ماده 169

سلام دوستان خوب پرشین حساب توجه به مواردی که در روند کارهای مالیاتی برای مودیان عزیز پیش میاید بهترین روش برای یادآوری و یادگیری امور مالی و مالیاتی خواهد بود. در مسیر ارائه اظهارنامه ها و صورت معاملات ماده 169 گاها سوالات و ابهامات پیش آمده شاید راهی برای درک بهتر پاسخ سوال خود ما باشد.پیشنهاد میکنم این موارد را با دقت مطالعه نمایید:

  تکلیف خرید از فروشندگانی که شماره اقتصادی ارائه نمی دهند چیست ؟

براساس دستورالعمل اجرایی در خصوص خرید به یکی از دو وضعیت ذیل می توان اقدام نمود:
الف)در صورتیکه مبلغ هرصورتحساب(فاکتور)، کمتر از  5% حد نصاب معاملات کوچک باشد، لزومی به درج شماره اقتصادی فروشنده بر روی صورتحسابهای مذکور نمی باشد و می توان خریدهای مذکور را به صورت تجمیعی و در قسمت” معاملات کمتر از 5% مبلغ حدنصاب” در سامانه معاملات فصلی وارد نمود. عدم درج شماره اقتصادی فروشنده بر روی صورتحسابهای مذکور در شمول جرائم متعلقه نخواهد بود.

ب ) در صورتیکه مبلغ صورتحساب هرخرید بالاتر از 5 درصد معاملات کوچک باشد، می باید حتماً معامله مذکور دارای صورتحساب طبق فرم نمونه پیوست دستورالعمل اجرایی ماده 169 مکرر ق.م.م به شماره 24468/200/ص مورخ 27/10/90 باشد و درج شماره اقتصادی خریدار و فروشنده بر روی صورتحسابهای صادره الزامی می باشد و عدم رعایت آن باعث تعلق جرائم مربوطه خواهد شد.

 تکلیف فروش به خریدارانی که کد اقتصادی ارائه نمی دهند چیست ؟
براساس دستورالعمل اجرایی در خصوص فروش به یکی از وضعیتهای ذیل می توان اقدام نمود:
الف) در صورتیکه مبلغ هر صورتحساب(فاکتور) کمتر از  5% حد نصاب معاملات کوچک باشد، در اینصورت الزامی به درج شماره اقتصادی خریدار بر روی صورتحساب نمی باشد و می توان فروش های مذکور را به صورت تجمیعی و در قسمت “معاملات کمتر از 5% مبلغ حد نصاب” درسامانه معاملات فصلی وارد نمود عدم درج شماره اقتصادی خریدار بر روی صورتحسابهای مذکور در شمول جرائم متعلقه نخواهد بود.

حتما بخوانید:  شگردهای جدید کلاهبرداری از مودیان !!

لازم به توضیح است که سردرگمی برای مودیان ایجاد شده که چرا در سیستم آنلاین معاملات فصلی حد نصاب را 10 درصد اعمال کرده ولی در سیستم آفلاین 5 درصد است که امیدواریم این مورد توسط سازمان رفع گردد.

ماده 169

ب) در صورتیکه خریدار از ارائه شماره اقتصادی خودداری کند چنانچه فروشنده، مشخصات خریدار و موضوع مورد معامله را ظرف مهلت یک ماه از زمان انجام معامله در فهرست امتناع تکمیل و به اداره امور مالیاتی اعلام نماید، مشمول جریمه تخلف از این بابت نخواهد بود، در غیراینصورت طرفین معامله متضامناً مسئول خواهند بود.

نکته: فرم امتناع فقط مخصوص فروش کالا یا خدمات به خریداران می باشد که از ارائه شماره اقتصادی خود به فروشنده خودداری نموده اند وتوسط فروشنده تکمیل و ارسال می گردد.

ماده 169

فهرست پرداخت قراردادها برای ارسال چه اطلاعاتی است:

الف) فهرست پرداخت قرارداد فقط در خصوص مواردی که پرداخت بابت قراردادی انجام می شود که برای هر فصل برای پرداخت های صورت گرفته بابت قراردادها تکمیل و ارسال می گردد.
به عنوان مثال: قراردادهائی که دارای کارفرما و پیمانکار/ مشاور می باشند، می بایست فقط کارفرما فرم قرارداد را پر نموده و در قسمت “مبلغ کل قرارداد” مبلغ اصلی قرارداد را ذکر نماید و در قسمت “پرداخت” هر گونه پرداخت از مبلغ مذکور را درج نماید و نیازی به درج مجدد اطلاعات در قسمت خرید نمی باشد و پیمانکار/ مشاور می باید در قسمت فروش مبلغ دریافتی را عنوان نمایند.

ب) اشخاصی که دریافت کننده مبلغ قرارداد هستند می باید قسمت فروش را تکمیل نموده و در قسمت شرح کالا شرح خدمت یا قرارداد را عنوان نمایند.

حتما بخوانید:  صفرهای خطر آفرین در ارزش افزوده!

در صورتیکه سال مالی شرکت در اواسط یکی از فصول باشد ارسال اطلاعات چگونه انجام می پذیرد؟

چنانچه انتهای سال مالی اشخاص حقوقی در خلال یکی از فصلهای سال شمسی باشد، برای فصل شمسی مذکور دو فهرست معامله تنظیم و ارسال می نمایند، به گونه ای که از ابتدای فصل شمسی تا پایان سال مالی یک فهرست و همچنین از ابتدای سال مالی تا پایان فصل شمسی مذکور نیز یک فهرست جداگانه تسلیم می نمایند.

سازمان امورمالیاتی کل کشور

برای استفاده از مطالب مرتبط با این موضوع میتوانید از این موارد استفاده نمایید:

افشای اطلاعات مودیان در سال ۹۶ و ماده ۱۶۹ مکرر

 

نسخه ی جدید سامانه صورت معاملات فصلی۹۶

 

فیلم آموزش ارسال صورت معاملات فصلی

آموزش مالیات

10 نظر

  1. سلام، درخصوص حدنصاب سال ۹۷ آیا کل مبلغ خریدهایی زیر ۱۲۵۰۰هزار ریال از تمام فروشندگان طی ۳ ماه نباید از ۲۵ میلیون تومان تجاوز کند یا فقط از یک فروشنده نباید تجاوز کند جمع فاکتورهای زیر یک میلیون و دویست و پنجاه هزارریال؟ ممنون

  2. با سلام . شرایط مبالغ و درج معاملات خرید و فروش به صورت تجمیعی چگونه است ؟ آیا مبالغ تجمیعی هم شامل اشخاص حقوقی هم اشخاص حقیقی میباشد ؟ ثبت چند شرکت به عنوان تجمیعی باهه صحیح میباشد ؟
    با تشکر از راهنماییتون

    • سلام دوست عزیز در خصوص وقتی که سازمان امور مالیاتی حد نصاب معاملات را تعیین میکند به این منظور است که اگر در طول یک فصل ( ۳ ماه ) معامله ایی انجام شود که کمتر از این حد باشد ، نیازی نیست که اطلاعات کامل و کد اقتصادی طرف معامله را به اداره دارایی اعلام نماییم ولی اگر از حد نصاب بیشتر باشد باید اطلاعات کامل از طرف معامله به تفکیک بیان شود.

      به عنوان مثال حد نصاب برای معاملات یک سال مبلغ ۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال در نظر گرفته شده است. حال اگر جمع معاملاتی که در این شرکت در یک فصل دارای مبلغی کمتر از حد نصاب بودند مبلغ ۲۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال باشد ۱۰ درصد از این مبلغ ۲۵۰۰۰۰۰۰ ریال میشود که ما تا این مبلغ را اجازه داریم اطلاعات طرف معامله را گزارش نکنیم. از لینک زیر استفاده نمایید:
      http://persianhesab.com/determining-a-quorum-seasonal-deals/

  3. با سلام ،
    اگر در يك دوره تعداد 10 عدد فاكتور از يك شخص يا شركت داشته باشيم كه مبلغ هر فاكتور 2.000.000 ريال باشد در پايان دوره عملا 20.000.000 ريال از آن شخص خريد كرده ايم. آيا اين معامله را بايد در سامانه تيك 5% حد معاملات را بزنيم يا خير . لطفا راهنمايي نماييد. متشكرم

    • سلام کاربر گرامی تعدد فاکتور و معامله با هر شخصی را باید گزارش دهید اگر ده تا فاکتور کمتر از حد نصاب با افراد متعدد داشتید نیازی به گزارش نبود اما این موردی که میفرمایید نیاز به گزارش کد اقتصادی دارد.

  4. با سلام از شما اگر بعد از انجام معاملات فصلي متوجه اشتباه در کد رهگيري عدم ارسال يک معامله و يا موارد ديگر شديم ومعاملات فصلي هم تاييد نهايي کرده باشيم و ارسال کرده باشيم تکليف چيست !سپاس
    آيا مشمول جريمه ميشويم!

    • سلام کاربر گرامی. اصلاحیه در صورت معاملات تنها یکبار امکان پذیر است اگر از یکبار استفاده نمایید برای اصلاحیه بعدی باید به حوزه مالیاتی خود مراجعه کنید.
      موفق باشید

        • سلام کاربر گرامی. همه موارد که در ماده 169 مقرر شده موظف به ارائه صورت معاملات هستند صورت گزارش معاملات فصلی که اظهارنامه نیست و اظهارنامه صفر مبحث دیگیری است. مگر میشود بنگاهیی معامله نداشته باشد؟ در این صورت منحل شده حساب میشود.

ارسال نظر و سوال

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید