چک در وجه حامل

چک در وجه حامل

سلام به شما عزیزان و با آرزوی لحظاتی شاد برای همه شما.شاید بارها این جمله را شنیده باشید: چک در وجه حامل ننویسید! تا چند سال بیش برعکس تاکید میشد : چک در وجه حامل نوشته میشد تا بهتر خرج شود! الان هم راحت خرج می شود ولی چند مشکل دیگر ممکن است رخ بدهد که در این نوشته نکات مهم آن را برای شما تشریح می کنیم. چک در وجه حامل نوشتن باعث حساسیت های خاصی می شود که خوشبختانه در چند سال اخیر بیشتر مردم به این حساسیت پی برده اند.

چک به معنی برگه تاریخ دار و دارای ارزش مالی است که معمولاً برای خرید در حال و پرداخت در آینده استفاده می‌شود. صاحب چک پس از نوشتن مبلغ ارزش آن و تاریخ موردنظر برای وصول، چک را امضا می‌کند. در تاریخ ذکر شده(  تاریخ سررسید ) فردی که چک را دریافت کرده‌است به بانک مراجعه می‌کند و مقدار وجه مشخص شده را ازحساب جاری فرد صادرکننده دریافت می‌کند.

به دلیل اهمیت موضوع استفاده از چک در مبالات، قانون چک در تاریخ ۱۶/ ۴/ ۱۳۵۵ به تصویب رسید و آخرین اصلاحات آن در ۲/ ۶/ ۱۳۸۲ تصویب شد. در این قانون درمورد انواع چک و شرایط و ضوابط صدور چک به همراه جرائم مربوطه صحبت شده است.  در ماده ۱۰ قانون صدور چک بیان شده است که هرکس با علم به بسته بودن حساب بانکی خود اقدام به صدور چک کند طبق ماده ۷ همین قانون مجازات خواهد شد.

ـ چنانچه مبلغ مندرج در متن چک کمتر از ده (۱۰۰۰۰۰۰۰) ریال باشد به حبس تا حداکثر شش ماه محکوم خواهد شد.
ب ـ چنانچه مبلغ مندرج در متن چک از ده میلیون (۱۰۰۰۰۰۰۰) ریال تا پنجاه میلیون (۵۰۰۰۰۰۰۰) ریال باشد از شش ماه تا یک سال حبس محکوم خواهد شد.
ج ـ چنانچه مبلغ مندرج در متن چک از پنجاه میلیون (۵۰۰۰۰۰۰۰) ریال بیشتر باشد به حبس از یک سال تا دو سال و ممنوعیت از داشتن دسته چک به مدت دو سال محکوم خواهد شد و در صورتی که صادر کننده چک اقدام به اصدار چکهای بلامحل نموده باشد، مجموع مبالغ مندرج در متون چکها ملاک عمل خواهد بود.

این مطلب را هم بخوانید:  فایل صوتی: چرا خرید فاکتور مورد تایید دارایی....؟

با تصویب این قانون بسیاری از کلاهبرداری ها و مشکلات مالی کاهش یافت اما با این وجود بازهم ادامه داشت. تا اینکه چند روز قبل قانونی تصویب شد که چکهای صادر شده در وجه ” حامل ” از اعتبار خارج شد.

چک در وجه حامل ممنوع شد

زمانی که چکی در وجه شخص خاصی و نام و اطلاعات مشخص صادر شود بانک در صورتی که همان شخص برای وصول اقدام نماید چک را پاس خواهد کرد و این خیلی دقیق تر از زمانیست که هرکس اجازه خرج چک را داشته باشد. در اصل زمانی که صادرکننده چک در وجه حامل را تایید میکند باید این احتمال را هم بدهد که در صورت وجود هرگونه حادثه و سرقت چک، چک پاس خواهد شد.

اما به منظور حذف این مشکل قانونی تصویب شد که در آن چکهایی که عبارت ” در وجه حامل ” را داشتند فاقد اعتبار قانونی اعلام شده اند.  با مصوبه جدید کمیسیون قضایی، تمامی چک‌ها قابل رصد بوده و کاملا مشخص خواهد شد که چک صادر شده به نام چه کسی است و تنها شخصی که چک در وجهش صادر شده می‌تواند آن  را به بانک ببرد.

این عمل برای کنترل حسابها و جلوگیری از پولشویی بسیار کاراست. با این طرح تنها هرفردی که چک در وجه او صادر شده باشد میتواند آن را به وجه نقد تبدیل نماید و از آن استفاده کند.  با استفاده از این قانون ردیابی وجوه در سامانه بانکی نیز ممکن خواهد شد.

به حسابداران پیشنهاد میکنم که در نگارش چک نهایت دقت را اعمال کنند. به طوری که مسئولیت های بعدی گریبان آنها را نگیرد. و مهمترین آن هم اخذ تایید صدور از مدیریت است.  با آرزوی موفقیت برای شما عزیزان

این مطلب را هم بخوانید:  نقش تراکنش های بانکی خانه دارها در حسابداری مالیاتی چیست؟

 

نکاتی در رابطه با چک و سفته که هر حسابدار باید بداند

نکاتی در رابطه با چک و سفته که هر حسابدار باید بداند

 

2 پاسخ

  1. دانشجوی ارشد حسابداری مدیریت هستم اگه شما جایی رو میشناسید که حسابدار یا حسابرس نیاز داشته باشن لطفا به ایمیل که فرستادم پیام بدین حاضرم تا ۶ ماه اول کاری هیچ حقوقی هم نگیرم و هزینه هام به عهده خودم باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام