جرائم مالیات بر ارزش افزوده

14
5311
مالیات بر ارزش افزوده

سلام به همه دوستان و کاربران پرشین حساب. یکی از شاخه ‏‎های مهم در مشاغل حسابداری، مالیات بر ارزش افزوده می‌باشد و حسابداران باید آشنایی کاملی با این موضوع مهم در مالیات داشته باشند زیرا یکی از منابع مهم درآمد دولت‌ می‌باشد و دولت بر نحوه محاسبه و همچنین چگونگی دریافت و پرداخت آن اهمیت بسیار زیادی می‌دهد تا جایی که برای این موضوع جریمه‎ های بسیار زیادی را مقرر کرده است بنابراین در این مقاله قصد داریم شما را با جرائم مالیات بر ارزش افزوده آشنا کنیم. در این مطلب جرائم ارزش افزوده ذکر گردیده شما می‌توانید معافیتهای ارزش افزوده را در مطلب صفر تا صد معافیت‌های مالیات بر ارزش افزوده مطالعه کنید.

مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

مالیات بر ارزش افزوده از نوع مالیات غیر مستقیم می‌باشد که مصرف‌کننده (خریدار) آن را به همراه بهای خرید کالا یا خدمات می‌پردازد و دریافت‌کننده (فروشنده) موظف است مقدار مالیات دریافتی را به خزانه دولت واریز کند.

نرخ مالیات بر ارزش افزوده

نرخ مالیات بر ارزش افزوده هر ساله از سوی سازمان امور مالیاتی و سازمان مالیات بر ارزش افزوده ابلاغ می‎شود که در سال ۱۳۹۶ نرخ اعلام شده ۹ درصد تعیین شد که ۶ درصد آن مربوط به مالیات و ۳ درصد عوارض است، که این نرخ تا سال جاری به همان میزان تعیین شده در سال ۱۳۹۶ ثابت باقی مانده است.

این مطلب را هم بخوانید:  گزارش کارگاه آموزشی معاملات فصلی ماده 169

منبع محاسبه مالیات بر ارزش افزوده

ماخذ محاسبه مالیات بهای کالا و خدمات مندرج در صورتحساب می‎باشد. قیمتهای فروش مشخص شده از سوی سازمانها و اتحادیه های ذیربط که در صورتحسابها ثبت می‎شود می‎تواند معیار محاسبه مالیات قرار بگیرد. طبق ماده ۱۴ قانون مالیات بر ارزش افزوده در صورتی که صورتحساب ارائه نشود قیمت روز کالا و خدمات ماخذ محاسبه مالیات می‌باشد.

اما نکته مهم در این ماده مواردی است که جزء منابع محاسبه مالیات نمی‎باشند، این موارد عبارتند از :

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

 • تخفیفات فروش.
 • مالیاتی که قبلا توسط عرضه کننده کالا پرداخت شده است.
 • سایر مالیاتها و عوارضی که هنگام عرضه کالا و خدمات به آن تعلق گرفته باشد.

مشمولان مالیات بر ارزش افزوده چه کسانی هستند؟

تمام اشخاص حقوقی با هر میزان درآمد به جز ماده ۱۲ (معافیت) که در مراحل قبلی ثبت نام نکرده باشند، باید ثبت نام خود را نهایی کنند. حتی شرکت های تازه تاسیس نیز از تاریخ مهرماه ۹۵ به بعد می‎بایست در سامانه مالیات بر ارزش افزوده ثبت نام خود را قطعی کنند.

جرائم مالیات بر ارزش افزودهمالیات بر ارزش افزوده

شاید همه شما کم و بیش با جرائم مالیاتی آشنا باشید ولی شاید هم تا کنون با آن برخورد نکرده باشید تا ببینید بعضی اوقات عمل نکردن به تکالیف مالیاتی چه آسیبی به شرکت شما بزند. بعضی از شرکتها ممکن است انجام ندادن این تکالیف را بر اجرای تکالیف مقدم بدانند و خود را در پایان سال مالی علی الراس کنند و حتی جریمه عدم ارائه دفاتر قانونی را به راحتی قبول کنند. جرائم و تکالیف در نظام مالیات بر ارزش افزوده کاملا ” متفاوت از نظام مالیاتی است و یک شرکت دارای ۲ پرونده کاملا ” مجزا در نظام مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده است. بدلیل اهمیت این جرائم، بد نیست مروری بر  قانون مالیات بر ارزش افزوده داشته باشیم.

این مطلب را هم بخوانید:  نحوه رسیدگی تعدیلات سنواتی در حوزه مالیاتی؟

مستندات قانونی جرائم ارزش افزوده

طبق ماده ۲۲ ق م م مؤدیان مالیاتی در صورت انجام ندادن تکالیف مقرر در این قانون و یا در صورت تخلف از مقررات این قانون، علاوه بر پرداخت مالیات متعلق و جریمه تأخیر، مشمول جریمه ای به شرح زیر خواهند بود.
۱-عدم ثبت نام مودیان در مهلت مقرر معادل هفتاد وپنج درصد (۷۵%) مالیات متعلق تا تاریخ ثبت نام یا شناسایی حسب مورد است.
چنانچه مودیان در مهلت مقرر ثبت نام نکنند دو حالت برای آنان متصور است، اول اینکه مودی مزبور توسط واحد مالیاتی شناسایی گردد، که در این حالت از زمان مشمولیت و اجرای قانون، مالیات و عوارض از آنان مطالبه خواهد شد و برای عدم ثبت نام تا زمان شناسایی به میزان هفتاد وپنج درصد (۷۵%) مالیات و عوارض مطالبه شده به‌ عنوان جریمه به مالیات و عوارض مطالبه شده اضافه می‌شود.
در حالت دوم مودی بعد از مهلت مقرر ثبت نام می‌کند که در این حالت از زمانی که مشمول اجرای قانون است و تا تاریخ ثبت نام، جرایم مزبور به مالیات و عوارض فعالیت دوره تاخیر در ثبت‌نام اضافه خواهد شد.
۲- عدم صدور صورتحساب معادل یک برابر مالیات متعلق.
۳- عدم درج صحیح قیمت در صورتحساب معادل یک برابر مابه التفاوت مالیات متعلق.
۴- عدم درج وتکمیل اطلاعات صورتحساب طبق نمونه اعلام شده معادل بیست وپنج درصد (۲۵%) مالیات متعلق.
۵- عدم تسلیم اظهارنامه از تاریخ ثبت نام یا شناسایی به بعد حسب مورد، معادل پنجاه درصد (۵۰%) مالیات متعلق.
۶- عدم ارائه دفاتر یا اسناد ومدارک حسب مورد معادل بیست وپنج درصد (۲۵%) مالیات متعلق.
و طبق ماده ۲۳ تأخیر در پرداخت مالیاتهای موضوع این قانون در مواعد مقرر، موجب تعلق جریمه ای به میزان دو درصد (۲%) در ماه، نسبت به مالیات پرداخت نشده ومدت تأخیر خواهد بود.

کلام پایانی

می توان با یک نگاه سطحی به جرائم مندرج در ماده ۲۲ و ۲۳ به سنگین بودن جرائم پی برد. این نشان می‎دهد در اجرای این قانون باید نهایت دقت را داشته باشید تا کوچکترین اشکالی در صورتحسابهای خرید و فروش نداشته و اظهارنامه کاملا صحیح و بموقعی را ارائه کنید. لازم به ذکر است اخیرا برای دریافت گواهینامه ثبت نام در مالیات بر ارزش افزوده بایستی اظهارنامه هر دوره با تکالیف ماده ۱۶۹ قانون مالیاتهای مستقیم کاملا منطبق باشد. امید است با دقت و رعایت تمامی اصول قانونی مالیات بر ارزش افزوده، هیچگونه مشکل و آسیبی شامل حال شما نگردد.

14 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید ببخشید من با استفاده از راهنمایی ک تو سایت ارزش افزوده هس رفتم تو قسمت صدور قبض و از اونجا ی مبلغی رو تععین کردم و پرداخت کردم ینی اول تسلیم اظهارنامه رو نزدم الان ۳ماه گذشته چیکار باید بکنم؟

 2. با عرض سلام و خسته نباشید. شرکت ما یک شرکت پیمانکاری هستش. تا سال ۹۲ گواهی نداشته و توی سال ۹۲ کارهای ارزش افزوده اش رو انجام دادیم که گفتن شامل جریمه میشیم. من به اینش کار ندارم. اینجا برام یه سوال اومده که صورت وضعیت های ما توش اصلا ارزش افزوده لحاظ نشده(یعنی دریافتی بابت ارزش افزوده نداشتیم) ولی الان که کم کم داریم گواهی رو میگیریم می خوام بدونم میشه رفت سراغ کارفرماها و ارزش افزوده هامون رو طلب کرد؟اگه میشه و کارفرما به ما پرداخت نکنه و بگه چون واسه سال ۸۸ هستش دیگه پرداخت نمی کنم ؟ میشه از لحاظ قانونی کاریش کرد؟؟ حق با کیه ما یا کارفرما؟؟؟

  • سلام به شما

   طبق قوانین شما در صورت نداشتن گواهینامه می بایست مبلغ مالیات را در صورت حساب هایی که در برگیرنده صورت وضعیت هستند درج کنید و همینطور در اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده ثبت و پرداخت کنید هنگامیکه گواهینامه دریافت شد می توانید با مراجعه به امور مالی کارفرما مالیاته های معوقه را دریافت کنید . الان هم با یک لابی شاید بتوانید صورتحسابها را با اعمال ارزش افزوده اخذ کنید البته در صورت اخذ گواهینامه بستگی به نظر کارفرما هم دارد

 3. با سلام اقای حاجی محمدی دو تا سوال داشتم.اول در مورد یک شرکت که پس از فارغالتحصیل شدن ثبت کردم اما طی این چند سال هیچ گونه فعالیتی نداشته و همه چی صفر است و فقط یک شرکت ثبت شده است.ایا نیاز به ارسال اظهارنامه یا دفاتر هست یا نه.دوم اینکه من به صورت شخص حقیقی برای شهرداری پیمانکاری میکنم و خود شهرداری مالیات فاکتور های من را از مبلغ چک کم میکند.با این حساب من دیگر تکلیفی از بابت تسلیم اظهارنامه یا موارد دیگر مالیاتی ندارم یا خیر؟ممنون میشم جواب کامل و روشنی را به ایمیلم ارسال کنید.

  • با سلام خدمت شما دوست عزیز.بهتر بود که سوال خودتون رو در بخش پرسش و پاسخ مطرح میکردید.انشاله سوالات بعدی خودتون رو در اون بخش مطرح نمایید تا زودتر پاسخ داده شود.
   در خصوص سوال اول هر شرکتی که اداره ثبت شرکتها ثبت شده باشد باید برای آن اظهار نامه ارسال گردد،خواه فعالیت داشته باشد یا نه.شما میتوانید برای شرکت خود در اظهار نامه عدم فعالیت ذکر کنید.
   در خصوص سوال دوم مبالغ کسر شده بابت مالیات از چک های شما برایتان حکم پیش پرداخت مالیات را دارد.شما حتما باید اظهارنامه شرکت خود را تنظیم نمایید و تنها بایت پرداخت مالیات عملکرد خود،مبالغ مالیات کسر شده از چک های خود را از مالیات عملکرد کسر کرده و مابقی را به اداره دارایی پرداخت نمایید.به شما پیشنهاد میکنم اگر در این زمینه به مشکل برخوردید در بخش مشاوره سایت از مشاوران ما حتما کمک بگیرید.
   موفق باشید

 4. با سلام و احترام،ما حدود یکسال است که شرکتی ثبت کردیم ولی به دلیل گم کردن مدارک شرکت نتوانستیم ثبت نام مالیاتی انجام دهیم و همین طور پلمپ دفاتر نیز انجام ندادیم.لطفاٌ راهنمایی کنید که باید از کجا شروع کنیم و چه جریمه ای برای ما در نظر گرفته میشود.با تشکر

  • سلام ، این دلایل اصلاً به هیچ عنوان دلیل قانونی برای اداره دارایی نیست . شما باید ابتدا از طریق اداره ثبت اقدام کنید و بلافاصله نامه ای به عنوان تاییدیه از طرف آن سازمان به حوزه مالیاتی ارائه کنید جهت ادامه روند پرونده مالیات و مالیات بر ارزش افزوده .

 5. با سلام.
  ممنون از راهنماییهای شما.
  میخواستم بدونم جریمه اعلام نکردن یک فاکتور با ارزش افزوده در موعد مقرر چند درصد میباشد.واگر این فاکتور را در فصول بعدی گزارش بدیم جریمه میشیم.
  با تشکر.

 6. سلام
  باتشکرازتوضیحات جامع شما
  یک سوال داشتم، من ۲تاازفاکتور خریدم دیر رسید دستم یعنی خریدوفروشهای فصلی پاییز رو رد کردم و ثبت نهایی کردم بعد این ۲فاکتور رسید دستم.میخاستم ببینم بهترین کاری که میتونم الان انجام بدم تا جریمه نشیم چیه؟
  حسابدارمون گفت اظهارنامه رو اصلاح کن اما اظهارنامه یکباراصلاح شده بود ومن وقتی اصلاح زدم نوشت اظهارنامه الحاقی، به هرترتیب عدد اظهارنامه اصلاح شد اما توسایت امورمالیاتی ریز گزارشات خریدم همچنان ۲ تا فاکتورش یعنی حدود ۹۴۲۰۰۰۰ریال کمتره ، چطورمیتونم این روهم اصلاح کنم؟
  اگر جریمه بشیم بخاطر عدم تطابق معادل یک درصد کل خریدهاجریمه میشیم یا یک درصد مبلغ فاکتور خریدی که ثبت نشده ؟
  ممنون میشم اگر جواب سوالاتم رو زودتر بدید

  • سلام ، متشکرم ، اینطور که توضیح دادید منظور شما اظهارنامه ارزش افزوده است نه گزارشات فصلی ، چون گزارشات یک سامانه گزارشدهی است و می توانید در سه ماهه بعدی گزارش کنید .

 7. سلام
  ممنون از مطالب خوب و مفیدی که روی سایت میزارید.
  عذرخواهی میکنم من ۱سوال داشتم خواهش میکنم در صورت امکان پاسخ دهید .
  من میخواستم بدونم هنگام تسلیم اظهار نامه مالیات ارزش افزوده باید چه مدارکی(دفاتر)را به اداره مذکور ارائه کنیم و
  اینکه اداره مالیات در چه صورتی صحت اظهار نامه را تایید میکند.و اگر ما اطلاعات نادرستی را ارائه کرده باشیم چگونه
  اداره مالیات به ان پی میبرد.

  • سلام کاربر گرامی
   از حسن توجه شما متشکرم ، همانطوریکه می دانید شما بصورت اینترنتی اظهارنامه را برای سازمان مالیات بر ارزش افزوده ارسال می کنید و همینطور پرداخت مالیات را در صورت بدهکاری از طریق درگاه پرداخت می نمایید . اطلاعات در سیستم سازمان ثبت نهایی می شود و شماره پیگیری را به شما می دهد . هنگام صدور گواهینامه ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده ، حوزه می تواند ارسال و نحوه ثبت شما را کنترل نماید . بهترین شیوه دستیابی به اشتباهات بررسی دفاتر و حسابرسی آن توسط حوزه مالیاتی است . اگر اطلاعات را اشتباه وارد نموده اید فقط یکبار می توانید آن را اصلاح کنید .

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here