گنجینه نکات قانون کار در حسابداری ( بخش سوم )

0
1768
Golden scales of justice, gavel and books on brown background

قانون کارقانون کار

سلام همراهان خوب پرشین حساب امروز هم طبق روال قبل بخش سوم از گنجینه نکات قانون کار در حسابداری را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد. همانطور که مطلع هستید با توجه به نیاز مبرم برای یادگیری قانون کار، هم برای کارفرما و هم برای کارمند، تصمیم بر این شد تا نکاتی از قوانین کار را به صورت بخش بخش تقدیم شما عزیزان کنیم. در بخش اول و دوم گنجینه قانون کار مطالبی در ارتباط با مواردی همچون اضافه کاری ، مرخصی ها، تعطیلات، عائله مندی و موارد مشابه بیان شد که لینک موارد قبل در انتهای مطلب امروز قرارداده شده است.

 بیمه بیکاری
نکته اول امروز در خصوص بیمه بیکاری و مقرری دریافت بیمه بیکاری از تامین اجتماعی است. طبق قوانین نحوه دریافت مقرری از بیمه بیکاری طبق جدول زیر می باشد.

مدت سابقه بیمه                             مدت زمان پرداخت مقرری بیکاری
                                              برای مجردین           برای متاهلین یا متکلفین
از ۶ ماه تا ۲۴ ماه                            ۶ ماه                  ۱۲ ماه
از ۲۵ ماه تا ۱۲۰ ماه                        ۱۲ ماه                 ۱۸ ماه
از ۱۲۱ ماه تا ۱۸۰ماه                       ۱۸ ماه                 ۲۶ ماه
از ۱۸۱ ماه تا ۲۴۰ ماه                      ۲۶ ماه                 ۳۶ ماه
از ۲۴۱ ماه به بالا                            ۳۶ ماه                 ۵۰ ماه

 

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

این مطلب را هم بخوانید:  مصاحبه : چگونه از زیر صفر صاحب یک شرکت حسابداری شدم؟

قانون کار

حق ماموریت

با توجه به ماده ۴۶ قانون کار به کارگرانی که به موجب قرارداد به ماموریتهای خارج از محل خدمت اعزام میشوند فوق العاده ماموریت تعلق میگیرد این فوق العاده نباید کمتر از مزد ثابت یا مزد مبنای روزانه کارگران باشد، همچنین کارفرما مکلف است وسیله یا هزینه رفت و برگشت آنها را تامین نماید.
با توجه به تبصره این ماده ماموریت به مورد اطلاق میشود که کارگر برای انجام کار حداقل ۵۰ کیلومتر از محل کارگاه اصلی دور شود و یا ناگزیر باشد حداقل یک شب در محل ماموریت توقف نماید.
در این قانون موضوع پرداخت هزینه های غذا و اقامت و اضافه کاری برای این افراد پیش بینی نگردیده است که باید طبق روال عرف و یا توافق طرفین انجام شود.

 

معاینات پزشکی کارکنان قبل از به کارگماردن آنها

طبق ماده  ۹۰ قانون تامین اجتماعی افراد شاغل در کارگاهها باید قابلیت جسمانی مناسب با کارهای مرجوع داشته باشند به این منظور باید قبل از بکارگماردن آنها ترتیب معاینه پزشکی آنها را بدهند. در صورتی که کارفرما در معاینه پزشکی آنها تعلل کند و پس از استخدام معلوم شود نامبردگان در حین استخدام قابلیت کار را نداشته است و در نتیجه بیمه شده دچار حادثه و یا بیماریش شدت یابد سازمان تامین اجتماعی هزینه های مربوط را از کارفرما طبق ماده ۵۰ این قانون مطالبه و وصول خواهند نمود.

قانون کار

ترک کار و سنوات در این شرایط

بر اساس قانون جدید کار، برای کارمندی که بدون عذر موجه ترک کار کند، هیچ گونه پرداختی پیش بینی نشده است و کارمندی که بدون اطلاع ترک کار کند و بعد از مدتی برای تسویه و دریافت حق سنوات مراجعه نماید، نمیتواند مبلغی دریافت کند زیرا طبق قانون در صورتی استحقاق دریافت حق سنوات است که یک ماه قبل از ترک کار استعفای خود را کتبا به اطلاع کارفرما برساند.

این مطلب را هم بخوانید:  قوانین بیمه در مورد قرارداد های غیر عمرانی چگونه است ؟

 

شما میتوانید بخش های اول و دوم از گنجینه قانون کار را در ادامه مطالب ملاحظه فرمایید. همچنین مطالب مرتبط با این پست هم در سایت قرارداده شده است.

موفق و سربلند باشید…

گنجینه نکات قانون کار در حسابداری (بخش اول )

 

گنجینه نکات قانون کار در حسابداری (بخش دوم)

 

حسابداری حلقه ارتباطی کارفرمایان و سازمان تامین اجتماعی

 

حل معمای قرارداد ساعتی پاره وقت

مراحل اعتراض نسبت به جریمه بیمه تامین اجتماعی

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here