه عملکرد خودتون از مشاوران باتجربه ما کمک بگیرید.

تو این تابستون و با وجود شرایط کرونا، بهترین راه پیشرفت اینه که روی خودتون سرمایه‌گذاری کنید. با خرید بسته صفر تا صد مالیات پرشین حساب کارشناس مالیاتی کسب و کار خود باشید.

4 پاسخ

  1. سلام -مغازه دار هستم -مالبات سال قبل ۸۰۰ هزار تومن بوده ایا میتونم از ماده ۱۰۰ استفاده کنم – یه سوال دیگه الان نرم افزار یه گزینه داره که میپرسه ایا میخواهید از ماده ۱۰۰ استفاده کنید و وقتی بله میزنی مالیات خودکار محاسبه میکنه اگه تو این حالت دکمه ارسال رو بزنم برام قبض صادر میکنه ?اینکه گفتین باید منتظر فرم هاش بمونیم منظورتون اینه که بعد از صدور قبض توسط نرم افزار بازم باید فرم دیگه ای رو پر کنیم ؟ ممنون از سایت مفیدتون

    1. سلام

      منظور از فرم ماده ۱۰۰، همین اظهارنامه که در ان تیک گزینه ماده ۱۰۰ هست بوده که به تازگی توسط سازمان امور مالیاتی بارگزاری شده و قابل استفاده برایتان میباشد.

  2. با سلام بنده در دی ماه ۹۷ مغازه ای خریدم و بهمن و اسفند هم مغازه تعطیل بود با این وجود اظهارنامه برای سال ۹۷ پر کردم و عدم فعالیت برای این دو ماه زدم . و با وجود اینکه ممیز گفت نباید اصلا پر میکردی مبلغ صفر هم قطعی شد. حالا برای سال ۹۸ من کامل فعالیت داشتم و شغلم هم کافی نت هست.۱- آیا من می توانم از تبصره ۱۰۰ استفاده کنم؟ ۲- ایا با توجه به اینکه دستورالعملی امد که کافی نتها تا اخر شهریور ۹۹ باید ثبت صندوق مکانیزه کنند و حساب پوزشان را در قسمت صندوق مکانیزه معرفی کنند باید در سیستم ثبت نام اقتصادی حساب پوزم را اضافه کنم یا نه؟ ۳- حسابی که در سیستم اقتصادی معرفی کرده بودم ۹ میلیون تومان در سال ۹۸گردش حساب داشته آیا اگر آن را پاک کنم و فقط حساب پوزم را در ثبت نام اقتصادی بگذارم مشکلی ایجاد می شود؟ ۴- در قسمتی که موجودی اول دوره و گردش حساب می پرسد باید از روی پرینت بانکی بزنیم یا حدودی هم می شود؟ ۵- کسانی که در نسخه های قبلی اظهارنامه پر کرده اند اصلا گردش حساب نزدند ایا انها باید اظهار نامه اصلاحی بزنند ؟
    با تشکر

    1. سلام
      ۱- ابتدا باید ببینید مشمول کدام گروه هستید و اگر جز گروه دوم و سوم هستید میتوانید با توجه به بخشنامه اخیر سازمان برای تبصره از فرم و اظهارنامه مربوطه استفاده کنید.
      ۲-بله باید حساب پوز را به سازمان معرفی کنید
      ۳-هر حسابی که مربوط به فعالیت تجاری دارید را باید اعلام و در محاسبات ملاک عمل قرار دهید
      ۴-باید بر اساس پرینت بانک و حساب ثبت زده شود
      ۵-اگر گردش حساب را پر نکنید سازمان با توجه به دسترسی به کلیه حسابهای بانکی افراد آنرا کنترل میکند و احتمال صدور برگ تشخیص بر اساس کاوشهای خود در حسابها را دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام