چگونگی محاسبه درآمد ناشی از اجاره املاک در اظهارنامه

0
2907
اظهارنامه املاک

سلام دوستان خوب. این روزها که همگی در تکاپوی ارسال اظهارنامه های خود هستند توجه به یک سری از نکات می‌تواند در بهبود فرآیند کار به مودیان عزیز کمک کند. امروز نکاتی در خصوص اظهارنامه اجاره املاک برای شما مطرح خواهد شد که امیدوارم با دقت بیشتری به آن روند کاریتان تسریع و بدون خطا انجام گیرد.

اظهارنامه اجاره املاک

اظهارنامه املاکطبق قانون کلیه اشخاصی که ملک یا املاک خود را به اجاره واگذار نموده اند و درآمدی از آن حاصل می نمایند مشمول مالیات بوده و موظف اند تا پایان مهلت قانونی نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیات بردرآمد اجاره املاک خود اقدام نمایند.

در اظهارنامه املاک که در سایت پرشین مطالب زیادی در خصوص چگونگی آن ارائه شده است، لازم است تا اطلاعات مالک و ملک و مستاجر ارائه گردد. مواردی که در این اظهارنامه از آن یاد می‌شود دقیقا مطابق اجاره نامه محضری می‌باشد که در دفترخانه اسناد رسمی به ثبت رسیده است. لذا هرگونه مغایرت با اطلاعات مندرج باعث بروز خطاها و مشکلات بعدی خواهد شد. چرا که در پرونده شما که نزد اداره دارایی قرار دارد باید یک نسخه از مدرک مذبور قرار داشته باشد.

در این اظهارنامه و در جدول ۳ که بخش درآمد ابرازی می‌باشد باید نوع اجاره، نحوه دریافت اجاره بها و مدت قرارداد اجاره به ماه قید گردد.
علاوه بر این موردی به نام درآمد ناشی از رهن در هر دوره در زمانی که مورد اجاره به صورت رهن می‌باشد نیز لازم الاجراست. اما مبلغ ناشی از رهن در اظهارنامه درآمد اجاره املاک چیست و چگونه محاسبه می شود؟

این مطلب را هم بخوانید:  هرگز در مالیات اجاره املاک این مورد فراموش نشود!

مبالغی که در قسمت رهن قرار می‌گیرد همان رقمی است که در قرارداد اجاره قید شده که با نرخ مشخصی درآمد حاصل از آن ابراز و برای آن مالیات در نظر گرفته خواهد شد. اما اینکه نرخ محاسبه چیست و به چه صورت اعمال می شود هم جای بحث دارد.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

طبق استعلاماتی که در خصوص مالیات مربوط به درآمد ناشی از رهن از سازمان امور مالیاتی انجام گرفت اعلام شد که در صورت وجود مبلغ رهن باید در فیلد مربوطه عدد صفر را قرار داد و محاسبه نخواهد شد.

در مورد قسمت بعدی که در خصوص درآمد ناشی از اجاره ماشین آلات می‌باشد باید به تبصره ۴ از ماده ۵۳ اشاره نمود که بیان می‌دارد:
در مورد املاکی که با اثاثه یا ماشین آلات به اجاره واگذار می‌شود، طبق تبصره ۴ ماده ۵۳ ق م م درآمد ناشی از اجاره اثاثه و ماشین آلات نیز جزء درآمد ملک محسوب ‌و مشمول مالیات می‌شود که لازم است تا در این اظهارنامه بیان شود.

چند سوال در رابطه با اظهارنامه اجاره املاک

سوالی که این روزها  از ما پرسیده می‌شود این است که ما یک ملک داریم که با فرد دیگری شریک هستیم آیا اظهارنامه را یک نفر از ما ارائه کند کافی است؟ باید گفت که خیر
در مورد املاکی که به صورت شراکتی وجود دارد باید هر کدام از شرکا اقدام به ارائه اظهارنامه کنند. در واقع در اظهارنامه املاک اظهارنامه شراکت وجود ندارد به همین خاطر می‌بایست هر فرد به‌صورت مجزا و به میزان سهم خود اقدام به ثبت و ارسال اظهارنامه نماید.

سوالی که یکی از کاربران عزیز در خصوص اظهارنامه اجاره املاک از ما پرسیده است را برایتان مطرح می‌کنم:

  • من ملک رو به‌صورت۲ساله اجاره دادم و الان سال دومش هستم تاریخ قرارداد هم از ۹۶/۰۸/۰۵ هست تا ۹۸/۰۸/۰۵ و قرار شده در سال دوم هم مبلغ رهن و هم اجاره بها افزایش پیدا کنه ….برای پر کردن اظهارنامه سال۹۷ ۸ ماه اول سالش رو مشکلی ندارم ۴ ماه باقی مونده رو چطور باید پر کرد با توجه به اینکه هم مبلغ رهن هم اجاره بها افزایش پیدا کرده است؟ آیا نیاز به پر کردن دو اظهار نامه هست …یعنی یکی هشت ماه اول سال و دومی ۴ ماه دوم سال ؟
این مطلب را هم بخوانید:  یک راه برای جلوگیری از محاسبه 300 روزه مالیات شما

پاسخ اینجاست که بایستی برای هر قرارداد یک اظهارنامه تا تاریخ مذکور با قرارداد قبل ارسال نمایید و در ادامه باید با درآمد جدید اعلام نمایید.

  • نکته بعدی در خصوص تعداد املاک است. فردی که چندین ملک در تملک اوست به چه صورت باید اظهارنامه املاک را ثبت نماید؟ پاسخ این سوال را باید از پرونده مالیاتی فرد پاسخ داد. درصورتی که فرد برای این املاک در یک حوزه مالیاتی پرونده تشکیل داده باشد باید تمامی این ملک ها را در یک اظهارنامه ثبت و ارسال نماید و اگر هر کدام از املاک در یک حوزه جداگانه باشد باید برای هریک اظهارنامه با کلاسه جدا ارائه شود.

اظهارنامه اجاره املاک

  • در مواردی که اجاره شراکتی باشد باید میزان درآمد حاصل از اجاره بین شرکا تقسیم گردد.

مثال اجاره شراکتی

برای مثال منزل مسکونی متعلق به آقای محمدی  و آقای مهدوی است که در ابتدای سال به فردی دیگر اجاره داده اند. میزان اجاره در هر ماه مبلغ ۵،۰۰۰،۰۰۰ و مبلغ ۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰ هم رهن است. میزان درآمد ماهانه این ملک برای این دو شریک به این طریق حساب خواهد شد:

مبلغ رهن در یک سال با نرخ سود مثلا۲ درصد ۲۴،۰۰۰،۰۰۰ خواهد بود ۱۲*۲%*۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰.

و میزان درآمد اجاره در یک سال ۶۰،۰۰۰،۰۰۰ است که باهم جمع می‌شود تا درآمد اجاره یک سال ملک حاصل شود.

۸۴،۰۰۰،۰۰۰=۶۰،۰۰۰،۰۰۰+۲۴،۰۰۰،۰۰۰.

در نهایت باید به ۲ تقسیم تا سهم هر شریک تعیین گردد. و هرکدامم در اظهارنامه خود عدد درآمد خود  را ثبت کنند نه مبلغ درآمد کل ملک را.

نکته این مورد: باید برای رهن ملک (که در اجاره نامه محضری با نام سپرده قرض الحسنه آورده شده ) درآمدی محاسبه و منظور کرد که مطابق بهره بانکی سالیانه به تاریخ روز است.

این مطلب را هم بخوانید:  معیارسازمان امور مالیاتی در اعطای تسهیلات بانکی

 

مطالب مرتبط در سایت ما

فیلم نحوه تهیه اظهارنامه اجاره املاک

اگر مودی چندین ملک داشته باشد چگونه اظهارنامه املاک ثبت کند؟

هرگز در مالیات اجاره املاک این مورد فراموش نشود!

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here