جاری شرکا در صورت جریان نقدی شرکت چه اثری دارد؟

4
3725

صورت جریان نقدی

سلام به همه دوستان خوب پرشین حساب. با آرزوی اوقاتی خوش برای همگی شما. امروز با مطلب مهمی در خصوص حسابداری مالی برایتان مطلبی قرار خواهم داد. مطلبی که به گردش حساب جاری شرکا و صورت جریان نقدی شرکت ارتباط دارد. بیان این موضوع که حساب جاری هر شریک در چه مواردی بدهکار یا بستانکار میگردد و اینکه در صورت جریان نقدی  به عنوان یکی از صورت های مالی به چه صورت نمایش داده می شود موضوع با اهمیت امروز است.

جاری شرکا

جاری هر شریک نشان دهنده گردش عملیاتی است که شرکت با هر شریک انجام میدهد. خواه عملیات مالی باشد یا عملیات تجاری با شرکت. مانده این حساب در پایان سال مالی ابراز کننده این موضوع است که شریک به شرکت بدهکار است یا طلبکار. این وضوع را برایتان با مثال عنوان میکنم و در ادامه بیان خواهم داشت که به چه طریق در صورتهای مالی ما اثر گذار خواهند بود.

 • گاها در روند معمول فعالیت های شرکت پیش می آید که پرسنل درخواست وام میکنند. این وام اگر مورد تایید مدیریت قرار بگیرد به او پرداخت خواهد شد. و در انتهای ماه در محاسبات حقوق و مزایای این شخص اعمال خواهد شد. ولی اگر شرکت از شریک درخواست وام داشته باشد که معمولا هم زیاد اتفاق می افتد

بانک بدهکار****                     جاری شرکا بستانکار *****
این امر به دلیل اینکه نوعی ورودی وجه نقد به شرکت را به دنبال دارد در واقع تامین مالی به حساب می آید. از این رو در صورت گردش جریان نقدی در قسمت تامین مالی باید از این ورودی استفاده نمود.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

 • گاها این ورودی پول از سمت شرکا صرفا دریافت وام نیست و قرار بر برگشت این وجه وجود ندارد به طریقی که نوعی سرمایه گذاری قلمداد میشود. که در این صورت هم به مانند مورد قبلی باید برخورد کرد. و در صورت جریان وجوه نقد هم با همین مضمون در قسمت تامین مالی انجام میپذیرد.
 • اما بعضا این پیش می آید که شریک از محل فعالیت عملیاتی از شرکت خرید انجام میدهد. که در این حالت به این طریق ثبت انجام داده میشود:
این مطلب را هم بخوانید:  صورت جریان وجه نقد چگونه تهیه می شود؟

جاری شرکا بدهکار ****         فروش بستانکار *****

این امر نوعی فعالیت عملیاتی به حساب می آید به گونه ایی که در صورت جریان نقدی در شرکت در قسمت فعالیت های عملیاتی اعمال میشود.

صورت جریان نقدی

در مواقعی هم که شرکا برداشت انجام میدهند از آنجایی که وجوه نقد از شرکت خارج شده است پس باید در صورت جریان نمایش داده شود به این صورت که در فعالیت های عملیاتییک کاهنده وجه نقد است.

همچنین وقتی از محل سود سهام به شرکا سود پرداخت شود از آنجا که خروج وجه نقد اتفاق می افتد باید عملیات آن در صورت جریان وجه نقد گزارش شود:

جاری شرکا بدهکار ****                       نقد بستانکار *****

این مورد در قسمت بازده سرمایه گذاری ها و سود سهام پرداختی بابت تامین مالی  باید گزارش گردد.

آموزش تهیه صورت جریان وجه نقد و تمام نکات مربوط به عملیات نقدینگی در شرکت در دو جلسه به صورت کاملا کاربردی به علاقه مندان آموزش داده میشود.

کتاب صورت جریان وجوه نقد از جناب آقای محمدرضا محمودی از منابع مهم اموزشی ما در این موضوع است. که پیشنهاد میکنم از این منبع مهم استفاده نمایید.

دوره جامع غیرحضوری حسابداران ثروت آفرین

 

 

4 دیدگاه ها

   ارسال نظر و سوال

   دیدگاه خود را وارد کنید
   Please enter your name here