فیلم ویدیویی آموزش نکات مهمی از محاسبه حقوق و دستمزد

2
2329

حقوق و دستمزد

سلام به همه دوستان خوب پرشین حساب.
کارمزد عبارت است از مزدی که بابت انجام کار مشخصی که از نظر کمی قابل اندازه گیری یا شمارش باشد به ازای هر واحد کار تعیین و پرداخت می شود. این تعریف قانونی از مزد بیانگر این است که یه ازای انجام هر فعالیت باید محاسبات دقیق در اندازه گیری حقوق و دستمزد انجام گیرد. از این جهت در خصوص نکاتی ارزنده به این مورد خواهیم پرداخت.

اضافه کاری 
مورد اول اضافه کاریست، ” ماده ۵۹ قانون کار بیان می دارد : در شرایط عادی ارجاع کار اضافی به نیروی کار با شرایط ذیل مجاز است : الف – موافقت نیروی کار ب – پرداخت ۴۰% اضافه بر مزد هر ساعت کار عادی.
در تبصره ای بیان شده که ساعت اضافه کاری نباید از ۴ ساعت در روز بیشتر شود مگر در موارد توافق شده با نیروی کار

برای محاسبه نرخ اضافه کاری از فرمول زیر استفاده می شود:
(حقوق ماهیانه / ۲۲۰ )* ۱.۴۰ درصد

نرخ به دست آمده را در تعداد ساعات اضافه کار ضرب نمایید. نکته مهم اینجاست که در محاسبه اضافه کار از مزایای مستمر و غیر مستمر استفاده نمی شود.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

تعطیل کاری 
ماده ۶۲ قانون کار اعلام میدارد که  روز جمعه، روز تعطیل هفتگى کارگران با استفاده از مزد مى باشد. نیروی کاری که به هر عنوان به این ترتیب روزهاى جمعه کار مى کنند، در مقابل عدم استفاده از تعطیل روز جمعه ۴۰% اضافه بر مزد دریافت خواهند کرد. در واقع محاسبه جمعه کاری یا (روز تعطیل )برای نیروی کار از طریق زیر محاسبه می شود:

این مطلب را هم بخوانید:  آموزش چگونگی محاسبه سود سالیانه در اکسل ۲۰۱۳

مبلغ یک ساعت اضافه کاری جمعه کاری * ۱.۴ درصد.

شب کاری و نوبت کاری 

ماده ۵۸ قانون کار بیان میکند که برای هر ساعت کار در شب تنها به کارگران غیر نوبتی ۳۵% اضافه بر مزد ساعت کار عادی تعلق می گیرد. کار روز کارهایی است که در ساعت ۶بامداد تا ۱۰شب انجام گردد و کار شب در زمان ۱۰ شب تا ۶ بامداد اجرا میشود. به همین منظور فرمول زیر برای محاسبه مزد شب کار تعریف شده است.

حقوق یک ساعت کاری *۳۵ درصد * ساعات شب کاری

نوبت کاری
کار نوبتی عبارت است از کاری که در طول ماه گردش داشته باشد به نحوی که نوبت های آن در صبح یا عصر یا شب واقع شود. اگر نوبت کار در صبح و عصر واقع شود ۱۰ درصد. اگر در صبح و عصر و شب واقع گردد ۱۵ درصد و اگر در صبح و شب یا عصر و شب واقع گردد ۲۲.۵ درصد اضافه بر مزد دریافت خواهد کرد.

فرمول محاسبه نوبت کاری در صبح و شب:  حقوق یک ساعت کاری * ۲۲.۵درصد * نوبت روز کاری
فرمول محاسبه نوبت کاری در عصر و شب:  حقوق یک ساعت کاری * ۲۲.۵درصد * نوبت روز کاری
فرمول محاسبه نوبت کاری در صبح و عصر و شب:  حقوق یک ساعت کاری *۱۵درصد * نوبت روز کاری
فرمول محاسبه نوبت کاری در صبح و عصر :  حقوق یک ساعت کاری * ۱۰درصد * نوبت روز کاری

مواردی که در بالا برایتان تشریح شد از جمله نکات کاربردی در محاسبه حقوق و دستمزد می باشد که هرچقدر هم تکرار گردد باز هم در عمل با سوالاتی مواجه خواهند شد. این موارد به همراه نحوه ثبت حسابداری حقوق و دستمزد هم در دفاتر هم در نرم افزار حسابداری حقوق و دستمزد در جلسه  بیستم از دوره حسابداری و مالیات ثروت آفرینان به طور کامل نه فقط به صورت تئوریک بله به همراه فیلم آموزشی کاربردی تشریح شده است.

این مطلب را هم بخوانید:  آر اف آی دی (RFID) ابزاری برای کنترل بهتر یا روشی برای تقلب آسان تر؟

در کنار این امر پرداختن به موضوع مالیات حقوق هم بسیار اهمیت دارد. از نکاتی که باید در معافیت مالیات حقوق۱۳۹۶  به آن باید دقت کرد این است که معافیت مالیات بر حقوق تا ۵ برابر میزان معافیت سالانه با نرخ ۱۰درصد اعمال میشود، این مقدار در سالهای قبل ۷ برابر بود .مورد بعدی معافیت مالیات حقوق۹۶ برای بخش دولتی و خصوصی یکسان سازی شد.

بخشی از فیلم آموزشی حقوق و دستمزد  و مالیات حقوق در دوره آموزشی حسابداری و مالیات در ادامه برایتان قرار داده شده است. در صورت تمایل به دریافت مجموعه کامل این ویدیو از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در ارتباط باشید.

۰۳۱۳۶۶۲۸۲۱۸
۰۹۲۱۶۴۵۰۸۴۵
۰۹۲۱۷۱۱۲۹۸۰
۰۹۲۱۶۴۵۰۸۴۵
@persianhesab5
@persianhesab4

 

همچنین لینکهای مرتبط زیر برای افزایش سطح اطلاعاتی شما قرار داده شده است. موفق باشید.

نحوه محاسبه مالیات حقوق با دریافت ۲۰میلیون تومان؟

تقلب داخلی در شرکت با اکسل مالیات حقوق افراد

دانلود رایگان فیلم آموزشی نرم افزار مالیات حقوق

نکات قابل توجه درباره مالیات حقوق (بخش اول)

2 دیدگاه ها

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here