گنجینه نکات قانون کار در حسابداری (بخش اول )

6
2741

قانون کار

مواد قانون کار و تبصره ها به روش های مختلف در اختیار افراد قرار دارد ولی خواندن و استخراج مطالب مفید از آن بسیار زمان بر است. از امروز گنجینه ایی از نکات کاربردی قانون کار در اختیار شما دوستان قرار خواهم داد.

قانون کارچند نکته کاربردی از قانون کار برای محاسبه حقوق در پایان سال

 • اضافه کاری در روز جمعه و تعطیل رسمی

با توجه به ماده ۶۱ ق کار اصولا کار، در روز جمعه ممنوع بوده و لذا انجام اضافه کاری نیز در این روز مجاز نخواهد بود مگر اینکه طبق توافق روز دیگری به عنوان تعطیل هفتگی برای کارگر تعیین شده باشد و چنانچه روز دیگری به عنوان روز تعطیل هفتگی تعیین شده باشد مزد روز جمعه ۴۰درصد بیش از مزد روزهای عادی هفته بوده و در صورت انجام اضافه کاری در این روز (بیش از ۷ساعت و ۳۳دقیقه) مزد هر ساعت اضافه کاری در این روز به طریقه زیر حساب خواهد شد:

مزد روز جمعه = ۱/۴ * مزد روز عادی

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

مزد یک ساعت کار در روز جمعه = ۷/۳۳ * مزد روز جمعه

مزد یک ساعت اضافه کار در روز جمعه برابر است با : ۱/۴ * مزد یک ساعت کار در روز جمعه

در ضمن در سایر ایام تعطیل ( تعطیلات رسمی ) با رعایت مقررات موضوع ماده ۵۹ ق کار، ارجاع کار اضافی به کارگر فاقد منع قانونی بوده و فوق العاده مربوط نیز همانند اضافه کار در روز های عادی احتساب میگردد.
که در این حالت در اولین ساعت در حکم اضافه کار فوق الاشاره خواهد بود.

 • میزان مرخصی استحقاقی سالیانه و ذخیره ایام مرخصی

با توجه به ماده ۶۴ ق کار، مرخصی سالیانه کارگران با استفاده از مزد و احتساب ۴ روز جمعه ، یک ماه است که در صورت عدم احتساب روزهای جمعه ۲۶ روز کاری محاسبه میشود. و برای کار کمتر از یکسال، مرخصی به نسبت مدت کار انجام یافته محاسبه میشود.
به موجب ماده۶۶ ق کار، کارگر نمیتواند بیش از ۹ روز از مرخصی سالیانه خود را ذخیره کند.مرخصی هایی که بدین طریق ذخیره شود در سنوات مختلف جمع و به حساب طلب مرخصی کارگر منظور میگردد که بازخرید مرخصی در حین اشتغال مجوزی ندارد و در هنگام خاتمه قرارداد یا بازنشستگی حساب میگردد.

 • میزان تعطیلات رسمی کارگران

تعطیلات سالیانه کارگران، همان تعطیلات رسمی کشور باضافه روز کارگر (۱۱اردیبهشت ) می باشد. در صورتی که  انجام کار در روز کارگر با توافق کارگر انجام شود، اضافه کار تلقی و فوق العاده مربوط به آن باید پرداخت گردد.

این مطلب را هم بخوانید:  آیا اشتباه در توصیف حواله ارزی بانک‌ها عاملی برای دریافت مالیات غیر قانونی است؟

با توجه به ماده ۷۳ ق کار، کلیه کارگران در موارد ذیل خق برخورداری از ۳ روز مرخصی با استفاده از مزد را دارند (که این به جز ۱ماه مرخصی موضوع ماده۶۴ است):
الف) ازدواج دائم                     ب) فوت همسر، پدر، مادر و فزرندان

که این ۳ روز بلافاصله در زمان رویدادهای مذکور است و قابل استفاده در زمان دیگری نمیباشد.

در ادامه بخش های بعدی گنجینه قانون کار تقدیم شما میگردد.

با ما همراه باشید…

 

۱۲نکته برجسته قانون کار که هر حسابداری باید بداند!!

دانلود رایگان کتاب قانون کار

 

6 دیدگاه ها

 1. باعرض سلام ،
  ضمن تشکر وسپاس از زحمات جنابعالی در خصوص ارائه نکات کاربردی قانون کار و تقاضای ادامه این روند ، شایسته است در صورت صلاحدید نسبت به ارائه نکات کاربردی در قانون تامین اجتماعی در رابطه با کارگر و کارفرما نیز اقدام بفرمائید .

  با تشکر – شهسواری

  • سلام جناب شهسواری

   ممنون از شما
   در این زمینه نیز در پایه سوم و چهارم دوره حسابداران ثروت آفرین مطالب بیان شده و همچنین متناسب با مطالب ارائه شده سایت نکات حائز اهمیت قید شده است و در آینده نیز حتما بیشتر ارائه خواهد گردید.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here