صورتحساب های بی نام شما در چه شرایطی مورد قبول اداره دارایی قرار خواهد گرفت؟

0
2397

جرایم ارزش افزوده

سلام به شما دوستان خوب پرشین حساب. مرضیه خیری کارشناس سایت پرشین حساب هستم و خوشحالم که با تحلیل جدیدترین بخشنامه های سازمان امور مالیاتی، اطلاعات دقیق و به روز را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم. امروز هم با تحلیل بخشنامه جدید سازمان در خصوص رسیدگی و اعمال جرایم ارزش افزوده با شما هستیم.

بخشنامه ۲۰۰/۹۶/۱۲۸ تاریخ۹۶/۹/۲۹ با موضوعیت  وحدت رویه در خصوص رسیدگی و اعمال جرائم بندهای “۲” و “۴” به صورت حساب های صادره به مدیران کل امور مالیاتی استان ها ابلاغ گردید. متن بخشنامه به قرار زیر است:

به منظور ایجاد وحدت رویه در خصوص محاسبه و مطالبه جرایم موضوع مفاد ماده(۲۲) قانون مالیات بر ارزش افزوده مقرر می دارد:

در صورتی که مودیان با صدور صورتحساب (طبق نمونه های اعلامی سازمان امور مالیاتی کشور) اقدام به عرضه کالا و خدمات نمایند، اگرچه ماموران مالیاتی موظفند الزامات مقرر در مواد ( ۱۴ ) و (۱۹) قانون یاد شده را در خصوص صورتحساب های صادره کنترل نمایند لیکن صرفا به دلیل عدم شناسایی کالاها و خدمات، مجاز نخواهند بود نسبت به مطالبه جرایم بندهای “۲” و “۴” ماده صدورالاشاره  اقدام نمایند.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

جرایم موضوع مفاد ماده(۲۲) چیست؟

ماده ۲۲- مودیان مالیاتی در صورت انجام ندادن تکالیف مقرر در این قانون ویا در صورت تخلف از مقررات این قانون، علاوه بر پرداخت مالیات متعلق وجریمه تأخیر، مشمول جریمه ای به شرح زیر خواهند بود:
۱- عدم ثبت نام مودیان در مهلت مقرر معادل هفتاد وپنج درصد (۷۵%) مالیات متعلق تا تاریخ ثبت نامه یا شناسایی حسب مورد.
۲- عدم صدور صورتحساب معادل یک برابر مالیات متعلق.
۳- عدم درج صحیح قیمت در صورتحساب معادل یک برابر مابه التفاوت مالیات متعلق.
۴- عدم درج وتکمیل اطلاعات صورتحساب طبق نمونه اعلام شده معادل بیست وپنج درصد (۲۵%) مالیات متعلق.
۵- عدم تسلیم اظهارنامه از تاریخ ثبت نام یا شناسایی به بعد حسب مورد، معادل پنجاه درصد (۵۰%) مالیات متعلق.
۶- عدم ارائه دفاتر یا اسناد ومدارک حسب مورد معادل بیست وپنج درصد (۲۵%) مالیات متعلق.

صورتحساب (طبق نمونه های اعلامی سازمان امور مالیاتی کشور) 

به جهت وحدت رویه در فاکتورهای ارسالی مودیان، سازمان امور مالیاتی نمونه فرم صورتحسابی را طراحی و ارائه نمود تا تمام مودیان به یک شکل واحد اطلاعات خود را ارسال نمایند. این فرم طراحی شده در اکسل در زیر قرار دارد.

این مطلب را هم بخوانید:  صلاحيت‌های دیوان عدالت اداری در امور مالیاتی

نمونه  فاکتور رسمی

با این تفاسیر از این بخشنامه می توان نتیجه گرفت که در صورتی که در حین عملیات برخی از فاکتورها بدون اطلاعات از خریدار وجود داشته باشد، فروشنده مشمول جرایم بندهای ۲و۴ ماده ۲۲ قانون ارزش افزوده نخواهد شد.

به عنوان مثال اگر  طلافروشی نمونه فاکتور رسمی خود را بدون اطلاعات کامل خریدار (مشتری خود) به سازمان ارائه می نمود مشمول کلیه جرایم ارزش افزوده در ماده ۲۲ می شد اما اکنون اگر این طلافروش اطلاعات خود را در خصوص فروش محصول به مشتری در نمونه فرم صورتحساب اعلامی سازمان به طور کامل درج نماید اما فقط نام مشتری را قید کرده باشد، مشمول جریمه بند۲و۴ ماده ۲۲ قانون مذکور نخواهد بود.

این مشکلی بود که برای اکثر مودیان مطرح بود. کالا مورد معامله قرار میگرفت اما به دلیل اینکه اطلاعات کد اقتصادی یا کد ملی از مشتری در دست نبود، سازمان فروشنده را مشمول جریمه می نمود، که با این تدبیر این مشکل برطرف شد. ولی این بدان معنی نیست که مودیان اطلاعات خود را بدون قید طرف حساب ارسال کنند. لازم است تا مودی طبق روال قبل فاکتور رسمی را تکمیل شده ارائه نماید اما اگر در این حین فاکتوری بدون اطلاعات خریدار صادر شد مشمول این جرایم نخواهد شد.

فیلم ویدیویی این نکته در زیر قرار دارد. با آرزوی موفقیت برای همه شما عزیزان.

 

ماده ۱۴ و۱۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده:

ماده ۱۴- مأخذ محاسبه مالیات، بهای کالا یا خدمت مندرج در صورتحساب خواهد بود. در مواردی که صورتحساب موجود نباشد ویا از ارائه آن خودداری شود ویا به موجب اسناد ومدارک مثبته احراز شود که ارزش مندرج درآنها واقعی نیست، مأخذ محاسبه مالیات بهای روز کالا یا خدمت به تاریخ روز تعلق مالیات می باشد.
تبصره- موارد زیر جزء مأخذ محاسبه مالیات نمی باشد:
الف- تخفیفات اعطائی;
ب- مالیات موضوع این قانون که قبلا توسط عرضه کننده کالا یا خدمت پرداخت شده است;
ج- سایر مالیاتهای غیر مستقیم وعوارضی که هنگام عرضه کالا یا خدمت به آن تعلق گرفته است.

 

ماده ۱۹- مودیان مکلفند در قبال عرضه کالا یا خدمات موضوع این قانون، صورتحسابی با رعایت قانون نظام صنفی وحاوی مشخصات متعاملین ومورد معامله به ترتیبی که توسط سازمان امور مالیاتی کشور تعیین واعلام می شود، صادر ومالیات متعلق را در ستون مخصوص درج و وصول نمایند. در مواردی که از ماشین های فروش اسنفاده می شود، نوار ماشین جایگزین صورتحساب خواهد شد.
تبصره- کالاهای مشمول مالیات که بدون رعایت مقررات وضوابط این قانون عرضه گردد، علاوه بر جرائم متعلق وسایر مقررات مربوط موضوع این قانون، کالای قاچاق محسوب ومشمول قوانین ومقررات مربوط می شود.

 

درآمد متفرقه مشاغل مشمول ارزش افزوده در چه صورت معاف از مالیات است؟

 

این مطلب را هم بخوانید:  چه افرادی نباید اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده رد کنند؟

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here