Questions? Feedback? powered by Olark live chat software
Technical Learning

ابعاد نگران کننده صورت معاملات فصلی


صورت معاملات فصلیمعاملات فصلی

به نام خدا و سلام به شما
ماده ۱۶۹ مکرر یک مهارت خاص شناخته شده می باشد که  همه حسابداران و حتی مدیران کسب و کارها بیشتر از مباحث اظهارنامه مالیاتی با آن سرو کار دارند. هنوز هم ابهامات و سوالات هر چند تکراری زیاد است و در روزهای پایانی هم باعث ایجاد استرس می شود. من در این پست سعی کردم ابعاد اصلی آن را خدمت شما توضیح بدهم تا بیشتر با جزئیات ماده ۱۶۹ مکرر آشنا شوید.

صورت معاملات فصلی چگونه الزامی می شود؟

کلیه مشاغل و اشخاص حقوقی  موظف به اجرای این قانون هستند. حتی اگر یک شخص به صورت کاملاً انفرادی با یک فرد یا شرکت دیگری معامله یا قراردادی داشته باشد مشمول این قانون خواهد بود . به عنوان مثال بیشتر موسسات بازاریابی کسب و کار ، بازاریابی و استارتاپ ها مشمول اجرای این قانون هستند ، چه بسا با ثبت نکردن و عدم تشکیل پرونده مالیاتی ضربات مهلک تری را به ستون اصلی کسب و کار خود خواهند زد. کافی است اسمی از خود یا شرکت خود در دفاتر دیگر افراد دیده شود ، آنوقت همه دیرکردها و بی توجهی ها را به یکباره باید پرداخت کنند. پس اگر تا حالا به این فکر نبودید هر چه سریعتر می توانید به صورت کاملاً رایگان از جزئیات این ماده قانونی بسیار مهم با خبر شوید. پس مطالعه ادامه مطالب را همچنان دنبال کنید.

اتفاقات عدم ارائه 

یکی از سوالاتی که در ذهن بیشتر دارندگان کسب و کارها به خصوص با سابقه ها ممکن است بوجود آید ، این است که حالا اگر این گزارشات را ارائه نکنیم چه اتفاقی ممکن است بیفتد. شاید عدم ارائه فهرست معاملات به ظاهر خیلی سبک باشد یعنی ۱ درصد کلیه معاملاتی که باید ارائه می شده ، ولی قبل از آن باید منتظر جریمه ۲ درصدی نیز باشید . چرا که عدم ارائه صورت حساب معتبر به همراه شماره اقتصادی معتبر ، موجب جریمه۲ درصد( طبق اصلاحیه قانون مالیاتها )  مبلغ معامله به انجام رسیده است ، حالا خودتان تصور کنید که شغلی با تراکنش بالا در یک دوره ۳ ماهه که صورتحساب و گزارش ارائه نمی کند چه جریمه ای را برای خود رقم خواهد زد. اگر شما ارائه نکنید ممکن است طرف مقابل و اشخاص ثالث دیگری نوع و میزان معامله انجام شده با شما را گزارش کنند. پس اگر کالا و یا خدماتی را خرید و فروش می کنید دست به کار شوید.

هم کالا و هم خدمات 

این یک نکته خیلی مهم است که متاسفانه ما با مراجعین زیادی که مواجه می شویم که هنوز نوع مشمولیت خود نسبت به اجرای این قانون را به درستی انتخاب نکرد ه اند و شناخت مناسبی از این موضوع ندارند . باز هم جهت یادآوری به شما این هشدار را می دهیم اگر هم در نوع تجارت و فعالیت خود شک دارید مراکزی هستند که پاسخگوی دقیق این سوال شما باشند . تمامی مشاغل و اشخاص حقیقی که به خرید و فروش کالاو هر گونه خدمات مشغول هستند ، به عنوان مثال شرکت های مشاوره ، وکیل ها و کارشناسان مهندسی و نقشه برداری و خدمات IT نمونه هایی از انواع خدماتی هستند که نباید از این غافله عقب بمانند .

قراردادهای با نام 

موضوع مهم دیگری که باید مد نظر قرار دهید همین نکته است . اگر نامی از شخصی یا شرکتی در قراردادی منعقد شود طبق این قانون باید در سامانه TTMS گزارش شود . پس اگر شما امتناع کنید  ممکن است از طریق طرف مقابل شما اجرا شود. اجرای قانون برای اشخاصی که به تنهایی و انفرادی قرار داد منعقد می کنند و خدمات مشاوره و دیگر خدمات را ارائه می کنند الزامی است .

اعتبار سنجی گزارشات

منظور از اجرای اصولی ، منطبق شدن این گزارشات با گزارشات دیگر است . یکی از مهمترین موارد اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده است . عدم تطبیق این گزارشات در پوشش دادن آیتمهای مالیات بر ارزش افزوده می تواند موجب بی اعتبار شدن گزارشات شما شود . همانطوریکه می دانید کلیه سامانه ها و نرم افزارهای داخلی سازمان امور مالیاتی با هم لینک بوده و به راحتی می تواند گزارشات کاربران از طریق سازمان مالیات بر ارزش افزوده با سازمان امور مالیاتی لینک شود.

با سامانه سوالات در ارتباط باشید 

مخاطب این جمله دوستان عزیزی هستند که تا به حال اقدام به ارائه گزارشات خود کرده اند و تمامی گزارشات خود را به روز ارائه کرده اند ، ما پیشنهاد می کنیم برای اطمینان از صحت اطلاعات بصورت رایگان با مشاورین بخش مالیاتی پرشین حساب تماس حاصل کنند و نسبت به ارسال صحیح گزارشات خود کسب اطلاعات کنند. پل ارتباطی شما با کارشناسان ما سامانه پرسش و پاسخ سایت به آدرس persianhesab.com/soal می باشد.

برنامه ریزی فصلی داشته باشید 

نکته مهم دیگری که شما کاربر عزیز باید به آن توجه داشته باشید ، تفکیک این پروژه از دیگر مراحل اجرای کارهای حسابداری و مالی است . علت اصلی آن وقت گذاشتن مستقل و جداگانه ای برای جمع آوری اطلاعات ، فهرست کردن و ثبت کردن بسیار دقیق آن است . حتی در برخی از سازمانها و شرکت های بزرگ واحدی را به بخش سامانه کد اقتصادی و ارائه گزارشات فصلی تشکیل داده اند .

ثبت نام

 

در صورت نیاز به هماهنگی و یا داشتن هر گونه سوال یا مشاوره در این زمینه می توانید با شماره۰۹۲۱۷۱۱۲۹۸۰ بصورت مستقیم تماس حاصل کنید.

میثم حاجی محمدی

میثم حاجی محمدی ، کارشناس مسائل مالی و مالیاتی هستم .
خوشحالم که می تونم با ارسال مقاله هام کمکی به شما دوست گرامی کرده باشم . به همه دوستان عزیز پیشنهاد می کنم برای رسیدن به موفقیت یک لحظه هم کوتاهی نکنند.

This Post Has 2 Comments
 1. با سلام و عرض خسته نباشید حضور محترم آقای حاجی محمدی
  مطالبتون خیلی خوب و آموزنده است واقعا سپاسگزارم به من که خیلی کمک میکنه شما همیشه مطالب بروز رو برای اطلاعات ما می گذارید بهتون روز معلم رو تبریک میگم شما استاد مجازی ما هستید من خیلی دوست دارم که تو دوره صفر تا صد مالیات شرکت کنم ولی متاسفانه پولشو ندارم و خیلی هزینه اش بالاست. بازم ممنون از اطلاعاتتون

  1. سلام سرکار خانم داورزنی
   من خودم را در جایگاه استاد نمیبینم و خیلی خوشحالم که خدمتگزار قابل قبولی از نظر شما هستم
   سپاس بخاطر تبریک روز معلم
   در این مورد با خانم ابراهیمی تماس حاصل کنید حتما راهی پیدا میشود ۰۹۲۱۷۱۱۲۹۸۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *