کدام یک از اقلام مصرفی در ماده ۱۲ قانون ارزش افزوده معاف شده است؟

6
8483

ماده ۱۲ قانون ارزش افزوده

سلام به شما عزیزان.

ماده ۱۲ قانون ارزش افزوده که از معافیت های ارزش افزوده صحبت میکند بیان میدارد که چه کالاهایی از محاسبه و پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند .

ماده ۱۲ قانون ارزش افزوده بیان میدارد که : عرضه کالاها وارائه خدمات زیر وهمچنین واردات آنها حسب مورد از پرداخت مالیات معاف می باشد:
۱- محصولات کشاورزی فرآوری نشده;
۲- دام وطیور زنده، آبزیان، زنبور عسل ونوغان;
۳- انواع کود، سم، بذر ونهال;
۴- آرد خبازی، نان، گوشت، قند، شکر، برنج، حبوبات وسویا، شیر، پنیر، روغن نباتی وشیر خشک مخصوص تغذیه کودکان;
۵- کتاب، مطبوعات، دفاتر تحریر وانواع کاغذ چاپ، تحریر ومطبوعات;
۶- کالاهای اهدایی به صورت بلا عوض به وزارتخانه ها، موسسات دولتی ونهادهای عمومی غیر دولتی با تأیید هیأت وزیران وحوزه های علمیه با تأیید حوزه گیرنده هدایا;
۷- کالاهایی که همراه مسافر وبرای استفاده شخصی تا میزان معافیت مقرر طبق مقررات صادرات و واردات، وارد کشور می شود. مازاد بر آن طبق مقررات این قانون مشمول مالیات خواهد بود;
۸- اموال غیر منقول;
۹- انواع دارو، لوازم مصرفی درمانی، خدمات درمانی (انسانی، حیوانی وگیاهی) وخدمات توانبخشی وحمایتی;
۱۰- خدمات مشمول مالیات بر درآمد حقوق، موضوع قانون مالیاتهای مستقیم;
۱۱- خـدمـات بـانـکی و اعتباری بانکها،موسسات و تعاونیهای اعتباری و صندوق های قرض الحسنه مجاز و خدمات معاملات و تسویه اوراق بهادار و کالا در بورسها و بازارهای خارج از بورس.
۱۲- خدمات حمل ونقل عمومی مسافری برون شهری و درون شهری، جاده ای، ریلی، هوایی ودریایی;
۱۳- فرش دستباف;
۱۴- انواع خدمات پژوهشی وآموزشی که طبق آئین نامه ای که با پیشنهاد مشترک وزارتخانه های علوم تحقیقات وفناوری، امور اقتصادی ودارایی، بهداشت، درمان وآموزش پزشکی، آموزش وپرورش وکار وامور اجتماعی ظرف مدت شش ماه از تاریخ تصویب این قانون به تصویب هیأت وزیران می رسد;
۱۵- خوراک دام وطیور;
۱۶- رادار وتجهیزات کمک ناوبری هوانوردی ویژه فرودگاه ها بر اساس فهرستی که به پیشنهاد مشترک وزارت راه وترابری و وزارت امور اقتصادی ودارایی تهیه وظرف مدت شش ماه از تاریخ تصویب این قانون به تصویب هیأت وزیران می رسد;
۱۷- اقلام با مصارف صرفا دفاعی (نظامی وانتظامی) وامنیتی بر اساس فهرستی که به پیشنهاد مشترک وزارت دفاع وپشتیبانی نیروهای مسلح و وزارت امور اقتصادی ودارایی تهیه وبه تصویب هیأت وزیران می رسد. فهرست مذکور از اولین دوره مالیاتی پس از تصویب هیأت وزیران قابل اجراء خواهد بود.
در بند ۴ ماده ۱۲ قانون ارزش افزوده از آرد خبازی و … سخن گفته است. آرد خبازی که همان  آرد برای تولید نان اعم از نان صنعتی و نان سنتی. همانند: آرد گندم، آرد ذرت، آرد جو، آرد برنج. طبق قانون از ارزش افزوده معاف می باشد.
در مورد گوشت پرندگان هم قانون گذار بیان کرده است که گوشت و احشاء خوراکی انواع پرندگان حلال گوشت همانند: مرغ و خروس، بوقلمون، شتر مرغ و قطعات و احشاء بدن آنها به صورت تازه،سردکرده یا یخ زده. از پرداخت و محاسبه مالیات و عوارض ارزش افزوده معاف می باشد.

در مورد شیر هم که در ماده ۱۲ قانون ارزش افزوده از آن صحبت شده است باید گفت که شیر به استثناء انواع شیرهای طعم دار از موارد معاف ارزش افزوده قلمداد شده است.

این مطلب را هم بخوانید:  7 نکته مهم برای حسابداری ارزهای دیجیتال

با این موارد  بسیاری از افرادی که در خصوص ماهیت کالای خریداری شده یا فروش رفته خود دچار ابهام بودند که آیا مشمول ارزش افزوده میشد یا خیر، میتوانند به راحتی با این ماده قانونی روند کار اجرایی خود را دریابند.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

 

نکاتی مهم در خصوص پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده

در فاکتور شما به چه کالاهایی به درستی ارزش افزوده اعمال شده است؟

صورتحساب های بی نام شما در چه شرایطی مورد قبول اداره دارایی قرار خواهد گرفت؟

 

6 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید ایا کسی که بادام هندی خام از کشور دیگر وارد کند آیا فروش در داخل با توجه به خام بودن مشمول مالیات ارزش افزوده می شود
  لطفا اگر نمی شود قانون مربوطه را ذکر نمایید. با تشکر

  • با سلام درود
   اگر بادام ها به صورت بسته بندی وارد نشد باشد و خام خام باشد معاف از ارزش افزوده میباشد برای دریافت اطلاعات بیشتر میتوانیید ماده ۱۲ ارزش افزوده و تبصره های ان و بخشنامه های ان را مطالعه نمایید
   موفق و پیروز باشید

 2. این قانون در مورد معافیت چوب صحبتی نکرده آیا چوب به شکل الوار مثل چوب روسی مشمول مالیات ارزش افزوده خواهد بود یا معاف هست؟

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here