طراحی توابع محاسباتی مالی و حسابداری در اکسل

0
3313

سلام دوستان عزیز پرشین حساب

امروز به دور از فضای مالیاتی این مدت تصمیم بر آن داریم تا چند مبحث حسابداری  و مالی را در قالب آموزش اکسل برای شما مطرح نماییم. طراحی توابع محاسبه استهلاک در اکسل و توابع مدیریت مالی یکی از بهترین روش ها برای محاسبات سریع و دقیق برای حسابداران است.

در پاسخ به سوال ” استهلاک چیست” باید عنوان نمود که روشی است که با آن هزینه های پذیرفته شده دارایی ثابت را به نسبتهای تعیین شده به دارایی نسبت داده و از ارزش اسمی دارایی کم میکند. اغلب در مواردی مانند: فروش، تعویض شریک ، انحلال موسسه، شناسایی درآمد جهت محاسبه مالیات، محاسبه سود و زیان و برخی از موارد دیگر به محاسبه استهلاک نیاز خواهیم داشت.

استهلاک جزء هزینه های قابل قبول مالیاتی است برای همین در زمان پرداخت مالیات میتواند برای کاهش یا افزایش  در مالیات اثرگذار باشد که در صورت کاهش مالیات باعث جلوگیری از خروج وجه نقد از موسسه خواهد شد.
روش های زیادی برای محاسبه استهلاک وجود دارد که روش مانده نزولی و خط مستقیم از روشهای متداول محاسبه استهلاک هستند.

طبق ماده ۱۴۹ قانون مالیاتهای مستقیم، استهلاک دارایی های ثابت ازابتدای ماه بعد از خرید محاسبه میشود.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

چگونگی تعریف تابع استهلاک در اکسل:
تابع SLN هزینه استهلاک را به روش خط مستقیم محاسبه میکند.  به ترتیبی که باید فرمول را اینگونه نوشت:

حسابداری در اکسل

تابع SLN ( بهای تمام شده ، ارزش اسقاط، عمر مفید)

مثال) هزینه استهلاک یک دارایی ۵۰۰۰۰۰۰ ریال با ارزش اسقاط ۱۰۰۰۰۰ ریال و طول عمر مفید ۱۰ سال را با روش خط مستقیم محاسبه نمایید.

این مطلب را هم بخوانید:  به نظر شما مدیر آشنا به امور مالی و حسابداری بهتر است یا بی اطلاع از آن؟

حسابداری در اکسلاین یک تابع از ۵ تابع  محاسبه استهلاک در اکسل بود. از توابع دیگر برای محاسبه استهلاک میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

تابع SYD
تابع DB
تابع DDB
تابع VDB 

دیگر توابع را میتوانید در فیلم زیر آموزش ببینید.

 

 

توابع مدیریت مالی در اکسل

نمونه ایی دیگر از توابع در اکسل که به کمک حسابداران و مدیران مالی خواهد آمد توابع ارزش سرمایه گذاری است. به طور کلی مدیران مالی در هر مجموعه ایی برای گزارشات و طرح های توجیهی در خصوص افزایش یا کاهش سرمایه خود نیاز به آنالیز و توجیه منطقی برخی از اعداد و ارقام در ترازنامه را دارند.

با توابع مالی در اکسل و استفاده از نرخ بهره، دوره های پرداخت، ارزش آتی، ارزش فعلی و تعداد اقساط میتوان به یک فرمول محاسبه توابع مالی در اکسل دست یافت و با آن طرح های اقتصادی را ارزیابی نمود.

تابع pv  برای محاسبه ارزش فعلی در اکسل طراحی شده است که مانند مثال زیر محاسبه خواهد شد: ارزش فعلی مبلغ ۵۰۰۰۰۰۰ ریال با نرخ بهره ۸ درصد در پایان سال ۳۶ دریافت میکنیم چه مقدار است:

حسابداری در اکسل

همچنین فایلی تهیه شده است که تمامی توابع و فرمول های حسابداری و حسابرسی در اکسل طراحی شده و در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت. این فایل به همراه کتاب ژنتیک حسابداری و حسابرسی مبتنی بر اکسل در یک پک کامل به صورت رایگان برای عزیزان ارسال خواهد شد. برای استفاده از این پک و کسب اطلاعات بیشتر با تلفن های ۰۳۱۳۶۶۲۸۲۱۸و ۰۹۲۱۷۱۱۲۹۸۰ تماس حاصل فرمایید.

ضمنا سرفصلهای کتاب مذکور را میتوانید در لینک زیر مشاهده نمایید:

دوره جامع غیرحضوری حسابداران ثروت آفرین

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here