تعدیلات سنواتی = عبور از خلأ حسابداری

2
5392

Business accessories on a background of diagrams.

به موجب استاندارد حسابداری شماره۶ باعنوان گزارش عملکرد مالی ،تعدیلات سنواتی مستلزم ارائه مجدد ارقام سنوات قبل است.لذا درمواردی که این تعدیلات متضمن جریان وجوه نقد در دوره جاری نباشد ،در صورت جریان وجوه نقد دوره جاری انعکاس نمی یابد بلکه حسب مورد ارقام مقایسه ای صورت جریان وجوه نقد و یادداشتهای توضیحی مربوط اصلاح میشود.از سوی دیگر آن بخش از تعدیلات سنواتی که متضمن جریان وجوه نقد طی دوره است بر حسب ماهیت در سر فصلهای اصلی مربوط در صورت جریان وجوه نقد (بدون ذکر عنوان تعدیلات سنواتی) منظور می شود.نمونه تعدیلات نوع اول ،تعدیل ذخیره استهلاک دارایی های ثابت مشهود ،اصلاح آثار انباشته ناشی از تغییر در رویه های حسابداری و اصلاح اشتباهات ناشی از عدم ثبت فروشهای نقدی در سنوات قبل و نمونه تعدیلات نوع دوم پرداخت هزینه های عملیاتی و مالیات سنوات قبل در دوره جاری است که در ارتیاط با آنها ذخیره ای در دوره مالی قبل در نظر گرفته نشده است.(منبع:نشریه استاندادردهای حسابداری)

تعدیلات سنواتی در مواردی اتفاق می افتد که اشتباهات حسابداری رخ داده باشد.میخواهیم بدانیم اشتباهات حسابداری چیست؟اشتباهات شامل :۱-تغییر در برآوردها ۲-تغییر در اصول و روشها ۳-تغییر در شخصیت حسابداری است.
 تغییر در برآوردها: پیامد زیادی ندارد و در هر دوره ای اتفاق بیفتد فقط در همان دوره و دوره های بعد از آن اثر دارد.(عطف به ماسبق نمی شود)مثل تغییر در برآورد عمر مفید دارایی برای مستهلک کردن
 تغییر در اصول و روشها: این مورد یک مبحث میانه بین دو مورد دیگر است.مثلا یک اصل و روش پذیرفته شده را به یک اصل و روش پذیرفته شده دیگر تغییر دهیم.مثل تغییر در روش موجودی ها از FIFO و ارزش ویژه به روشهای دیگر و یا تغییر روش استهلاک از خط مستقیم به روش نزولی یا برعکس.بنابراین تغییر در اصول و روشها عطف به ماسبق می شود ولی ارائه صورتهای مالی سال های قبل لازم نیست.
نکته ۱ :تبدیل روش از FIFO و سایر روشها به LIFO امکانپذیر نیست.چون روش LIFO مورد تایید استاندارد حسابداری نمی باشد.
 تغییر در شخصیت حسابداری: واحد حسابداری که برای آن کارحسابداری انجام می دهیم یک شخصیت حسابداری محسوب میشود.اگر بنگاه اقتصادی ۱۰۰٪ (بیش از ۵۰٪) سهام شرکت دیگری را بخرد شخصیت حسابداری جدیدی به وجود می آید و لازم است صورتهای مالی تلفیقی تهیه شود.این تغییر عطف به ماسبق می شود و ارائه تجدید نظر شده صورتهای مالی قبل لازم است.
نکته : تعدیلات سنواتی دارای مانده بدهکار باید از سود خالص دوره کسر شود و تعدیلات با مانده بستانکار به سود خالص اضافه گردد.

این مطلب را هم بخوانید:  اصلی ترین سوال مدیران در مصاحبه از حسابداران چیست؟

مثالهایی برای تعدیلات سنواتی:
 مثال اول؛ تغییر در روش استهلاک از خط مستقیم به روش نزولی مضاعف:
فرض کنید ساختمانی را در تاریخ ۰۱/۰۱/۸۵ به بهای تمام شده ۲۵۰۰۰۰۰۰ ریال خریداری کرده ایم.عمر مفید ساختمان ۱۰ سال و ارزش اسقاط آن صفر است. ثبت لازم برای پایان سال اول: هزینه استهلاک (بدهکار) ۲۵۰۰۰۰۰ استهلاک انباشته (بستانکار)۲۵۰۰۰۰۰
اگر در سال ۸۹ در شیوه محاسبه استهلاک تغییر روش بدهیم:

12

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

این اختلاف ۴۷۶۰۰۰۰ ریالی به این معناست که ما هزینه استهلاک را طی ۴ سال به اندازه همین مبلغ کمتر نشان داده ایم پس باید این مقدار را به عنوان هزینه استهلاک ثبت کنیم.
 مثال دوم؛تغییر روش ازLIFO به FIFO :
در این روش فقط باید به تفاوت کالای پایان دوره سال قبل به روش قدیم (LIFO) و روش جدید (FIFO) به عنوان اثر انباشته تغییر در اصول و روشها توجه داشت.حال اگر مانده پایان دوره سال قبل طبق روش جدید بیشتر شد ،اثرات انباشته مثبت و بستانکار خواهیم داشت و اگر کمتر شد اثرات منفی و بدهکار.
 نکته: برای اینکه بفهمیم اثرات انباشته ماهیت بدهکار دارد یا بستانکار باید ببینیم این اثرات مربوط به چه چیزی است و آیا ماهیت این چیز بدهکاربوده یا بستانکار؟مثلا در اینجا اثرات انباشته مربوط به موجودی پایان دوره است و این حساب ماهیت بستانکار دارد پس اگر موجودی پایان دوره سال قبل طبق روش جدید بیشتر باشد تعدیلات سنواتی ،مثبت و بستانکار خواهد بود.
تعدیلات سنواتی بدهکار – تعدیلات سنواتی = سود و زیان اصلاح شده اول دوره

تعدیلات سنواتی بستانکار+ تعدیلات سنواتی = سود و زیان اصلاح شده اول دوره

این مطلب را هم بخوانید:  چگونگی پذیرش هزینه های تبلیغات در اداره دارایی

2 دیدگاه ها

  1. سلام طبق فرمایش خودتون در ابتدای متن تغییر در براورد عطف به ماسبق نمیشه اما در مثال استهلاک که تغییر روش استهلاک به نوعی تغییر براورد هست یعنی شما براوردت رو از مقدار استهلاک در هرسال عوض کردی اومدی عطف به ماسبق کردی و تفاوت استهلاک گذشته رو حساب کردی

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here