چگونگی تشخیص مالیات از طریق قبض برق

2
4513

برگ تشخیص مالیات

تشخیص مالیات و محاسبات آن از طرف کارشناس ارشد امور مالیاتی دارای طیف گسترده ای است. یعنی در کنار تمامی استعلامات کارشناس محترم به دنبال نشانه ها خواهد بود. نشانه هایی که می تواند او را در تشخیص مالیات یاری نماید. یکی از این نشانه ها که قابل اعتماد و کاربردی است قبض برق می باشد. البته ممکن است برخی مواقع همین قبوض واقعیات را افشا نکند ولی در بیشتر استعلامات به عنوان یک ابزار کاربردی نمایان شده است. در مورد اشتباهات قبض برق یک مثال را تشریح میکنم یک باب مغازه که خالی بوده و هیچ نوع بهره برداری از آن نشده بود مالیات قابل توجهی را از طرف حوزه مالیاتی دریافت می کند. براساس استعلام کارشناس مالیاتی از قبض برق متوجه کارکرد بالای کنتور این مغازه و مبالغ زیاد قبوض می گردد و با توجه به این قبض برگ تشخیص مالیات را صادر می نماید.بالاخره با پیگیری و اعتراض مودی مبلغ مالیات کاهش پیدا می کند ولی علت اصلی این کارکرد بالا در  قبض برق تعمیرات و طراحی دکور در طول این مدت بود که دستگاه جوشکاری و فرز و …فعال بوده است.

اما در بسیاری از پرونده ها قبض برق و حتی گاز باعث برملاشدن فعالیتهای کتمان شده می شود و این نکته بیشتر قابل توجه مودیانی است همچنان عدم فعالیت در قالب فعالیت های دو دفتره به حوزه های مالیاتی اعلام می کنند. مورد مهم دیگر در مورد نوع کارکرد تجهیزات و دستگاه ها در واحدهای تولیدی است که می تواند بر برق مصرفی و کارکرد ان اثر گذار باشد. تمامی این واحدها باید بر نوع کنتور و نصب و پیاده سازی برق رسانی از یک طرف و سالم بودن دستگاه های از نظر فنی و مصرف برق از طرف دیگر برنامه ریزی دقیقی داشته باشند.

این مطلب را هم بخوانید:  نکاتی درباره گزارشات فصلی شرکت های پیمانکاری بدانید

راهکار دیگر تشخیص مالیات

آیا میدانید چرا کارشناس ارشد مالیاتی قبل از رسیدگی و تشخیص مالیات،جزئیات فروش را از شما میخواهد؟

معمولا وقتی شما وقتی فروش را ۱۰۰ تا به حوزه مالیاتی اعلام میکنید و اعلامیه ۳۰ تا در سامانه صورت معاملات فصلی به نام شما اعلام شود، می توانید ادعا کنید این ۲۰ تا در زیرمجموعه ۱۰۰ تا فروش قرار دارد. ولی کارشناس ارشد مالیاتی همان ابتدا لیست و جزئیات فروش را از شما مطالبه می کند تا اگر اعلامیه فروش دیگری را اعلام شد با فهرست کنترل کند اگر درج نشده باشد به عنوان کتمان و رد شدن اسناد تلقی کند. بنا براین نکته مهمی که باید بیاموزید کنترل مو به مو صورتحساب فروش است. شما باید مبلغ فروش در هر دوره ۳ ماهه و در مجموع ۴ فصل که در اظهارنامه ثبت می شود را با صورتحساب های سریال دار و معتبر کنترل کنید و از گزارش آنها در سامانه صورت معاملات ماده ۱۶۹ مکرر اطمینان حاصل کنید.

در ماده ۲۳۷ قانون مالیاتهای مستقیم ، برگ تشخیص مالیات باید بر اساس مدارک و مستندات و اطلاعات باشد و طوری از طرف سازمان امور مالیاتی تنظیم می گردد که کلیه فعالیت ها شما و درآمدهای حاصل از این فعالیتها در آن منعکس خواهد شد . طبق همین ماده قانونی امضاکنندگان برگ تشخیص مالیات باید نام کامل و سمت خود را در برگه بطور کامل و خوانا قید نمایند و مسئول مندرجات برگ تشخیص خواهند بود . یعنی در حالت کلی اینطور از این ماده قانونی استنباط می شود این است که برگ تشخیص مالیات بر اساس کلیه مدارک و اسناد معتبر وادح تجاری شما و یا شرکت شما محاسبه می شود و شخصی که به عنوان مامور مالیاتی آن را تنظیم می کند می بایستی مشخصات کامل خود را در برگه قید کند و پاسخگوی اعتراض شما نسبت به برگه باشد . چون ممکن است مودی از نحوه تشخیص مالیات استعلام نماید و مسئل رسیدگی به برگ تشخیص مالیات می تواند گزارشی از جزئیات اسنادی که مبنای رسیدگی می باشد به او بدهد و هر گونه توضیحی را که بخواهد به او بدهد .

این مطلب را هم بخوانید:  هزینه های قابل قبول باید این ۱۰ شرط را داشته باشند

برگ تشخیص مالیات می تواند نوار کلیه فعالیت های شما را ضبط و پخش نماید بنابراین سعی کنید نوت های واقعی و موثری را برای ان تدارک ببینید.

2 دیدگاه ها

    ارسال نظر و سوال

    دیدگاه خود را وارد کنید
    Please enter your name here