اجرای قوانین مبارزه با پولشویی را جدی بگیرید!

0
1352

پولشویی

سلام دوستان خوب پرشین حساب. به دنبال اجرا و تغییرات قوانین مالیاتی که الزام همه آنها به افشای کامل اطلاعات بود، امروز برای شما بر اساس قانون مبارزه با پولشویی نکاتی را بیان خواهیم کرد که در روند مالی خود بیشتر دقت نمایید. این موضوع بیشتر برای کسانی است که همچنان در پی یافتن راهی برای پنهان کاری معاملات خود هستند. افرادی که هنوز از ما سوال میکنند که چگونه معاملات خود را در گزارشات فصلی یا ارزش افزوده ارسال کنیم بدون اینکه حرفی از طرف معامله ما در میان باشد و افرادی از این دست.

طبق ماده ۲ قانون مبارزه با پولشویی که در سال ۸۶ به تصویب رسید، جرم پولشویی را اینگونه بیان میکند:الف ـ تحصیل، تملک، نگهداری یا استفاده از عواید حاصل از فعالیت‌های غیرقانونی با علم به این که به طور مستقیم یا غیرمستقیم در نتیجه ارتکاب جرم به دست آمده باشد.
ب ـ تبدیل، مبادله یا انتقال عوایدی به منظور پنهان کردن منشا غیرقانونی آن با علم به این که به طور مستقیم یا غیرمستقیم ناشی از ارتکاب جرم بوده یا کمک به مرتکب به‌نحوی که وی مشمول آثار و تبعات قانونی ارتکاب آن جرم نگردد.
ج ـ اخفاء یا پنهان یا کتمان‌کردن ماهیت واقعی، منشا، منبع، محل، نقل و انتقال، جابه‌جایی یا مالکیت عوایدی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم در نتیجه جرم تحصیل شده باشد.

قابل ذکر است که در راستای ماده ۴ همین قانون و طبق بخش نامه ها و تبصره های واصله تمامی دستگاه ها موظف شده اند که اطلاعات مالی افراد از تراکنشهای بانکی تا مبادلات این افراد را بررسی و در اختیار وزارت اقتصاد و دارایی قرار دهند. مطالب زیادی در خصوص ابن موضوع در قانون مبارزه با پولشویی بیان شده است که تنها به بیان چکیده هایی از این قانون خواهیم پرداخت.

برخی مدیران تصور میکنند که میتوانند برای اینکه مالیات کمتری بدهند دو دسته مدارک را نگهداری کنند مدارکی برای ارائه به دارایی و مدارکی که با آن سود بیشتری کسب میکنند و ارائه آن به دارایی برایشان دردسر ساز است. این افراد فکر میکنند که هنوز هم دارایی با توجه به مدارکی از مودی دریافت میکند به رسیدگی پرونده اقدام میکند ولی کاملا اشتباه است. این مورد شاید در سالیان قبل توسط مودیان انجام می گرفت و با مشکلی مواجه نمی شدند اما اکنون و با اعمال قوانین جدید مالیاتی و قانون مبارزه با پولشویی هیچ معامله ایی از چشم سازمان امور مالیاتی کشور پنهان نخواهد بود. دودفتره بودن تنها یک نمونه کوچک از پولشویی است.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

این مطلب را هم بخوانید:  1 تمرین عملی جلوگیری از تنبلی مغز حسابدار

از مطالب مهم این موضوع باید به این نکته اشاره کرد که قانون تمامی اشخاص حقوقی از جمله بانک مرکزی،بانکها، بیمه ها و موسسات مالی و دیگر دستگاه های ذیربط را ملزم به اجرای قانون و بخشنامه های تابعه کرده است.

همچنین دفاتر اسناد رسمی، وکلای دادگستری، حسابرسان و بازرسان مکلفند که اطلاعات مورد نیاز در خصوص اجرای این قانون را ارائه نمایند. احراز هویت ارباب رجوع، گزارش معاملات و عملیات و همچنین نگهداری سوابق مربوط به شناسایی ارباب رجوع از دیگر مواردیست که طبق قانون باید رعایت گردد تا در زمان بررسی مدارک همه اطلاعات تکمیل باشد.

پولشویی

ذکر نکته مهمی دیگر در این مبحث خالی از لطف نیست و این مورد این است که مرتکبین جرم پولشویی نه تنها بایستی درآمد و عواید حاصل از ارتکاب جرم را برگردانند بلکه به جزای نقدی به میزان یک‌چهارم عواید حاصل از جرم محکوم می‌شوند که باید به حساب درآمد عمومی نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واریز گردد.

برخی از مجرمان این مورد، پول و درآمد حاصله از این موضوع را به اموال غیر نقد تبدیل میکنند که در این صورت این اموال ضبط خواهد شد.  معاملات و عملیاتی که اشخاص با در دست داشتن اطلاعات و یا قراین و شواهد منطقی ظن پیدا کنند که این عملیات و معاملات به منظور پولشویی انجام می‌شود نوعی عملیات مشکوک استاز جمله معاملات و عملیات مشکوک است.

 برخی از این عملیات و معاملات مشکوک عبارتند از:

۱ـ معاملات و عملیات مالی مربوط به ارباب رجوع که بیش از سطح فعالیت موردانتظار وی باشد.

۲ـ کشف جعل، اظهار کذب و یا گزارش خلاف واقع از سوی ارباب رجوع قبل یا بعد از آنکه معامله‌ای صورت گیرد و نیز در زمان اخذ خدمات پایه.

این مطلب را هم بخوانید:  کارگاه آموزشی نحوه مشاور مالیاتی به مودیان

۳ـ معاملاتی که به هر ترتیب مشخص شود ذینفع واقعی حداقل یکی از متعاملین ظاهری آن شخص یا اشخاص دیگری بوده‌اند.

۴ـ معاملات تجاری بیش از سقف مقرر که با موضوع فعالیت ارباب رجوع و اهداف تجاری شناخته شده از وی مغایر باشد.

۵ ـ معاملاتی که اقامتگاه قانونی طرف معامله در مناطق پرخطر (از نظر پولشویی) واقع شده باشد.

۶ ـ معاملات بیش از سقف مقرر که ارباب رجوع، قبل یا حین معامله از انجام آن انصراف داده و یا بعد از انجام معامله بدون دلیل منطقی نسبت به فسخ قرارداد اقدام نماید.

۷ـ معاملاتی که طبق عرف کاری اشخاص مشمول، پیچیده، غیرمعمول و بدون اهداف اقتصادی واضح می‌باشد.

مثالی دیگر در مورد پولشویی داشتن چندین حساب بانکی است که تنها یکی از آن در پرونده مالیاتی ثبت شده است و در اصل حجم بیشتر معاملات شرکت با همین حساب ها صورت میگیرد. مدیر مجموعه با خیال اینکه این حسابها بررسی نخواهد شد به فعالیتش ادامه میدهد در حالی که سازمان با افزایش بررسی ها ازاین موارد نیز مطلع است و عدم گزارش آن به جریمه مودی منجر میشود.

این قسمت از قانون در خصوص شفاف سازی معاملات اقتصادی جامعه اینطور اذعان دارد که :

“مؤسسات اعتباری، بیمه‌ها و شرکت بورس موظفند هنگام ارائه تمامی خدمات و انجام عملیات پولی و مالی حتی کمتر از سقف مقرر ازجمله انجام هرگونه دریافت و پرداخت، حواله وجه، صدور و پرداخت چک، ارائه تسهیلات، صدور انواع کارت دریافت و پرداخت، صدور ضمانت‌نامه، خرید و فروش ارز و اوراق گواهی سپرده و اوراق مشارکت، قبول ضمانت و تعهد ضامنان به هر شکل از قبیل امضای سفته، بروات و اعتبارات اسنادی، خرید و فروش سهام نسبت به شناسایی اولیه ارباب رجوع (به شرح بندهای « الف» و « ب» ماده (۳)) اقدام نموده و اطلاعات آن را در سیستمهای اطلاعاتی خود ثبت نمایند.”

این مطلب را هم بخوانید:  تولید به هنگام just in time

نکته: پـرداخت قبـوض دولتی و خدمات شهری کمتر از سقـف مقرر نـیازی به شناسایی ندارد.

الف ـ شناسایی اولیه شخص حقیقی
ب ـ شناسایی اولیه شخص حقوقی
ج ـ شناسایی اولیه در موارد غیربانکی
د ـ شناسایی کامل اشخاص حقیقی
ه – شناسایی کامل اشخاص حقوقی.

در مورد این قسمت از متن قانون باید ذکر شود که دریافت اطلاعات در مورد نوع و میزان فعالیت ارباب رجوع برای تعیین سطح گردش مورد انتظار ارباب رجوع در حوزه فعالیت هر یک از آیتم های بیان شده می باشد. در واقع به بیان ساده تر باید گفت که اطلاعات معاملات در هر زمینه ایی در دسترس مراجع مذبور قرار خواهد گرفت حتی اگر شما به افشای آن اقدامی انجام ندهید.

یکی از فعالیتهای مالی حسابداران که خطای آن گمان را بر پولشویی میگذارد تحریر چک بدون شناسنامه است. یعنی چکی که در مبالغ بالا در وجه حامل نوشته میشود و در مدارک و اسناد شرکت رد دقیقی از این شماره چک نباشد در زمان رسیدگی باعث میشود که پولشویی حساب شود. همچنین برداشت هایی که شرکا بابت فعالیتهای شخصی از حساب بانکی شرکت انجام میدهند و یا بر عکس که زیاد هم اتفاق می افتد ( برای مثال برداشت و وصول چک شرکت از محل حساب شخصی شرکا) ازجمله مواردیست که اگر دقت یک حسابدار نباشد باعث بروز خطاهایی از این دست خواهد شد. همچنین اخیرا نیز بیان شده است مبالغ بالای ۵میلیون تومان باید از درگاه بانک انجام شود تا منبع و مقصد آن مشخص باشد.

هنر یک حسابدار در این شرایط مدیریت مسیرهای ورودی و خروجی منابع مالی است که از خطوط تعیین شده قانون خارج نشود.

برای دریافت مطالب بیشتر از مقالات زیر استفاده نمایید. امیدواریم که این موضوع را بیشتر مورد توجه قرار داده و به شفاف سازی عملیات اقتصادی خود اهمیت بیشتری دهید.

پولشویی چیست ؟

کشف شبکه تبانی مالیاتی در کرج(شناسایی ۲۰۰۰ شرکت صوری)

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here