آیا برای پرسنل خود آیین نامه انضباطی تنظیم می‌کنید؟

15
4699
نوشتن آیین نامه انضباطی

به نام خدا و سلام، یکی از مهم‌ترین مدارک بایگانی در شغل حسابداری، آیین نامه انضباطی است. شاید اخذ این تعهد نامه وظیفه یک حسابدار نباشد و به عنوان یک کار اداری تلقی گردد ولی می‌تواند یکی از مدارک قابل استناد حسابداران در اجرای هر چه بهتر وظایفشان باشد. از این رو کسب اطلاع از جزئیات و حتی نحوه تنظیم آیین نامه برای فعالان این حوزه التزام پیدا می‌کند.

مقررات انضباطی

براساس ماده ۲۷ قانون کار هر گونه کوتاهی در انجام وظایف محوله و یا هر گونه فعل و ترک فعل که موجب نقض آیین نامه انضباطی کارگاه، بروز اختلال و یا بی نظمی در روند طبیعی کار، کاهش کمی و کیفی تولید و خدمات، افزایش ضایعات، ضرر و زیان و نقض شئون اسلامی در کارگاه را فراهم آورد، قصور نامیده می‌شود.

طبق این ماده قانونی، تنظیم آیین نامه انضباطی برای شرکت‌ها و یا بنگاه‌هایی که دارای کارمند و پرسنل می‌باشند، به عنوان یک عنصر تعیین‌کننده تلقی شده و تاثیر مهمی در پوشش مشکلات به‌وجود آمده توسط نیروی انسانی می‌گذارد که چقدر به اجرای صحیح وظایف کارکنان اهمیت می‌دهند؟ از طرف دیگر یکی از مدارک مهم قابل استناد محسوب می‌شود و از ارکان تعیین کننده در جذب نیروی انسانی و تشکیل پرونده پرسنل می‌باشد. در واقع  می‌توانید نظم کاری را با اجرای مقررات انضباطی به رخ کارمندان خود بکشید.

تحریر آیین نامه انضباطیآیین نامه انضباطی و استخدامی چیست؟

آیین نامه انضباطی دارای دو بخش کلی و داخلی است. بخش کلی، بیشتر کلیات منطبق بر قوانین کار و امور اجتماعی را شامل می‌شود به عنوان مثال مشخص نمودن حقوق پایه، حداقل دستمزد روزانه، مشخص کردن مبلغ اضافه کاری، ذخیره مرخصی و ساعت کاری در هفته، نمونه‌هایی از این قسمت می‌باشد. بخش داخلی که دارای جزئیات بیشتری است، منطبق با نوع فعالیت شرکت و یا موسسه تنظیم می‌شود. آیین نامه انضباطی در همه ارگان‌ها و سازمان‌ها یکی از اصول و شرایط قراردادن مسئولیت مشخص به بخش‌ها و نیروهای هر بخش را تعیین می‌کند. به عنوان مثال یک شرکت تولیدی برای افزایش تولید خود می‌تواند عواملی را مشخص کند و به سمع و نظر همه کارکنان برسد.عواملی مانند مراقبت و نگهداری از تجهیزات و ابزارآلات و مطلع نمودن مسئولین جهت سرویس و تعطیلات و یا تلاش موفقیت آمیز و بالابردن سطح مهارت فردی در بهبود روند اجرای کار.

این مطلب را هم بخوانید:  تعيين تكليف شرايط معافيت مالياتي ناشي از تجديد ارزيابي دارايي ها

معمولاً در بسیاری از شرکتها آیین نامه به صورت یک برگه پیوست قرارداد کارکنان می‌شود که بیشتر همان کلیات را توضیح می‌دهد. در صورتی که دیگر شرکتها دفترچه‌ای با عنوان آیین نامه انضباطی را تنظیم و چاپ نموده‌اند و پس از مصاحبه و گزینش کارکنان‌، این دفترچه را به رویت آنها می‌رسانند و در پایان امضا و اثر انگشت اخذ می‌کنند.

 

این تابستون، شب عید حسابدارهاست! اگر می‌خواهید سهمتون رو از این بازار بگیرید، حتما این ویدئو رو ببینید:

تمامی انتظارات را بیان کنید

شما باید تمامی آیتم‌های مورد نیاز مجموعه را به‌صورت اصولی ذکر کنید، به عنوان مثال یکی از این موارد حق ماموریت است که در آن به بعد مسافتی و شرایط احراز حق ماموریت اشاره می‌شود. از دیگر موارد که بیشتر در بخش‌های تولیدی کاربرد دارد، تعیین ساعت کار روزکاری، نوبت‌کاری و شب کاری است.

شاید این اتفاق برای شرکت و یا موسسه شما به‌وجود آمده است که کارگری فرضاً خسارتی را به ماشین آلات شما وارد می‌کند و شما برای دریافت هزینه آن نیاز به مدرک در این رابطه باشید. آیین‌نامه انضباطی در اینگونه موارد به عنوان یکی از مدارک پذیرفته شده می‌باشد. یعنی شما با مشخص نمودن نحوه مراقبت و سرویس دستگاه در آیین نامه به همراه اخذ امضا کارگر، می‌توانید از طریق قانونی خسارت خود را به صورت نقدی و یا تهاتر با حقوق و سنوات وی دریافت کنید.

همان‌طور که گفته شد آیین نامه هر کارگاه منطبق با نیازهای آن کارگاه می‌باشد و باید نسبت به نوع کار و فعالیت توسط آن کارگاه تهیه شود یعنی برای همه شرکت‌ها یک آیین نامه مشخص وجود ندارد  و پس از تهیه جهت اجرا باید توسط اداره کار تایید شود.

این مطلب را هم بخوانید:  تشویقات و جرائم مالیاتی ( بخش دوم ) به همراه بخشنامه جدید

اما جهت آشنایی شما یک نمونه فرم آیین نامه انضباط قانون کار را در فایل ورد آماده کرده‌ایم که می‌توانید پس از تکمیل فرم زیر آن را دریافت نموده و بر اساس معیارهای خود تغییرات مدنظر را نیز در آن اعمال نمائید.

 

 

امید است با توجه به رعایت کردن این موارد، کارفرما و کارگران عزیز با هیچ‌گونه مشکلی مواجه نشوند.

موفق و پیروز باشید.

15 دیدگاه ها

  • با سلام احترام
   هر شرکت میبایست مخصوص به شرایطش ایین نامه را تنظیم نمایید اما این ایین نامه تنظیم شده نبایید بر خلاف قانون و شرع باشد در مورد ایین نامه کلی میتواند تقریبا یکی باشد اما ایین نامه داخلی بستگی به شرایط شرکت دارد

 1. سلام. وقت بخیر
  ضمن عرض تسلیت ایام حزن واندوه . شهادت امام حسین (ع) و یاران گرانقدرش
  بنده از اول خرداد حسابداریک شرکت تولیدی هستم . متاسفانه چند نفر بازنشست شده اند یا تسویه کرده اند و علیرغم اینکه با آنها تسویه کامل صورت گرفته اما سنوات و عیدی و پاداش آنها در لیست حقوق مربوط به دارائی گزارش نکرده اند. لطفا راهنمایی فرمائید. باتشکر

  • سلام جواد شمس عزیز
   از حسن توجه شما متشکرم ، ضمن عرض تسلیت شهادت سالار شهیدان ، به عرضتون می رسونم که اگر تسویه را پرداخت کرده اید ، می توانید در ماه بعدی فقط مبلغ عیدی و سنوات را در نرم افزار حقوق اداره دارایی گزارش کنید .
   موفق باشید .

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here