ثبت حسابداری تعدیلات سنواتی + کاربرگ تعدیلات سنواتی

10
16,094 بازدید


ثبت حسابداری

در ادامه سری مطالب آموزش حسابداری، که برای یادگیری حسابداری در سایت قرار داده میشد امروز هم برای شما مطلبی سودمند ارائه میدهیم. امید است که استفاده از این مطالب برای شما رضایت بخش باشد. امروز قصد داریم که بدانیم تعدیلات سنواتی بر اقلام مقایسه ای چه تاثیراتی خواهد داشت و ثبت حسابداری آن چگونه است؟
تعدیلات سنواتی

همانطور که در جریان هستید تعدیلات سنواتی، سند های اصلاحی هستند که حسابداران جهت اصلاح مانده سود و زیان انباشته انجام میدهند؛ به بیان واضح تر اگر ما نیاز به صدور سند اصلاحی با ارقام با اهمیت از بابت اقلام سود و زیانی ( درآمد ها و هزینه ها ) داشته باشیم مانده حساب سود و زیان انباشته را به طرفیت برخی حسابهای ترازنامه ای بدهکار یا بستانکار می نماییم.

برای مثال اگر به جهت مالیات سال قبل ذخیره کمتری منظور کرده بودیم یا مبلغ عمده ای از فروش نسیه دوره قبل را ثبت نکرده بودیم به ترتیب اسناد زیر را صادر میکردیم:

سود و زیان انباشته*****
مالیات پرداختنی*****
حسابهای دریافتنی*****
سود و زیان انباشته*****

 

طبقه بندی تعدیلات سنواتی:

تعدیلاتی سنواتی میتواند دو حالت کلی را شامل شود:

الف) تعدیلات مربوط به سال مالی قبل

ب) تعدیلات مربوط به سال مالی قبل از سال مالی گذشته

برای مثال اگر در بررسی های شرکت مشخص شود که فروش ۱۰۰میلیون ریالی ثبت نشده مربوط به سال مالی ۹۲ یعنی ۳ سال قبل از سال مالی، باشد در این صورت ثبت حسابداری سند اصلاحی در سال ۹۵به این ترتیب خواهد بود:

۱۳۹۵)

حسابهای دریافتنی*****
سود و زیان انباشته*****

ولی سوال اینجاست که آیا امکان اصلاح فروش سال ۹۲در سال مالی ۹۴ میسر است؟ پاسخ منفی است. در این حالت چون امکان اصلاح رقم فروش سال ۹۲ در صورت سود و زیان سال ۹۴ میسر نمیباشد،( منظور اقلام مقایسه ایی سال ۹۵ می باشد) اثر آن را به صورت یکجا در بخش تعدیلات سنواتی سال ۹۴ اضافه می کنیم. اقلام مقایسه ایی در صورت های مالی به درستی نمایش داده شوند.

 

کاربرگ تعدیلات سنواتی نمونه فرمی است که برای سهولت کار و وارد کردن  اعداد به راحتی و بدون خطا طراحی شده است برای شما نمونه فرم خام کاربرگ تعدیلات را به صورت دانلود رایگان قرار داده ایم و در ادامه از نمونه کاربرگ تکمیل شده هم وجود دارد که برای تکمیل برای شما مثال زده شده است.

فرم خام کاربرگ تعدیلات سنواتی

 

کاربرگ تعدیلات سنواتی

کاربرگ مذکور که به صورت اکسل طراحی شده است به طور کلی دارای ۸ بخش مجزا است که به صورت زیر بیان میشود:

  1. در بخش اول شماره سند تعدیلات سنواتی را وارد می نماییم.
  2. در بخش دوم شماره عطف کاربرگ های مربوطه را وارد می نماییم.( که این قسمت بیشتر مناسب حسابرسان محترم می باشد)
  3. در بخش سوم که مربوط به شرح اسناد مربوط به تعدیلات سنواتی است، حتما باید ردیفی جهت اقلام صورت های مالی سال قبل که قرار است تغییر یابند اختصاص داده شود.
  4. بخش چهارم اختصاص به گردش سود و زیان سنواتی دارد؛ اول مانده ابتدای دوره وارد میشود و بعد از آن اسناد تعدیلات سنواتی را در آن وارد  می کنیم.( یادآوری میشود که اسناد تعدیلات سنواتی اسنادی هستند که باعث تغییرات در مانده سود و زیان انباشته اول دوره می شوند)
  5. در بخش پنجم اقلام مقایسه ای تاثیر پذیرفته از سند تعدیلات سنواتی مربوط به ترازنامه وارد میشود. برای مثال اگر صورت های مالی ما به تاریخ پایان اسفند ماه x1 تهیه می گردد و دارای فروش ثبت نشده ای به ارزش ۵۰۰میلیون ریال می باشیم، در قسمت سود انباشته ( بخش چهارم ) ۵۰۰ میلیون ریال بستانکار و در این بخش عنوانی به نام حساب های دریافتنی سال قبل را ایجاد و سپس معادل ۵۰۰ میلیون ریال بدهکار می نماییم.
  6. در بخش ششم اقلامی از سود و زیان سال قبل را که در اثر سند تعدیلات سنواتی تغییر پیدا میکند را وارد می کنیم، در مورد مثال قبلی اگر فروش ثبت نشده مربوط به یک سال قبل باشد عنوانی تحت فروش درج کرده و رقم ۵۰۰میلیون ریال در آن ثبت می نماییم.
  7. بخش هفتم یک نکته مهم دارد و نیازمند دقت بیشتری است. در این قسمت اثرات اقلام تغییر یافته در سود و زیان را که مربوط به سال های قبل از اقلام مقایسه ای هستند ( در مورد مثال بالا قبل از ۱۳۹۰) را خواهیم آورد به عنوان مثال اگر از فروش ثبت نشده اخیر مبلغ ۳۰۰میلیون ریال آن مربوط به سال های قبل از سال ۱۳۹۰ باشد ۲۰۰ میلیون ریال را در بخش ششم و ۳۰۰ میلیون ریال مابقی را در بخش هفتم درج می نماییم.
  8. بخش هشتم نیز مربوط به جمع کل گردش کار  است که برای بررسی و موازنه و صحت کار انجام میشود.

امیدوارم مورد توجه تان قرار گرفته باشد.

مطالب مرتبط در سایت ما

 

تعدیلات سنواتی و ارتباط آن با استرداد مالیاتی

نحوه رسیدگی تعدیلات سنواتی در حوزه مالیاتی؟

تعدیلات سنواتی = عبور از خلأ حسابداری

 

 

 

 

10 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید