اضافه کاری سال ۹۷ در روز یازدهم اردیبشهت ( روز کارگر )

5
40,852 بازدید

اضافه کاری سال ۹۷

سلام دوستان پرشین حساب اوقاتتون سرشار از شادی و سلامتی.
همه مطلع هستیم که اضافه کاری در ایام تعطیل سال با روز های عادی متفاوت است. در واقع حق الزحمه نیروی کاری که در یک روز تعطیل به کار مشغول است بیش از تایمی است که در یک روز عادی کار میکند.

ولی ارتباط این موضوع با یازدهم اردیبهشت چیست؟
طبق ماده ۶۳ قانون کار علاوه بر تعطیلات رسمی کشور، روز کارگر ( ۱۱ اردیبهشت ) نیز جزء تعطیل رسمی کارگران به حساب می آید. به همین منظور هدف این پست بیان نکاتی در خصوص نحوه محاسبه اضافه کاری در روز کارگر است.

طبق ماده ۵۱ قانون کار، ساعت کار مدت زمانیست که نیروی کار زمان خود را به منظور انجام کار در اختیار کارفرما قرار دهد. به غیر از مواردی که در این قانون مستثنی شده است، کار کارگران در شبانه روز نباید از ۸ ساعت تجاوز نماید.(البته اظهار نظر با توجه به یک ماده قانونی کافی نیست و برای مفهوم مدت کار لازم است به طور کامل مواد قانونی مربوطه را مطالعه نمود.)

پس چنانچه شخصی بیش از این مقدار در یازدهم اردیبهشت کار کند باید مزد او و اضافه کار طبق مزد اضافه کار در یک روز تعطیل حساب شود.

نحوه محاسبه اضافه کاری سال ۹۷ در یک روز تعطیل

برای این کار از طریق زیر عمل میکنیم:

فرمول محاسبه اضافه کاری سال ۹۷                                            حقوق ماهیانه / ۲۲۰* ۱٫۴

 

فرمول محاسبه ( جمعه کاری یا )  یک روز تعطیل                مبلغ یک ساعت اضافه کاری * ۱٫۴

 

برای مثال فردی که در یازدهم اردیبهشت به کار مشغول بوده به این طریق مزد او حساب میشود:

مبلغ اضافه کاری یک ساعت                                                  ۷۰۷۴۹= ۱٫۴ * ۷٫۳۳/ ۳۷۰۴۲۳

مبلغ مزد یک ساعت کار در یک روز تعطیل                                            ۹۹۰۴۹= ۱٫۴ * ۷۰۷۴۹

مبلغ مزد یک  روز کار در یک تعطیل                                                     ۷۲۶۰۲۹= ۷٫۳۳ * ۹۹۰۴۹

درواقع با این محاسبات فردی که در یک روز تعطیل به عنوان مثال روز کارگر مشغول به کار باشد باید به این طریق مزد خود را دریافت کند. البته باید متذکر شویم که تماما با توافق طرفین انجام میشود.

برای استفاده از مطالب بیشتر در خصوص نحوه محاسبه حقوق و اضافه کاری و دیگر عناوین قانون کار بهتر است علاوه بر مطالعه دقیق قانون کار از مطالب مرتبط در سایت ما نیز استفاده کنید.

مطالب مرتبط در سایت ما

نحوه اعمال ۱۰٫۴ درصد افزایش دستمزد سال ۹۷

 

حداقل دستمزد سال ۹۷ اعلام شد، حداکثر در راه است…

 

دانلود رایگان کتاب قانون کار

۵ تمرین کاربردی برای یادگیری اضافه کاری،شبکاری، نوبت کاری

فوق العاده جمعه کاری از نگاه قانون

آیا به روز جمعه اضافه کاری تعلق می گیرد؟

5 دیدگاه‌ها

 1. با سلام
  بعضا شرکتهاو یا موسساتی وجود دارندکه نحوه محاسبه اضافه کارشان با یکدیگر متفاوت است . خواستم بپرسم آیا این کار قانونی است؟ اگر قانونی است توجیهشان چیست ؟ (چگونه ممکن است)
  برای مثال شرکتی برای ۱۴۹:۴۰ ساعت اضافه کار در سال ۹۶ با دستمزد روزانه ۴۴۳٫۲۹۴ ریال مبلغ ۱۲٫۶۶۶٫۱۲۸ ریال پرداخت نموده که معادل ساعتی آن ۸۴٫۸۰۰ ریال می باشد در حالی که شرکتی دیگر بابت ۱۳۶:۱۱ ساعت اضافه کار در سال ۹۶ با دستمزد روزانه ۴۲۱٫۲۲۸ ریال مبلغ ۱۴٫۸۷۱٫۲۲۰ ریال پرداخت نموده که معادل ساعتی آن ۱۰۹٫۲۵۹ ریال می باشد.

  • سلام.در قانون کار مبنای محاسبه اضافه کار مزد ثابت تقسیم بر ۲۲۰ ساعت کار ماهانه بعلاوه ۴۰ درصد اضافه است. هر مبلغی پایین تر از این خلاف قانون است. بدیهی است اگر شرکت بخواهد مبلغ بیشتری به پرسنل پرداخت کند به شرط رعایت موارد قانونی و کسر حق بیمه بلامانع است

 2. با عرض سلام و خسته نباشید
  بسیار متشکرم از مطالب بسیار مفیدی که هر روزه در سایت منتشر می کنید
  یک سوالی در ارتباط با محاسبه تعطیل کاری برای من پیش امده که با جستجویی که در اینترنت داشتم متوجه شدم که همگی به اتفاق نحوه محاسبه اضافه کاری و تعطیل کاری را یکسان می دانند لذا با توجه به مطلبی که شما در این رابطه ارائه کرده اید مبلغ یک ساعت اضافه کار را مجددا در ضریت ۱۴۰% ضرب نموده اید ممنون میشم اگه منبع مطلب را اعلام کیند
  سپاسگزارم

  • سلام وقت بخیر
   خوشحالیم که مطالب مورد استفاده شما قرار می گیرد. بهترین منبع کتاب قانون کار و تامین اجتماعی با جلد سبزرنگ است که به اهتمام آقای غلامحسین دوانی نوشته شده است . در انتشارات کیومرث می توانید این کتاب را دریافت نمایید. در مورد این ضریب باید عرض کنم منظور محاسبه اضافه کاری در روز تعطیل است که علاوه برآن شما این ضریب و محاسبه را منظور می نمایید. طبق قانون روز اردیبهشت روز تعطیل است که شامل هر دو می شود.

   • در واقع مطلب فوق در مورد ساعات اضافه کاری در روزهای تعطیل هسش و درست است . ولی محاسبه ساعات کاری روزهای تعطیل بصورت( ۴٫*۷٫۳۳/مزد روزانه) محاسبه میشود

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید