اصلاح اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

35
8099
اصلاح اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

سلام به همه دوستان عزیز امروز قصد دارم یکی از حرکت‌های کاربردی در اصلاح اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده را ارائه کنم. سازمان مالیات بر ارزش افزوده در مورد مغایرت مبلغ درآمدها و اصلاح در مهلت مقرر هشدار می‌دهد. ممکن است ایرادات و اشکالات دیگری هم مکمل این موضوع قرار بگیرد ولی در اینجا نحوه برطرف کردن مشکل مربوط به مغایرت درآمدها را خدمت شما توضیح می‌دهم. اشکال اصلی مبنا قراردادن درآمدهای اعلام شده در اظهارنامه سال مورد نظر است. مثلاً درآمدی که مودی در آن سال اعلام کرده کمتر و یا بیشتر از مبلغی است در اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده اعلام نموده است. اصلاح اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده یک فرصت مهم برای مودیان مالیاتی محسوب می شود که اشکال را برطرف کرده و این اصلاح را در مهلت تعیین شده ارائه کنند.

اصلاح اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

راه‌حل ساده‌تر برای بررسی این مشکل به این صورت است که از هر دوره ۳ ماهه سال ۹۹ تراز معین می‌گیرید که عدد مربوط به درآمدهای اصلی (عملیاتی) را به عنوان مبلغ ناخالص مشمول مالیات بر ارزش افزوده ثبت می‌کنید و مبلغ مالیات و عوارض ۹ درصد را به صورت دقیق محاسبه کرده و به صورت تفکیک در اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده جایگذاری می‌کنید. حالا ممکن است اشکال دیگری در اینجا به‌وجود بیاید و آن در کدینگ مربوط به مالیات و عوارض ارزش افزوده در سیستم حسابداری است. بهتر است شما برای مالیات و عوارض مربوط به فروش، کدینگ پیش دریافت فروش کالا و خدمات و برای مالیات و عوارض خرید کدینگ پیش پرداخت خرید کالا خدمات را طراحی کنید. برای ثبت مبلغ مالیات و عوارض می توانید کل درصد را بصورت یکجا در این حساب ثبت کنید . مثلاً کل مبلغ ۹ درصد مالیات و عوارض فروش را در اینجا ثبت می‌کنید. اگر این مبلغ با مبلغ ناخالص درآمد شما مغایرت دارد باید اختلاف را محاسبه کرده و در سال مالی بعدی سند اصلاحی بزنید. به این ترتیب برای هر دوره ۳ ماهه این عملیات را کنترل و ثبت می‌کنید تا به مبلغ اصلی که درآمد حاصل از فروش در اظهارنامه عملکرد است، برسید. تمامی اصلاحات را می‌توانید فقط یک‌بار در هر دوره اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده انجام دهید.

این مطلب را هم بخوانید:  تکلیف مالیات بر ارزش افزوده طلا و دارو ...؟

ویرایش و اصلاح اظهارنامه ارسال و تایید شده

ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا اظهارنامه ارزش افزوده ای که ارسال و تایید شده است را می‌توان اصلاح کرد؟ در پاسخ باید گفت امکان ویرایش اظهارنامه ارزش افزوده تنها برای یک‌بار وجود دارد. مراحل اجرا به این صورت است که ابتدا وارد سایت evat.ir می‌شوید و گزینه اصلاح اظهارنامه عمومی را انتخاب می کنید. عدد صحیح درآمدها را در قسمت فروش مشمول و عدد صحیح خریدها و هزینه‌ها را در قسمت خریدهای مشمول قرار می‌دهید که سیستم به صورت خودکار مبلغ مالیات و عوارض را در ستون مربوط قرار می‌دهد سپس اطلاعات را تایید نهایی کنید.

روش اصلاح اظهارنامه ارزش افزوده برای بار دوم

پیش‌تر گفتیم فقط یکبار امکان اصلاح اظهارنامه ارزش افزوده وجود دارد حال اگر باز به اشتباه اصلاحات را انجام دادیم یا دوره دیگری را به جای دوره مد نظر اصلاح کردیم باید چه کنیم؟ به طور مثال اگر اظهارنامه دوره تابستان نیاز به اصلاح داشت و دوره پاییز به اشتباه به جای آن اصلاح شد باید دوره تابستان را اصلاح نموده و با ارائه نامه به اداره دارایی دوره پاییز را نیز اصلاح نماییم یا بعد از اصلاح دوره تابستان مغایرت دوره پاییز را در زمستان برطرف کنیم.

در پایان امیدوارم بتوانید با رعایت اصول مربوط به اصلاحات، پاسخگوی خوبی به سازمان مالیات بر ارزش افزوده باشید.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

موفق و پیروز باشید.

 

35 دیدگاه ها

               ارسال نظر و سوال

               دیدگاه خود را وارد کنید
               Please enter your name here