اعتراض به برگ مالیات قطعی چگونه انجام می شود؟

6
5980

 

اعتراض به برگ قطعی مالیات

اعتراض به برگ قطعی مالیات می تواند در شرایط خاصی دنبال شود. اگر آراء هیات های حل اختلاف مالیاتی از منظر قوانین و مقررات و همچنین در رسیدگی دچار ایراد و ابهام باشد توسط شورای عالی مالیاتی رسیدگی خواهد شد. مطابق ماده ۲۵۷ قانون مالیاتهای مستقیم شورا پس از رسیدگی موضوع شکایت شده می تواند یک نسخه از رای صادر شده را به هیات انتظامی ارسال نماید. اعتراض به برگ قطعی مالیات دو طرفه است هم توسط کارشناس مالیاتی و هم توسط مودی قابل اجرا خواهد بود.

نقش شورای عالی مالیاتی بیشتر اینطوربین مودیان شکل گرفته که اگر مالیات قطعی شد و همچنان اعتراضی نسبت به رای داشتند می توانند به شورای عالی مالیاتی مراجعه کنند.  طبق ماده ۲۵۱ قانون مالیاتهای مستقیم هم مودی و هم اداره امور مالیاتی میتوانند ظرف مدت یکماه پس از تاریخ ابلاغ رای قطعی هیئات حل اختلاف مالیاتی به استناد عدم رعایت قوانین و مقررات موضوعه به شورای عالی مالیاتی شکایت و نقض رای و تجدید رسیدگی را خواستار شوند اما برای این امر باید دلایل و مستندات کافی ارئه کنند .نکته مهم ضمانت هاست. یعنی وقتی مودیان از آراء صادرشده شکایتی داشته باشند می بایست به میزان مالیات قید شده بصورت نقدی – ضمانت بانکی – وثیقه ملکی و یا ضامنی که مورد قبول سازمان امور مالیاتی باشد سپرده کند تا اجرای رای تا رسیدگی شورای عالی مالیاتی متوقف شد.

خوب این برای زمانی است که رای قطعی تازه به شما ابلاغ شده است و شما یکماه فرصت دارید در اعتراض به این رای با مدارک و مستندات کافی اقدام نمایید ،این مهلت یکماهه آخرین مرحله برای شما در قطعی و لازم الپرداخت شدن مالیات عملکرد سال مربوطه شماست ،حالا اگر این مهلت یکماهه گذشته باشد و شما اعتراضی نکرده اید و یا پس از این یکماه مدارکی به دست شما رسیده که متوجه میشوید میتواند نتیجه رای را به نفع شما تغییر دهد اکنون چه بایدکرد ؟ این سوالیست که ذهن شما را بلافاصله بعد از دیدن رقم برگ قطعی که انتظارش را نداشته اید مشغول می کند .

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

این مطلب را هم بخوانید:  تراکنش بانکی مشکوک چگونه رسیدگی می شود؟

در پاسخ اینکه چه باید کرد میخواهم به ماده ۲۵۱ مکرر اشاره کنم هنوز یک راه دیگر برای شما باقی مانده است .
این ماده در مورد مالیات های مستقیم و غیر مستقیم قطعی شده است که در مرجع دیگری قابل طرح نیست یعنی طبق قانون تمامی مراحل را پشت سر گذاشته اید و همچنین به استناد مدارک و دلایل کافی ادعای غیر عادلانه بودن مالیات قطعی شده را دارید .
راه حل این است که درخواستتان را طی نامه ای به وزیر اقتصاد و دارایی مبنی بر شکایت و تقاضای تجدید رسیدگی ارائه دهید . وزیر اقتصاد و دارایی با اختیارات خود پرونده مورد نظر را به هیئتی مرکب از ۳ نفر به انتخاب خود جهت رسیدگی ارجاع میدهد .

به منظور ارائه تقاضا و اعتراض به حکم قطعی مالیاتی ، باید فرم پیوستی را تکمیل و مستندات را ضمیمه نمایید و به دبیر خانه تسلیم نمایید که نحوه تکمیل فرم و نامه درخواست در دوره صفر تا صد مالیاتی این هفته استاد حاجی محمدی مفصلاً تفسیر می گردد .

پس از ارائه فرم پیوست و نامه به دبیرخانه ۲۵۱ مکرر ، مدارک بررسی و در صورت وجود نواقص ظرف ۲ هفته مراتب را به مودی اعلام میکنند . در صورتی که فرم پیوست بطور صحیح تکمیل و ارائه نشود و یا مستندات کافی نباشد دبیرخانه موضوع را بلا اقدام تلقی و مختومه می نماید .

هیئات مذکور مدارک ارائه شده شما را مجدداً بررسی کرده و رای آنها به اکثریت آرا قطعی و لازم الاجرا می باشد و جای هیچگونه اعتراض و بررسی دیگری وجود ندارد.

این مطلب را هم بخوانید:  اطلاعاتی از اظهارنامه اشخاص حقوقی که مودیان از آن بی خبرند... (بخش دوم)

مدارک لازم برای اعتراض به برگ قطعی مالیات 

۱- تکمیل فرم شکایت تکمیل شده :

اشخاص حقوقی باید کلیه اظهارنامه ها و تغییرات و صاحبان امضا را همراه با مهرشرکت و تصویر روزنامه رسمی معرفی کنند

اشخاص حقیقی باید همراه با امضا مودی یا مودیان با ذکر نام و تصویر کارت ملی باشد

اگر وکیل امورات ارجاع مدارک را دنبال می کند باید تصویر وکالتنامه معتبر و فیش واریزی حق تمبر را همراه با کارت ملی ارایه نمایند.

درصورتی شرکت واخواهی منحل شده باشد باید با ارایه تصویر حکم مدیر تصفیه که بیش از دوسال از تاریخ صدور آن نگذشته باشد

و واخواهی توسط ماورین مالیاتی باشد باید مهر و امضای رییس امور مالیاتی درج شده باشد.

۲- تصویر کامل رای مورد شکایت که تاریخ ابلاغ آن مشخص باشد.

نکات مهم : 

درصورتی تحویل مدارک امکان اضافه نمودن مدارک و حتی لایحه به پرونده امکان پذیر نخواهد بود.

تنها به شکایاتی رسیدگی می شود که از تاریخ ابلاغ آنها بیش از یک ماه سررسید نشده باشند.

در صورتی که بصورت پستی ارسال می شود باید توسط پست جمهوری اسلامی ایران ابلاغ شود.و ارسال از طریق دیگر کانال ها مانند شرکت های حمل و نقل هوایی غیرقابل قبول است.

 

6 دیدگاه ها

    • سلام

      اگر شغل بزنید و پرونده تشکیل ندید سازمان بر اساس شغل شما و معادلهای ان در محل شما ، براوردهایی میکنه و برگ تشخیص صادر میکنه و شما نمیتوانید به ان اعتراض کنید چون تکالیف قانونی خود را رعایت نکرده اید.

  1. بادرود وروزبخییر ، باتوجه به اشتغال درامور مالی درخواست همکاری وارسال قوانین مربوطه .بخشناماه ها وستورالعمل های موضوعه مورد توجه میباشد.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here