روش تامین نیرو در یک شرکت حسابداری

4
971 بازدید
Workspace in room with flat work study and interior icons
شرکت حسابداری
persianhesab.com

 

شرکت حسابداری

 

به نام خدا و سلام، یکی از انگیزه های اصلی من برای نوشتن این پست، کمبود مطلب کاربردی که حاوی نکات آموزنده درباره راه اندازی و پیشرفت شرکت حسابداری می باشد. بسیاری از فعالان حوزه حسابداری در ایران پس از عبور از یک سری مشکلات به این نتیجه می رسند که می توانند مجموعه ای از پروژه های مالی که در اختیار دارند را با راه اندازی شرکت حسابداری توسعه بخشند و هم درآمدزایی و هم اشتغال زایی خوبی را ایجاد کنند ولی با شروع کار ، بجای رشد خدمات حسابداری با افت درآمد شدید، افزایش هزینه ها و ورشکستگی روبرو می شوند.

 

بزرگترین دغدغه یک شرکت حسابداری، جذب پروژه های بزرگ و زیاد به منظور کسب درآمد بالاست ولی برای رسیدن به این منظور نیازمند استفاده از ابزارهای قدرتمند می باشند که مهمترین آن بکارگیری نیروی اجرایی قوی و با انگیزه است. نکته ای که متاسفانه بسیاری از مدیران به آن توجهی نداردن البته به جذل نیرو اشرافیت دارند ولی به نوع بکارگیری خیلی تمرکز نمی کنند و همین عامل باعث ارائه خدمات ضعیف و نارضایتی مشتری از نحوه اجرای خدمات حسابداری و خدمات مالیاتی می باشد.

عدم آموزش و بکارگیری کارآموزان حسابداری

یکی از روش های کاهش فوق العاده هزینه ها در شرکت حسابداری بکارگیری نیروی رایگان به عنوان کارآموز حسابداری می باشد که معمولاً در ۲ حالت به خدمت گرفته می شوند حالت اول : معرفی از دانشگاه بدون هزینه بیمه و حالت دوم : جذب آزاد و با پرداخت هزینه بیمه، مهم این است که شما هزینه حقوق پرداخت نمی کنید و نیرو هم بدون پرداخت هزینه آموزش می بیبند و یک تعامل دو طرفه.حالا اشتباه همین جاست! نگرش مدیر شرکت حسابداری به ماندگاری نیرو و یا جابجایی نفرات کدامیک ؟

مدیران برخی از شرکتها افراط در کاهش هزینه ها دارند و بجای ماندگار کردن و استخدام دائمی نیروهای کارآمد حسابداری سعی در اخراج نیرو با عنوان پایان دوره و جذب کاراموز جدید دارند در صورتی که کاملاً به ضرر خود عمل می کنند چون هزینه آموزش و صرف زمان دورباره جایگزین همان هزینه استخدام و نگهداری یک نیروی خوب می شود پس پیشنهاد می کنم اگر شما میخواهید یک شرکت حسابداری خیلی خوب داشته باشید این ابزار حیاتی یعنی بکارگیری و جذب دائم نیروی کاراموز خوب را جدی بگیرید و برای آن برنامه ریزی کنید، البته با پرداخت حقوق و مزایا و واگذاری مسئولیت می توانید انگیزه و باور نیروی خود را افزایش دهید.

قطعاً رشد نیرو می تواند رشد شرکت شما را رقم بزند 

این یک نظریه کاملاً تکراری و کم ارزش شده که حالت شاگرد و بازاری پیدا کرده است و آن اینکه به فرد تازه وارد بگویید شما باید یک ماه و یا دو ماه بصورت آزمایشی کار کنید و بعد از آن با شما قرارداد منعقد می شود . این در حالی است که دربرخی موسسات دیگر بابت دوره آزمایشی حقوقی به فرد نمی دهند و پرداخت حقوق را منوط به انعقاد قرارداد می کنند. این یک عامل مخرب در سرکوب انگیزه نیروی کار محسوب می شود که بجای ارائه قابلیتها ، دچارسردرگمی و ترس شدید ناشی از احتیاط خواهد شد. او اختیاط می کند که مبادا کاری کند با او قرارداد منعقد نکنید و در ادامه شما هم نی توانید نیرو را محک جدی بزنید . بهترین راهکار برای محک زدن به حسابدار نوپا ، ایجاد فرصت است ، شما می توانید با حذف کردن کلمه کار آزمایشی طوری فرد را زیر نظر بگیرید که تمامی ابعاد اجرای کار و نقاط ضعف و قوتش کاملاً مشخص شده و نوع محول نمودن سمت و یا کار اجرایی برای شماه م ساده تر شود . به عنوان مثال شما می توانید اینطور شرایط را مطرح کنید :

شما از امروز به استخدام شرکت ما درآمدید به شما تبریک عرض می کنم ، مدارک شناسایی را در اولین فرصت ارائه کنید و از همین الان می توانید در کنار آقای الف آموزش ببینید . بعد از آموزش یک هفته ای شما به بخش حسابداری حقوق و دستمزد منتقل می شوید و بعد از یک ماه هم وارد بخش بازرگانی می شوید

 

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید نوع ایجاد زمینه کاری با نیرویی است که قرار است در کنار شما ، به پیشبرد روند اجرایی شغلتان کمک کند و از طریق او بتوانید درآمد خود را افزایش دهید. نوع انعقاد قرارداد شما باید کاملاً مشخص باشد تا بتوانید دقیقاً انتظارات مد نظر خود را از فرد تازه وارد بدست آورید. ساده ترین حالت جذب نیرو برای یک شرکت حسابداری با حجم متوسط ، درج آگهی استخدام حسابدار تمام وقت یا پاره وقت در روزنامه ها و یا وبسایت های آگهی رایگان می باشد که شما می توانید با مصاحبه تخصصی و فنی ، نیروی دلخواه خود را پیدا کنید.

این نوع مذاکره با نیروی کار  نشان می دهد که شما برای جذب این فرد برنامه ریزی کرده اید و این امکان را به او می دهید که اگر خوب آموزش  ببیند به مراحل بهتری راه پیدا می کند . یک ایجاد انگیزه و ایجاد فضا برای کسی که می خواهید از تواناییهای آن به نحو احسن استفاده کنید. شما با حذف دوره آزمایشی و اتلاف وقت و زمان خود از انتخاب خود می توانید بهترین استفاده را ببرید و اگر هم انتظارات شما برآورده نشد ، راهش وقت گذاشتن و تربیت فنی نیروی تازه وارد است نه اینکه به فکر نیروی جایگزین بیفتید. استخدام جایگزین برای زمانی است که واقعاً شما هیچگونه انگیزه و علاقمندی از فرد نمی بینید و با توجیه و تذکر هم نتیجه ای نمی گیرید !

از نیروی استخدام شده نپرسید حقوق مدنظرت چیست ؟ چون مطمئن باشید نظر واقعی فرد نخواهد بود و ممکن است دچار سوء تفاهم شوید. به عنوان مثال اگر حقوق قانون کار ۶۰۰ هزار تومان است شما می توانید ۷۰۰ هزار تومان در نظر بگیرید تا وسعت دید و انگیزه فرد را بالا ببرید. اگر هم این مبلغ برای شما برفرض زیاد است ، پس اینطور نشان می دهد که شما برنامه مدونی برای بالا بردن درآمد خود ندارید و فعلاً می خواهید پاورچین پاورچین حرکت کنید.

در بخش های بعدی مطالب جذاب تری از ایجاد زمینه های همکاری و اشتباهتی که نباید مرتکب شوید خدمت شما ارائه می کنم . حتماً در خبرنامه الکترونیکی عضو شوید تا زمان انتشار مطالب مطلع شوید.

 

 

موفقیت شما آرزوی قلبی من است- میثم حاجی محمدی

اگر هم در حال راه اندازی یک شرکت حسابداری می باشید حتماً مطلب زیر را مطالعه کنید :

 

۳ توصیه مهم برای راه اندازی شرکت حسابداری ! 

دانلود رایگان فرم زمانبندی کارحسابداری(cpm)

چگونه می توانید یک شرکت حسابداری راه اندازی کنید؟

مصاحبه : چگونه از زیر صفر صاحب یک شرکت حسابداری شدم؟

نکات کلیدی حسابداری (برخی از صورتجلسات شرکت سهامی)

۷ ابزار کلیدی در جذب کارمندان (ویژه شرکت های حسابداری)

 

هرگونه انتشار این مطلب بدون ذکر نام منبع ، تخلف محسوب شده و پیگیری قانونی را به دنبال خواهد داشت !

4 دیدگاه‌ها

 1. سلام و عرض ادب
  با تشکر از مطالبی که زحمت می کشید و ارائه می کنید
  اما چند نکته
  اول اینکه غلط های املایی و نگارشی در متن دیده می شود
  دوم فونت عنوان مطالب هم یکسان نیست
  سوم به نظر می رسد نظرات مربوط به این مطلب نیست و تاریخ درج شده مربوط به سال ۹۳ است…برای یکی دو مطلب دیگر قبل هم همین مورد صادق است…نظرات مربوط به سال های قبل!!!!
  چهارم اینکه به نظرم اکثر شرکت ها با عنوان کارآموزی و بر خلاف قانون کارآموز را بدون حقوق به خدمت می گیرند

  • سلام به شما

   از توجه و انتقاد شما سپاس دارم . مطلب تغییر پیدا کرده و نظرات برای آپدیت صفحه قبلی بوده است .

 2. باسلام
  خیلی ممنونم بابت فایلی خوبتون .مرسی راهنمایی می کنید
  من دانشجویی ترم هفت حسابداری هستم وهمیشه فایلاتونو میخونم
  باتشکر فراوان

  • با سلام به شما دوست عزیز. از لطفتون سپاسگذارم .
   من پیشنهاد می کنم مطالعه نشریه استانداردها رو در دستور کارتون قرار دهید .
   براتون آرزوی موفقیت می کنم . حدانگهدار

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید