اضافه کاری روز کارگر (۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹) به چه صورت محاسبه می‌شود؟

21
39446
اضافه کاری سال 99 در روز یازدهم اردیبهشت (روز کارگر)

سلام دوستان پرشین‌حساب اوقاتتون سرشار از شادی و سلامتی. همه مطلع هستیم که اضافه کاری در ایام تعطیل سال با روزهای عادی متفاوت است. در واقع حق‌الزحمه نیروی کاری که در یک روز تعطیل به کار مشغول است بیش از زمانی است که در یک روز عادی کار می‌کند. در این متن نحوه محاسبه اضافه کاری در روز کارگر ۱۱ اردیبهشت سال ۹۹ و هم‌چنین جمعه کاری و تعطیل کاری را برای شما توضیح می‌دهیم.

محاسبه اضافه کاری

طبق ماده ۵۱ قانون کار، ساعت کار مدت زمانی‌ست که نیروی کار زمان خود را به‌منظور انجام کار در اختیار کارفرما قرار‌دهد. به غیر از مواردی که در این قانون مستثنی شده است، کار کارگران در شبانه روز نباید از ۸ ساعت تجاوز نماید. به غیر از مواردی که در این قانون مستثنی شده است ساعات کار کارگران در شبانه روز نباید از ۸ ساعت و در هفته از ۴۴ ساعت بیشتر شود. به استناد ماده ۵۲ قانون کار، در کارهای سخت و زیان آور، ساعات کار نباید از ۶ ساعت در روز و ۳۶ ساعت در هفته تجاوز نماید.

این مطلب را هم بخوانید:  لطفا" استراحت نکنید تا به روز شوید

زمان محاسبه اضافه کاری

به یاد داشته باشید اضافه کار فقط زمانی محاسبه می‌شود که ساعات کار موظفی در ماه کامل شود. اگر ساعات کاری در طول ماه از ساعات کار موظفی آن ماه کمتر باشد کار تحت هر شرایطی اضافه کار محسوب نمی شود. مثلا در طول هفته ۳ روز کاری و روزانه ۱۰:۳۰ دقیقه کار باشد که مجموع کارکرد هفتگی ۳۱ ساعت و ۳۰ دقیقه می‌شود. که این از میزان مقرر در قانون کمتر است و اضافه کار محسوب نمی‌شود.

شرایط اضافه کاری

 1.  موافقت کارگر.
 2. پرداخت ۴۰٪ اضافه بر مزد هر ساعت کار عادی.

طبق ماده ۶۳ قانون کار یازده اردیبهشت روز تعطیل رسمی کارگران است

اضافه کاری سال ۹۸ در روز یازدهم اردیبشهت (روز کارگر)

طبق ماده ۶۳ قانون کار، علاوه بر تعطیلات رسمی کشور، روز کارگر (۱۱ اردیبهشت) نیز جزو تعطیلات رسمی کارگران به حساب می‌آید.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

لازم به ذکر است چنانچه کارگر در روزهای تعطیل رسمی کار کرده و به جای آن روز دیگری تعطیل نشود، کارگر محق دریافت اضافه کار می‌باشد.

 

نکته:‌ اول ماه می میلادی، روز جهانی کارگر است، که در سال ۹۹ مصادف با جمعه ۱۲ اردیبهشت می‌باشد. لازم به ذکر است براساس بررسی های به عمل آمده از وزارت کار، در ایران مطابق قوانین جمهوری اسلامی (ماده ۶۳ قانون کار) عمل میشود. بنابراین روز پنج‌شنبه ۱۱ اردیبهشت، روز کارگر محسوب شده و جزو تعطیلات رسمی می‌باشد.

جدول ساعات کار قانونی در سال ۹۹

جدول ساعات کار قانونی در سال ۹۹، یک جدول کاربردی برای کارگران و کارفرمایان و افرادی که وظیفه تنظیم لیست‌های حقوق و مزایای سال ۹۹ کارگران را بر عهده دارند قابل استفاده‌است.

این مطلب را هم بخوانید:  گنجینه نکات قانون کار در حسابداری (بخش اول )

جدول-ساعات-کار-قانونی-در-سال-99

 

نحوه محاسبه فوق العاده جمعه کاری

پرداخت ۴۰٪ علاوه بر مزد هر ساعت اضافه کار عادی در جمعه کاری بابت فوق العاده جمعه کاری.

به عنوان مثال چنانچه دستمزد روزانه مبلع ۶۳۶،۸۰۹ ریال باشد فوق‌العاده جمعه کاری برای هر ساعت مبلغ ریال۱۷۰,۲۷۹=۱۴۰%*۱۴۰%*‌(۶۳۶،۸۰۹/۷.۳۳) می‌شود.

نحوه محاسبه تعطیل کاری

پرداخت ۴۰٪ علاوه بر مزد هر ساعت کار عادی بعنوان تعطیل کاری.

به عنوان مثال چنانچه دستمزد روزانه مبلع ۶۳۶،۸۰۹ ریال باشد تعطیل کاری برای هر ساعت مبلغ ریال۱۲۱,۶۲۸=۱۴۰%*‌(۶۳۶،۸۰۹/۷.۳۳) می‌شود.

مثال محاسبه اضافه کاری و جمعه کاری و تعطیل کاری

۴۰% فوق‌العاده جمعه کاری با ۴۰% اضافه کاری عادی متفاوت است.

فرض کنید کارگری در شهریور سال ۹۹ هم روز جمعه و هم روزهای تعطیل رسمی وسط هفته کار کرده است. با این فرض که روز دیگری را هم تعطیل نباشد. هر روز از ساعت ۷:۳۰ صبح لغایت ۱۶:۳۰ کار می‌کند (یک ساعت صرف صبحانه و ناهار می‌شود). در این ماه روزهای تعطیلات رسمی سر کار است. جمعه‌ها یک جمعه در میان از ساعت ۸ لغایت ۱۲ کار می‌کند.در روزهایی که ۸:۳۰ لغایت ۱۵ کار می‌کند( ۳۰ دقیقه صرف استراحت).

بنابراین برای روز جمعه که کار کرده، هم اضافه کاری و هم جمعه کاری، محاسبه می‌شود (حتی اگر روز دیگری به جای جمعه تعطیل شود باز هم فوق‌العاده جمعه کاری محاسبه می‌شود).

ساعات کار موظفی شهریور= ۱۸۳ ساعت.  ۱۸۳.۲۵=۲۵*۷.۳۳

ساعات کار در روزهای جمعه شهریور (۲ جمعه در شهریور کار کرده ‌است) ساعت ۸=۴*۲.

ساعات کار در روزهای تعطیل رسمی شهریور ساعت ۱۲=۶*۲.

جمع ساعات اضافه: ۲۰=۸+۱۲ که ۸ ساعت جمعه کاری و ۱۲ ساعت تعطیل کاری است پس خواهیم داشت:

این مطلب را هم بخوانید:  چگونه از دعاوی مرتبط با قانون کار در امان بمانیم؟ (قسمت اول)

مزد در روزهای تعطیل رسمی شهریور:  ریال ۱،۴۰۲،۲۳۶=۱۲*۱۴۰%*(۶۱۱،۸۰۹/۷.۳۳).

مزد در روز جمعه کاری:  ریال ۱،۳۰۸،۷۵۴=۸*۱۴۰%*۱۴۰%*(۶۱۱،۸۰۹/۷.۳۳).

جمع مبلغ اضافه کاری شهریور : ۱،۴۰۲،۲۳۶+۱،۳۰۸،۷۵۴=۲،۷۱۰،۹۹۰ ریال

مثالی از تعطیلی روز ۱۱ اردیبهشت‌

فردی که در ۱۱ اردیبهشت به کار مشغول است. چه کارفرما به جای آن، روز دیگری را تعطیل کند یا نه، محاسبات به صورت زیر است. (با فرض حداقل حقوق):

حقوق یک روز تعطیل کاری:  ریال   ۸۹۱،۵۳۳=۱۴۰%*۶۳۶،۸۰۹. در حقیقت ۴۰ درصد نسبت به مزد روزانه بابت کار در روز تعطیل برای ایشان محاسبه شده‌است.

برای استفاده از مطالب بیشتر در خصوص نحوه محاسبه حقوق و اضافه کاری و دیگر عناوین قانون کار بهتر است علاوه بر مطالعه دقیق قانون کار از مطالب مرتبط در سایت ما نیز استفاده کنید.

 

اگر می‌خواهید به ابهامات قانونی فهرست حقوق و دستمزد خودتان پایان بدهید، این‌جا را ببینید.

 

21 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید با در کارگاهی در یک شهر دیگر سر کاریم، ماهانه ۲۴ روز متوالی داریم از ۷ نیم صب تا ۶ بعد ظهر ، و ۷ روز مرخصی ،. قرارداد قانون کار بستیم،
  یعنی بالای ۱۷۶ ساعت کارکرد داریم، حدود ۲۵۰ ساعت د ماه کار میکنیم، تا برج۳ حقوق مون درست بود ، ولی الان حقوق مزایا رو کم کردن، یعنی ۳۳۰۰ بهمون میدن، قبلا ۴۲۰۰ بود، خواستم ببینیم ما م ۲۴ روز مدام روزی ۱۰ نیم ساعت کار میکنیم، چن ساعت اضافه کار ماهانه داریم

 2. سلام عرض میکنم خدمت همه دوستان تو شرکتی که مت کار میکنم روزهای جمعه که کار میکنیم فقط اضافه کاری آن محاسبه میشه و حق فوق العاده جمعه کاری پرداخت نمیشه اولا باید به کجا خبر بدم که رسیدگی بشه و دوما چطور میتونم بدون اینکه کسی متوجه بشه این موضوع را گزارش کنم ؟ ممنون

  • سلام

   ابتدا باید از واحد مالیتون بخواهید محاسبات و فیش حقوق را بدرستی انجام بدهند و یک نسخه از آنرا در اختیار شما قرار دهند و در صورتیکه با محاسبات آن مشکل داشتید ابتدا به خود حسابداری و سپس به مدیریت و در صورتیکه ترتیب اثر ندهند به وزارت کار میتوانید اعتراض کنید و پیگیری نمائید.

 3. با سلام
  مبنای اضافه کاری چیست؟
  آیا پایه سنوات ( مبلغ ۱.۷۵۰.۰۰۰ریال در سال۱۳۹۹) ، بن ، مسکن ، حق جذب و سایر مزایای دیگر در محاسبه اضافه کاری لحاظ می شود یا خیر؟

  • سلام

   اضافه کاری : پرداخت (۴۰%) اضافه بر مزد هر ساعت کار عادی می باشد.

   طبق ماده ۳۶- مزد ثابت، عبارت است از مجموع مزد شغل و مزایای ثابت (مستمر) پرداختی به تبع شغل
   تبصره ۳- مزایای رفاهی و انگیزه ای از قبیل کمک هزینه مسکن، خواربار و کمک عایله مندی، پاداش افزایش تولید و سود سالانه جزو مزد ثابت و مزد مبنا محسوب نمی شود

   لذا پایه سنوات و حق جذب بخشی از مزد و مزایای مستمر هستند و در محاسبات باید اعمال گردند.

   لطفا لینک زیر را مطالعه فرمائید.
   https://rkj.mcls.gov.ir/fa/moghararaat/ghavanin/ghanoonkar

 4. اضافه کار هر شرکتی هر جور دل می خواد میده اینا همه کشکه چون نظارت نیست الان شرکت ما اضافه کاری میده ساعتی سه هزار تومان .بابل . نظارت نیست هر ماه هم ازت امضا میگیرن که تمام حق و حقوقت رو دادیم مجبوری امضا کنی وگرنه اخراج

  • سلام

   در قانون همه چیز تعریف شده است و در هر حالتی دریافت رسید به اکراه و اجبار، قانونآ مجاز نمی باشد و قابلیت پیگیری در مراجع حل اختلاف اداره کار یا مراجع قضایی دادگستری را دارد.

 5. سلام
  در مثال دوم محاسبه اضافه کاری ۲ بار لحاظ نمیشه؟
  سوال: کارفرما از کارمندش بخواد بیاد سرکار و ۲ ساعت همونجا بشینه و هیچ کاری نکنه! هم حقوق یک روز کامل تعطیل کاری بهش تعلق میگیره و هم ۲ ساعت براش اضافه کاری لحاظ میشه؟
  میخوام بگم روز کاری با ساعتش مشخص میشه؛ وقتی میگه روز تعطیل اومده سر کار و مثلا ۴ ساعت کار کرده ، بنظرم همون میشه اضافه کارش. چون اگه نیومده بود که حقوق ۳۰ روزشو میگیره که همون روز تعطیل براش حقوق روزهای عادی محاسبه میشه.
  لطفا راهنمایی بفرمایید.ممنون
  (در مثال بالا چرا در محاسبه ساعت اضافه کاری ضریب ۰.۴ لحاظ شد!؟؟)

  • سلام
   حقوق یک روز تعطیل کاری در سال ۹۹ : ریال ۸۵۶،۵۳۳=۱۴۰%*۶۱۱،۸۰۹.

   در حقیقت ۴۰ درصد نسبت به مزد روزانه بابت کار در روز تعطیل برای ایشان محاسبه شده‌است. و اگر در این روز اضافه کار مازاد بر ساعت عادی تعطیل کاری داشته باشد مثلا ۹ ساعت در این روز کار کرده باشد یک ساعت بیشتر آن به مبلغ فوق العاده اضافه کار به شرح زیر خواهد بود.

   (۸۵۶۵۳۳/۷.۳۳)*۱.۴= ۱۶۳۵۹۴ ریال مبلغ هر ساعت فوق العاده اضافه کاری

 6. با سلام
  بعضا شرکتهاو یا موسساتی وجود دارندکه نحوه محاسبه اضافه کارشان با یکدیگر متفاوت است . خواستم بپرسم آیا این کار قانونی است؟ اگر قانونی است توجیهشان چیست ؟ (چگونه ممکن است)
  برای مثال شرکتی برای ۱۴۹:۴۰ ساعت اضافه کار در سال ۹۶ با دستمزد روزانه ۴۴۳.۲۹۴ ریال مبلغ ۱۲.۶۶۶.۱۲۸ ریال پرداخت نموده که معادل ساعتی آن ۸۴.۸۰۰ ریال می باشد در حالی که شرکتی دیگر بابت ۱۳۶:۱۱ ساعت اضافه کار در سال ۹۶ با دستمزد روزانه ۴۲۱.۲۲۸ ریال مبلغ ۱۴.۸۷۱.۲۲۰ ریال پرداخت نموده که معادل ساعتی آن ۱۰۹.۲۵۹ ریال می باشد.

  • سلام.در قانون کار مبنای محاسبه اضافه کار مزد ثابت تقسیم بر ۲۲۰ ساعت کار ماهانه بعلاوه ۴۰ درصد اضافه است. هر مبلغی پایین تر از این خلاف قانون است. بدیهی است اگر شرکت بخواهد مبلغ بیشتری به پرسنل پرداخت کند به شرط رعایت موارد قانونی و کسر حق بیمه بلامانع است

 7. با عرض سلام و خسته نباشید
  بسیار متشکرم از مطالب بسیار مفیدی که هر روزه در سایت منتشر می کنید
  یک سوالی در ارتباط با محاسبه تعطیل کاری برای من پیش امده که با جستجویی که در اینترنت داشتم متوجه شدم که همگی به اتفاق نحوه محاسبه اضافه کاری و تعطیل کاری را یکسان می دانند لذا با توجه به مطلبی که شما در این رابطه ارائه کرده اید مبلغ یک ساعت اضافه کار را مجددا در ضریت ۱۴۰% ضرب نموده اید ممنون میشم اگه منبع مطلب را اعلام کیند
  سپاسگزارم

  • سلام وقت بخیر
   خوشحالیم که مطالب مورد استفاده شما قرار می گیرد. بهترین منبع کتاب قانون کار و تامین اجتماعی با جلد سبزرنگ است که به اهتمام آقای غلامحسین دوانی نوشته شده است . در انتشارات کیومرث می توانید این کتاب را دریافت نمایید. در مورد این ضریب باید عرض کنم منظور محاسبه اضافه کاری در روز تعطیل است که علاوه برآن شما این ضریب و محاسبه را منظور می نمایید. طبق قانون روز اردیبهشت روز تعطیل است که شامل هر دو می شود.

   • در واقع مطلب فوق در مورد ساعات اضافه کاری در روزهای تعطیل هسش و درست است . ولی محاسبه ساعات کاری روزهای تعطیل بصورت( ۴.*۷.۳۳/مزد روزانه) محاسبه میشود

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here