کدامیک مهمتراست؟اظهارنامه مالیاتی یا دعوتنامه مدارک؟

0
3443

اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی

همیشه دعوتنامه یا برگ دعوت اسناد و مدارک، درخواست ارائه مستندات مربوط به اظهارنامه مالیاتی است، یعنی اظهارنامه مالیاتی به تنهایی معیار تایید سود یا درآمد مشمول مالیات از طرف واحد مالیاتی نمی باشد و فقط ممکن است از برخی از جرائم وابسته به اظهارنامه مالیاتی جلوگیری کند. یک مودی با ارائه به هنگام و سازمان یافته می تواند از گزارش یکساله عملکرد خود (اظهارنامه مالیاتی ) دفاع کند.

برگ دعوت اسناد و مدارک چیست؟

این برگه نوعی نامه ابلاغی از طرف سازمان امور مالیاتی به مودی است که از او درخواست می شود در مهلت مقرر فهرست زیر را تکمیل کرده و به واحد مالیاتی خود ارائه کند.

اظهارنامه مالیاتی

همانطوریکه در تصویر ملاحظه می کنید فهرستی مشخص شده است که در اولین ردیف دفاتر روزنامه و کل قرار گرفته است و نشان دهنده آن است که مهمترین مدرک در برگ دعوت اسناد و مدارک، دفاتر روزنامه و کل است.نکته بسیار مهمی که در پرونده های مشاوره مالیاتی مشاهده می شود،تصور اشتباه اکثر مودیان مالیاتی از اظهارنامه مالیاتی و پلمپ دفاتر،این موضوع می باشد که صرفاً با ارائه آن بدون مدارک و مستندات فهرست شده در برگ دعوت اسناد و مدارک می توانند از جرائم مالیاتی جلوگیری کنند! در صورتی که با توجه به اصلاحیه قانون مالیاتها در ۳۱ تیرماه ۱۳۹۴ ارائه دفاتر نانوشته و اظهارنامه فاقد مستندات غیر قابل بوده و تشخیص مالیات یکساله عملکرد برمبنای دفاتر و تطبیق با دیگر سامانه های مالیاتی انجام می شود.

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

اظهارنامه مالیاتی یک فرصت ایده آل 

فرقی نمی کند شما در چه گروه درآمدی از نظر حوزه مالیاتی قرار گرفته باشید و آیا ملزم به ارائه دفاتر هستید یا خیر، مهم این است که چقدر اظهارات شما در اظهارنامه مالیاتی و دیگر سامانه ها مانند اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده و گزارش خرید و فروش فصلی دارای مستندات کافی باشد؟متاسفانه هنوز برخی از اشخاص حقیقی و حقوقی به اظهارنامه مالیاتی، همانند یک اقدام گذرا در تیرماه نگاه می کنند که این تصور بسیار خطرساز بوده و باعث تحمیل خسارات سنگین جرائم مالیاتی می شود.

این مطلب را هم بخوانید:  ماليات بر ارزش افزوده ، مالياتي پيشرو

کدامیک مهمتراست؟

با این توضیحات حتماً متوجه شده اید که برگ دعوت اسناد و مدارک مهمترین اقدام از نظر حوزه مالیاتی محسوب می شود و در اینجا فرصتی در اختیار اشخاص قرار داده می شود تا بتوانند از اظهارات و گزارشات خود با ارائه اسناد مدارک دفاع کنند. به عنوان مثال در ردیف ۹ این دعوتنامه کلیه مدارک مربوط به هزینه ها درخواست شده که می بایست مودی در جمع اوری آنها دقت کند تا مدارک قابل قبولی را طبق ماده ۱۴۸ قانون مالیاتها ارائه نماید. به عنوان مثال در مورد هزینه حقوق باید کلیه جداول محاسبات،ثبت در سامانه بیمه و حوزه مالیاتی همراه با مدارک پرداختی از طرف بانک ارائه شود و نکته مهمتر اینکه باید در دفاتر قانونی و اظهارنامه مالیاتی نیز کلیه مبالغ یکساله ثبت شده باشد.

می خواهم بیشتر از این نکات مالیاتی بدانم؟

نکته ای که در اختیار شما قرار گرفت یکی از مباحثی است که در جلسه ششم دوره غیر حضوری صفر تا صد مالیات آموزش داده می شود. اگر واقعاً تصمیم دارید نکات بیشتری را بصورت کاربردی در حوزه مالیات بدانید حتماً بسته ویدئویی و غیرحضوری صفر تا صد مالیات را دریافت کنید. برای مشاهدهاین فرصت با ارزش وارد لینک زیر شوید :

صفر تا صد آموزش مالیات

 

مطالب مرتبط که می تواند در یادگیری مالیات به شما کمک کند : 

 

آموزش مالیات ویدئویی:درس سوم (ابزارهای شما در معرفی اظهارنامه مالیاتی)

چگونه ایمنی اظهارنامه مالیاتی را بالا ببرید؟

۲ فایل صوتی رایگان مشاوره مالیاتی اظهارنامه

معیارسازمان امور مالیاتی در اعطای تسهیلات بانکی

 

این مطلب را هم بخوانید:  معیارهای مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here