پایان بهره مندی کارفرما از تخفیف بیمه ایی ماده ۸۰


ماده ۸۰

سلام به همه دوستان پرشین حساب. آرزومند بهترین ها برای شماییم.

با پایان برنامه پنجم توسعه اقتصادی کشور، بند (و) ماده ۸۰ این قانون، بدون اعتبار خواهد بود. مطابق بند «و» ماده (۸۰) قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران کارفرمایان میتوانستند با مراجعه به موسسات کاریابی مجاز به منظور بیمه نیروهای خود از تخفیفات حق بیمه تامین اجتماعی بهره مند گردند.

ولی با اتمام این مهلت و با شروع برنامه پنج ساله ششم، کارفرمایان باید در نظر داشته باشند که این قانون و تخفیف های مذکور که همگی در جداولی تهیه و ابلاغ شده بودند، بدوت اعتبار شده و چون این طرح در برنامه ۵ ساله ششم توسعه گنجانده نشده است لذا  کارفرمایان عزیز نمیتوانند از تخفیف حق بیمه سهم کارفرما موضوع بند (و) ماده ۸۰ این قانون استفاده کنند.

ماده 80

از این جهت لازم است که حسابداران و کارفرمایان برای ارسال لیست فروردین ماه سال جاری،  پرسنلی را که کارفرما از معافیت ماده ۸۰ استفاده میکرد باید بطور کامل (۳۰%  =۲۷ درصد + ۳ درصد) محاسبه و به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود.
در صورت عدم توجه به این مورد و اعمال معافیت ماده ۸۰ برای سال جدید، مشمول جریمه های مربوطه خواهند شد.

لازم به یادآوری است که این قانون تا پایان سال ۹۴ اعمال شد و در سال ۹۵ این قانون تمدید دوباره شد، که در سال های ابتدایی این قانون کارفرما تخفیف کمتری دریافت میکرد که اگر شرایط مربوطه را رعایت و ادامه داشت از تخفیفهای بیشتری برخوردار میشد.

نحوه احتساب تخفیف بیمه ایی کارفرما موضوع بند ( و ) ماده ۸۰ با توجه به جدول زیر انجام میگرفت که با مثالی برای شما بیان میشود:

این مطلب را هم بخوانید:  قدرت نمایی اکسل در توابع ترکیبی!!!!

 

سال بهره مندی تخفیف سهم کارفرما حق بیمه سهم دولت حق بیمه سهم کارفرما
اول ۹۰ ۱۸ ۲
دوم ۸۰ ۱۶ ۴
سوم ۷۰ ۱۴ ۶
چهارم ۶۰ ۱۲ ۸
پنجم ۵۰ ۱۰ ۱۰

 

یعنی اگر در سال ۹۵که پایه حقوق روزانه حدودا ۲۷ هزار تومان بود، کارفرما قصد داشت با توجه به شرایط خود از تخفیف بیمه ایی این موضوع استفاده کند، می بایست مبلغی بالاتر از رقم پایه حقوق( مثلا ۳۱۰۰۰۰ ریال ) را اعلام میکرد و بر روی این مبلغ ۱۰ درصد تخفیف بیمه سال پنجم را  میگرفت،

ولی با شرایط جدید فردی که از این قانون برای سال ۹۶ ( در زمان پایان اعتبار این قانون ) هم استفاده کند مثلا با احتساب مابه تفاوت مبلغ سال قبل با پایه حقوق ۹۵ ( ۲۷هزارتومان پایه حقوق که باید ۳۱ هزار تومان اعلام میکرد )، مبلغ حقوق کارگر خود را تقریبا ۳۵هزار تومان اعلام کند و بر این اساس ۱۰ درصد تخفیف ماده ۸۰ پرداخت نماید، برایش برگ کسر پرداخت صادر خواهد شد.

این کارفرما باید مابه تفاوت ۳۰درصد و ۱۰ درصد پرداختی خود را به تامین اجتماعی بپردازد و از تاریخ پایان اعتبار موضوع جریمه تا هر زمان که کسر پرداخت را نپردازد ماهانه مشمول ۲ درصد جریمه خواهد شد.

ماده 80

با پایان اعتبار این معافیت کارفرمایانی که نیروهای جعلی بیمه میکردند تا از این طریق هزینه های خود را بیشتر نشان داده و سود کمتری ابراز کنند و در کنار آن از تخفیفات سازمان تامین اجتماعی هم برخوردار شوند، دیگر نمیتوانند از این شرایط بهره مند شوند.

برخی از کارفرمایان با این ماده یک تیر و دو نشان میزدند به این طریق که افرادی را که مایل بودند بیمه کارگری رد کنند را میپذیرفتند، از آن ها حق بیمه را کامل دریافت میکردند و خود نیز از تخفیفات بیمه ماده ۸۰ بهره میبردند با این کار تقریبا برای هر کارگر ۲۰ درصد به نفعشان میشد . چون در سال پنجم به جای ۳۰ درصد سهم کارفرما، تنها ۱۰ درصد را باید پرداخت میکرد. ولی در سال جدید این ماده اعمال نخواهد شد.

این مطلب را هم بخوانید:  با یک آگهی در مسیر تهران به اصفهان پولدار شدم!

شما میتوانید از مطالب بیشتری که در خصوص بیمه در سایت پرشین حساب قرار دارد استفاده کنید.

 

مطالب مرتبط با این موضوع در سایت ما

https://persianhesab.com/%D8%A7%D8%B2-%D8%A2%DB%8C%DB%8C%D9%86-%D9%86%DA%AF%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D9%88-%D8%AA%D9%86%D8%B8%DB%8C%D9%85-%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%87%D8%A7-%D8%A8%DB%8C-%D8%AE%D8%A8%D8%B1-%D9%86/

مراحل اعتراض نسبت به جریمه بیمه تامین اجتماعی

نحوه ارسال لیست حق بیمه کارگران پاره وقت توسط کارفرمایان

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام