جدیدترین کدینگ حسابداری سال ۹۹ منطبق با صورتهای مالی

9
9700
کدینگ حسابداری

به نام ایزد یکتا و عرض سلام به همه کاربران عزیز و ارجمند، مطلب امروز را اختصاص دادیم به یک فرآیند به ظاهر ساده ولی کمی پیچیده. به نظر من مهمترین بخش قبل از اجرای یک پروژه، ارائه طرحی قابل قبول و حرکت برمبنای طرح اولیه است. شما برای اجرای یک پروژه بزرگ یا کوچک ساختمانی نیاز به نقشه دارید. نقشه ای که منطبق بر اصول استاندارد نظام مهندسی طراحی شده باشد و پس از گرفتن تاییدیه ، کار اجرا و نظارت آغاز شود. دقیقاً در حسابداری هم همینطور است. شما برای اجرای یک پروژه کوتاه مدت و بلندمدت مالی، نیاز به یک نقشه کاملاً استاندارد دارید، چه بسا نداشتن نقشه مطمئن کار و اجرای شما را با مشکل روبرو کرده و باعث زیر سوال رفتن اطلاعات شما شود. یکی از موارد مهم که حسابدارن را در ثبت اسناد و مدیران مالی را در تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی  کمک زیادی می‎کند سیستم کدینگ حسابداری می‎باشد، بنابراین اگر حسابداری دانش علمی کدینگ حسابداری را آموزش دیده باشد و بتواند راهکارهای جذابی را در خصوص  جدیدترین کدینگ حسابداری به مدیر خود گزارش دهد از امتیاز بسیار زیادی نسبت به دیگر حسابداران پیدا خواهد کرد. در این مقاله قصد داریم شما را با جدیدترین کدینگ حسابداری سال ۹۹ منطبق با صورتهای مالی آشنا کنیم. جهت استفاده شما کاربران محترم فایل اکسل کدینگ حسابداری استاندارد  که جدیدترین فایل اکسل کدینگ است را در آخر این مقاله قرار داده‌ایم.

کدینگ حسابداری چیست؟

چینش، مرتب سازی و دسته بندی موضوعات و عملیات مالی با توجه به سطح فعالیت برای حسابداران را کدینگ حسابداری می‎گویند. در طراحی کدینگ حسابداری سر‎فصل های اصلی و فرعی بر حسب فعالیت و ارتباط آنها با هم مرتب سازی و دسته بندی می‌شوند تا اطلاعات مالی قابل تفکیک باشند و دسترسی سریع‎تری به اطلاعات مالی داشته باشیم. با استفاده از کدینگ حسابداری می‎توانیم حسابها را بر اساس ترتیب و نظمی که مورد دلخواه ما است مرتب سازی کنیم. در سیستم های حسابداری کدهایی به صورت پله ای برای شناسایی حسابها طراحی شده است که این پله ای بودن کدها امکان گسترده نمودن گزارشات و دریافت سریع و دقیق اطلاعات را با حجم عملیات بسیار کم فراهم می نماید.

کدینگ حسابداری چه فایده ای دارد؟

یکی از مهمترین و اصولی ترین بخش سیستم های مالی، کد بندی سرفصل های حسابداری براساس استانداردهای حسابداری می‌باشد، که با توجه به نوع فعالیت هر شرکت برخی از سرفصل ها متغیر می‏‎باشد. حسابداران برای سهولت در کار، امکان شناسایی بهتر و سریعتر حسابها و همچنین عطف و ربط آنها به هر یک از حساب ها یک کد خاص اختصاص می‌دهند.

این مطلب را هم بخوانید:  چگونه تسهیلات دریافتی شما توسط حوزه مالیاتی رسیدگی میشود؟

انواع کدینگ حسابداری

 • کدینگ حفظی : در این کدینگ از مخفف کلمات استفاده می‎شود که راحتر تلفظ شوند. مثل حسابهای دریافتنی = ح د
 • کدینگ متوالی یا سریالی : این نوع کدینگ به تمامی گروه ها، کل و معین اعدادی متوالی را اختصاص می دهد که حساب ها را با این اعداد می شناسند. برای مثال: هزینه ها ۶
 • کدینگ توده‌ای : در این کدینگ اعداد اختصاص داده شده برای یک دوره مالی استفاده می‎شوند.
 • کدینگ سلسله مراتبی : در این نوع کدینگ یک شاخه اصلی وجود دارد و حسابها با توجه به ماهیت و نوع حساب در زیر گروه شاخه های اصلی قرار می‎گیرد و شروع اعداد زیر شاخه با شاخه اصلی شروع می‎شود.

طراحی کدینگ حسابها

از مهمترین وظایف حسابداران تهیه صورت‌های مالی اساسی می‎باشد که شامل مواردی نظیر ترازنامه، صورت سود و زیان، صورت گردش وجوه نقد و یادداشت‌های توضیحی می‌شوند که برای تهیه صورت‎های مالی باید از کدینگ‎هایی که در آن موسسه و یا شرکت تعریف شده اند استفاده نمود. پس ملاحظه می‎کنید که کدینگ حسابداری از اهمیت بسیار زیادی در کار حسابداری و همچنین تهیه انواع گزارش های حسابداری برخوردار است. پس با توجه به اهمیت این موضوع کدینگ حسابداری را باید طوری طراحی نمود که بدون سردرگمی یا اشتباه به راحتی بتوانیم صورتهای مالی را تهیه نماییم.

چه معیار هایی باید در طراحی کدینگ حسابداری باید مورد توجه قرار بگیرد؟

 • منبع ساخت و تولید کدینگ حسابداری اصول و استانداردهای حسابداری است.
 • نرم افزار استاندارد ، قابلیت تعدیل و تنظیم کدینگ استاندارد را دارد.
 • ترتیب چیدمان مهم است ، اینکه از چه حسابی شروع و با چه حسابی خاتمه پیدا کند.
 • کد گذاری یا عدد گذاری مهم است، یعنی شما چیدمان حسابها را با چه اعدادی نشان دهید.
 • نوع فعالیت مجموعه مهم است، کدینگ پیمانکاری با بازرگانی و صنعتی تفاوت دارد.
 • نیازهای گزارشاتی مسئولین شرکت و کاربران سیستم در طراحی کدینگ موثر است.
 • ایجاد مبانی لازم جهت تفکیک، طبقه بندی و ثبت اطلاعات مالی به منظور جمع آوری و کنترل  اطلاعات و ارقام مالی و تهیه گزارشات  مورد نیاز.
 • انعطاف پذیری حسابها به نحوی که حسابها برحسب گسترش فعالیتهای شرکت توسعه یابند.
 • سهولت استفاده از حسابها به نحوی که برای کاربران به راحتی قابل فهم و استفاده باشد.
 • جامعیت حسابها به گونهای که کلیه فعالیتها را تحت پوشش قرار دهد.

برخی از کد های حسابداری برای انواع واحد های تجاری یکسان می باشد اما برخی دیگر متناسب با نوع و حجم عملیات واحد تجاری مختص به همان واحد است. مثل حساب کالای در جریان ساخت که مربوط به واحد های تولیدی و حساب پیمان در جریان پیشرفت مختص شرکت های پیمانکاری است.

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

طراحی دیجیتالی چیست؟

شاید خیلی از شما دوستان با مفهوم کدینگ در حسابداری آشنایی داشته باشید و با انواع متنوع آن مواجه شده اید ، ولی تا بحال چقدر خودتان طراح کدینگ در سیستم های مالی بوده اید؟ کدینگ حسابداری نحوه استقرار سیستم های مالی را شکل می دهد و پایه گذار تمامی رویدادهای حسابداری است . نحوه کار و چیدمان کدینگ ، میزان تسلط و آشنایی کاربر را نشان می دهد. در ادامه بستگی به نوع استفاده از آن دارد ، کاربر سیستم مالی ممکن است یک اپراتور معمولی ، حسابدار و یا یک مدیر مالی با تجربه باشد شما چطور؟ آیا با دیدن کدینگ غیر استاندارد ، سعی می کنید آن را تعدیل کنید و برای تعریف کردن کد حسابها از روش استاندارد استفاده می کنید؟ یا بی تفاوت به ثبت و صدور اسناد حسابداری ادامه می دهید؟ برای اجرای یک طرح موفق در کدینگ حسابداری باید یک سری پیش فرض برای خودتان بصورت آماده داشته باشید تا بتوانید بدون اتلاف وقت سیستم و مجموعه مورد نظر خود را منطبق با آن تنظیم نمایید. البته یک سری اصول و گروه بندی برای همه فعالیتها یکسان است به عنوان مثال اختصاص اولین کدینگ به موجودی نقد و بانک و تعریف معین و تفصیلی آن، می‌باشد.

این مطلب را هم بخوانید:  به نظر شما بهره سنوات آتی هزینه است یا دارایی؟

تفاوت کدینگ قدیمی و جدید

با توجه به اینکه کدینگ های حسابداری بر اساس صورتهای مالی ثبت و کد گذاری می‎شوند، در صورتهای مالی قدیم ابتدا حسابهای دائم که قابلیت نقدشوندگی بیشتری دارند در اولین کد قرار می‎گرفتند و به ترتیب حسابهای سود و زیانی و در آخر حسابهای انتظامی قرار می گیرفتند اما در صورتهای مالی جدید که توسط سازمان حسابرسی اعلام گردیده است نحوه گزارش صورتهای مالی را در شرکتها تغییر داده است که به طور مثال اقدامی که قابلیت نقد شوندگی کمتری دارند در اولین کدها قرار می‎گیرند.یعنی در صورتهای مالی جدید ابتدا دارایی های غیر جاری و سپس دارایی های جاری و در قسمت حقوق مالکانه و بدهی ها، ابتدا حقوق مالکانه و سپس بدهی های غیر جاری و در آخر بدهی های جاری گزارش میشود. در فایل اکسل کدینگ حسابداری این کدها براساس دسته بندی جدید ارائه شده است.

سطوح استاندارد در طراحی کدینگ حسابداری

سطوحی که بر اساس استاندارد مورد قبول است و شامل انواع حسابهای مختلفی می‎باشند.

سطح گروه

 شروع کننده کدینگ در حسابداری گروه حساب می‎باشد که از دارایی شروع می‎شود و به حسابهای انتظامی ختم می‎شوند. حساب گروه یک کد یک رقمی و تقریبا در همه سازمان و شرکتها یکسان می‎باشد. با توجه به توضیحات بالا اگر بخواهیم ترتیب حسابها را بر اساس نقد شوندگی رعایت کنیم باید به ترتیب از گروه دارایی – بدهی – حقوق صاحبان سهام – درآمد – هزینه و حسابهای انتظامی را ثبت کنیم.

در گروه بندی حسابها، گروههای ۱ تا ۵ حسابهای ترازنامه ای، گروههای شماره ۶ الی ۸ حسابهای سود و زیانی و گروه شماره ۹ به سایر حسابها اختصاص می یابد.


 سطح کل

  مهم‌ترین قسمت کدینگ مربوط به حساب کل می‎باشد زیرا اعداد این سطح از حسابداری در دفاتر قانونی قرار می‎گیرد و  باید به طوری ثبت شود که گویای وضعیت مالی یک سازمان و شرکت باشد. این سطح از کدینگ نیز مورد توجه بسیاری از سازمان های دیگر مانند بانک ها – اداره دارایی و دیگر ارگانها می‎باشد زیرا تمامی اطلاعاتی را که نیاز دارند از این بخش دریافت می‎کنند پس نیاز است که برحسب نیاز و فعالیت شرکت بهترین و موثرترین کد را دراین بخش تعریف نمائیم. در تعریف کدینگ کل معمولا با توجه به حساب گروه ۲ یا سه رقم کافی می‎باشد.

این مطلب را هم بخوانید:  نکات کلیدی حسابداری (برخی از صورتجلسات شرکت سهامی)

سطح معین

حسابهای معین به منظور دسته بندی  و متمایز کردن حسابهای کل مورد استفاده قرار می گیرد از این حساب برای تصمیم گیری های مدیریتی و همچنین پیگیری های مالی استفاده می‎شود. اعداد حساب معین با احتساب کد حساب کل معمولا بین ۴ تا ۶ رقم می باشد. شماره حسابهای معین از پنج رقم تشکیل می شود که دو رقم سمت چپ آنها مشخص کننده حساب کل و دو رقم سمت راست مشخصه حساب معین می باشد:

به عنوان مثال حساب کل شماره ۱۰۱۰۲ به صندوق شرکت اختصاص داده شده است که اولین رقم سمت چپ آن نشان دهنده گروه حساب(داراییهای جاری)، رقم ۰۱ سمت چپ نشاندهنده حساب کل(موجودی نقد و بانک) و ۰۲ نشاندهنده حساب معین(صندوق شرکت ـ ریالی) می باشد. هرحساب معین برحسب نیاز به اطلاعات  جزئی تر شامل تعدادی حساب تفصیلی قابل تفکیک خواهد بود.

سطح تفضیلی

 حسابهای تفضیلی بر اساس فعالیت آن مشخصی می‎شود. این سطح از حساب مربوط به هزینه ها – نام اشخاص حقیقی و حقوقی و سایر سر فصل های ضخصی می‎باشدو همچنین جزئی‎ترین سطح حساب است. این سطح در شرکتها و سازمان ها ممکن است دارای زیر مجموعه های بیشتری باشد.

حساب های تفضیلی شناور چیست؟

حساب تفضیلی شناور معمولا اسمی است که نرم افزارهای حسابداری، برای سطوح تفضیلی خود انتخاب می نمایند. اما چرا به بعضی از سطوح تفضیلی شناور گفته می شود؟ اگر به حالتی که حساب های معین نسبت به حسابهای کل دارند دقت شود، ملاحظه می گردد که هر حساب معین زیر گروه یک حساب کل و حتما به یک حساب کل و فقط به یک حساب کل ارتباط دارد؛ به همین منوال حسابهای تفضیلی غیر شناور حتما به یک و فقط یک حساب معین. در صورتی که حسابهای تفضیلی شناور این چنین نیستند، حسابهای تفضیلی شناور می توانند بسته به تعریف و طراحی کدینگ به حسابهای معین بیشتری منسوب شوند.

از مزایای حسابهای تفضیلی شناور این است که امکان تهیه گزارشهای گردش عملیات، مانده و ریز حساب از یک حساب تفضیلی شناور به صورت سرجمع(بدون در نظر گرفت حساب معین) یا به تفکیک حسابهای معین درگیر با تفضیلی مذکور و یا برای یک معین خاص وجود دارد.

فایل اکسل کدینگ حسابداری

ما به منظور ارتقاء سطح عملی و کاربردی دوستان حسابدار فایل اکسل کدینگ حسابداری استاندارد منطبق با صورتهای مالی جدید را ارائه می نماییم.

فایل اکسل-جدیدترین کدینگ حسابداری سال ۹۹ -منطبق-با-صورتهای-مالی

9 دیدگاه ها

  • سلام
   ابتدای سال ۹۸بهتر است این کار را کرده باشید و اگر نکرده اید در ابتدای سال ۹۹ حتما این کار را انجام دهید ولی صورت مالی ۹۸ را حتما باید طبق استاندارد جدید تهیه و ارسال کنید

 1. سلام و عرض ادب
  ممنونم از مطالبتون
  یه دوره خوب صفر تا صد حسابداری به من معرفی کنید
  یه شرکت پیمانکاری زدم و هیچ گونه اطلاعات حسابداری ندارم

  • سلام به شما دوست عزیز و سپاس از حسن توجه شما
   جهت مشاوره و آشنایی بیشتر با دوره و محصولات آموزشی می توانید با شماره ۰۹۲۱۷۱۱۲۹۸۰ خانم صادقی تماس حاصل فرمایید

 2. سلام و عرض ادب
  ممنونم از مطالبتون
  یه دوره خوب صفر تا صد حسابداری به من معرفی کنید
  یه شرکت پیمانکاری زدم و هیچ گونه اطلاعات حسابداری ندارم

  • سلام و ممنون از لطف شما کاربر گرامی
   خوشحالم که مطلب کدینگ مورد استفاده و توجه شما قرار گرفته و تشکر بابت اینکه ما را هم از نظرات خودتون مطلع کردید
   موفق باشید

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here