اضافه کاری سال ۹۸ در روز یازدهم اردیبهشت (روز کارگر)

9
54,399 بازدید
اضافه کاری سال ۹۸ در روز یازدهم اردیبهشت (روز کارگر)

اضافه کاری سال ۹۸

سلام دوستان پرشین حساب اوقاتتون سرشار از شادی و سلامتی.

همه مطلع هستیم که اضافه کاری در ایام تعطیل سال با روزهای عادی متفاوت است. در واقع حق‌الزحمه نیروی کاری که در یک روز تعطیل به کار مشغول است بیش از زمانی است که در یک روز عادی کار می‌کند.

اضافه کاری سال ۹۸ در روز یازدهم اردیبشهت (روز کارگر)

ولی ارتباط این موضوع با یازدهم اردیبهشت چیست؟

طبق ماده ۶۳ قانون کار علاوه‌بر تعطیلات رسمی کشور، روز کارگر (۱۱ اردیبهشت) نیز جزء تعطیل رسمی کارگران به حساب می‌آید. به همین منظور هدف این پست بیان نکاتی در خصوص نحوه محاسبه اضافه‌کاری در روز کارگر است.

طبق ماده ۵۱ قانون کار، ساعت کار مدت زمانی‌ست که نیروی کار زمان خود را به‌منظور انجام کار در اختیار کارفرما قرار دهد. به غیر از مواردی که در این قانون مستثنی شده است، کار کارگران در شبانه روز نباید از ۸ ساعت تجاوز نماید (البته اظهار نظر با توجه به یک ماده قانونی کافی نیست و برای مفهوم مدت کار لازم است به طور کامل مواد قانونی مربوطه را مطالعه نمود).

نکته مهم پس چنانچه شخصی بیش از این مقدار در یازدهم اردیبهشت کار کند باید مزد و اضافه کار او طبق مزد اضافه کار در یک روز تعطیل حساب شود و لازم به ذکر میباشد که اگر کارگر در روز تعطیل کار نماید میبایست کار فرما یک روز دیگر را به جای ان روز تعطیل نمایید و برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره این موضوع به ماده ۶۳ و ۶۲ قانون کار مراجعه نمایید.

نحوه محاسبه اضافه کاری سال ۹۸ در یک روز تعطیل

برای این کار به روش زیر عمل می‌کنیم:

حتما بخوانید:  بند پ در تشخیص مالیات هیچ جایگاهی ندارد

فرمول محاسبه یک ساعت اضافه کاری در سال ۹۸                             ۱٫۴ * ۷٫۳۳ / مزد روزانه

 

فرمول محاسبه یک روز تعطیل کاری (یا جمعه کاری)                           ۱٫۴ * مزد روزانه

 

مثال اول) فردی که در یازدهم اردیبهشت به کار مشغول بوده و کارفرما به جای آن، روز دیگری را تعطیل کرده است (با فرض حداقل حقوق):

حقوق یک روز تعطیل کاری                              ۷۰۷،۸۷۸ = ۱٫۴ * ۵۰۵،۶۲۷

در حقیقت ۴۰ درصد نسبت به مزد روزانه بابت کار در روز تعطیل برای ایشان محاسبه شده است.

مثال دوم) فردی که در یازدهم اردیبهشت به مدت ۸ ساعت به کار مشغول بوده اما کارفرما روز دیگری را تعطیل نکرده است:

نکته: به این دلیل که کارفرما به جای روز تعطیل، روز دیگری را تعطیل ننموده، تمام کارکرد این روز مازاد بر ساعت عادی بوده و اضافه کاری محسوب میشود. به بیان دیگر هم ۴۰ درصد فوق العاده تعطیل کاری و هم ۴۰ درصد اضافه کاری.

حقوق یک روز تعطیل کاری                              ۷۰۷،۸۷۸ = ۱٫۴ * ۵۰۵،۶۲۷

مبلغ ۸ ساعت اضافه کاری                             ۲۲۰،۷۳۶ = ۸ * ۲۷،۵۹۲ = ۰٫۴ * ۷٫۳۳ / ۵۰۵،۶۲۷

جمع کارکرد                                                ۹۲۸،۶۱۴ = ۲۲۰،۷۳۶ + ۷۰۷،۸۷۸

 

در واقع با این محاسبات فردی که در یک روز تعطیل به عنوان مثال روز کارگر مشغول به کار باشد باید به این طریق مزد خود را دریافت کند. البته باید متذکر شویم که تماما با توافق طرفین انجام می‌شود.

حتما بخوانید:  آقا و خانم حسابدار لطفاً این نکات را جدی بگیر!

برای استفاده از مطالب بیشتر در خصوص نحوه محاسبه حقوق و اضافه کاری و دیگر عناوین قانون کار بهتر است علاوه بر مطالعه دقیق قانون کار از مطالب مرتبط در سایت ما نیز استفاده کنید.

مطالب مرتبط در سایت ما

دانلود رایگان کتاب قانون کار

آیا به روز جمعه اضافه کاری تعلق می گیرد؟

 

فیلم ویدئویی کارگاه اصول و فنون تهیه و تنظیم حقوق، دستمزد و بیمه

 

کارگاه مالیات بر ارزش افزوده حرفه‌ای

9 دیدگاه‌ها

 1. با سلام
  بعضا شرکتهاو یا موسساتی وجود دارندکه نحوه محاسبه اضافه کارشان با یکدیگر متفاوت است . خواستم بپرسم آیا این کار قانونی است؟ اگر قانونی است توجیهشان چیست ؟ (چگونه ممکن است)
  برای مثال شرکتی برای ۱۴۹:۴۰ ساعت اضافه کار در سال ۹۶ با دستمزد روزانه ۴۴۳٫۲۹۴ ریال مبلغ ۱۲٫۶۶۶٫۱۲۸ ریال پرداخت نموده که معادل ساعتی آن ۸۴٫۸۰۰ ریال می باشد در حالی که شرکتی دیگر بابت ۱۳۶:۱۱ ساعت اضافه کار در سال ۹۶ با دستمزد روزانه ۴۲۱٫۲۲۸ ریال مبلغ ۱۴٫۸۷۱٫۲۲۰ ریال پرداخت نموده که معادل ساعتی آن ۱۰۹٫۲۵۹ ریال می باشد.

  • سلام.در قانون کار مبنای محاسبه اضافه کار مزد ثابت تقسیم بر ۲۲۰ ساعت کار ماهانه بعلاوه ۴۰ درصد اضافه است. هر مبلغی پایین تر از این خلاف قانون است. بدیهی است اگر شرکت بخواهد مبلغ بیشتری به پرسنل پرداخت کند به شرط رعایت موارد قانونی و کسر حق بیمه بلامانع است

 2. با عرض سلام و خسته نباشید
  بسیار متشکرم از مطالب بسیار مفیدی که هر روزه در سایت منتشر می کنید
  یک سوالی در ارتباط با محاسبه تعطیل کاری برای من پیش امده که با جستجویی که در اینترنت داشتم متوجه شدم که همگی به اتفاق نحوه محاسبه اضافه کاری و تعطیل کاری را یکسان می دانند لذا با توجه به مطلبی که شما در این رابطه ارائه کرده اید مبلغ یک ساعت اضافه کار را مجددا در ضریت ۱۴۰% ضرب نموده اید ممنون میشم اگه منبع مطلب را اعلام کیند
  سپاسگزارم

  • سلام وقت بخیر
   خوشحالیم که مطالب مورد استفاده شما قرار می گیرد. بهترین منبع کتاب قانون کار و تامین اجتماعی با جلد سبزرنگ است که به اهتمام آقای غلامحسین دوانی نوشته شده است . در انتشارات کیومرث می توانید این کتاب را دریافت نمایید. در مورد این ضریب باید عرض کنم منظور محاسبه اضافه کاری در روز تعطیل است که علاوه برآن شما این ضریب و محاسبه را منظور می نمایید. طبق قانون روز اردیبهشت روز تعطیل است که شامل هر دو می شود.

   • در واقع مطلب فوق در مورد ساعات اضافه کاری در روزهای تعطیل هسش و درست است . ولی محاسبه ساعات کاری روزهای تعطیل بصورت( ۴٫*۷٫۳۳/مزد روزانه) محاسبه میشود

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید