دانلود رایگان جدیدترین کدینگ حسابداری

سلام و عرض ادب خدمت دوستان و همراهان گرامی. با مطالبی در مورد کدینگ حسابداری در خدمت شما هستیم.

کدینگ حسابداری چه فایده ای دارد؟

یکی از مهمترین و اصولی ترین بخش سیستم های مالي، كد بندي سرفصل هاي حسابداري براساس استانداردهاي حسابداري می باشد، كه با توجه به نوع فعالیت هر شركت برخي از سرفصل ها متغير مي باشد. حسابداران برای سهولت در کار، امكان شناسايي بهتر و سريعتر حسابها و همچنين عطف و ربط آنها به هر یک از حساب ها یک کد خاص اختصاص می دهند.

تعريف صحيح و اصولي كدينگ حسابداري، مديريت و كاربران را در امر گزارش گيري كمك خواهد نمود تا تجزيه و تحليل اطلاعات را به خوبي انجام دهند. باید توجه داشت هر چقدر سطح حساب بالاتر باشد سیستم گزارشگيري شفاف تر خواهد شد.

در سيستم هاي حسابداري كدهایی به صورت پله اي براي شناسايي حسابها طراحي شده است كه اين پله اي بودن كدها امكان گسترده نمودن گزارشات و دريافت سريع و دقيق اطلاعات را با حجم عمليات بسيار كم فراهم می نماید.

انواع کدینگ حسابداری

کدینگ حفظی

به فرآیند مخفف کردن کلمات به چند حرف که نمایانگر معنی آن کلمه هستند کدینگ حفظی می گویند. برای مثال “ح.د” به جای “حساب دریافتنی”

کدینگ متوالی

هنگامی که از اعداد به صورت پی در پی برای انتساب به داده ها استفاده می کنیم از کدینگ متوالی بهره برده ایم که به “کدینگ سریالی” نیز مشهور است.

کدینگ سلسله مراتبی

کدهای سلسله مراتبی کدهایی هستند که حسابدار می تواند در صورت نیاز آنها را به صورت ساختار یافته و منطقی تا بی نهایت گسترش دهد.  به عنوان مثال “دارایی ها ۸۰۸″ و سپس، اگر حسابدار بخواهد یک زیر گروه برای آن تعریف کند با اضافه کردن یک رقم اعشار این کار را می کند. “۰۱/۸۰۸” برای دارایی های جاری

حتما بخوانید:  بعد از ایام تعطیلات نگران چیدمان کدینگ سیستم حسابداری خود نباشید

کدینگ توده ای

در حسابداری به معنی اعدادی است که یک نفر می تواند به یک حساب در یک دوره مالی اختصاص دهد. این نوع کدینگ را “کدینگ حسابداری توده ای” می نامند. برای مثال اگر کد یک توده ” دارایی های ثابت ۵۰۰۰″ و “موجودی کالا ۶۰۰۰″ باشد. توده ۵۰۰۰ به طور قطع برای هر حسابی است که با داراییهای ثابت سروکار داشته باشد. چون هر توده با توده قبلی ۱۰۰۰عدد فاصله دارد، هر شخصی می تواند تا ۱۰۰۰ زیر گروه و زیر شاخه برای هر حساب تعریف کند.

کدینگ وجهی

کدینگ وجهی را می توان همانند یک قرارداد استاندارد برای انتساب به داده ها پیاده سازی کرد. در حسابداری یک سری از گروه اعداد است که نشان دهنده عنوان های متفاوتی است. مثلا حسابداری دفاتر یک خرده فروشی را در دست دارد، می تواند بگوید وجه ۱ یا گروه ۱ نشانگر دپارتمان های مختلف در فروشگاه است، وجه دوم نشانگر انواع مختلف هزینه هایی است که فروشگاه می تواند متحمل شود و وجه سوم شامل زیرگروه های بخش دوم(وجه دوم ) می شود.

طراحي کدینگ حسابها

طراحي و تدوين كدينگ حسابها با توجه به نوع فعاليت شركت، شرايط موجود و توسعه اجتناب ناپذير فعاليت ها در آينده و نيز با توجه به اهداف و ضوابط زير صورت می پذيرد:

 • اصول و مباني استانداردهاي پذيرفته شده حسابداري
 • نيازهاي گزارشاتي مسئولين شركت و كاربران سيستم
 • طراحی کدینگ متناسب با نوع و حجم فعالیت شرکت
 • ايجاد مباني لازم جهت تفكيك، طبقه بندي و ثبت اطلاعات مالي به منظور جمع آوري و كنترل  اطلاعات و ارقام مالي و تهيه گزارشات  مورد نياز
 • انعطاف پذيري حسابها به نحوي كه حسابها برحسب گسترش فعاليتهاي شركت توسعه يابند
 • سهولت استفاده از حسابها به نحوي كه براي كاربران به راحتي قابل فهم و استفاده باشد
 • جامعيت حسابها به گونهاي كه كليه فعاليتها را تحت پوشش قرار دهد
حتما بخوانید:  دانلود نکات کلیدی در رابطه با مدیریت مالی به همراه نشریه129

برخی از کد های حسابداری برای انواع واحد های تجاری یکسان می باشد اما برخی دیگر متناسب با نوع و حجم عملیات واحد تجاری مختص به همان واحد است. مثل حساب کالای در جریان ساخت که مربوط به واحد های تولیدی و حساب پیمان در جریان پیشرفت مختص شرکت های پیمانکاری است.

ساختار حسابها

ساخت  و سطوح كلي حساب ها به ترتيب زير تعيين گرديده است:

ـ گروه حساب

ـ حساب كل

ـ حساب معين

ـ حساب تفصيلي

اصول كلي رعايت شــده در شمــاره گذاري حسابهاي كل، معين و تفصيلي به شرح زيـر  مي باشد:

گروه حساب

گروه حساب كلي ترين طبقه حساب است و هر گروه در برگيرنده تعدادي حساب كل مي باشد. به عنوان مثال گروه شماره 1 به داراييهاي جاري اختصاص داده شده است. همواره اولين رقم سمت چپ نشان دهنده گروه حساب مي باشد.

در گروه بندي حسابها، گروههاي 1 تا 5 حسابهاي ترازنامه اي، گروههاي شماره 6 الي 8 حسابهاي سود و زياني و گروه شماره 9 به سایر حسابها اختصاص می یابد.

کدینگ حسابداری

حسابهاي كل

حسابهاي كل شامل حساب هايي است كه دفتر كل براساس آن ها تفكيك خواهد شد و بر مبناي آنها تراز آزمايشي و حسابهاي نهايي تنظيم مي گردد. هر حساب كل بر حسب نياز يك و يا چندين حساب معين را در بر مي گيرد.

حسابهاي معين

حسابهاي معين به منظور تفكيك حسابهاي كل به حسابهاي جزيي تر مورد استفاده قرار مي گيرند.

شماره حسابهاي معين از پنج رقم تشكيل مي شود كه دو رقم سمت چپ آنها مشخص كننده حساب كل و دو رقم سمت راست مشخصه حساب معين مي باشد:

حتما بخوانید:  چگونگی رسیدگی دفاتر توسط تامین اجتماعی

به عنوان مثال حساب كل شماره 10102 به صندوق شركت اختصاص داده شده است كه اولين رقم سمت چپ آن نشاندهنده گروه حساب(داراييهاي جاري)، رقم 01 سمت چپ نشاندهنده حساب كل(موجودي نقد و بانك) و 02 نشاندهنده حساب معين(صندوق شركت ـ ريالي) مي باشد .

هرحساب معين برحسب نياز به اطلاعات  جزئي تر شامل تعدادي حساب تفصيلي قابل تفكيك خواهد بود.

حسابهاي تفضيلي

شماره تفضيلي جهت گروههاي مختلف از جمله مشتريان، پرسنل و بستانكاران شركت تعريف می شود.هريك از گروه هاي تفصيلي به حسابهاي معين خاصي ارتباط پيدا مي كنند كه در اطلاعات پايه سيستم تعريف خواهد شد.

حساب های تفضیلی شناور چیست؟

حساب تفضیلی شناور معمولا اسمی است که نرم افزارهای حسابداری، برای سطوح تفضیلی خود انتخاب می نمایند. اما چرا به بعضی از سطوح تفضیلی شناور گفته می شود؟ اگر به حالتی که حساب های معین نسبت به حسابهای کل دارند دقت شود، ملاحظه می گردد که هر حساب معین زیر گروه یک حساب کل و حتما به یک حساب کل و فقط به یک حساب کل ارتباط دارد؛ به همین منوال حسابهای تفضیلی غیر شناور حتما به یک و فقط یک حساب معین. در صورتی که حسابهای تفضیلی شناور این چنین نیستند، حسابهای تفضیلی شناور می توانند بسته به تعریف و طراحی کدینگ به حسابهای معین بیشتری منسوب شوند.

از مزایای حسابهای تفضیلی شناور این است که امکان تهیه گزارشهای گردش عملیات، مانده و ریز حساب از یک حساب تفضیلی شناور به صورت سرجمع(بدون در نظر گرفت حساب معین) یا به تفکیک حسابهای معین درگیر با تفضیلی مذکور و یا برای یک معین خاص وجود دارد.

ما به منظور ارتقاء سطح عملي و كاربردي دوستان حسابدار دو نمونه از کدینگ حسابداری استاندارد را ارائه می نماییم.

accounting-coding

coding-2

با تشکر از توجه و همراهی شما

آموزش مالیات

7 نظر

  • سلام به شما دوست گرانقدر
   سپاس از لطف و حسن توجه شما
   آرزومند موفقیت پیروزی و شادکامی شما هستیم

 1. سلام و عرض ادب
  ممنونم از مطالبتون
  یه دوره خوب صفر تا صد حسابداری به من معرفی کنید
  یه شرکت پیمانکاری زدم و هیچ گونه اطلاعات حسابداری ندارم

  • سلام به شما دوست عزیز و سپاس از حسن توجه شما
   جهت مشاوره و آشنایی بیشتر با دوره و محصولات آموزشی می توانید با شماره 09217112980 خانم صادقی تماس حاصل فرمایید

 2. سلام و عرض ادب
  ممنونم از مطالبتون
  یه دوره خوب صفر تا صد حسابداری به من معرفی کنید
  یه شرکت پیمانکاری زدم و هیچ گونه اطلاعات حسابداری ندارم

  • سلام و ممنون از لطف شما کاربر گرامی
   خوشحالم که مطلب کدینگ مورد استفاده و توجه شما قرار گرفته و تشکر بابت اینکه ما را هم از نظرات خودتون مطلع کردید
   موفق باشید

ارسال نظر و سوال

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید