دانلود اکسل تطابق اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

4
4714
صورت معاملات فصلی

اگر خیلی مهارت در پاسخگویی به سوالات ماموران مالیاتی ندارید هرگز پشت فرمان اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده ننشینید!

این جمله قابل توجه حسابدارانی است که کار با اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده را خیلی ساده تصور می کنند و براشت آنها از اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده صرفا تکمیل و درج خرید ها و فروش های مشمول در داخل آن می باشد.تا سال ۹۶ در اظهارنامه تسلیمی عملکرد صفحه ای طراحی شده بود که مودیان کد رهگیری و تایید نهایی کلیه معاملات خود را در سامانه آنلاین در این بخش تکمیل می نمودند. بعد از آن سال سازمان امور مالیاتی این صفحه را بطور کامل حذف نمود و برنامه دیگری پیاده سازی شد و آن هم همراه داشتن فرم اکسل تطابق اظهارنامه ارزش افزوده در تیم بازرسی ماده ۱۸۱ است. یعنی ماموران در هنگام بازرسی اطلاعات این اکسل را از طریق دیتاهای مالی شما تکمیل می نمایند.

اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

نظم آهنگ عملیات مالیاتی در یک قاب مهم

من شخصا نام این اکسل مهم (اکسل تطابق اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده با اظهارنامه تسلیمی یکساله و صورت معاملات فصلی را بصورت یک قاب حیاتی برای کسب و کارها در نظر می گیرم. اگرآرایش اعداد در این قاب طبق نظم آهنگ سازمان امور مالیاتی باشد خیلی نباید دغدغه مغایرت و در ادامه آن محاسبه جرایم سنگین را داشته باشید. ولی اگر این چیدمان در ۴ دوره یکساله در ۳ تکلیف نتایج متفاوتی داشته باشد قطعا باید فکری برای ان بکنید چون در صورت مطلع شدن مغایرت توسط ماموران مالیاتی باید منتظر چالش رد دیگر گزارشات مرتبط با این فرم مهم باشید.

این مطلب را هم بخوانید:  کارگاه تکنیکهای گزارشات فصلی(ماده169)

گزارشات فصلی قبل از اظهارنامه ارزش افزوده تطبیق داده شود! 

مطابق ماده ۱۶۹ مکرر ق.م.م  در اجرا و ارسال صورت معاملات فصلی  شما موظفید همه خریدها و فروش هایی که معاف و مشمول هستند را گزارش کنید. اگر به گزینه های این اکسل بیشتر دقت کنید گزینه ای با این عنوان مشاهده می شود :

فروش ارز،خرید سکه ،شمش و طلا

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

این عنوان حاکی از حساسیت سازمان امور مالیاتی نسبت به این آیتم مهم است. قبلا خرید و فروش کلی ثبت می شد ولی اخیرا به عنوان یک آیتم حساس و مهم درج می گردد. مراقب باشید مبلغ مالیات و عوارض دوره مربوطه نباید کوچکترین مغایرتی با اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده همان دوره داشته باشد. ولی مبلغ ناخالص خرید و فروش باید تا حدود زیادی با کل مبلغ ناخالص اظهارنامه تطابق داشته باشد . چرا تا حدود زیادی ؟ چون ممکن است برخی از آیتم های هزینه شامل گزارشات فصلی نشود . مثلاً حقوق و مزایا یا هدایا.

 کالاهای معاف را دریابید!

در اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده بخشی با عنوان درج کالاهای معاف وجود دارد که در یک ابزار قدرتمند در رفع مغایرت احتمالی در اکسل تطابق قرار گرفته است.منظور ارز کاهلاهای معاف کالاهیی هستند که از ۲ حالت خارج نباشند : ۱- در ردیف کالاهی ماده۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده باشد ۲- در اکسل HS ماموران مالیاتی قرار داشته باشد ۳- مبلغ مالیات و عوارض هنگام خرید و فروش در صورتحساب درج نشده باشد! برای راحتی شما باید ابتدا تراز معین حسابها را از سیستم حسابداری خود پرینت بگیرید و به قسمت کدینگ هزینه ها و دارایی های ثابت مراجعه کنید . کل خرید های شما به جز امانی ها ، یا هزینه شده است و یا دارایی . پس می توانید کل امجموع کد حسابها را جمع بزنید و از مبلغ مشمول ارزش افزوده کسر کنید ، حاصل جمع کالاهای معاف است که باید در قسمت مشخص شده وارد کنید.

این مطلب را هم بخوانید:  100% بخشودگي جرائم عدم تسليم اظهارنامه تا پایان فروردین ماه 96

اول صورت معاملات فصلی ، دوم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده  !

نکته مهم اینجاست قبل از تکمیل اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده حتما صورت معاملات فصلی را در دوره مورد نظرتان تکمیل نمایید. اصلی ترین علت مشخص شده رکورد هادر گزارشات فصلی است و شما با خیال راحت می توانید عدد نهایی را در اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره خود وارد نمایید.

اکسل تطبیق مالیات بر ارزش افزوده

پس از تکمیل فرم به پیام پایین همین صفحه توجه نمایید!

در این ویدیو می توانید تمامی نکات مهم مالیات بر ارزش افزوده را از نگاه سازمان امور مالیاتی مشاهده نمایید. 

 

4 دیدگاه ها

 1. سلام خدا قوت و خسته نباشید. وااقعا مطالب آموزنده و مفید هستند من سالهاست که استفاده میکنم واز زحمات شما عزیزان سپاسگزارم. موفق و سربلند باشید

 2. سلام
  ممنون از مطالب آموزنده و مفیدی که می گذارید. من ٢ بار تا حالا برأی عضویتها أقدام کردم ولی ایمیل تأیید عضویت برای من نیامده . ممنون میشم مشکل من را حل کنید.
  ممنون

  • سلام خانم گتمیری
   از حسن توجهتون تشکر می کنم . مهم اینه که بتونید لاگین بشید. اگر موفق نشدید ایمیل بزنید.
   موفق و پیروز باشید.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here