چگونگی شناسایی کتمان درآمد مالیاتی مودیان

0
1802

کتمان درآمد مالیاتی

سلام دوستان خوب پرشین حساب. با اعمال قوانین و مقررات جدید مالیاتی و پیگیری های سازمان برای اجرای قوانین و همچنین وصول مالیات ها شفاف سازی مالیاتی بسیار مورد اهمیت قرار گرفته است. اینکه تمام فعالان اقتصادی موظفند تمام اطلاعات مالی خود را گزارش کنند یک وظیفه غیر قابل انکار است. برای اجرای این هدف علاوه بر افزایش رسیدگی ها، سازمان به توسعه فرهنگ مالیاتی پرداخته است که درصد بالایی از این تلاش ها موفقیت آمیز بوده است.

با تمام این موارد باید پذیرفت که هنوز هم فرار از پرداخت مالیات به روش های مختلف در کشور انجام میشود. به گونه ایی که اخیرا حسابداران ملزم به تهیه و نگهداری دودفتر برای شرکتها شده اند. در واقع اگر این روزها جویای کار حسابداری بوده باشید خواهید دید که یکی از سوالات روز مصاحبه داشتن اطلاعاتی در خصوص حسابداری دو دفتره است. که آیا حسابدار تخصصی در اینکه دو نوع حسابداری را انجام دهد دارد یا خیر؟
دو دفتره بودن که این روزها باب شده نشان دهنده کتمان درآمد است در واقع مدیری که سعی در کتمان درآمد مالیاتی دارد برخی اطلاعات و خرید ها و فروش هایش را در دفتری جداگانه نگهداری میکند و برخی دیگر را در دفاتر حسابداری اصلی که به نام شرکت ثبت شده است.

کتمان درآمد مالیاتی

راه های زیادی برای کتمان درآمد مالیاتی وجود دارد که متخلفین مالیاتی آن ها را مورد استفاده قرار میدهند اما سازمان امور مالیاتی با هوشیاری کامل تمام این جوانب را مورد بررسی خود قرار میدهد. برای مثال ممکن است کسی که مسول خرید شرکت است خرید ها را با قیمتی کمتر از ارزش واقعی ثبت شده در فاکتور ها خریداری کند اما مبلغی که در فاکتور خرید زده میشود مبلغ بیشتری است و یا اینکه شرکت دارایی و تجهیزاتی را خریداری کند که در روند تولیدات شرکت بسیار موثر است اما برای اینکه هزینه های خود را افزایش دهد و در دفاترش هزینه بیشتری نشان دهد این مخارج و خرید ها را در هزینه های خود ثبت میکند.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

این مطلب را هم بخوانید:  تاریخچه مالیات در جهان

مورد دیگری که توضیح هم داده شد پیاده کرذن برنامه حسابداری به صورت دو دفتره است. در  واقع حسابدار موظف است اطلاعات را در دو سیستم نگهداری و گزارشگیری کند به گونه ایی که هیچ یک با هم تداخلی نداشته باشد. در این موارد افراد خرید ها و فروش های خود را که فاکتور رسمی ندارد برای رسیدن به هدف کتمان درآمد مالیاتی  در دفاتر روزنامه  و کل خود ثبت نمیکند. بلکه در جای دیگری محاسبات آن را انجام داده و سود را حساب خواهند کرد. به طور کلی روشهای زیادی مورد استفاده قرار میگرفت که اکنون با درایت سازمان امور مالیاتی و حسابرسان مالیاتی از فرارهای مایاتی جلوگیری شده است.

پرداخت مالیات یک وظیفه ملی هر شهروندیست . مبالغی که از محل مالیات ها اخذ میشود صرف آبادانی همین کشور خواهد شد و از این رو افراد خود باید به این سطح از فرهنگ مالیاتی برسند که بدون دغدغه و نگرانی به پرداخت مالیات اقدام کنند.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here