محاسبه اضافه کاری

سلام به همه دوستان خوب پرشین حساب

استفاده از دستگاه ساعت زنی حضور و غیاب یکی از بهترین روشهای کنترل داخلی در حوزه حسابداری حقوق و دستمزد می باشد. شرکتهایی که در کنترل رفت و آمد کارکنان خود دقیق عمل می نمایند و از این نمونه دستگاههای حضور و غیاب استفاده مینمایند در کنترل محاسبات حقوق و دستمزد خود موفق ترند.

شرکتی را تصور نمایید که به علت نوع عملیاتش از نیروی کار پاره وقت استفاده میکند. مبلغ پرداختی حقوق و دستمزد این افراد با جمع ساعات کارکرد در طول یک ماه قابل پرداخت خواهد بود. اگر این نیرو در طول مدت کارکرد اضافه کاری هم انجام دهد باید محاسبه اضافه کاری هم انجام شود.

محاسبه اضافه کاری در روزهای معمولی و عادی مشخص است اما زمانی که تعطیلات رسمی هم وجود دارد چگونه باید اضافه کاری را محاسبه نمود؟

اگر در یک ماه 7 روز تعطیلات رسمی داشته باشیم و کارمند 191ساعت کارکرد خود را کارانجام داده باشد در این صورت اضافه کاری به او تعلق میگیرد؟

این موضوع شاید برای بسیاری از افراد پیش آمده باشد. فروردین ماه که معمولا تعطیلات رسمی آن بیش از سایر ماه هاست نیروی کار را به فعالیت بیشتر در حوزه کاری خود در روزهای غیر تعطیل ملزم میدارد. افراد تصور میکنند که صرف نظر از تعطیلات باید کارکرد خود را به بقیه ماهها برسانند چرا که مزد کامل را دریافت مینمایند، که این تصور اشتباهیست.

طبق قانون کار، افراد باید 191 ساعت در ماه کارکرد داشته باشند. ( مطلبی که در فیلم آموزشی ضبط شده از کارشناس قانون کار در سایت وجود دارد ) حال اگر فردی این کارکرد را داشته باشد و از طرفی تعطیلات رسمی هم وجود داشته باشد  محاسبه اضافه کاری او به شرح زیر است:

25 روز =6 روز تعطیل رسمی نوروز-31روز فروردین ماه

183ساعت=7.33*25روز

8ساعت اضافه کاری=183ساعت کار موظفی  -191کارکرد فرد

میزان ساعاتی که این شخص در فروردین ماه اضافه کاری انجام داده است 8 ساعت می باشد که باید با نرخ محاسبه اضافه کاری که همان فوق العاده 40درصد می باشد محاسبه نمود. پس محاسبه اضافه کاری با استفاده از روش فوق برای ساعات کاری در تعطیلات رسمی بهترین روش  خواهد بود.

حقوق و دستمزد نکات بسیار ریزی دارد نکانی که شاید برخی افراد در محاسبات خود اعمال نکنند و از آن صرف نظر شود اما با کمک کارشناسان خبره در این زمینه می توان در قانون کار و حقوق و دستمزد حرفه ای شد. بخشهایی از فیلم های آموزشی دوره حسابداران ثروت آفرین که در جشنواره حسابسازه نوروزی پرشین حساب با استقبال بی نظیری روبه رو شد درزیر برای شما قرار داده شده است که در صورت تمایل به دریافت مجموعه کامل آن در دوره تخفیف از راههای زیر با ما در ارتباط باشید:

03136628218

09217112980

09216450845

09215274394

@persianhesab4

@persianhesab5

@persianhesab7

 

 

۵ تمرین کاربردی برای یادگیری اضافه کاری،شبکاری، نوبت کاری

 

ارسال نظر و سوال

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید