از صدور برگ تشخیص تا پرداخت

8
7040

باسلام خدمت دوستان عزیز
پس از اتمام ۳۱ تیرماه و فراق حسابداران از ارسال اظهارنامه عملکرد بایستی منتظر دریافت برگ تشخیص از سوی سازمان امور مالیاتی باشیم.در واقع ماحصل همه امور حسابداری در برگ تشخیص لحاظ می شود،چون مالیات قابل پرداخت در این برگ لحاظ می گردد.ممیز مالیاتی در طی بازه زمانی یکسال از تاریخ ارسال اظهارنامه تاریخی را برای رسیدگی مالیاتی مقرر می نماید.
لازم به توضیح است برخی از مودیان با قید نام کامل و سمت تنها برگ تشخیص را از اداره امور مالیاتی دریافت می نمایند.در صورتی که طبق ماده ۲۳۷ قانون مالیات های مستقیم فصل دوم، مودی می تواند گزارشی را که مبنای صدور برگ تشخیص شده از ممیز مالیاتی دریافت نماید.ممیز مالیاتی موظف است تمام جزئیات و توضیحات لازم در ارتباط با برگ تشخیص را به مودی ارائه نماید.برگ تشخیص موضوعی مهم می باشد چون حتی در زمان حسابرسی مالی، حسابرسان برگ های تشخیص و قطعی مالیات را دریافت می نمایند.

انواع برگ تشخیص

پس از اینکه ممیز مالیاتی تمام موارد موجود را بر اساس اطلاعات و دلایل کافی بررسی نمود برگ تشخیص تهیه می شودد.برگ تشخیص معمولا شامل ۳ نوع میباشد:عملکرد،حقوق و تکلیفی.
همه شرکت ها موظف هستند که لیست های بیمه و مالیات لیست حقوق ها را اعلام نمایند.ممیز مالیاتی هزینه حقوقی که در اظهارنامه عملکرد ابراز شده با لیست های بیمه و مالیات مطابقت می دهد و در صورت مغایرت بین آنها جریمه محاسبه می نماید.این مبلغ در برگ تشخیص حقوق لحاظ می گردد.
در ارتباط با برگ تشخیص عملکرد،ممیز مالیاتی درآمدهای ابرازی در اظهارنامه را با صورت معاملات فصلی مطابقت می دهد و در این مورد نیز بر مبنای مغایرت ها جریمه لحاظ می گردد.

این مطلب را هم بخوانید:  معافیت مالیات 3ماهه اول سال را چگونه محاسبه کرده اید؟

حال مودی پس از دریافت برگ تشخیص به مبالغ مندرج در آن معترض است!فرصت اعتراض کتبی به برگ تشخیص از تاریخ ابلاغ به مودی به مدت ۳۰ روز می باشد.در صورت عدم اعتراض از سوی مودی برگ تشخیص ،قطعی تلقی می گردد.

برگ تشخیص=برگ قطعی

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

طبق ماده ۲۳۹ ق.م.م ممکن است شرایطی پیش آید که برگ تشخیص،قطعی تلقی گردد:
۱-اعلام کتبی از سوی مودی ظرف ۳۰ روز از تاریخ ابلاغ مبنی بر قبول مالیات
۲-پرداخت مالیات به ماخذ برگ تشخیص
۳-عدم اعتراض کتبی به برگ تشخیص
۴-عدم مراجعه به اداره امور مالیاتی

ماده ۲۴۲ قانون مالیات مستقیم

شاید اداره امور مالیاتی در محاسبات خود اشتباهی داشته و مالیات بیشتری از مودیان دریافت نموده باشند.سوالی که پیش می آید این است که آیا مبلغ اضافه پرداختی به دارائی قابل استرداد است یاخیر؟
طبق ماده ۲۴۲ ق.م.م در صورت دریافت مالیات اضافی،ممیزان مالیاتی ملکف به پرداخت به مودی می باشند.این وجه از محل وصولی جاری ظرف یک ماه به مودی پرداخت می شود.

8 دیدگاه ها

 1. با سلام
  اگر نسبت به درآمدی برگ تشخیص به تاریخ ۱۱/۰۲/۱۳۹۸ کشیده شود و نسبت به همان درآمد برگ مجدد در تاریخ ۱۵/۰۴/۱۳۸ صادر شود آیا صدور برگ دوم خلاف مقررات نیست؟

  • سلام

   سازمان مالیاتی میتواند برای هر سال برگ تشخیص صادر کند و اگر نیاز باشد برگ تشخیص اصلاحی و متمم صادر کند و تا پنج سال قبل را می تواند مجدد بررسی نماید

 2. سلام وعرض ادب
  با تشکر از مطالب مفیدتان. چه زمانی هست وآیا امکان این هست که حوزه برگ تشخیص صادره که مودی در موعد مقرر هم اعتراض بهش داشته را به واحد اجراییات بفرسته ؟؟؟ قبل از تشکیل هیات بدوی؟

  • باسلام خدمت شما کاربر محترم
   در مواردی که مودی نسبت به برگ تشخیص مالیات ابلاغ شده، معترض باشد، می تواند ظرف ۳۰ روز از تاریخ ابلاغ شخصاً یا به وسیله وکیل تام الاختیار خود به اداره امور مالیاتی مراجعه و با ارائه دلایل و اسناد و مدارک، کتباً تقاضای رسیدگی مجدد نماید. (ماده ۲۳۸ ق.م.م)مسئول مربوط (رئیس امور مالیاتی) موظف است پس از ثبت درخواست (اعتراض) مودی در دفتر (در سیستم) مربوط و ظرف مهلتی که ۳۰ روز از تاریخ مراجعه نباشد به موضوع رسیدگی و در صورتی که دلایل و اسناد و مدارک ابراز شده را برای رد مندرجات برگ تشخیص کافی دانست، آن را رد و مراتب را ظهر برگ تشخیص درج و امضا نماید ودر صورتی که دلایل و اسناد و مدارک ابرازی را موثر در تعدیل درآمد تشخیص دهد و نظر او مورد قبول مودی قرار گیرد، مراتب ظهر برگ تشخیص منعکس و به امضای مسئول و مودی خواهد رسید و هرگاه دلایل و اسناد و مدارک ابرازی مودی را برای رد برگ تشخیص یا تعدیل درآمد موثر تشخیص ندهد باید مراتب را مستدلا در ظهر برگ تشخیص منعکس و پرونده امر را برای رسیدگی به هیات حل اختلاف ارجاع نماید. (ماده ۲۳۸ ق.م.م)در صورتی که مودی ظرف سی روز از تاریخ ابلاغ برگ تشخیص مالیات قبولی خود را نسبت به آن کتبا اعلام کند یا مالیات مورد مطالبه را به ماخذ برگ تشخیص پرداخت یا ترتیب پرداخت آن را بدهد یا اختلاف موجود بین خود و اداره امور مالیاتی را به شرح ماده (۲۳۸) این قانون رفع نماید پرونده امر از لحاظ میزان درآمد مشمول مالیات مختومه تلقی می گردد و در مواردی که مودی ظرف سی روز کتبا اعتراض ننماید و یا در مهلت مقرر در ماده مذکور به اداره امور مالیاتی مربوط مراجعه نکند درآمد تعیین شده در برگ تشخیص مالیات قطعی است. (ماده ۲۳۹ ق.م.م)موفق باشید.

 3. لطفا به انواع برگه تشخیص ماده ۱۶۹ مکرر رو هم اضافه بفرمایید همانطور که مستحضر هستید از سال ۱۳۹۵ گروه رسیدگی، موظف است موضوع ماده ۱۶۹ مکرر را هم رسیدگی و در قبال آن برگه تشخیص صادر کند

  باتشکر

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here