معافیت دو هفتم حق بیمه چیست؟

22
9929

باسلام خدمت شما پرشین حساب عزیز
تنظیم حقوق و دستمزد یکی از مهم ترین و حساس ترین وظایف حسابداران می باشد.چون از طرفی بایستی منافع کارمندان و از طرفی منافع کارفرما در آن لحاظ شود در واقع این امری دوسویه می باشد.حال حسابداری که این لیست را تهیه مینماید با دانستن برخی از قانون ها و اصول می تواند کمک شایانی به مجموعه نماید.یکی از موارد یاری کننده دانستن برخی از معافیت های مربوط به حقوق و دستمزد است.در این متن میخواهم در مورد یکی از معافیت ها صحبت کنم که شاید برخی از شرکت ها از آن استفاده نمی نمایند.

معافیت دو هفتم حق بیمه

طبق بخشنامه ۱۹۴۱۸/۴۳۸۵/۲۱۱ سازمان امور مالیاتی جهت رفاه حال کارکنان معافیتی در مورد مالیات حقوق وضع نموده است به این صورت که درآمد مالیات بر حقوق به میزان دوهفتم بیمه سهم کارگر از پرداخت مالیات معاف است.در واقع این معافیت به همراه سایر موارد معافیت های اعلامی لحاظ می گردد.انواع مختلفی معافیت وجود دارد مانند معافیت مبلغی که هر ساله توسط خود سازمان امور مالیاتی اعلام می شود ، معافیت ماده ۹۱ نیز از جمله شامل حقوق بازنشستگی و وظیفه و مستمری و پایان خدمت و خسارت اخراج و بازخرید خدمت و حق سنوات و حقوق ایام مرخصی استفاده نشده،هزینه سفر و فوق العاده مسافرت مربوط به شغل،.. معافیت ماده ۹۲ که تا ۵۰% مالیات حقوق کارکنان شاغل در مناطق کمتر توسعه یافته و معافیت های دیگر.

نکات کاربردی

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

به میزان دوهفتم بیمه سهم کارگر هر فردی از پرداخت مالیات حقوق معاف است.
قانون دوهفتم مختص افرادی می باشد که بیمه شده سازمان تامین اجتماعی می باشند.
در زمان استفاده از این معافیت بایستی در لیستی که در نرم افزار salary میباشد اعلام نمایید که از این قانون استفاده شده است.
افرادی که بیمه شده سازمان خدمات درمانی و یا سایر موسسات بیمه گر ایرانی هستند به اندازه کل سهم بیمه خودشان از معافیت استفاده می نمایند.
بخشنامه فوق در سال ۸۳ منتشر گردیده و تاکنون قابل اجرا می باشد.
این قانون در واقع یاریگر منافع کارکنان است چون پرداخت مالیات حقوق کارمندان با انجام آن کاهش خواهد یافت هر چند ناچیز.

این مطلب را هم بخوانید:  خطرات جرائم مالیات بر ارزش افزوده بر علی الراس شدن!

مثال کاربردی

جهت روشن شدن این معافیت مثالی کاربردی برایتان ارائه می نمایم.فردی را که بیمه تامین اجتماعی و دارای حقوق و مزایای مشمول بیمه ۴۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال است را در نظر بگیرید.

۴۰.۰۰۰.۰۰۰ * ۷% =۲.۸۰۰.۰۰۰ ریال حق سهم بیمه کارمند مورد نظر
با توجه به اینکه این فرد بیمه تامین اجتماعی می باشد می توانیم از قانون دو هفتم استفاده نماییم.
۲.۸۰۰.۰۰۰ *۲ /۷ =۸۰۰.۰۰۰ ریال در واقع این مبلغ مشمول معافیت می باشد.
یعنی به میزان ۸۰۰.۰۰۰ ریال معافیت حقوق داریم
حال فرض نمایید که مبلغ معافیت حقوق اعلامی از سوی سازمان ۲۳.۰۰۰.۰۰۰ ریال می باشد.و با فرض مساوی در نظر گرفتن حقوق و مزایای مشمول بیمه و مالیات داریم:
۴۰.۰۰۰.۰۰۰ -۲۳.۰۰۰.۰۰۰ -۸۰۰.۰۰۰ =۱۶.۲۰۰.۰۰۰ ریال حقوق و مزایای مشمول مالیات
۱۶.۲۰۰.۰۰۰ * ۱۰% =۱.۶۲۰.۰۰۰ ریال مالیات حقوق

حال فرض نمایید همین فرد بیمه خدمات درمانی است نه تامین اجتماعی! در این حالت کل بیمه ای که محاسبه شده از مبلغ حقوق و مزایای مشمول مالیات کسر می شود و دیگر نیاز به محاسبه قانون دو هفتم نداریم.
آدرس لینک بخشنامه معافیت دوهفتم ارائه شده است:

بخشنامه دوهفتم حق بیمه

22 دیدگاه ها

          ارسال نظر و سوال

          دیدگاه خود را وارد کنید
          Please enter your name here