چطور می توانیم از چرت زدن سر کلاس جلوگیری کنیم و درس را متوجه شویم؟

0
587

download

ما درس می خوانیم چون می خواهیم کار خوب داشته باشیم، شخصیتمان رشد کند و به استانداردهای یک زندگی ایده آل برسیم. آموزش وسیله ای است که کمک می کند به اهدافمان برسیم و زندگی موفقی داشته باشیم. متاسفانه همه موضوع ها برایمان جالب نیز و در چنین مواقعی سر کلاس بی حوصله می شویم. بیشتر دانش آموزان سخت تلاش می کنند تا سر کلاس خوابشان نبرد اما متاسفانه بیشتر ما گاهی چرت زدن سر کلاس را تجربه کردیم. بیایید رو راست باشیم وقتی بی حوصله می شویم شروع به خط خطی کردن، خیال بافی و یا حتی چرت زدن می کنیم. در واقع اگر در حال خواندن این مقاله هستید احتمالا با چنین مشکلی آشنا بوده اید، در ادامه می خواهیم تکنیک هایی را به شما بیاموزیم تا سر کلاس متمرکز بمانید و خوابتان نبرد.

باید و نباید های پیشگیری از چرت زدن سر کلاس

درست بنشینید: درست نشستن باعث می شود چرخش خون بدون مشکل ادامه پیدا کند و احساس راحتی کنید و خواب آلود نشوید. وقتی درست می نشینید احتمال چرت زدن کم می شود چون در حالت خوبی قرار گرفته اید. اگر درست ننشینید و خود را روی صندلی بیندازید احتمال اینکه به خواب بروید افزایش می یابد. اگر می خواهید درست بنشینید این موارد را رعایت کنید، کمرتان را صاف کنید، کف پاها را روی زمین قرار دهید و دست ها روی میز باشد، این کار کمک بزرگی برای پیشگیری از چرت زدن به شما می کند.
متمرکز بمانید: وقتی استاد در حال تدریس است، باید روی موضوعی که شرح می دهد تمرکز کنید. دیگر مسائل را نادیده بگیرید، نباید در کلاس احساس بی حوصلگی کنید چون باعث می شود به خواب فرو بروید. باید با آموختن و درک مطلبی که آموزش داده می شود خود را مشغول نگه دارید. خود را در فکر کردن به درس فعال نگه دارید، در مورد چیزهایی که استاد می گوید از خود سوال بپرسید، آنچه استاد می گوید را با آنچه خود می دانید مقایسه کنید.
نت برداری کنید، حتی اگر نیازی نباشد: وقتی در فرآینده یادگیری فعال باشید خوابتان نمی برد. دلیل اینکه چرتتان می گیرد این است که وارد آنچه معلمتان می گوید نمی شوید. باید خود را درگیر کنید و یادداشت برداری یکی از موثرترین کارهاست. این یادداشت ها حتما نباید ۱۰۰ درصد کامل باشند. تنها کافیست مواردی که برایتان جالب است را یادداشت کنید و یا سوال هایی که به ذهنتان می آید را بنویسید. با این کار حتی سوال هم برای پرسیدن دارید که منجر می شود بیشتر در فرآیند یادگیری درگیر شوید.
از بحث کلاس لذت ببرید: باید از بحث کلاس لذت ببرید و فکر نکنید که این بحث کسل کننده است. بسیاری از دانش آموزان فکر می کنند موضوع کلاس بحثی کسل کننده است. برای غلبه به این تصور غلط باید از خود شروع کنید و با چرت نزدن ثابت کنید که بحث کسل کننده نیست. خوب به صحبت های استاد گوش دهید و سعی کنید از نکات کلیدی آن الهام بگیرید و لذت ببرید.
در کلاس مشارکت داشته باشید: به صورت فعال در قرائت و بحث کلاس شرکت کنید. همچنین اگر مطلب را درک نکردید باید سوال هایی بپرسید تا موضوع برایتان روشن شود، با این کار دیگر احساس خواب آلودگی نمی کنید چون در بحث کلاس مشارکت داشته اید.
در طول کلاس خود را ماساژ دهید: کف دست خود را ماساژ دهید و روی قسمت های استراتژیک که کمی دردناک است مقداری فشار بیاورید. روی قسمت های توخالی بازو فشار بیاورید و با انگشتان خود حرکات دایره ای انجام دهید. کمی ماساژ دادن پشت گردن هم می تواند کمک کند. با انجام این کارها باید کاملا سرحال شوید. تمام این حرکات را به نرمی انجام دهید طوری که همکلاسی ها و معلم متوجه آن نشوند.
نزدیک به جلوی کلاس بنشینید: اگر صندلی های اختصاصی دارید از معلم بخواهید که جلوتر بروید. رفتن جلو به این معناست که دوست دارید در بحث کلاس بیشتر مشارکت کنید. این کار تاثیر عجیبی روی توجه کردن به بحث و مشارکت در کلاس دارد، که در نتیجه باعث می شود نخوابید.
از خط خطی کردن و خیال پردازی دست بردارید: در کلاس باید گوش دهید، تمرکز کنید و متوجه صحبت های استاد باشید. نباید مشغول کشیدن و یا فکرکردن به چیزی باشید که از بحث کلاس منحرفتان کند، وقتی درست گوش ندهید دیگر نمی توانید روی درس تمرکز کنید در نتیجه احساس بی حوصلگی می کنید. وقتی بی حوصله می شوید خواب آلودگی خیلی زود خود را نشان می دهد.

این مطلب را هم بخوانید:  آشنایی با فرمول استهلاک گیری در اکسل

 

منبع سایت دکتر کرمانی/ تهیه کننده ” شهروز اسماعیلی

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

 

دیگر مطالب مرتبط:

 

دانلود رایگان ۴۱۸ اسلاید اصول حسابداری۱(ویژه دانشجویان)

کارآموزی نردبان موفقیت در حسابداری

آیا طعم خوشمزه دروس تخصصی را چشیده اید؟(ویژه دانشجویان)

حسابداری هم ابزار دارد !

دانلود رایگان ۲۰۶ اسلاید مباحث جاری(ویژه دانشجویان)

آمار بازار کار حسابداری

 

 

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here