هر آن‌چه باید درباره نحوه محاسبه اضافه‌کاری بدانید

6
877 بازدید
هر آن‌چه باید درباره نحوه محاسبه اضافه‌کاری بدانید

یکی از مواردی که حسابدارن و مدیران در تعیین و تکلیف آن دچار اشتباه میشوند نحوه محاسبه اضافه کاری است که در این نوشتار قصد داریم برای همیشه ابهامات این مورد را حل کنیم.
پیش از محاسبه اضافه کاری نیازمند بررسی چند مورد از قوانین قانون کار هستیم که با هم بررسی میکنیم.

ساعات کار

طبق ماده ۵۱ قانون کار ساعت کار مدت زمانی است که کارگر نیرو یا وقت خود را به منظور انجام کار در اختیار کارفرما قرار می دهد. به غیر از مواردی که در این قانون مستثنی شده است ساعات کار کارگران در شبانه روز نباید از ۸ ساعت تجاوز نماید.
بر اساس تبصره ۱ همین ماده کارفرما با توافق کارگران، نماینده یا نمایندگان قانونی آنان، می تواند ساعات کار را در بعضی از روزهای هفته کمتر از میزان مقرر و در دیگر روزها اضافه بر این میزان تعیین کند به شرط آن که مجموع ساعات کار هر هفته از ۴۴ ساعت تجاوز نکند.
در نتیجه ساعات کار روزانه برابر با ۷٫۳۳ ساعت یا هفت ساعت و بیست دقیقه میباشد.

۴۴ ÷ ۶ = ۷٫۶۶

عرف بسیاری از شرکت ها ساعات کار بدین ترتیب تقسیم بندی شده است که پنج روز ابتدای هفته روزی ۸ساعت و پنج شنبه ها برابر با ۴ ساعت میباشد.
با توجه به اینکه مبنای تعیین حقوق، ماه سی روزه میباشد ساعات کار ماهیانه بدین ترتیب محاسبه میگرد:

۴ × ۴۴ = ۱۷۶       معادل چهار هفته
۲ × ۸ = ۱۶             معادل دو روز
۱۷۶ +۱۶ = ۱۹۲           ساعت

حتما بخوانید:  پرونده مودیان ارزش افزوده در اولویت رسیدگی است

نکته: جهت مشاغل سخت و زیان اور ساعات کار از ۶ ساعت در روز و ۳۶ساعت در هفته نباید تجاوز کند.

نرخ محاسبه اضافه کار

اگر نیاز باشد ساعات کار کارگری بیش از ساعات کار موظفی ۴۴ ساعت در هفته باشد باید شرایط ماده ۵۹ قانون کار رعایت شود که عبارت اند از:
الف: موافقت کارگر ب: پرداخت (۴۰%) اضافه بر مزد هر ساعت کار عادی.
پس نرخ محاسبه اضافه کار هر ساعت برابر است با ۱٫۴ مزد ساعات عادی
طبق ماده ۵۳ قانون کار از ساعت ۶ بامداد تا ۲۲ کار روز محسوب میشود و از ۲۲ تا ۶ بامداد روز بعد شب کاری محسوب میشود و همان طور که مستحضر هستید اگر قسمتی از کار در روز و قسمت دیگر در شب انجام گیرد آن کار مختلط محسوب میشود که آن قسمت از کار که در شب انجام میگیرد فوق العاده شب کاری(به کارگران غیر نوبتی) معادل ۳۵% مازاد بر مزد هر ساعت عادی تعلق میگیرد.

فرمول کلی محاسبه اضافه کاری

تعطیل کاری و جمعه کاری

تفاوت تعطیل کاری و جمعه کاری

فوق العاده ۴۰% جمعه کاری متفاوت از ۴۰% موضوع اضافه کاری است.
به عنوان مثال کارگری که هم روز جمعه کار می کند و هم روز تعطیل رسمی وسط هفته و به جای این دو روز تعطیل روز دیگری را تعطیل نیست برای روز جمعه که سر کار بوده هم اضافه کاری و هم جمعه کاری (۱۸۰%) محاسبه می شود ولی برای روز تعطیل رسمی وسط هفته فقط اضافه کاری (۱۴۰%) تعطق می گیرد.

مثال

آقای محمدی طی تیر ماه سال ۹۸ مجموعا ۲۳۰ ساعت در شرکت جهان سازه کارکرد داشته که در جمعه دوم این ماه از ساعت ۷ الی ۱۴ بدون جایگزین تعطیلی روز جمعه در روز دیگر مشغول به کار بوده است. ایشان در ۸ تیر ماه که جزء تعطیلات رسمی کشور بوده نیز کار کرده است، لذا با توجه به اینکه حقوق پایه ایشان ۱۵،۱۶۸،۸۱۰ ریال میباشد دستمزد کارکرد اضافه کاری ایشان را محاسبه کنید.
لازم به ذکر است طبق رویه شرکت پایه سنوات به صورت روزانه به پایه حقوق ایشان افزوده میشود. (پایه سنوات سال ۹۸ برابر با ۷۰۰،۰۰۰ ریال )

حتما بخوانید:  مروری بر کاربردهای اکسل

۱۵،۱۶۸،۸۱۰÷۳۰=۵۰۵،۶۲۷
۷۰۰،۰۰۰ ÷ ۳۰ = ۲۳،۳۳۳
۵۰۵،۶۲۷ + ۲۳،۳۳۳ = ۵۲۸،۹۶۰               پایه حقوق روزانه
۲۳۰-۱۹۸ = ۳۲                              مجموع ساعات اضافه کاری
۳۲ – ۷ = ۲۵                                هفت ساعت کارکرد روز جمعه *

۵۲۸،۹۶۰ ÷ ۷٫۳۳ =۷۲،۱۶۴                                 مزد یک ساعت کار
۷۲،۱۶۴ × ۱٫۸ × ۷ = ۹۰۹،۲۶۵                    بابت تعطیل کاری و جمعه کاری
۷۲،۱۶۴ × ۱٫۴ × ۲۵ = ۲،۵۲۵،۷۵۰            بابت مزد مانده ساعات اضافه کاری
۲،۵۲۵،۷۵۰ + ۹۰۹،۲۶۵ = ۳،۴۳۵،۰۱۵           دستمزد اضافه کار اقای محمدی

آموزش مالیات

6 دیدگاه‌ها

 1. تعطیلی روز جمعه در کشور ما از جهات مختلف سیاسی و فقهی دارای اهمیت میباشد و بر تعطیلی ان بسیار تاکید شده با در نظر گرفتن این نکته، همچنین میتوانید به تبصره ۱ ماده ۶۲ قانون کار مراجعه بفرمایید که صراحتا ذکر شده در صورت عدم استفاده از تعطیلی روز جمعه(نه سایر تعطیلات رسمی) ۴۰%اضافه بر مزد دریافت خواهند کرد که در این جا میتوان تفاوت بین تعطیل کاری و جمعه کاری را استنباط کرد.
  عجب دلیل قانع کننده ای!!!!!

  • با سلام درود
   دوست عزیز منظور شما چی ؟!
   اگر لطف بفرمایید تا بتونم بهتر توضیح بدم خدمتتون
   با سپاس فراوان

 2. با عرض سلام و خسته نباشید
  دو سوال داشتم خدمتتون
  اول اینکه تفاوتی که درخصوص جمعه کاری و تعطیل کاری ذکر کردید که درصورت جمعه کاری ۸۰ درصد اضافه تر و درصورت تعطیل کاری ۴۰ درصد اضافه تر بر مزد پرداخت می گردد مستنبط از کدام ماده قانونی است؟
  دوم ساعات اضافه کاری در مثال که ۱۹۸ از ۲۳۰ کم شد و به عدد ۳۲ رسید! ۱۹۸ چگونه محاسبه شده است؟
  با تشکر فراوان

  • با سلام خدمت شما
   تعطیلی روز جمعه در کشور ما از جهات مختلف سیاسی و فقهی دارای اهمیت میباشد و بر تعطیلی ان بسیار تاکید شده با در نظر گرفتن این نکته، همچنین میتوانید به تبصره ۱ ماده ۶۲ قانون کار مراجعه بفرمایید که صراحتا ذکر شده در صورت عدم استفاده از تعطیلی روز جمعه(نه سایر تعطیلات رسمی) ۴۰%اضافه بر مزد دریافت خواهند کرد که در این جا میتوان تفاوت بین تعطیل کاری و جمعه کاری را استنباط کرد.
   در مورد سوال دوم باید عرض کنم خدمتتون که ۱۹۲ ساعت کارکرد موظفی نیروی کار به جهت ماه های ۳۰ روزه میباشد و در صورت سوال مطرح شده که ماه ۳۱ روزه میباشد .

   • پس با این حساب در فروردین ماه سال ۹۸ که فقط ۲۰ روز کاری داشتیم، کارگر باید روزی ۱۰ ساعت کار کند تا ساعت موظفی پر شده و کسر کار نخورد.
    اگر کارگر اضافه کار ندارد چه؟
    اصلا منطقی بنظر نمی رسد
    بعلاوه طبق پرسش پاسخ های فنی اداره کار ساعات عادی هر ماه برابر روزهای غیرتعطیل ضرب در عدد ۷٫۳۳ می باشد. اضافه بر این اضافه کار محسوب می گردد.

    • سلام دوست عزیز . ممنون از نکته بجا شما در مباحث حقوق و دستمزد مسائل زیادی وجود دارد که در قالب مقاله قابل گنجایش نیست و جهت اموزش نکته به نکته باید دوره های اموزشی حقوق و دستمزد گذرانده شود و صد البته که در این جا فرم کلی محاسبه اضافه کاری مطرح شده . با سپاس از شما

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید