ماهیت تعدیلات سنواتی در حسابداری بدهکار است یا بستانکار ؟

14
26,780 بازدید

تعدیلات سنواتی در حسابداری

با عرض سلام  و آرزوی اوقاتی خوش برای همه شما همراهان خوب پرشین حساب. دوستان عزیز به نظر شما تعدیلات سنواتی در حسابداری چه ماهیتی دارد؟ امروز با بررسی تعدیلات سنواتی در حسابداری و اینکه آیا باید در ترازنامه از آن یاد شود یا خیر با شما هستیم تا پاسخی باشد برای برخی ابهامات.

تعدیلات سنواتی چیست؟

تعدیلات سنواتی یعنی اقلام مربوط به سنوات قبل که در تعدیل مانده سود (زیان ) انباشته ابتدای دوره منظور می گردد، به اقلامی محدود می شود که از “تغییر در رویه حسابداری” و ” اصلاح اشتباه “ناشی گردد.
تاثیر تعدیلات سنواتی بایستی از طریق اصلاح مانده سود و زیان انباشته اول دوره در صورت های مالی منعکس شود. اقلام مقایسه ای صورتهای مالی نیز باید مجدد ارائه شود از طرفی اگر این امر میسر نبود بیان آن در یادداشت صورت های مالی الزام شده است. اما این موضوع به چه معناست؟

اگر در رویه حسابداری تغییری انجام شود ( مثلا روش ارزیابی موجودی ها تغییر کند) ارقامی که به سال جاری مربوط می باشد بر مبنای رویه جدید باید ارائه شود و ارقام مقایسه ای سنوات قبل نیز بر مبنای رویه جدید ارزیابی و ارائه خواهد شد. البته رویه های حسابداری بر اساس  خصوصیت ثبات رویه نباید تغییر داشته باشد مگر اینکه به یکی از علل زیر باشد :

 • به علت رجحان رویه جدید بر رویه پیشین
 • قابل توجیه بودن رویه حسابداری جدید
 • قوانین آمره یا استانداردهای حسابداری جدید

تعدیلات سنواتی در حسابداری

اگر بخواهیم در اجرا مبحث تعدیلات سنواتی را بررسی نماییم با کمی تفاوت معنایی مواجه خواهیم شد. معمولا به جای عنوان تعدیلات سنواتی در حسابداری گاها از سود و زیان انباشته یا سود و زیان جامع هم استفاده می شود اما در اصل بایستی در تفصیل آن تعدیلات سنواتی قید شود تا این مورد که مربوط به سال های قبل است نشان داده شود. با مثالی این موضوع برایتان شفاف خواهد شد.

حتما بخوانید:  مجموعه سوالات آمادگي آزمون CFA منتشر شد

فرض کنید شما در سال ۹۵ مشغول تهیه صورت های مالی و انجام اقلام مقایسه ای با سال قبل هستید. با مواردی مواجه می شوید که مربوط به سالهای قبل است یعنی متاثر از عملیات سال های گذشته اما قطعی شدن آن در زمان حال اتفاق افتاده است. این موارد را باید چگونه ثبت نمود؟

برای نمونه فرض کنید سازمان تامین اجتماعی نامه ای برای شما ارسال نموده که طی آن موظف به پرداخت بدهی قبلی شده اید گویا با بررسی های انجام گرفته مشخص شده که بیمه پرداختی برای یکی از کارکنان شرکت به مبلغی کمتر در سال ۹۴ برای سازمان تامین اجتماعی پرداخت و سازمان خواستار پرداخت  الباقی وجه مذکور شده است. این بدهی ماهیتا مربوط به سال قبل است و باید در همان سال اعمال گردد. چرا که با توجه به اصل تطابق درآمد و هزینه، هزینه های هر دوره باید با درآمد های همان دوره تهاتر شود.

بدین ترتیب ثبت زیر انجام میشود:

سود وزیان انباشته_ تعدیلات سنواتی *****

                                  سایر حسابهای پرداختنی_ سازمان تامین اجتماعی *****

سایر حسابهای پرداختنی _ سازمان تامین اجتماعی *****

.                                                                       بانک ****

ولی اینکه چرا در همان ثبت اول مستقیم از بانک خارج نشد به این دلیل است که لازم بود تا بدهی به سازمان در سایر حسابهای پرداختنی حتما نشان داده شود.

حتما بخوانید:  اطلاعاتی از اظهارنامه اشخاص حقوقی که مودیان از آن بی خبرند... (بخش دوم)

در واقع تعدیلات سنواتی با توجه به ماهیت رویدادی که اتفاق افتاده و مربوط به سال گذشته است ممکن است بدهکار یا بستانکار گردد و این مورد مستقیما بر سود و زیان سال اثر خواهد گذاشت. اگر در مورد مالیات ها هم بررسی کنیم باز به همان ترتیب خواهد بود. بدین ترتیب که بدهی قطعی شده مالیات عملکرد سال ۹۴ ما در سال ۹۵ ابلاغ خواهد شد و این یعنی لازم به تعدیل حساب سود و زیان انباشته خواهد بود و ثبت زیر انجام میشود:

سود وزیان انباشته – تعدیلات سنواتی ****

.                          مالیات پرداختنی( ذخیره مالیات ) ****

مالیات پرداختنی( ذخیره مالیات ) *****

                                        بانک *****

(نکته : قبلا در صورت های مالی از عنوان ذخیره مالیات استفاده می شد که در اصلاحیه جدید صورتهای مالی با عنوان مالیات پرداختنی قبول خواهد شد. )
بدین ترتیب انجام تعدیلات سنواتی ضرورت پیدا خواهد کرد چرا که در صورت اعمال برخی رویدادهای متاثر از سالهای قبل در حسابهای سال جاری احتمال رد دفاتر از سوی اداره دارایی وجود خواهد داشت. لذا توصیه می شود که حسابداران عزیز این فرآیند را طبق استانداردهای حسابداری به اجرا گذارند تا خللی در فرآیند آنها ایجاد نشود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه از مطالب مرتبط در سایت ما استفاده نمایید.

نحوه رسیدگی تعدیلات سنواتی در حوزه مالیاتی؟

تعدیلات سنواتی و ارتباط آن با استرداد مالیاتی

ثبت حسابداری تعدیلات سنواتی + کاربرگ تعدیلات سنواتی

 

تهیه، تنظیم و تجزیه و تحلیل صورتهای مالی اساسی

14 دیدگاه‌ها

 1. با سلام
  بنده تازه در شرکتی مشغول شده ام که متوجه شدم حسابدار قبلی مبلغ واردات(خرید) سال ۹۷ را بیشتر ارسال کرده در نتیجه موجودی کالا هم بیشتر نشان داده میشود درصورتیکه بخشی از این واردات هنوز قطعی نشده و در سفارشات باید باقی میماند نحوه ثبت اصلاح آن چگونه است؟

  • با سلام
   اگر مبلغ خرید را بیشتر زده باشد پس انبار شما از نظر ریالی با مشکل مواجه میشود شما میتوانیید از طریق حساب برگشت کالای خریداری شده استفاده نمایید ویا از حساب تعدیل سنواتی استفاده نمایید اگر برای سال گذشته میباشد

 2. سلام . وقتتون بخیر .
  میخواستم بدونم اگه سال ۹۶ مبلغ پرداختی بیمه اشتباه خورده باشه و بعد از بستن حسابها متوجه شدیم در سال ۹۷ چه سندی برای اصلاح این اشتباه بخوره . سودو زیان سنواتی *****
  سازمان تامین اجتماعی ********
  این ثبت درست است ؟

  • باسلام خدمت شما
   اگر در شناسایی هزینه در لیست حقوق اشتباه نموده اید مثلا موردی که مشمول بیمه بوده را در نظر نگرفته باشید و کلا مبلغ کمتری بابت بیمه شناسایی نموده اید و به طبع مبلغ کمتری پرداخت نموده اید این ثبت درست است ولی مشمول جریمه خواهید شد.اگر شناسایی هزینه انجام داده اید به درستی،ولی زمان پرداخت،مبلغ کمتر یا بیشتری پرداخت نموده اید بسته به اینکه مبلغ کمتر یا بیشتر پرداخت شده سودوزیان سنواتی و سازمان تامین اجتماعی در ثبت اصلاحی لحاظ می شود.دقت نمایید با این ثبت حتما باید حساب سازمان تامین اجتماعی صفر شود.موفق باشید.

 3. درود سرکار خانم خیری
  من برای مالیات سال ۹۴ هیچ سند و یا ذخیره ای نگرفتم و در سال ۹۶ تسویه با دارایی کردم حالا باید سند تعدیلات سنواتی در سال ۹۶ بزنم ؟

 4. سلام
  آیا موقع بستن حساب ها در پایان سال حساب تعدیلات سنواتی باید با سود وزیان انباشته بسته شود یا مانده آن به سال جدید منتقل می شود؟ این تعدیلات بابت بدهی مالیات سال های قبل است که از طریق علی الراس مشخص و پرداخت شده است.

  • سلام تعدیلات سنواتی همان حساب سود و زیان انباشته است که در سال جدید انتقال داده شده و هنگام بدهکار و بستانکار موقع تعدیل از آن استفاده می گردد. تعدیلات فقط مالیات نیست و می تواند مربوط به دیگر رویدادها مانند صورتحساب های خرید و فروش جامانده از سال قبل نیز باشد.

 5. سلام وقتتون بخیر
  میخواستم بدونم پرداختی های مربوط به هزینه جرائم بیمه و مالیات ۱۶۹ مکرر و….. برای سال های قبل تحت این عنوان ثبت میشه:
  سود وزیان انباشته_ تعدیلات سنواتی *****

  . سایر حسابهای پرداختنی_ سازمان تامین اجتماعی *****
  سایر حسابهای پرداختنی_ اداره دارایی *****

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید