فیلم آموزش ارسال آنلاین سامانه صورت معاملات فصلی

8
3311

سامانه صورت معاملات فصلی

سامانه صورت معاملات فصلی

 
کلیه دستگاه های اجرائی مکلفند در سامانه صورت معاملات فصلی، فهرست معاملات و صورت پرداخت قراردادهای خود را تا یک ماه پس از پایان هر فصل و همچنین حسب مورد تا یک ماه از تاریخ انجام معامله به صورت الکترونیکی از طریق پورتال سازمان ارسال و یا در قالب فایل تولید شده به اداره امور مالیاتی ذیربط تحویل نمایند.
یکی از تکالیف ظاهراً ساده مودیان مالیاتی، ارائه خرید و فروش در سامانه صورت معاملات فصلی است ولی خیلی نکات داخل آن هست که متاسفانه مدیران و حسابداران توجه چندانی به آن ندارند.قبل از اصلاح قانون مالیاتها، ماده ۱۶۹ و ۱۶۹ مکرر به مدل دیگری قابل اجرا بود که یک دستورالعمل به پیوست عرضه میشد. ولی بعد از آن تغییرات عمده ای در ساختار آن ایجاد شد که در ادامه کل این ماده قانونی را برای شما کارشناس عزیز منتشر نموده ام. شاید در نگاه اولیه یک دارنده کسب و کار می تواند هر نوع خرید و فروشی را به دلخواه گزارش دهد ولی در نگاه دقیق تر و از دیدگاه حوزه مالیاتی، کلیه مراودات خرید و فروش دارنده کسب و کار کنترل می شود و اگر مغایرتی ایجاد شود عواقب تعلق جرائم بر عهده مالک کسب رو کار یا مودی مالیاتی می باشد.
طبق این قانون اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع این قانون که حسب اعلام سازمان امور مالیاتی کشور موظف به ثبت نام در نظام مالیاتی میشوند، مکلفند برای انجام معاملات خود صورتحساب صادر و شماره اقتصادی خود و طرف معامله را در صورتحسابها، قراردادها و سایر اسناد مشابه درج و فهرست معاملات خود را در سامانه صورت معاملات فصلی ارائه کنند.
چه اشخاصی می بایست گزارش خود را سامانه صورت معاملات فصلی ارسال کنند؟
قبل از بررسی توضیحات ذکر یک نکته مهم در اینجا ضروری است. کلمه خرید و فروش فقط مربوط به کالا نبوده و شامل خدمات نیز می شود مثلا خدمات نصب و فن آوری، اگر چه کالایی رد و بدل نمی شود ولی عملیات فروش انجام شده است چون فروش خدمات فن آوری و نصب و راه اندازی اجرا شده است. این مسئله هنوز اشتباه بسیاری از حسابداران و مدیران در نحوه اجرای این تکلیف بسیار مهم است.
کلیه اشخاص حقوقی
اشخاص حقیقی که بر اساس ۶ مرحله فراخوان مشمول اجرای مالیات بر ارزش افزوده شدهاند.
اشخاص حقیقی دارای بیش از ۳۰ میلیارد ریال فروش کالا و خدمات در سال.
اشخاص حقیقی که ۱۰ برابر درآمد مشمول مالیات قطعی شده آنها در سال ۹۱ بیش از ۳۰ میلیارد ریال است.
مهلت ارسال در سامانه صورت معاملات فصلی
مهلت ارسال فهرست معاملات هر فصل تا یک ماه پس از پایان هر فصل می باشد. (مهلت ارسال همیشه در سایت اداره دارایی جهت گزارشات فصلی درج می شود).

این مطلب را هم بخوانید:  آیا می دانید ماده 169 مکرر شامل چه کسانی می شود؟

تعریف حد نصاب در سامانه صورت معاملات فصلی 

حد نصاب یعنی مجموع فاکتورهای خریداری شده از یک شخص حقیقی، که کمتر از مبلغ اعلام شده حوزه مالیاتی باشد می تواند بصورت تجمیعی گزارش شود، که با اصلاحات جدید فقط در بخش خرید امکان پذیر می باشد و در بخش فروش کاربردی ندارد. قبلا” برای کلیه معاملات (شامل خرید و فروش) زیر ۱۰%(در اصلاحیه جدید ۵% می باشد) نصاب معاملات کوچک، نیاز به ثبت شماره اقتصادی طرف معامله نبود، اما از ابتدای سال ۱۳۹۵،فقط در قسمت خرید، قابل گزارش و ثبت می باشد.
ثبت تجمیعی و بدون شماره اقتصادی محدود به عملیات خرید بوده و شامل فروش نمیباشد.
فقط اشخاص حقیقی را میتوان بصورت تجمیعی ثبت نمود و کلیه اشخاص حقوقی حتی اگر معامله با آنها زیر نصاب باشد را باید با شماره اقتصادی و بصورت غیر تجمیعی ثبت نمود.
نکته: نصاب از ۱۰% به ۵% کاهش یافته است.
مثلا در سال ۹۵ حد نصاب معاملات کوچک دولتی ۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال است تا ۵% آن یعنی ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال برای خریدهای از اشخاص حقیقی نیاز به ثبت شماره اقتصادی نبوده و میتوان آن معاملات را بصورت تجمیعی ثبت نمود.
مهلت رسیدگی در سامانه صورت معاملات فصلی
طبق آیین نامه اجرایی جدید ماده ۱۶۹ مکرر ؛ مهلت رسیدگی سازمان امور مالیاتی به چگونگی انجام تعهدات مودیان، ۵ سال تعیین شده است.منظور از ۵ سال مهلت رسیدگی این است که، نگهداری اسناد و دفاتر و مدارک حسابداری حداقل تا ۵ سال جهت رسیدگی معاملات فصلی اجباری میباشد.
ضمناً رسیدگی ارزش افزوده نیز تاکنون فاقد سقف زمانی میباشد.
جرائم سامانه صورت معاملات فصلی را دست کم نگیرید!
۱- عدم ارائه فهرست معاملات انجام شده به سازمان امور مالیاتی از طریق روشهای تعیین شده ۱% مبلغ مورد معامله
۲- عدم درج شماره اقتصادی خود یا طرف معامله، و عدم صدور صورتحساب ۲% مبلغ مورد معامله
۳- استفاده از شماره اقتصادی خود برای معاملات دیگران یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران برای معاملات خود ۲% مبلغ مورد معامله
* تبصره:
درصورت انجام همزمان تخلفات ردیف ۱ و ۲ در هر معامله، جریمه قابل محاسبه و مطالبه حداکثر معادل ۲% مبلغ همان معامله میباشد

این مطلب را هم بخوانید:  13 روش اصولی در کنترل فروش یا درآمدها
 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

8 دیدگاه ها

 1. آیا هزینه هایی مثل قبوض برق و تلفن و فاکتور رستوران و … که ارزش افزوده دارند باید در گزارشات فصلی اعلام شوند؟
  و سوال بعدی اینکه در گزارشات فصلی پس از تغییراتی که در سال ۹۶ اعمال کردند نمیتوانم قسمت ارسال تجمیعی اطلاعات را پیدا کنم

  • سلام کاربر عزیز. بله باید برای قبوض آب و برق و.. به عنوان خرید در معاملات گزارش ارسال نمود و در مورد ارسال تجمیعی نیز باید عنوان کرد که در قسمت نوع فروشنده کمتر از حد نصاب را انتخاب کنید تا به صورت تجمیعی اطلاعات وارد شود.
   موفق باشید

 2. آیا واحد های اقتصادی با فعالیت صرفا آموزشی { مانند مدارس غیر دولتی حقیقی یا حقوقی } که هیچگونه فعالیت تجاری معاملاتی ندارد , مشمول ارایه گزارش فهرست معاملات فصلی می باشد ؟
  لطفا در صورت تکراری بودن سوال , پاسخ ان را مبذول فرمایید چون من به پاسخ آن دسترسی ندارم و اکنون به پاسخ آن نیاز دارم .
  به خاطر لطف شما بسیار ممنونم .

  • کلاً اگر هیچگونه فعالیتی ندارید نیازی به ارائه گزارش فصلی بصورت صفر نیست ولی اگر کارکرد دارید فرقی نمی کند معاف از مالیات و یا مشمول مالیات باشید در هر صورت باید گزارش خود را ارسال کنید.

  • با عرض سلام و ادب خدمت شما دوست عزیز
   تمام این فیلم های آموزشی که درون سایت قرار می گیره چند باری تست می شوند، شما باید با نرم افزار Kmplayer مشاهده بفرمایید.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here