پیام فوری قوه قضائیه درخصوص پیگیری فرارمالیاتی مودیان

0
376
فرارمالیاتی مودیان

فرارمالیاتی مودیان

پس از پیاده سازی طرح جامع مالیاتی این بار سازمان امور مالیاتی کشور برای جلوگیری از فرار مالیاتی مودیان با قوه قضائیه وارد مذاکره شد.در این نوشته تحلیلی پیرامون خبر انتشار جلسه رییس قوه قضاییه با وزیر اموراقتصاد و دارایی کشور را تقدیم شما میکنم.

رییس قوه قضائیه آمادگی کامل دستگاه قضا را برای همکاری با سازمان مالیاتی رسما اعلام کرد، به گفته ایشان حتماً کمیسیون‌های مربوطه و شعبات مختص رسیدگی به گزارشات سازمان مالیاتی در قوه قضاییه همکاری بیشتری با سازمان مالیاتی کشور خواهند داشت و ما به همکاران خود در دستگاه قضایی تاکیدات لازم را داشته ایم. همچنین مجتمع رسیدگی به جرایم مالیاتی نیز فعال‌تر می‌شود و به شعبات مخصوص در استان‌ها نیز تاکید شده تا با ادارات مالیاتی در استان‌ها همکاری و تعامل بیشتری داشته باشند.

آیت‌الله رئیسی، رئیس قوه قضاییه در دیدار وزیراموراقتصادی و دارایی و رییس سازمان امور مالیاتی کشور و جمعی از مدیران مالیاتی، اظهار کرد: مالیات در همه کشورها یکی از منابع عمده درآمدی محسوب می‌شود؛ به ویژه در کشورهایی که از ذخایر انرژی و نفت برخوردار نیستند. اگر چه کشور ما متنعم به نعمت‌های الهی نظیر نفت است، اما بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد که ما باید نظام اقتصادی و بودجه ریزی خود را هر چه بیشتر به سمت اقتصاد و بودجه بدون نفت سوق دهیم.

اگر بخواهیم از دیدگاه مالیاتی این خبر را کارشناسی کنیم باید عرض کنم از نظر بنده یک پیام فوری است! متاسفانه برخی از مدیران کسب و کارها و فعالان اقتصادی بجای اینکه فکری برای فرایند فرار مالیاتی بکنند به دنبال توجیه و اعتراض هستند و بر پایه صحبتهایی که {چرا همه مالیات نمی دهند و براحتی فرار مالیاتی می کنند و کسی از آنها جلوگیری نمی کند!} اقدام درستی برای فرایند مالیاتی و وضعیت رسیدگی آن انجام نمی دهند.

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

این مطلب را هم بخوانید:  اظهارنامه اشخاص حقیقی و رموز آن

پیشنهاد میکنم تمامی فعالان اقتصادی کشور بجای گارد گرفتن در مقابل پرداخت مالیات، اگر واقعا تصمیم به ادامه و توسعه فعالیتهای خود دارند بایستی به قوانین مالیاتی در کشور پایند باشند. پایبند بودن به قوانین مالیاتی پرداخت تمام و کمال درصدی از درآمد به عنوان مالیات محسوب نمی شود و این همان تصور اشتباهی است که بسیاری از صاحبان مشاغل و شرکتها برداشت می کنند.در متون قوانین مالیاتی و دیگر قوانین مرتبط با آن راه هایی برای اخذ تخفیف و بخشودگی و حتی معافیت وجود دارد که اگر پیاده سازی آن بدرستی و طبق اصول سازمان امور مالیاتی پیاده سازی شود می توانند بخوبی از این آیتم های کاهنده مالیاتی و باصطلاح بازار کار فرارمالیاتی قانونی بخوبی استفاده کنند.

بنده شخصا بارها در جلسات مشاوره مالیاتی مودیان شاهد این چالش ها بوده ام. مجموعه هایی که به دنبال فرارمالیاتی بودند پس از بررسی بخش های مهم سیستم حسابداری و پرونده مالیاتی متوجه شدیم که بجای استفاده از پتانسیل بخشودگی و حتی قبولی هزینه ها مطابق مواد ۱۴۷ و ۱۴۸ قانون مالیاتهای مستقیم و حتی دفاع از احقاق حقوق خود به تخلفات سنگین از جمله خرید صورتحساب های کاغذی و فریبنده و مخفی کردن بخش عمده ای از هزینه های خود، روی آورده اند. بررسی دقیق تر از این نوع پرونده ها نشان می دهد مالیات پرداخت شده در مدل فرار مالیاتی خیلی تفوات فاحشی با حالت واقعیت ندارد و حتی گاها در حالت واقعی و یک دفتره قدرت مانور مجموعه در استفاده از تخفیف های ویژه سازمان امور مالیاتی که در قالب بخشنامه های ابلاغی صادر می گردد، بشدت کاهش پیدا می کند.

این مطلب را هم بخوانید:  پربازدیدترین مطالب پرشین حساب در سال ۹۷

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here