دل نگرانی یک حسابدار درباره صورت معاملات فصلی

24
2358
کات کلیدی گزارش خرید و فروش فصلی

این روزها عدم شناخت کافی و دقیق از موضوع ماده ۱۶۹ مکرر موجب کلافه شدن برخی از حسابداران واحدهای مالی شده است.شاید برخی نیز به تازگی تصمیم به یادگیری ارسال صورت معاملات فصلی و اظهارنامه ارزش افزوده پرداخته اند ولی نمی دانند از چه منبعی می توانند خود را غنی نموده و با تعداد زیادی از سوالاتی که حین کار برایشان پیش آمده کلافه شده اند.برخی از دوستان نیز ممکن است در مجموعه ای که مشغول فعالیت هستند مشاور یا مدیر مالی نداشته باشند تا بتوانند حجم زیادی از سوالاتی که برایشان پیش آمده را رفع نمایند.پیشنهاد می نمایم برای یادگیری مسائل مهم مربوط به ارزش افزوده خواندن این متن را از دست ندهید شاید راه گشا باشد. در این مطلب ۱۰ نکته مهم در مورد گزارشات فصلی را توضیح می‌دهیم.

عدم ارائه فهرست معاملات مشمول جریمه خواهد شد

همه شما می دانید که در صورت عدم ثبت همه فعالیتها و وقایع و معاملات روزانه نمی توانید گزارش درستی به مدیریت ارائه دهید. شما به عنوان یک حسابدار علاوه بر تهیه گزارش به مدیریت،ملزم هستید به برخی ادارات و سازمان ها نیز گزارش ارائه دهید و در صورت عدم ارائه به موقع آن جریمه به شما تعلق می گیرد لذا بحث ارسال صورت معاملات فصلی بحث بسیار مهمی می باشد که حتی در برخی از سازمان ها و شرکت ها این وظیفه را به حسابداران رده بالاتر ارجاع می دهند. برخی از حسابداران نیز که تجربه کاری کمتری دارند خواستار این موضوع هستند که اطلاعات مفیدی در مورد ارسال اظهارنامه و صورت معاملات فصلی بدست آورند.

این مطلب را هم بخوانید:  حذف 2 پارامتر از دایره عدم شمول ماده 169 مکرر

کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی مکلفند فهرست معاملات خود را بصورت فصلی تا ۴۵ روز پس از پایان هر فصل بصورت الکترونیکی به اداره امور مالیاتی ذیرربط تحویل نمایند و عدم ارائه فهرست معاملات مشمول جریمه ای معادل ۱% مبلغ معاملاتی که فهرست آنها ارائه نشده خواهد بود.

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

۱۰ نکته مهم در مورد گزارشات فصلی

 1. اگر فاکتوری برگشت شود به عنوان فاکتور مجزا در همان فصل که برگشت خورده باید ثبت گردد و گزینه برگشتی این فاکتور باید انتخاب گردد.
 2. هنگام خرید از اشخاص حقوقی همواره گزینه مشمول ثبت نام نظام مالیاتی انتخاب می شود و باید جمع کل فاکتورها به صورت تجمعی (جمع فاکتورهای یک شخص) ارائه شود حتی اگر مبلغ آن کمتراز حد نصاب باشد چون ثبت تجمیعی مربوط به اشخاص حقیقی است.
 3. اگر در سال ۱۳۹۹ جمع مبلغ صورتحساب خرید بالای ۲۲،۵۰۰،۰۰۰ ریال بود گزینه مشمول ثبت نام در نظام مالیاتی انتخاب می‌شود و جمع فاکتورهای خرید از شخص حقیقی در یک رکورد با تمام مشخصات فروشنده ارسال می‌شود و اگر کمتر از این مبلغ بود گزینه تجمیع ۵% انتخاب شود و می‌توان جمع خریدها از شخص حقیقی را با هم جمع کرد و به صورت مجموع ارائه نمود فقط منظور از مجموع در اینجا این نیست که خرید از اشخاص حقیقی مختلف باهم جمع شود و باید مجموع خرید از اشخاص حقیقی مختلف جداگانه ارائه شود و مشخصات فروشندگان را نیز ذکر نمود. به عبارتی اگر معاملات خرید تا میزان ۵% حد نصاب معاملات کوچک باشد مشمولین می توانند فهرست معاملات مذکور را به صورت مجموع ارسال نمایند. شما میتوانید با کلیک بر روی استفاده از حدنصاب در گزارشات فصلی با حد نصاب در این گزارش آشنا شوید.
 4. حقوق و دستمزد پرداختی به پرسنل در اجرای موضوع ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم در زمره مالیات حقوق می باشد و نیازی به ارسال آن در صورت معاملات فصلی نمی باشد. شما میتوانید با کلیک بر روی موارد عدم شمول ارسال فهرست معاملات فصلی از این موارد مطلع شوید.
 5. یادتان باشد که همیشه یک گزارش اضافی خرید و یک گزارش اضافی فروش رد کنید یعنی بیش از یک گزارش برای هر مورد خرید یا فروش تا بتوانید بعدا اگر اصلاحاتی داشتید در قالب آن انجام دهید.
 6. همانطور که می دانید برخی از اشتباهات ممکن است سهوا ایجاد شده باشد و شما تا زمان رسیدگی متوجه آن نشده باشید بنابراین سعی نمایید اصلاح گزارش فصلی را تا زمان رسیدگی پرونده معوق کنید تا امکان انجام همه اصلاحات مورد نیاز بطور یکجا میسر باشد.
 7. در گزارش ماده ۱۶۹ مکرر تاریخ پرداخت ملاک تشخیص زمان معامله است ولی در ارزش افزوده تاریخ انجام معامله و این مغایرتی است که می تواند وجود داشته باشد و اگر مستند باشد موجب رد دفاتر نخواهد شد.
 8. گزارش تجمیعی صرفا برای خرید میسر هست نه برای فروش آن هم فقط برای دو گزینه، یکی مشمولین ماده ۸۱ قانون مالیات مستقیم(درآمد حاصل از کلیه فعالیت های کشاورزی،دامپروری،دامداری،پرورش ماهی و زنبور عسل و پرورش طیور،صیادی و ماهیگیری،نوغان داری،احیای مراتع و جنگلها،باغات اشجار از هر قبیل و نخیلات از پرداخت مالیات معاف می باشند) و دیگری افرادی که ملزم به ثبت نام نیستند(برای آنها شماره اقتصادی و شناسه ملی و کد ملی فعال نمی باشد).
 9. کد اتباع خارجی را می توان از سامانه ثبت شرکتها و ثبت نام در وبسایت tax.gov.ir و انتظار به مدت ۴۸ ساعت دریافت نمایید.
 10. قراردادهای اجاره هم نیاز به ارسال گزارشات فصلی دارند اگر شرکت باشد برای موجر و مستاجر هر دو و اگر شخص باشد فقط مستاجر الزام به ارسال اطلاعات دارد.

امید است با دانستن این نکات برخی از سردرگمی های شما در ارسال صورت معاملات فصلی حل شده باشد.

24 دیدگاه ها

  • سلام

   ممنون از ابراز نظرتان با توجه به اینکه نظرتان کلی است خواهشمندم بفرمائید کجای مطلب مورد انتقاد شما است تا بررسی شود

   • ثبت تجمیعی و تجمعی رو با ابهام و سخت توضیح دادند.
    و البته اشتباه(خرید از شرکت ها(اشخاص حقوقی)رو نمیتوان تجمعی ثبت کرد و باید هر فاکتور تک تک وارد شود که در بالا نوشته اید میتوان ثبت کرد که غلط است)
    همچنین ثبت تجمیعی برای معاملات کمتراز ۵درصد حد نصاب رو میتوان برای اشخاص حقیقی مختلف باهم جمع کرد و در یک ردیف ثبت نمود به شرطی که مجموع انها هم ,علاوه بر مبلغ هرکدام از ۵درصد حد نصاب بیشتر نشود(در بالا نوشته اید اشخاص حقیقی مختلف را نمیتوان یکجا ثبت تجمیعی زد

    • سلام

     کلیه فاکتور های خرید از یک شخص حقوقی در یک دوره را میتوان جمع نمود (البته اگر به تفکیک گزارش شود بهتر است ) و در یک ردیف گزارش کرد و مبالغی را هم که کمتر از حد نصاب باشد بصورت تجمعی باسایر موارد کمتر از حد نصاب باید جمع و گزارش نمود و
     جمع کلیه فاکتورهای خرید از شخص حقیقی نیز اگر در طی دوره کمتر از حد نصاب باشد بصورت تجمعی با سایر موارد کمتر از حد نصاب جمع و گزارش میشود و اگز بیشتر از حد نصاب باشد باید کلیه اطلاعات شخص حقیقی را دریافت نمود و میتوان جمع همه فاکتور های ان شخص را نیز در یک ردیف بصورت تجمیعی گزارش نمود که البته به تفکیک باشد بهتر است.

 1. سلام اگر یک صورت حساب فروشگاهی داشته باشیم که مبلغ آن بالاتر از حد نصاب است و هیچ اطلاعاتی از طرف حساب مورد نظر نداشته باشیم چه باید کنیم؟

  • با سلام
   شما میبایست مشخصات طرف رو بگیرید ودر سامانه صورت معاملات فصلی وارد نمایید و شما میتوانیید از روی فاکتور فروشگاه اسم و ادرس را بدست بیاورید برای دریافت اطلاعات بیشتر دستور العمل ماده ۱۶۹ را مطالعه نمایید
   موفق باشید

 2. سلام یک سوال در مورد صورت وضعیت تایید شده ؟ در چه کدینگی قرار میگیرد مثلا حسابهای دریافتنی یا در امد وماهیت آن را بیان کنید مرسی لطفا ایمیل کنید

 3. با سلام منظور شما از این بند رو متوجه نشدم:
  «یادتان باشد که همیشه یک گزارش اضافی خرید و یک گزارش اضافی فروش رد کنید یعنی بیش از یک گزارش برای هر مورد خرید یا فروش تا بتوانید بعدا اگر اصلاحاتی داشتید در قالب آن انجام دهید»
  ممنون میشم توضیح بدین.

  • باسلام خدمت شما
   شما در ارسال گزارشات خرید یا فروش محدودیتی ندارید لذا می توانید یک گزارش خرید و یک گزارش فروش اضافی ارسال نمایید تا در مواقعی که میخواهید اصلاحی انجام دهید بر روی آن گزارش خرید یا فروش انجام دهید.موفق باشید.

 4. سلام و عرض ادب
  چیزی که همیشه برای من سوال بوده و هنوز بصورت مسئله حل نشده تو ذهنم باقی مونده که این متن رو خوندم باز برام خیلی روشن نبود! اینکه آیا خرید و فروش از یک شخص که هر فصل تا میزان ۱۰ تا فاکتور مثلا خرید و ۲۰ تا فاکتور فروش (چه اشخاص حقیقی یا حقوقی) رو میتوان جمع زد و در یک رکورد با ذکر مشخصات آورد یا حتما به تفکیک فاکتور به فاکتور باشد؟؟
  البته اینجا بیان کردید صرفا بابت اطمینان صددرصدی((هنگام خرید از اشخاص حقوقی همواره گزینه مشمول ثبت نام نظام مالیاتی انتخاب می شود و باید جمع کل فاکتورها به صورت تجمعی(جمع فاکتورهای یک شخص)ارائه شود حتی اگر مبلغ آن کمتراز حد نصاب باشد چون ثبت تجمیعی مربوط به اشخاص حقیقی است.))
  ممنون از تمام زحمات شما و تیم خوبتون
  موفق باشید (:

  • باسلام خدمت شما کاربر محترم
   در پاسخ به سوال شما،فاکتورهای یه مشتری را در صورتی که کد ملی/اقتصادی داشته باشد می توان با هم جمع کرد و تجمعی ارسال نمود.موفق باشید.

 5. یه سوال هم دارم . منظور از ۱۲۵۰۰۰۰۰ ریال برای تجمیعی جمع فاکتورهای خرید در هر فصله یا هر فاکتور جداگانه ؟ چون ممکنه چند فاکتور در یک فصل از یه نفر خرید کنیم – ممنون از پاسخگویی

  • باسلام خدمت شما کاربر محترم
   هر سال دولت حد نصابی برای معاملات تعیین می نماید برای سال ۹۷ حد نصاب معاملات کوچک ۲۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال بوده که تا ۵% این مبلغ را میتوان با عدم درج کداقتصادی و اطلاعات آن به دارایی عنوان نمود.شما در هر فصلی مجاز هستید تا مبلغ ۱۲.۵۰۰.۰۰۰ ریال با عنوان معاملات کوچک،مبالغ خود را به دارایی اعلام نمایید فقط این مطلب را در نظر داشته باشید چه یک فاکتور داشته باشید و چه ۵ تا فاکتور در مجموع مبالغ این ۵ فاکتور بایستی از ۱۲.۵۰۰.۰۰۰ ریال کمتر باشد در غیر این صورت نمی توانید در این فیلد آنها را اعلام نمایید.موفق باشید.

  • باسلام خدمت شما کاربر محترم
   کلا اشخاص حقیقی و حقوقی با عنوان موجر و یا مستاجر،بعداز تنظیم قرارداد اجاره املاک،مکلف هستند موضوع قرارداد را به همراه مشخصات موجر و مستاجر و مشخصات ملک مورد اجاره و مشخصات قرارداد اجاره در قسمت صورت معاملات فصلی درج می شود و به اداره دارایی ارسال می شود.چه موجر شرکت باشد چه شخص باشد مستاجر ملزم به ارسال اطلاعات می باشد.زمانی که موجر شرکت باشد هم موجر هم مستاجر موظف به ارسال اطلاعات می باشند.زمانی که موجر شخص باشد مستاجر موظف است اطلاعات را ارسال نماید چون موجر در اظهارنامه عملکرد اجاره به آن اشاره خواهد نمود.موفق باشید.

   • با توجه به برداشتی که از جواب شما داشتم کل معادلات ذهنی من بهم ریخت علتش هم اینه که مثلا من در یک فصل ۱۰۰ تا فاکتور دارم که هر کدوم از این فاکتورها به تفکیک مبالغشون کمتر از ۱۲/۵۰۰/۰۰۰ ریاله ولی در مجموع که جمع بزنیم بالغ بر مثلا ۵۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال میشه پس یعنی من نمیتونم اینو تجمیع بیارم؟؟چون اکثر اینجور فاکتورها بصورت فاکتورهای غیررسمی(فروشگاهی)ولیکن قابل قبول اداره مالیاتی هستن و مشخصات ندارن تقریبا اکثر شرکتها فاکتورهای کاملا رسمیشون محدود و بیشتر فاکتورهاشون فروشگاهیه

    • با سلام خدمت شما
     دو تا بحث مختلف وجود دارد:تجمیعی:اگر فاکتورهای خرید یا فروشی مهم نیست برای کدوم مشتری داشته باشیم که مبلغش زیر ۱۲۵۰ بود مثلا ۵ تا فاکتور از اشخاص مختلف شخصش مهم نیست می توانیم جمع کنیم بدون کد ملی و مشخصات تحت عنوان تجمیعی ارسال کنیم که تا جایی که مشخصات معلوم بهتره این کار رو انجام ندهیم.تجمعی:مثلا یه مشتری ۱۰ تا فاکتور توی یه فصل داره همه را جمع می کنیم یا بار اسمش رو رد میکنیم که کارمون راحتتر بشه حمع هم نکنیم مشکلی نداره برای ۱۰ فاکتور ۱۰ بار اسمشو می تونیم رد کنیم توی یه فصل.تمام فاکتورهایی که مبلغشون زیر حد نصاب رو میشه جمع کرد و تجمیعی بدون نیاز به کد ملی ارسال نمود.تا جایی که ممکن اگر از مشتری مشخصات بگیریم و با مشخصات ارسال نماییم بهتر است به جای ارسال به صورت تجمیعی.موفق باشید.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here