توجه به نکات مهمی درباره اظهارنامه املاک

0
1,299 بازدید

اظهارنامه اجاره املاک
اظهارنامه اجاره املاک

سلام دوستان خوب. این روزها که همگی در تکاپوی ارسال اظهارنامه های خود هستند توجه به یک سری از نکات می تواند در بهبود فرآیند کار به مودیان عزیز کمک کند. امروز نکاتی در خصوص اظهارنامه اجاره املاک برای شما مطرح خواهد شد که امیدوارم با دقت بیشتری به آن روند کاریتان تسریع و بدون خطا انجام گیرد.

سوالی که این روزها  از ما پرسیده میشود این است که ما یک ملک داریم که با فرد دیگری شریک هستیم آیا اظهارنامه را یک نفر از ما ارایه کند کافی است؟ باید گفت که خیر
در مودر املاکی که به صورت شراکتی وجود دارد باید هر کدام از شرکا اقدام به ارایه اظهارنامه کنند. در واقع در اظهارنامه املاک اظهارنامه شراکت وجود ندارد به همین خاطر می بایست هر فرد بصورت مجزا و به میزان سهم خود اقدام به ثبت و ارسال اظهارنامه نماید.

نکته بعدی در خصوص تعداد املاک است. فردی که چندین ملک در تملک اوست به چه صورت باید اظهارنامه املاک را ثبت نماید؟ پاسخ این سوال را باید از پرونده مالیاتی فرد پاسخ داد. درصورتی که فرد برای این املاک در یک حوزه مالیاتی پرونده تشکیل داده باشد باید تمامی این ملک ها را در یک اظهارنامه ثبت و ارسال نماید و اگر هر کدام از املاک در یک حوزه جداگانه باشد باید بر هریک اظهارنامه با کلاسه جدا ارائه شود.

اظهارنامه اجاره املاک

در مواردی که اجاره شراکتی باشد باید میزان درآمد حاصل از اجاره بین شرکا تقسیم گردد. برای مثال منزل مسکونی متعلق به آقای محمدی  و آقای مهدوی است که در ابتدای سال به فردی دیگر اجاره داده اند. میزان اجاره در هر ماه مبلغ ۵۰۰۰٫۰۰۰ و مبلغ ۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ هم رهن است. میزان درآمد ماهانه این ملک برای این دو شریک به این طریق حساب خواهد شد:

حتما بخوانید:  چک لیست اقدامات مراجعه به اداره مالیاتی

مبلغ رهن در یک سال با نرخ سود پول مثلا۲ درصد ۲۴۰۰۰٫۰۰۰ خواهد بود

۱۲*۲%*۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰

و میزان درآمد اجاره در یک سال ۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰ است که باهم جمع میشود تا درآمد اجاره یک سال ملک حاصل شود.

۸۴٫۰۰۰٫۰۰۰=۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰+۲۴٫۰۰۰٫۰۰۰

در نهایت باید به ۲ تقسیم تا سهم هر شریک تعیین گردد. و هرکدامم در اظهارنامه خود عدد درآمد خود  را ثبت کنند نه مبلغ درآمد کل ملک را.

نکته این مورد : باید برای رهن ملک (که در اجاره نامه محضری با نام سپرده قرض الحسنه آورده شده ) درآمدی محاسبه و منظور کرد که مطابق بهره بانکی سالیانه به تاریخ روز است.

سوالی که یکی از کاربران عزیز در خصوص اظهارنامه اجاره املاک از ما پرسیده است را برایتان مطرح میکنم:

من ملک رو بصورت۲ساله اجاره دادم والان توی سال دومش هستم تاریخ قرارداد هم از ۹۴/۸/۵ هست تا ۹۶/۸/۵ و قرار شده در سال دوم هم مبلغ رهن و هم اجاره بها افزایش پیدا کنه ….
سوال:برای پر کردن اظهارنامه سال ۹۵ ۸ ماه اول سالش رو مشکلی ندارم ۴ ماه باقی مونده رو چطور باید پر کرد با توجه به اینکه هم مبلغ رهن هم اجاره بها افزایش پیدا کرده؟
آیا نیاز به پر کردن دو اظهار نامه هست …یعنی یکی هشت ماه اول سال و دومی ۴ ماه دوم سال ؟؟؟

پاسخ اینجاست که بایستی برای هر قرارداد یک اظهارنامه ارسال نمایید. تا تاریخ مذکور با قرارداد قبل و در ادامه باید با درآمد جدید اعلام نمایید.

امیدوارم این نکات به شما کمک کند. موفق و سربلند باشید.

 

مطالب مرتبط در سایت ما

فیلم نحوه تهیه اظهارنامه اجاره املاک

اگر مودی چندین ملک داشته باشد چگونه اظهارنامه املاک ثبت کند؟

هرگز در مالیات اجاره املاک این مورد فراموش نشود!

اسلایدر حسابداران ثروت آفرین

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید