نحوه گردش معافیت مالیاتی در مسیر تاکسی های اینترنتی

0
1479

تاکسی اینترنتی

با سرعت گرفتن پیشرفت تکنولوژی و ورود آن به زندگی روزمره انسان ها علاوه بر ایجاد یک زندگی راحت باعث پیدایش  مشاغل مختلف و ایجاد کسب و کارهای جدید شده است. این کسب و کارها هم در زمینه های خدماتی است و هم در زمینه های تولیدی و خرید و فروش است و به دلیل سهولت در دریافت آن از سمت مشتری مورد پذیرش بیشتری قرار گرفته است. با این تئوری میتوان نتیجه گرفت که در چند سال آینده بسیاری از مشاغل از بین خواهند رفت و یا به نوع دیگری از شغل ها تبدیل خواهند شد.

به این ترتیب انتظار میرود که قوانین و تبصره های جدیدی نیز تصویب گردند چرا که تکیه بر قوانین گذشته برای برخورد با رویدادهای جدید تنها تناقض ایجاد میکند. یکی از این خدمات اینترنتی وسایل حمل و نقل مسافر به صورت اینترنتی است. موتور آنلاین، تاکسی آنلاین و حتی دریافت غذای آنلاین از جدیدترین مواردیست که بیشترین مشتری را دارد.

تاکسی اینترنتی

طبق قانون مالیات بر درآمد مشاغل، شرکت‌ها و صاحبان مشاغل، فارغ از بستر ارائه خدمت و عرضه کالا اعم از دنیای واقعی یا فضای مجازی در صورت کسب درآمد و سود و پس از کسر معافیت‌های مقرر باید براساس نرخ‌های مقرر در قانون مالیات پرداخت کنند و تفاوتی میان بستر فروش و ارائه خدمات از نظر مالیاتی نیست. اما همانطور که مطلع هستید میزان مالیات صاحبان یک تاکسی و صاحبان یک وسیله نقلیه (مثل پراید، پژو و…) که با آن به فعالیت شغلی حمل‌ونقل مسافر می‌پردازند برای سال ۱۳۹۵ صفر ریال تعیین شد که دستورالعمل مربوطه نیز صادر و ابلاغ شد. انتظار میرود در سال جدید نیز این روند بدون تغییر باشد.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

این مطلب را هم بخوانید:  دانلود رایگان: فیلم نحوه ارزیابی و اجرای پروژه های حسابداری

طبق این موضوع افرادی که یک تاکسی یا یک وسیله حمل و نقل دارند و با آن به حمل و نقل مسافر مشغول هستند نباید مالیات پرداخت کنند. اما این موضوع فقط برای یکی از وسیه های حمل و نقل شخص است. در واقع اگر فردی بیش از یک تاکسی یا وسیله نقلیه دارد و برای این منظور مورد استفاده قرار میگیرد تنها یکی از آنها معاف خواهد بود و برای الباقی باید مالیات بدهد.

نکته حائز اهمیت این است که طبق قانون شرکتهای هدایت کننده تاکسی های آنلاین ( مانند اسنپ و تپسی) مانند تمام اشخاص حقوقی باید فعالیتهای مالیاتی خود را انجام دهند و اظهارنامه ارسال نمایند این معافیت فقط برای رانندگان است نه شرکتهای آنها.

از این جهت افرادی که در تلاش تاسیس این نمونه مشاغل هستند و قصد دارند تا به بازار رقابتی آنها وارد شوند باید بدانند که تصور معافیت مالیاتی برای شرکتهای هدایت کننده حمل و نقل اینترنتی اشتباه است و شامل رانندگان خواهد بود.

افرادی که به عنوان مدیر مالی یا حسابدار و حسابرس در عرصه اقتصادی دنبال فعالیت هستند باید حتما اطلاعات و اخبارهای جدید را مطلع باشند این بهترین راه کار برای موفقیت اجتماعی در محیط کار است. زمانی که شما در جمع دوستانه و محل کاری خود راوی جدید ترین اخبار باشید نگاه های جذاب تری را به سمت خود منتقل میکنید به طوری که اعتماد دیگران را هم جذب خواهید کرد. اگر شک دارید پیشنهاد میکنم مدتی این روند را در پیش بگیرید و به روزترین فرد محل کارتان شوید. با آرزوی موفقیت برای شما عزیزان.

این مطلب را هم بخوانید:  درباره تئوری محدودیت چه می دانید؟

 

منبع سازمان امور مالیاتی کل کشور

 

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here