چگونگی محاسبه درآمد ناشی از اجاره املاک در اظهارنامه

0
1,531 بازدید

درآمد اجاره املاک

سلام به شما دوستان و همراه پرشین حساب. امروز به بیان نکته ای از اظهارنامه املاک خواهیم پرداخت موردی که شاید  اکثر مودیان از کنار آن گذر کرده باشند اما خوب است که در مورد آن اطلاع داشته باشید.

اظهارنامه اجاره املاک : 
طبق قانون کلیه اشخاصی که ملک یا املاک خود را به اجاره واگذار نموده اند و درآمدی از آن حاصل می نمایند مشمول مالیات بوده و موظف اند تا پایان مهلت قانونی نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیات بردرآمد اجاره املاک خود اقدام نمایند.

در اظهارنامه املاک که در سایت پرشین مطالب زیادی در خصوص چگونگی ارائه آن قرار داده شده است، لازم است تا اطلاعات مالک و ملک و مستاجر ارائه گردد. مواردی که در این اظهارنامه از آن یاد می شود دقیقا مطابق اجاره نامه محضری می باشد که در دفترخانه اسناد رسمی به ثبت رسیده است. لذا هرگونه مغایرت با اطلاعات مندرج باعث بروز خطاها و مشکلات بعدی خواهد شد. چرا که در پرونده شما که نزد اداره دارایی قرار دارد باید یک نسخه از مدرک مذبور قرار داشته باشد.

درآمد اجاره املاکدر این اظهارنامه و در جدول ۳ که بخش درآمد ابرازی می باشد  باید نوع اجاره، نحوه دریافت اجاره بها و مدت قرارداد اجاره به ماه قید گردد.
علاوه بر این موردی به نام درآمد ناشی از رهن در هر دوره در زمانی که مورد اجاره به صورت رهن می باشد نیز لازم الاجراست. اما مبلغ ناشی از رهن در اظهارنامه درآمد اجاره املاک چیست و چگونه محاسبه می شود؟

درآمد اجاره املاک

مبالغی که در قسمت رهن قرار می گیرد همان رقمی است که در قرارداد اجاره قید شده که با نرخ مشخصی درآمد حاصل از آن ابراز و برای آن مالیات در نظر گرفته خواهد شد. اما اینکه نرخ محاسبه چیست و به چه صورت اعمال می شود هم جای بحث دارد.

حتما بخوانید:  میزان درآمد مشمول حسابرسی چقدر است؟

 

طبق استعلاماتی که در خصوص مالیات مربوط به درآمد ناشی از رهن از سازمان امور مالیاتی انجام گرفت اعلام شد که در صورت وجود مبلغ رهن باید در فیلد مربوطه عدد صفر را قرار داد و محاسبه نخواهد شد.

در مورد قسمت بعدی که در خصوص درآمد ناشی از اجاره ماشین آلات می باشد باید به تبصره ۴ از ماده ۵۳ اشاره نمود که بیان می دارد:
در مورد املاکی که با اثاثه یا ماشین آلات به اجاره واگذار می‌شود، طبق تبصره ۴ ماده ۵۳ ق م م درآمد ناشی از اجاره اثاثه و ماشین آلات نیز جزء درآمد ملک محسوب ‌و مشمول مالیات می‌شود که لازم است تا در این اظهارنامه بیان شود.

فیلم نحوه تهیه اظهارنامه اجاره املاک

توجه به نکات مهمی درباره اظهارنامه املاک

 

اسلایدر جشنواره عید تا عید ۹۸

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید