ماهیت تعدیلات سنواتی در حسابداری بدهکار است یا بستانکار؟

تعدیلات سنواتی در حسابداری

با عرض سلام  و آرزوی اوقاتی خوش برای همه شما همراهان خوب پرشین حساب. دوستان عزیز به نظر شما تعدیلات سنواتی در حسابداری چه ماهیتی دارد؟ امروز با بررسی تعدیلات سنواتی در حسابداری و اینکه آیا باید در ترازنامه از آن یاد شود یا خیر با شما هستیم تا پاسخی باشد برای برخی ابهامات.

تعدیلات سنواتی چیست؟

طبق استاندارد حسابداری شماره ۶ تعدیلات سنواتی یعنی اقلام مربوط به سنوات قبل که در تعدیل مانده سود (زیان ) انباشته ابتدای دوره منظور می‌گردد، به اقلامی محدود می‌شود که از “تغییر در رویه حسابداری” و ” اصلاح اشتباه “ناشی گردد.
این حساب ماهیت مشخصی ندارد و برحسب نیاز بدهکار یا بستانکار می‌شود. تاثیر این تعدیلات بایستی از طریق اصلاح مانده سود و زیان انباشته اول دوره در صورت‌های مالی منعکس شود. اقلام مقایسه ‌ای صورت‌های مالی نیز باید مجدد ارائه شود از طرفی اگر این امر میسر نبود بیان آن در یادداشت صورت‌های مالی الزام شده است. اما این موضوع به چه معناست؟

اگر در رویه حسابداری تغییری انجام شود ( مثلا روش ارزیابی موجودی‌ها تغییر کند) ارقامی که به سال جاری مربوط می‌باشد بر مبنای رویه جدید باید ارائه شود و ارقام مقایسه‌ای سنوات قبل نیز بر مبنای رویه جدید ارزیابی و ارائه خواهد شد. البته رویه‌های حسابداری بر اساس خصوصیت ثبات رویه نباید تغییر داشته‌باشد مگر اینکه به یکی از علل زیر باشد:

 • به علت رجحان رویه جدید بر رویه پیشین
 • قابل توجیه بودن رویه حسابداری جدید
 • قوانین آمره یا استانداردهای حسابداری جدید

اگر بخواهیم در اجرا مبحث تعدیلات سنواتی را بررسی نماییم با کمی تفاوت معنایی مواجه خواهیم شد. معمولا به جای عنوان تعدیلات سنواتی در حسابداری گاها از سود و زیان انباشته یا سود و زیان جامع هم استفاده می‌شود اما در اصل بایستی در تفصیل آن تعدیلات سنواتی قید شود تا این مورد که مربوط به سال‌های قبل است نشان داده شود. در واقع از این حساب زمانی استفاده می‌کنیم که بخواهیم اطلاعات مربوط به دوره‌های مالی گذشته را در دوره جاری در اسناد حسابداری ثبت کنیم که به این ثبت‌ها سند اصلاحی نیز گفته‌می‌شود. با مثالی این موضوع برایتان شفاف خواهد شد.

آیا اصلاحات تکرار شونده جزء تعدیلات سنواتی محسوب می‌شود یا خیر؟

ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا اصلاحات تکرار شونده جزء تعدیلات سنواتی محسوب می‌شود یا خیر؟ در پاسخ باید گفت بنا به تعاریف موجود در استاندارد حسابداری شماره ۶ تعدیلاتی با اهمیت‌ است‌ که‌ به‌ سنوات‌ قبل‌ مربوط‌ می‌شود و از تغییر در رویه‌ حسابداری‌ یا اصلاح‌ اشتباه‌ ناشی می‌گردد. تعدیلات‌ سنواتی، اصلاحات‌ تکرار شونده‌ معمول‌ و تعدیل‌ برآوردهای‌ انجام‌ شده‌ در سنوات‌ قبل‌ را شامل‌ نمی‌شود.

این مطلب را هم بخوانید:  نحوه محاسبه بدهی بیمه در گزارش حسابرسی بیمه

مثال ثبت تعدیلات سنواتی

فرض کنید شما در سال ۹۸ مشغول تهیه صورت‌های مالی و انجام اقلام مقایسه ای با سال قبل هستید. با مواردی مواجه می‌شوید که مربوط به سالهای قبل است یعنی متاثر از عملیات سال‌های گذشته اما قطعی شدن آن در زمان حال اتفاق افتاده‌است. این موارد را چگونه باید ثبت نمود؟

برای نمونه فرض کنید سازمان تامین اجتماعی نامه‌ای برای شما ارسال نموده که طی آن موظف به پرداخت بدهی قبلی شده‌اید گویا با بررسی‌های انجام گرفته مشخص شده که بیمه پرداختی برای یکی از کارکنان شرکت به مبلغی کمتر در سال ۹۷ برای سازمان تامین اجتماعی پرداخت و سازمان خواستار پرداخت الباقی وجه مذکور شده‌است. این بدهی ماهیتا مربوط به سال قبل است و باید در همان سال اعمال گردد. چرا که با توجه به اصل تطابق درآمد و هزینه، هزینه‌های هر دوره باید با درآمدهای همان دوره تهاتر شود. بدین ترتیب ثبت زیر انجام می‌شود:

سود و زیان انباشته_ تعدیلات سنواتی  *****
سایر حساب‌های پرداختنی_ سازمان تامین اجتماعی  *****
سایر حساب‌های پرداختنی _ سازمان تامین اجتماعی *****
بانک *****

 

تعدیلات سنواتی در حسابداریولی اینکه چرا در همان ثبت اول مستقیم از بانک خارج نشد به این دلیل است که لازم بود تا بدهی به سازمان در سایر حساب‌های پرداختنی حتما نشان داده‌شود. در واقع حساب تعدیلات با توجه به ماهیت رویدادی که اتفاق افتاده و مربوط به سال گذشته است ممکن است بدهکار یا بستانکار گردد و این مورد مستقیما بر سود و زیان سال اثر خواهد گذاشت. اگر در مورد مالیات ها هم بررسی کنیم باز به همان ترتیب خواهد بود. بدین ترتیب که بدهی قطعی شده مالیات عملکرد سال ۹۷ ما در سال ۹۸ ابلاغ خواهد شد و این یعنی لازم به تعدیل حساب سود و زیان انباشته خواهد بود و ثبت زیر انجام می‌شود:

 

این مطلب را هم بخوانید:  جشنواره 2 عید (غیر قابل تمدید)
سود و زیان انباشته_ تعدیلات سنواتی  *****
مالیات پرداختنی  *****
مالیات پرداختنی *****
بانک *****

 

ذخیره مالیات یا مالیات پرداختنی؟

قبلا در صورت‌های مالی از عنوان ذخیره مالیات استفاده می‌شد که در اصلاحیه جدید صورتهای مالی با عنوان مالیات پرداختنی قبول خواهد شد. بدین ترتیب انجام تعدیلات سنواتی ضرورت پیدا خواهد کرد چرا که در صورت اعمال برخی رویدادهای متاثر از سالهای قبل در حسابهای سال جاری احتمال رد دفاتر از سوی اداره دارایی وجود خواهد داشت. لذا توصیه می‌شود که حسابداران عزیز این فرآیند را طبق استانداردهای حسابداری به اجرا گذارند تا خللی در فرآیند آنها ایجاد نشود. 

نحوه اقدام اداره امور مالیاتی برای حساب تعدیلات سنواتی در زمان رسیدگی

طبق دستورالعمل شماره ۲۱۰۱۲/۲۰۰ مورخ ۱۳۹۱/۱۰/۲۵، این حساب طی دوره مالی می‌تواند بدهکار یا بستانکار گردد و ماموران مالیاتی در زمان رسیدگی باید گردش این حساب و مستندان آن را با رعایت یک سری مقررات (جزئیات مقررات در دستورالعمل مذکور موجود است) مورد بررسی قرار دهند.

 

مطالب مرتبط در سایت پرشین حساب

نحوه رسیدگی تعدیلات سنواتی در حوزه مالیاتی؟

تعدیلات سنواتی و ارتباط آن با استرداد مالیاتی

ثبت حسابداری تعدیلات سنواتی + کاربرگ تعدیلات سنواتی

 

27 پاسخ

  1. سلام

   در بند لام ماده ۱۳۹ قانون مالیات‌های مستقیم که سال ۱۳۹۴ اصلاح و مؤسسات قرآنی به این بند اضافه شد. در انتهای آن نیز اضافه شد که این مؤسسات باید دارای مجوز از وزارت ارشاد و سایر مراجع ذی‌صلاح باشند.

 1. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید حسابدار قبلی شرکت ما بعضی از حساب پرداختنی ها سال ۹۷ رو با مانده بدهکار بسته بعد از رسیدگی متوجه شدم به دلیل عدم وجود فاکتور ثبت احتسابی رو نزدن الان چطوری می تونم اصلاحشون کنم ؟

  1. سلام

   پاسخ سئوال شما نیاز به بررسی توسط کارشناس ما دارد لذا خواهشمند است در تلگرام یا واتس آپ شماره ۰۹۲۰۷۱۱۲۹۸۰ سئوال و درخواست خود را ثبت نمائید.

 2. با سلام …
  بدهی قطعی شده مالیات عملکرد سال ۹۷ که در سال ۹۸ ابلاغ و پرداخت شده و در حساب تعدیلات سنواتی ثبت خورده است
  این تعدیل سنواتی در اظهارنامه عملکرد سال ۹۸ باید در قسمت اصلاح اشتباهات وارد شود ؟

 3. سلام ممنون از اطلاعات خوبتون
  فقط اگر امکان داره ی جایی با کلمه تعدیلات غیرسنواتی اشنا شدم ولی توضیحی ازش ندیدم فقط راجب به تعدیلات سنواتی توضیح داده شده لطفا در صورت امکان راهنمائیم کنید .
  ممنون ازتون

 4. سلام
  بنده در شرکتی تازه مشغول شده ام و متوجه شده ام که حسابداران فبل ثبت چکهای پرداخت شده بابت بدهی های دوره ۹۱ را انجام نداده اند و این بدهی چندین سال در صورتهای مالی گزارش میشده درحالی که بدهی ها تسویه شده بوده،برای اصلاح یا حذف این بدهی ها باید چکار کنم؟ممنونم

  1. با سلام و درود
   شما میتوانیید از حساب سود و زیان انباشته (تعدیلات سنواتی) استفاده نمایید و حساب هارو اصلاح نمایید فقط لازم به ذکر میباشد که مانده بانک هم دچار مشکل میباشد حتما ان رو هم بررسی نمایید و تاریخ چک ها هم در ثبت شما خیلی میتواند تاثیر داشته باشد . ثبت به شرح زیر میباشد .
   سود و زیان انباشته ………………
   چک های پرداختنی …………….
   موفق و پیروز باشید

 5. با سلام
  بنده تازه در شرکتی مشغول شده ام که متوجه شدم حسابدار قبلی مبلغ واردات(خرید) سال ۹۷ را بیشتر ارسال کرده در نتیجه موجودی کالا هم بیشتر نشان داده میشود درصورتیکه بخشی از این واردات هنوز قطعی نشده و در سفارشات باید باقی میماند نحوه ثبت اصلاح آن چگونه است؟

  1. با سلام
   اگر مبلغ خرید را بیشتر زده باشد پس انبار شما از نظر ریالی با مشکل مواجه میشود شما میتوانیید از طریق حساب برگشت کالای خریداری شده استفاده نمایید ویا از حساب تعدیل سنواتی استفاده نمایید اگر برای سال گذشته میباشد

 6. سلام . وقتتون بخیر .
  میخواستم بدونم اگه سال ۹۶ مبلغ پرداختی بیمه اشتباه خورده باشه و بعد از بستن حسابها متوجه شدیم در سال ۹۷ چه سندی برای اصلاح این اشتباه بخوره . سودو زیان سنواتی *****
  سازمان تامین اجتماعی ********
  این ثبت درست است ؟

  1. باسلام خدمت شما
   اگر در شناسایی هزینه در لیست حقوق اشتباه نموده اید مثلا موردی که مشمول بیمه بوده را در نظر نگرفته باشید و کلا مبلغ کمتری بابت بیمه شناسایی نموده اید و به طبع مبلغ کمتری پرداخت نموده اید این ثبت درست است ولی مشمول جریمه خواهید شد.اگر شناسایی هزینه انجام داده اید به درستی،ولی زمان پرداخت،مبلغ کمتر یا بیشتری پرداخت نموده اید بسته به اینکه مبلغ کمتر یا بیشتر پرداخت شده سودوزیان سنواتی و سازمان تامین اجتماعی در ثبت اصلاحی لحاظ می شود.دقت نمایید با این ثبت حتما باید حساب سازمان تامین اجتماعی صفر شود.موفق باشید.

 7. درود سرکار خانم خیری
  من برای مالیات سال ۹۴ هیچ سند و یا ذخیره ای نگرفتم و در سال ۹۶ تسویه با دارایی کردم حالا باید سند تعدیلات سنواتی در سال ۹۶ بزنم ؟

 8. سلام
  آیا موقع بستن حساب ها در پایان سال حساب تعدیلات سنواتی باید با سود وزیان انباشته بسته شود یا مانده آن به سال جدید منتقل می شود؟ این تعدیلات بابت بدهی مالیات سال های قبل است که از طریق علی الراس مشخص و پرداخت شده است.

  1. سلام تعدیلات سنواتی همان حساب سود و زیان انباشته است که در سال جدید انتقال داده شده و هنگام بدهکار و بستانکار موقع تعدیل از آن استفاده می گردد. تعدیلات فقط مالیات نیست و می تواند مربوط به دیگر رویدادها مانند صورتحساب های خرید و فروش جامانده از سال قبل نیز باشد.

 9. سلام وقتتون بخیر
  میخواستم بدونم پرداختی های مربوط به هزینه جرائم بیمه و مالیات ۱۶۹ مکرر و….. برای سال های قبل تحت این عنوان ثبت میشه:
  سود وزیان انباشته_ تعدیلات سنواتی *****

  . سایر حسابهای پرداختنی_ سازمان تامین اجتماعی *****
  سایر حسابهای پرداختنی_ اداره دارایی *****

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بنر همکاری با ما
بنر اینستاگرام
بنر سوالات تخصصی
دانلود رایگان کتاب چگونه از حسابداری در مسیر تهران اصفهان به ۸ میلیون تومان درآمد رسیدم؟
بنر دانلود رایگان فیلم‌های آموزشی
بنر دانلود رایگان جدیدترین جدول حقوق و دستمزد
بنر تولید محتوا
بنر کانال تلگرام