بررسی نقش اعتبارات اسنادی در حسابداری بازرگانی

حسابداری بازرگانی 

سلام دوستان خوب پرشین. در روزهای قبل از فصل اظهارنامه ها مطالب و پستهایی برای شما منتشر میشد که در راستای هدف آموزش و به کارگیری استانداردهای حسابداری ایران بود ولی به دلیل ضرورت مباحث مالیاتی در این مدت، کمی از هدف مذکور فاصله گرفته شد. اما امروز در خدمت شما هستیم با استاندارد حسابداری و مباحثی از حسابداری بازرگانی که امیدوارم برای شما مفید واقع شود.

“کاربری با ما در ارتباط بود که کارشناسی حسابداری داشت و در جنوب کشور زندگی میکرد. این دوست عزیز از درآمد محدود خود ناراضی بود و شاکی از اینکه چرا در دانشگاه ها حسابداری را جامع و کاربردی تدریس نمیکنند که فرد بعد از فارغ التحصیلی بتواند در بازار کار فعال باشد. برای او حسابداری بازرگانی و مبادلات خارجی اهمیت داشت چرا که در گمرک به او کاری پیشنهاد شده بود و تخصص در این زمینه بسیار مهم بود….”

حسابداری بازرگانی چیست ؟

حسابداری بازرگانی را برای شناخت بایستی با حسابداری دولتی در ترازوی قیاس قرار نهاد. تفاوت در حسابداری بازرگانی و دولتی را میتوان نشات گرفته از هدف تشکیل این دو نهاد دانست. هدف اصلی موسسات بازرگانی تحصیل سود است  و منظور اصلی از تاسیس سازمانهای دولتی ارائه خدمات و کالا به مردم جهت رفع نیازهای اساسی آنان ، افزایش رفاه ، انجام وظایف ناشی از تصدی دولت و … می باشد .

علاوه بر این موضوع در صورتهای مالی آنها نیز تفاوت هایی وجود دارد برای مثال صورت های مالی موسسات دولتی: ۱.  ترازنامه هر یک از حسابهای مستقل و تراز نامه ترکیبی از کلیه حسابهای مستقل ۲. صورتحساب درآمدها ، هزینه ها و تغییرات در مازاد برای هر یک از حسابهای مستقل و نیز صورتهای ترکیبی آنها ۳. صورت مقایسه درآمدهای شناسایی شده با در آمدهای پیش بینی شده و هزینه های انجام شده با اعتبارات مصوب  است،
و صورت های مالی موسسات بازرگانی : ۱. صورت وضعیت مالی یا ترازنامه ۲. صورتحساب سود و زیان ۳. صورتحساب سود و زیان انباشته ۴. صورت جریان وجوه نقد

این مطلب را هم بخوانید:  شاگرد اولی ها و کارنامه های چند ستاره

علاوه بر این میتوان به موارد دیگری همچون : تفاوت در اجرای قوانین و مقررات، لزوم تهیه و اجرای بودجه و اعمال کنترل بودجه ای، تفاوت در حسابهای مستقل، تفاوت در مبنای حسابداری، تفاوت در شکل و ترکیب سازمانی و حدود مسئولیت و …  اشاره نمود.

اما برخی از آیتم ها در استاندارد های حسابداری  وجود دارد که با حسابداری بازرگانی و مبادلات خارجی ارتباط نزدیکی دارد. مانند:

 • خریدهای خارجی (سفارشات یا اعتبارات اسنادی)
 • مراحل خرید کالا از خارج تا ورود به کشور
 • اعتبارات اسنادی و حقوق گمرکی
 • پیش فاکتور
 • نحوه پرداخت وجه کالای خریداری شده
 • تفاوت ارزدولتی و ارز صادراتی
 • وارد کردن کالا از خارج برای دیگران
 • حسابداری معاملات ارزی همراه با پیش پرداخت و یا پیش دریافت
 • تسعیر عملیات خارجی

 LC یا اعتبارات اسنادی چیست؟ 

تعهدی است که بانک گشایش کننده اعتبار بر عهده میگرد تا در قبال دریافت اسناد معینی ، مطالبات ذینفع اعتبار یا فروشنده را بپردازد، یا برات او را قبول نویسی کندیا حواله های درخواستی او را پرداخت کند و یا بانک دیگری را مامور این عملیات نماید. این پرداخت ها از طریق برات ارزی یا اعتبارنامه صورت میگیرد.

اعتبارنامه فرم قراردادی است که به موجب آن بانک بازکننده اعتبار بنا به درخواست خریدار بانک دیگری را که بانک ذینفع یا بانک کارگزار نام دارد مجاز میدارد حداکثر تا پایان مدت تعیین شده ، اسناد حمل کالاهای مورد معامله را به بانک  تسلیم کند و آن بانک حداکثر تا میزان اعتبار را پرداخت نماید. بانک کارگزار سپس اسناد را برای واگذاری به خریدار به بانک دستور دهنده ارسال خواهد کرد.

این مطلب را هم بخوانید:  چند نکته مهم در مورد تشویقات و جرائم مالیاتی ( بخش اول )

فاینانس چیست؟
کنوانسیون های حمل و نقل کدامند؟
کابوتاژ چیست؟

کاربری با ما در ارتباط بود که کارشناسی حسابداری داشت و در جنوب کشور زندگی میکرد. این دوست عزیز از درآمد محدود خود ناراضی بود و شاکی از اینکه چرا در دانشگاه ها حسابداری را جامع و کاربردی تدریس نمیکنند که فرد بعد از فارغ التحصیلی بتواند در بازار کار فعال باشد. برای او حسابداری بازرگانی و مبادلات خارجی اهمیت داشت چرا که در گمرک به او کاری پیشنهاد شده بود و تخصص در این زمینه بسیار مهم بود….

شاید برای هر کدام از ما موقعیت های خوب درآمدی پیش  آید که استقبال با دست پر از این موقعیت ها زمینه های پیشرفت را برای ما خواهد داشت. فایل پی دی اف زیر مطالب کلیدی در خصوص اعتبارات اسنادی و اصطلاحات آن را به شما آموزش خواهد داد اما به نظرم این برای پیشرفت کافی نخواهد بود.

فایل آموزشی اعتبارات اسنادی

حسابداری بازرگانی

همانطور که در تصویر مشاهده میفرمایید در جلسه ۱۲ از دوره حسابداران ثروت آفرین تمامی نکات کلیدی و کاربردی حسابداری بازرگانی و اعتبارات اسنادی بیان خواهد که ترکیب آن با فصل پنجم از این دوره که شیوه های جذب پروژه است میتوانید به راحتی درآمد های چندین میلیونی برای خود رقم بزنید.

 

برای دریافت این دوره باید لینک زیر را بررسی نمایید:

https://persianhesab.com/amoozesh/full-accounting-tax/

 

مطالب مرتبط در سایت ما:

حسابداری اعتبارات اسنادی را اسان وراحت بیاموزید!!

دانلود رایگان:جزوه کامل نکات مهم اعتبارات اسنادی

 

 

 

2 پاسخ

  1. سلام

   لطفا برای دریافت لیست محصولات با بخش فروش به شماره های زیر تماس بگیرید

   شماره های شرکت : ۲۲۷۲۴۵۶۴ و ۲۲۷۴۹۴۶۷ و ۲۲۷۳۵۲۶۳ و ۲۸۱۱۱۲۲۸ و داخلی های ۳۰۶ و ۳۰۳
   واحد فروش: ۰۹۲۱۷۱۱۲۹۸۰ و ۰۹۹۱۰۶۱۳۷۸۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام