آموزش حسابداری پیمانکاری همراه با یک فیلم

5
3063

 

حسابداری پیمانکاری

 

حسابداری پیمانکاری

سلام ، قبل از هر مقدمه ای بهتر است در همین ابتدا با ۶ نکته فراموش نشدنی در حسابداری پیمانکاری آشناشوید:

۱- طبق ماده ۲۴ شرایط عمومی پیمان، پیمانکار می تواند به منظور تسهیل و تسریع در اجرای قسمت یا قسمتهایی از عملیات موضوع پیمان، پیمانهایی با پیمانکاران جز ببندد. مشروط بر اینکه آنان را از واگذاری کار به دیگران ممنوع کند.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

۲- مخارجی که توسط پیمانکار جزء انجام می شود باید بر اساس نرخهای پیمان به مخارج پیمان اضافه شود. این مخارج مستقیما قابل ردیابی به پیمان است و همانند مواد مستقیم و دستمزد مستقیم در حساب پیمان در جریان پیشرفت ثبت می شود.

۳- پیمانکار ممکن است مخارجی را انجام دهد که قبل قرارداد به عهده او نیست. البته در موارد زیادی بازیافت این مخارج بحث انگیز خواهد بود. چنانچه نسبت به جبران این مخارج توسط اشخاص ثالث اطمینان معقول وجود داشته باشد باید مبلغ آن از مخارج پیمان کسر شود.

۴- مخارج برآوردی تکمیل پیمان دربرگیرنده مخارجی است که در آینده برای تکمیل پیمان لازم است و به صورت برآوردی تعیین میشود. این مخارج باید متشکل از همتن عناصری باشد که برای محاسبه اولیه کل مخارج برآوردی پیمان درنظر گرفته شده است. در برآورد این مخارج از قیمتهای مورد انتظار در زمان وقوع مخارج در آینده استفاده می شود.

۵- یکی از موارد کاربرد برآورد مخارج، تعیین درصد پیشرفت پیمان است.

۶- در برآورد مخارج باید از روشهای سیستماتیک و یکنواخت استفاده شود. این روش ها باید با سیستم حسابداری صنعتی (بهای تمام شده) مرتبط باشد و مقایسه بین مخارج برآوردی و مخارج واقعی را میسر سازد

این مطلب را هم بخوانید:  با اشتباهات حادثه ساز در حسابداری پیمانکاری بیشتر آشناشوید

اجرای پروژه های پیمانکاری یکی از فعالیتهایی که در اقتصاد کشور نقش مهمی ایفا می کند ، شرکتهای پیمانکاری هستند . تعداد زیادی از حسابداران در چنین شرکتهایی مشغول فعالیت می باشند. پیمانکاری ممکن است در اکثر مشاغل و صنایع ایجاد شده باشد ولی بطور تخصصی و استاندارد حسابداری ، فعالیتی گسترده است که حوزه های سد سازی ، راه سازی ، ساختمان سازی ، تاسیسات نفت و گاز و خدمات را پوشش می دهد .یکی از مقررات حاکم در این حوزه که همه حسابداران باید آگاهی داشته باشند ، شرایط عمومی پیمان است .یک حسابدار متخصص می تواند در کنترل هزینه ها ثبت و گزارش به موقع اسناد پیمان کمک بزرگی به مدیران نماید .یکی از منابع مهم اطلاعاتی مهم برای حسابداران عزیز کتاب راهنمای بکارگیری استانداردهای حسابداری شماره ۹ حسابداری پیمانهای بلند مدت است .

این کتاب از سری انتشارات شماره ۱۸۵ سازمان حسابرسی است . این کتاب مطالب خلاصه ای از روشها ، تعاریف و نحوه محاسبه و ثبت مراحل پیمانکاری را توضیح داده است .در این بخش با توجه به خلاصه بودن مطالب سعی داریم بیشتر باستناد به این منبع خیلی مهم ، نکاتی از آن کتاب را برای شما کاربران ارائه کنیم .

مراحل اصلی پیمانکاری عبارتند از :

 • شرکت در مناقصه
 • انعقاد قرارداد
 • تحویل و تجهیز کارگاه
 • اجرای عملیات اصلی
 • تهیه صورت و ضعیت کارهای انجام شده
 • تحویل موقت
 • تهیه صورت وضعیت قطعی
 • تحویل قطعی

نکته آخر اینکه اکثر حسابداران در پروژه های پیمانکاری وکیل شرکت خود در شعبه تامین اجتماعی می باشند ، پس لازم است که تا حدودی به قوانین و موارد قانونی این سازمان آشنا باشند .
چند مورد که می تواند مستقیما” در حیطه وظایف بخش مالی قرار بگیرد شامل مواردی زیر است  :

این مطلب را هم بخوانید:  دانلود رایگان ثبت های استاندارد پیمانکاری

• پیگیری تشکیل پرونده در شعبه بیمه تامین اجتماعی و دریافت کد کارگاهی از سامانه بیمه
• ارسال لیست حقوق و دستمزد در پایان ماه
• کنترل تامین مالی در پرداخت حق بیمه ماهیانه در ماه بعد
• اعمال تغییرات مربوط به پرسنل جدید و تسویه شده در لیست حقوق و دستمزد
• ارائه و کنترل قراردادهای مرتبط با سازمان ( شرکت های پیمانکاری )
• دریافت مفاصا حساب از شعبه تامین اجتماعی

پیشنهاد پرشین حساب به شما دوستان این است این نشریه را چندین بار مطالعه کرده ، مثالها و مسایل آن را بطور کامل حل کنید تا آشنایی کلی با موارد پیمانکاری را پیدا کنید.یکی دیگر از نکات مهم در اجرای پروژه های پیمانکاری انتخاب پیمانکار جزء یا دست دوم است .یک پیمانکار ممکن است در اجرای قرارداد از پیمانکار جزء کمک بگیرد . به عنوان مثال در پروژه های راهسازی شرکت پیمانکاری دست دوم ، بخوبی می توانند در تسریع بخش های مختلف پروژه مثمر ثمر باشند .

برای تکمیل روند آموزش خود می توانید فیلم زیر که بخشهایی از بسته آموزش پیمانکاری می باشد را مشاهده فرمایید:

دانلود رایگان فیلم 

 

 

اطلاعات اجرایی خود  را با دریافت بسته زیر تکمیل کنید 

آموزش اجرایی حسابداری پیمانکاری

5 دیدگاه ها

 1. وقتی یک استاندارد حسابداری شماره ۹ تعریف شده چرا هرکسی تجزیه وتحلیل متفاوت داره مثلا در رابطه با صورت وضعیت یکی آن را مستقیما به حساب درامد میبره – یکی دیگه به حساب مبالغ بازیافتنی می بره – – استاندارهای شماره ۹ میگه آن را به حساب صورت وضعیت تایید شده بستانکار کنید ودراخر آن را به حساب درامد و سپس مابه التفاوت را به مبالغ بازیافتنی برده شود اقای محمدی لطفا راهنمایی فرمایید متشکرم

  • با سلام
   برداشت ها متفاوت میباشد در تمامی موارد گفته شد فقط اسم تفضیلی عوض شده و ماهیت حساب تغییری نکرد است و اصل ماهیت حساب میباشد استاندار شماره ۹ مبنای محاسبه میباشد و مامیبایست از ان پیروی کنیم
   موفق باشید

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here