درآمد متفرقه مشاغل مشمول ارزش افزوده در چه صورت معاف از مالیات است؟

2
2381

 مشاغل مشمول ارزش افزوده

سلام به همه شما دوستان خوب پرشین حساب، قانون ارزش افزوده که سالهاست اجرایی شده است مانند دیگر قوانین مالیاتی سازمان امور مالیاتی، هنوز ابهامات و سوالاتی را در اجرا و درک آن برای مودیان به همراه دارد. سوال امروز که به آن پرداخته ایم در خصوص درآمد متفرقه مشاغل مشمول ارزش افزوده می باشد. اینکه آیا درآمد هایی که از فعالیت های غیر اصلی شرکت حاصل می شود مشمول ارزش افزوده هستند یا خیر؟

بخشنامه ۲۸۰۰۴ مورخ ۸۸/۱۱/۱۲ در جریان پاسخ به سوالات مطرح شده ادارات دارایی و نحوه برخورد و رسیدگی با قانون مالیات بر ارزش افزوده در ۲۰ مورد برخی از نکات را مطرح نموده است. یکی از این موارد به شرح زیر است:

” عرضه اموال منقول مستعمل و اسقاطی توسط مودیان مشمول اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده،نیز مشمول پرداخت مالیات و عوارض می باشد. عرضه اموال مذکور توسط مودیان غیر مشمول اجرای قانون مشمول پرداخت مالیات و عوارض نمی باشد.”

حال به سوال یکی از کاربران توجه نمایید:
“باسلام احتراماً یک شرکت دارویی که محصولاتش از ارزش افزوده معاف می باشد آیا بابت فروش ضایعات باید به دارایی ارزش افزوده ضایعات پرداخت کند یا خیر ”

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

طبق این بند از بخشنامه و سوالی که مطرح شده است می توان برداشت که این نوع شرکت ها از بابت درآمد اکتسابی از محل مذکور نیاز به پرداخت مالیات ارزش افزوده ندارند اما این یک اشتباه در تفسیر قانون است.

در بند بخشنامه بیان شده است که ”  عرضه اموال مذکور توسط مودیان غیر مشمول اجرای قانون مشمول پرداخت مالیات و عوارض نمی باشد” و شرکتهای دارویی از افراد مشمول اما معاف از قانون ارزش افزوده هستند. این دو کاملا با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

این مطلب را هم بخوانید:  با همیار مالیاتی پرشین حساب یک کارشناس امور مالیاتی شوید

اگر درآمد فروش ضایعات این شرکت به هدف فعالیت پزشکی یا دارویی و یا دیگر موارد ماده۱۲ مربوط شود، در این صورت معاف از ارزش افزوده خواهد بود اما در صورتی که این منبع درآمدی در جایی غیر از این موارد خرج گردد مشمول مالیات بر ارزش افزوده خواهد بود.  در کل این جمله  را می توان بیان نمود که  شرکتهایی که معاف از ارزش افزوده هستند اگر در روند فعالیت شرکت معاملاتی غیر از فعالیت اصلی انجام دهند مشمول ارزش افزوده خواهد بود.

مشروح کامل بخشنامه ۲۸۰۰۴

نکته مهم : شرکتهایی که از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف میشوند چه عکس العملی در برابر مبالغ عوارض و مالیات در فاکتورهای خریدشان باید اعمال کند؟ در حقیقت این رقم باید به مبلغ بهای تمام شده افزوده شود نه اینکه برای آن اظهار نامه مالیات بر ارزش افزوده تکمیل و ارسال کنند. برخی بدون اطلاع از این موضوع اظهارنامه رد میکنند و بعد به دنبال استرداد آن میروند که این اشتباه است.

مشاغل مشمول ارزش افزوده و موارد مطرح شده در قانون: 

با توجه به ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده ، عرضه کالاها وارائه خدمات زیر وهمچنین واردات آنها حسب مورد از پرداخت مالیات معاف می باشد:
۱- محصولات کشاورزی فرآوری نشده;
۲- دام وطیور زنده، آبزیان، زنبور عسل ونوغان;
۳- انواع کود، سم، بذر ونهال;
۴- آرد خبازی، نان، گوشت، قند، شکر، برنج، حبوبات وسویا، شیر، پنیر، روغن نباتی وشیر خشک مخصوص تغذیه کودکان;
۵- کتاب، مطبوعات، دفاتر تحریر وانواع کاغذ چاپ، تحریر ومطبوعات;
۶- کالاهای اهدایی به صورت بلا عوض به وزارتخانه ها، موسسات دولتی ونهادهای عمومی غیر دولتی با تأیید هیأت وزیران وحوزه های علمیه با تأیید حوزه گیرنده هدایا;
۷- کالاهایی که همراه مسافر وبرای استفاده شخصی تا میزان معافیت مقرر طبق مقررات صادرات و واردات، وارد کشور می شود. مازاد بر آن طبق مقررات این قانون مشمول مالیات خواهد بود;
۸- اموال غیر منقول;
۹- انواع دارو، لوازم مصرفی درمانی، خدمات درمانی (انسانی، حیوانی وگیاهی) وخدمات توانبخشی وحمایتی;
۱۰- خدمات مشمول مالیات بر درآمد حقوق، موضوع قانون مالیاتهای مستقیم;
۱۱- خـدمـات بـانـکی و اعتباری بانکها،موسسات و تعاونیهای اعتباری و صندوق های قرض الحسنه مجاز و خدمات معاملات و تسویه اوراق بهادار و کالا در بورسها و بازارهای خارج از بورس.
۱۲- خدمات حمل ونقل عمومی مسافری برون شهری و درون شهری، جاده ای، ریلی، هوایی ودریایی;
۱۳- فرش دستباف;
۱۴- انواع خدمات پژوهشی وآموزشی که طبق آئین نامه ای که با پیشنهاد مشترک وزارتخانه های علوم تحقیقات وفناوری، امور اقتصادی ودارایی، بهداشت، درمان وآموزش پزشکی، آموزش وپرورش وکار وامور اجتماعی ظرف مدت شش ماه از تاریخ تصویب این قانون به تصویب هیأت وزیران می رسد;
۱۵- خوراک دام وطیور;
۱۶- رادار وتجهیزات کمک ناوبری هوانوردی ویژه فرودگاه ها بر اساس فهرستی که به پیشنهاد مشترک وزارت راه وترابری و وزارت امور اقتصادی ودارایی تهیه وظرف مدت شش ماه از تاریخ تصویب این قانون به تصویب هیأت وزیران می رسد;
۱۷- اقلام با مصارف صرفا دفاعی (نظامی وانتظامی) وامنیتی بر اساس فهرستی که به پیشنهاد مشترک وزارت دفاع وپشتیبانی نیروهای مسلح و وزارت امور اقتصادی ودارایی تهیه وبه تصویب هیأت وزیران می رسد. فهرست مذکور از اولین دوره مالیاتی پس از تصویب هیأت وزیران قابل اجراء خواهد بود.

چه افرادی نباید اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده رد کنند؟

نحوه محاسبه ارزش افزوده قبوض آب و برق و گاز با حل یک مثال واقعی

 

این مطلب را هم بخوانید:  گزارشی از سومین دورهمی حسابداران ثروت آفرین در شهر زیبای اصفهان

 

2 دیدگاه ها

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here