از صدور برگ تشخیص تا پرداخت

8
6614

باسلام خدمت دوستان عزیز
پس از اتمام ۳۱ تیرماه و فراق حسابداران از ارسال اظهارنامه عملکرد بایستی منتظر دریافت برگ تشخیص از سوی سازمان امور مالیاتی باشیم.در واقع ماحصل همه امور حسابداری در برگ تشخیص لحاظ می شود،چون مالیات قابل پرداخت در این برگ لحاظ می گردد.ممیز مالیاتی در طی بازه زمانی یکسال از تاریخ ارسال اظهارنامه تاریخی را برای رسیدگی مالیاتی مقرر می نماید.
لازم به توضیح است برخی از مودیان با قید نام کامل و سمت تنها برگ تشخیص را از اداره امور مالیاتی دریافت می نمایند.در صورتی که طبق ماده ۲۳۷ قانون مالیات های مستقیم فصل دوم، مودی می تواند گزارشی را که مبنای صدور برگ تشخیص شده از ممیز مالیاتی دریافت نماید.ممیز مالیاتی موظف است تمام جزئیات و توضیحات لازم در ارتباط با برگ تشخیص را به مودی ارائه نماید.برگ تشخیص موضوعی مهم می باشد چون حتی در زمان حسابرسی مالی، حسابرسان برگ های تشخیص و قطعی مالیات را دریافت می نمایند.

انواع برگ تشخیص

پس از اینکه ممیز مالیاتی تمام موارد موجود را بر اساس اطلاعات و دلایل کافی بررسی نمود برگ تشخیص تهیه می شودد.برگ تشخیص معمولا شامل ۳ نوع میباشد:عملکرد،حقوق و تکلیفی.
همه شرکت ها موظف هستند که لیست های بیمه و مالیات لیست حقوق ها را اعلام نمایند.ممیز مالیاتی هزینه حقوقی که در اظهارنامه عملکرد ابراز شده با لیست های بیمه و مالیات مطابقت می دهد و در صورت مغایرت بین آنها جریمه محاسبه می نماید.این مبلغ در برگ تشخیص حقوق لحاظ می گردد.
در ارتباط با برگ تشخیص عملکرد،ممیز مالیاتی درآمدهای ابرازی در اظهارنامه را با صورت معاملات فصلی مطابقت می دهد و در این مورد نیز بر مبنای مغایرت ها جریمه لحاظ می گردد.

این مطلب را هم بخوانید:  بانک فرم حسابداری

حال مودی پس از دریافت برگ تشخیص به مبالغ مندرج در آن معترض است!فرصت اعتراض کتبی به برگ تشخیص از تاریخ ابلاغ به مودی به مدت ۳۰ روز می باشد.در صورت عدم اعتراض از سوی مودی برگ تشخیص ،قطعی تلقی می گردد.

برگ تشخیص=برگ قطعی

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

طبق ماده ۲۳۹ ق.م.م ممکن است شرایطی پیش آید که برگ تشخیص،قطعی تلقی گردد:
۱-اعلام کتبی از سوی مودی ظرف ۳۰ روز از تاریخ ابلاغ مبنی بر قبول مالیات
۲-پرداخت مالیات به ماخذ برگ تشخیص
۳-عدم اعتراض کتبی به برگ تشخیص
۴-عدم مراجعه به اداره امور مالیاتی

ماده ۲۴۲ قانون مالیات مستقیم

شاید اداره امور مالیاتی در محاسبات خود اشتباهی داشته و مالیات بیشتری از مودیان دریافت نموده باشند.سوالی که پیش می آید این است که آیا مبلغ اضافه پرداختی به دارائی قابل استرداد است یاخیر؟
طبق ماده ۲۴۲ ق.م.م در صورت دریافت مالیات اضافی،ممیزان مالیاتی ملکف به پرداخت به مودی می باشند.این وجه از محل وصولی جاری ظرف یک ماه به مودی پرداخت می شود.

8 دیدگاه ها

     ارسال نظر و سوال

     دیدگاه خود را وارد کنید
     Please enter your name here