در چه صورتی تراکنش های بانکی مشکوک حسابرسی مالیاتی نخواهند شد؟

تراکنش های بانکی مشکوک

سلام به همه شما عزیزان تحلیل دستورالعمل اجرایی ۲۰۰/۹۶/۵۲۵ مورخ۹۶/۱۰/۲ در خصوص نحوه رسیدگی به تراکنش های بانکی مشکوک برای عملکرد سنوات ۱۳۹۱ لغایت ۱۳۹۴ به شرح زیر می باشد:

بند الف) مودیانی که دارای سابقه و پرونده مالیاتی می باشند

بند الف این دستورالعمل در خصوص افرادی است که دارای سابقه و پرونده مالیاتی هستند. این بند دارای سه ماده است.
مورد اول در خصوص تعیین حد نصاب برای تراکنش های بانکی است. بیان می دارد که چنانچه جمع گردش بدهکار یا بستانکار مجموع حسابهای بانکی اشخاص حقیقی در طی یکسال بیشتر از پنجاه میلیارد ریال ( ۵۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال ) باشد ، دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی موظف به استعلام، دریافت و ارسال اطلاعات تراکنش های بانکی مشکوک دریافت شده به ادارات کل امور مالیاتی ذیربط خواهد بود. در غیر این صورت با توجه به تعیین حد نصاب، حسابرسی مالیاتی در خصوص این تراکنش ها فاقد موضوعیت است.

این موارد از این قسمت نیاز به توجه بیشتری دارد:

  • اگر جمع گردش بدهکار یا بستانکار مجموع حساب های بانکی
  • اشخاص حقیقی
  • در طی یکسال بیش از ۵۰ میلیارد ریال باشد
  • دفتر بازرسی ویژه، اطلاعات را به ادارات کل امور مالیاتی ارسال خواهد نمود
  • در غیر این صورت حسابرسی مالیاتی فاقد موضوعیت است.

مورد دوم از بند الف این دستورالعمل بیان داشته است که در هر یک از ادارات کل امور مالیاتی، کمیته ویژه ای متشکل از ۵نفر تشکیل خواهد شد. این پنج نفر به قرار زیر است:

  • مدیر کل امور مالیاتی
  • معاون مالیاتی اداره کل
  • رییس امور مالیاتی حسابرسی ویژه
  • دادیار دادستانی مقیم ادارات کل
  • مسئول حراست اداره کل
این مطلب را هم بخوانید:  چگونگی محاسبه درآمد ناشی از اجاره املاک در اظهارنامه

این کمیته بعداز اینکه اطلاعات تراکنش های بانکی را از بسترهای اطلاعاتی دریافت نمود لازم تا مورد بررسی قرار دهد و با توجه به بند ۱۳ دستورالعمل قبلی ( که در ادامه متن کامل آن قرار داده خواهد شد) در صورتی که تراکنش های بانکی از حدنصاب اعلامی بیشتر باشد و اگر حجم این تراکنش ها با سوابق مالیاتی مودی و حجم گزارشات فعالیتهای اعلامی در صورت معاملات ۱۶۹ و لیست ارزش افزوده که مودی اعلام می دارد، همخوانی داشته باشد، نیازی به بازرسی مالیاتی وجود ندارد. و مالیات متممی برای این مودی نباید در نظر گرفته شود. همچنین در این صورت نیازی به صدور برگ تشخیص نیست و فقط لازم است تا صورتجلسه ای مبنی بر عدم نیاز به صدور برگ تشخیص توسط کمیته مذکور تهیه شود.

مورد سوم به این موضوع اشاره دارد که اگر بعد از بررسی تراکنش های بانکی به این نتیجه رسیدند که درآمد کتمان شده ایی توسط مودی وجود دارد، لازم تا برای تعیین درآمد مشمول مالیات او از ضرایب مالیاتی متناسب با فعالیت مودی و سال مدنظر استفاده کنند. در واقع مواردی که در دفترچه ضرایب موضوع ماده ۱۵۴ قانون مالیات های مستقیم بیان شده است مورد استفاده قرار میگیرد. در صورتی که برای تعیین درآمد او در دفترچه ترتیبی اتخاذ نشده بود از تبصره ۳ ماده ۱۵۴ قانون استفاده خواهد شد.

اما با توجه به سیاستهای اصولی سازمان مبنی بر رعایت اصل اعتماد و تعامل با مودیان به منظور ارتقای فرهنگ خوداظهاری مالیاتی و نیز با توجه به اینکه اطلاعات حسابهای بانکی به خودی خود موید درآمد شخص نیست، لازم است تا در فرآیند جمع آوری اسناد و مدارک به مودی مهلت کافی و مورد نیاز ارائه شود و این زمان نباید از ۷ روز کاری کمتر باشد.

این مطلب را هم بخوانید:  افشای اطلاعات مودیان در سال 96 و ماده 169 مکرر

تراکنش های بانکی مشکوک

بند ب) مودیانی که دارای سابقه و پرونده مالیاتی نمی باشند

در مورد این مورد الزام به رعایت مفاد بند ۱۳ دستورالعمل قبلی است. بند ۱۳ بیان میکند که هرچند اطلاعات مربوط به تراکنش های بانکی در قالب اطلاعات پولی بوده و این امر می تواند موید اطلاعات پولی باشد اما لزوما فعالیت های مالی با فعالیت های پولی مودی یکسان نمی باشد و باید در نظر داشت که کلیه اقلام وارده به حساب بانکی مودی دلیلی بر وجود درآمد نخواهد بود و این امر باید توسط گروه رسیدگی مورد بررسی قرار گیرد و در صورتی که نشانگر درآمد او بود  نسبت به تعیین درآمد مشمول مالیات مودی طبقموارد قبلی از دفترچه ضرایب استفاده نمایند.

در این مورد هم در صورتی که احراز به عدم کسب درآمد اتفاق افتد، نیاز به صدور برگ تشخیص نیست و  فقط لازم است تا گزارشی مبنی بر عدم نیاز به صدور برگ تشخیص توسط کمیته مذکور تهیه شود.

بند ج) سایر موارد

این بند اشاره داشته است که تمام موارد مطروحه قابل تسری به مودیان نظام مالیات بر ارزش افزوده هم می باشد. و همه ادارات امور مالیاتی موظف هستند تا حداکثر یک ماه قبل از منقضی شدن مهلت رسیدگی، اقدامات لازم را انجام دهند.

بدین صورت تراکنش های بانکی مشکوک مورد بازرسی و رسیدگی قرار خواهد گرفت. امیدوارم با رعایت مفاد قانونی در کنار اصول اجرایی حسابداری بتوانید موفق تر از قبل عمل نمایید.

فایل صوتی بخشنامه ۲۰۰/۹۶/۵۲۵

https://persianhesab.com/housewife/

https://persianhesab.com/50528-2/

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام