نحوه تحریر دفاتر قانونی

26
4932

نحوه تحریر دفاتر قانونی

نحوه تحریر دفاتر قانونی

 

شاید قبل از اینکه بخواهید با نحوه تحریر دفاتر قانونی، آشنا شوید لازم باشد حداقل ۳ بار با دقت آیین نامه تحریر دفاتر را مطالعه نمایید. ولی این کافی نیست. شما برای حرفه ای شدن در تحریر دفاتر قانونی می بایست حداقل ۳ بار در طول کمتر از ۲ سال ترفندهای نحوه تحریر دفاتر قانونی را آموخته باشید. با این حال شما با چند بار تمرین در دفاتر چرک نویس به خوبی قادر خواهید بود مدیریت این نوع پروژه ها را دردست بگیرید. مشکل اصلی بیشتر حسابداران و دیگر فعالان حوزه مالی عدم رعایت اصول یا گام های مهم در نحوه دفاتر قانونی است.

اگر کار تحریر دفاتر را بخواهیم طبقه بندی کنیم شامل موارد زیر است :

گام اول : اقدامات مهم قبل از تحریر دفاتر قانونی

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

گام دوم : اقدامات حین تحریر دفاتر قانونی

گام سوم : اقدامات بعد از تحریر دفاتر قانونی

صرفاً آموزش نحوه تحریر دفاتر قانونی کافی نیست، شما باید بتوانید در حساس ترین نوع  پروژه های مالی و مالیاتی برای خودتان یک تریبون قوی ایجاد کنید. متاسفانه این نکته ترس خاصی را بین اغلب حسابداران ایجاد می کند و باعث می شود که به عنوان نمونه یک حسابدار با حدوداً ۱۰ سال سابقه کار هنور هیچ نوعی اقدامی در نگارش دفاتر قانونی بر نداشته است در صورتی که یکی از اصول مهم در کار حسابداری مالیاتی، تسلط بر قانون آیین نامه تحریر دفاتر و تحریر دفاتر می باشد. جالب است بدانید یکی از سوالات مهم مورد نظر مدیران در مصاحبه آزمون های استخدامی می باشد. خودتان قضاوت کنید اگر جواب این سوال که آیا تا به حال دفتر نوشته اید؟ خیر باشد، چه تصوری از طرف مدیرنسبت به شما پیش می آید؟حالا هر چقدر هم حرفه ای باشید و پاسخ این سوال را ندانید یک امتیاز خیلی خوب و باصطلاح یک چراغ را از دست داده اید. البته شاید بازهم بیشتر فعالان مالی در این خصوص مقصر نباشند و در محدوده نوار قرمز رنگ قرار گرفته باشند.منظور از محدوده قرمز رنگ عدم اجازه داشتن حسابداران ابه انجام مهمترین کارها همانند نحوه تحریر دفاتر قانونی است که معمولا از طرف مدیران مالی اعمال می شود. نکته مهم همین جا مطرح می شود که اگر تا آخر عمر کاری این فرصت و اجازه صادر نشود شما خودتان اقدامی نمی کنید؟ حداقل کار ممکن آموزش و یادگیری است پس کوتاهی نکنید و توجیه نداشته باشید. اگر میخواهید دفتر نویسی را حرفه خود کنید حتماً دستورالعمل انتهای این پست را اجرا کنید.

این مطلب را هم بخوانید:  5 حرکت مهم برای گرم شدن قبل از عملیات حسابداری

خیلی مختصر شما را می خواهم با ۳ گام مهم تحریر دفاتر قانونی آشنا کنم

گام اول : اقدامات مهم قبل از تحریر دفاتر قانونی

در اولین گام شما باید با تکنیکهای فوق آشنا باشید : نحوه تعدیلات سنواتی، محاسبات ثبتی سود و زیان در سند بستن حسابهای موقت، نحوه استخراج سود انباشته سال جاری و انتقال به سود انباشته مندرج در ترازنامه همراه با ثبت صحیح طرف بدهکار و بستانکار، تسلط کامل بر مانده گیری حسابها طبق طبقه بندی استاندارد تمامی حسابها، تسلط کامل برایجاد ذخایر کوتاه مدت و بلندمدت مانند ذخیره مالیات عملکرد و ارزش افزوده،محاسبات و صدور سند حسابداری مربوط به عیدی و سنوات در پایان سال ، استعلام طرف حسابهای بدهکار و بستانکار و اخذ تاییدیه جهت تطابق.

گام دوم : اقدامات حین تحریر دفاتر قانونی

مهمترین کار شما در این گام،ثبت کلیه رویدادها طبق گزارشات سیستم است. شما قبلا در مهلت مقرر دفاتر را دریافت کرده اید و در هر هفته با حوصله و دقت شروع به تحریر دفاتر می کنید. حالا با چندین بار مطالعه ایین نامه به همراه تمرین در دفتر چرک نویس و پیاده سازی کامل گام در مرحله اول باید  مهمترین صورتهای مالی را هم طبق استانداردهای حسابداری بدست اورید.در این مرحله گام آخر انتخاب خودکار مناسب است که پیشنهاد می کنیم اگر برای اولین بار است که وارد دنیای تحریر دفاتر می شود به هیچ عنوان از روان نویس و یا خودنویس استفاده نکنید و صرفاً از خودکارهایی که جوهر پس نمی دهند شروع کنید.

گام سوم : اقدامات بعد از تحریر دفاتر قانونی

این مطلب را هم بخوانید:  دانلود رایگان: 5 فیلم ویدئویی آموزش حسابداری

در گام آخر هم باید با برنامه ریزی روکش اسناد حسابداری قطعی شده را با ضمائم و پیوست کنترل کنید تا آماده مرتب سازی فیزیکی در زونکن های شماره دار شوند. همچنین قبل از ابلاغ کارشناس مالیاتی خود می توانید گزارشات فوق را کنترل و آماده کنید : تراز کل و معین چهار ستونی، گزارش موجودی انبار، زونکن صورت مغایرت بانکی ماهانه، گزارش بدهکاران ، گزارش بستانکاران به همراه آگهی های قابل توجه هیات مدیره می باشد.

یک اقدام غیر حرفه ای اما مفید ….

اولین سالی که میخواستم دفاتر مالی یک شرکت خصوصی رو تحریر کنم خیلی استرس داشتم چون دیده بودم چقدر راحت دفاترو به دلایل خیلی الکی توسط دارایی رد میشه.برای این کار چندین پیشنهاد وجود داشت   با مدادنوشتن یا در چک نویس نوشتن و یا….

اما بهترین چیزی که بهم پیشنهاد شد این بود که شرکتهایی که  مطمئن به علی الراس شدنشون بودم  استفاده کنم. بنابرین ۲ تا شرکت پیدا کردم که فهمیدم دفاترشون به دلیل عدم  رعایت ترتیب تاریخ و عدد علی الراس میشه بنابراین دفاترشونو قبول کردم و شروع به نوشتن کردم تا بدون چک نویس کردن و به صورت کاملا واقعی بنویسم. و این باعث شد که از اون به بعد بدون هیچ استرسی برای نوشتن دفاتر قانونی  اقدام کنم .

 

دستورالعمل ساده

یکی از تمرینات فصل ۲ در کتاب اصول حسابداری را انتخاب کنید و ابتدا صورتهای مالی را در مدل خیلی ساده اماده کنید حالا باید یک دفتر چرک نویس روزنامه کل هم تهیه کنید و طبق مراحل ۱ و ۲ که در پست اشاره شد دفاتر را تحریر کنید.اگر در اجرای دستورالعمل و رعایت ۲ گام اول با مشکل و ضعف مواجه هستید می توانید ویدئو زیر را هم مشاهده کنید.

این مطلب را هم بخوانید:  راحترین حالت برای شناخت ماهیت حسابها!!!!

ویدئو آموزش قدم به قدم نحوه تحریر دفاتر قانونی 

 

امیدوارم در تمامی مراحل حرفه ای شدن موفق باشید – میثم حاجی محمدی

26 دیدگاه ها

  • سلام به شما کاربر عزیز ضمن سپاس از شما برای دریافت بسته کامل تحریر دفاتر با تلفن ۰۳۱۳۶۶۲۸۲۱۸ داخلی ۲ تماس حاصل نمایید. موفق و پیروز باشید.

 1. سلام بر دوست عزیز جناب حاجی محمدی…
  افتخار دارم سایت زیبا و پربار شما را با ذوق و شوق مرور می کنم…
  کارتان عالیست… و ماندگار…

 2. با سلام
  میخواستم راجع به دفاتر قانونی و ارایه اظهارنامه مالیاتی راهنمایییم کنید من توی یه شرکت مشغول شدم باید این کارا را انجام بدم اما چیزی نمیدونم

 3. آقای حاجی محمدی
  یه سوالی داشتم شرکتی علی الراس بشه بهتره ویاکلیه اطلاعات مالی شو ارائه کنه بهتره ؟چون من هرچی اظهارنامه که تکمیل کرده ام دیدم که مالیات علی الراس کمترازمالیات واقعی شده

  • سلام آقای باقری
   شاید تو همون مقطع و سال به صرفه باشه ولی موجب بدنامی می شود . به این معنی که اداره دارایی در دوره های بعدی هم اهمیتی به مستندات شما نمی دهد و مجدد شما را علی الراس می کند چون افتتاحیه شما مشکل دار بوده و اصلاحیه نخورده است . حال اینکه اگر شما درآمد کمتری داشته باشید باید طبق ضرایب و علی الراس شدن مالیات بیشتری بپردازید.

 4. سلام
  شرمنده بازم مزاحمتون شدم
  من یک گزارش حسابرسی یک شرکت البته برای ۳ یا ۴ سال قبل می خوام.
  من هرچی توی سایت ها میگردم پیدا نمی کنم برای پروژه درسیم میخوام
  اگه لطفی کنید یه سایتی یا خودتون برام بفرستید خیلی ممنون میشم

  • سلام کاربر گرامی
   خواهش میکنم ، می توانید با مراجعه حضوری به موسسات حسابرسی درخواست گزارشات بدون سربرگ را بدهید .

  • سلام به شما
   شما باید فاکتور مورد تایید سازمان امور مالیاتی و سازمان مالیات بر ارزش افزوده و طبق نمونه بکار ببرید که محتویات آن شامل مشخصات کامل خریدار و فروشنده و ستونهای تعریف شده می باشد . از مهمترین آنها می توان به کد ملی و یا شماره اقتصادی ،کد پستی ، آدرس ، شماره ثبت برای شخص حقوقی ، تاریخ ، و ترتیب شماره سریال فاکتور ها و عدم خط خوردگی و تراشیدگی ، اشاره کرد .

  • ببینید شما طبق قانون موظف به ارائه دفاتر قانونی و ارائه اظهارنامه می باشید چه از همین الان شروع به فعالیت کرده اید و چه یکسال باشد و چه چند سال ، تمامی تکالیف قانونی را موظفید اجرا کنید.

 5. سلام
  من دانشجوی ترم ۳ حسابداریم شما میگید شرکتهایی که به علی الراس شدنشون مطمئن بودید رفتید من حتی یک شرکت هم پیدا نمی کنم
  یه سوالم دارم اگه دفاترمونو پلمپ نکرده باشیم در اردیبهشت ماهم باشیم غیر از علی الراس دیگه چکاری میتونیم انجام بدیم که رد نشه؟

 6. سلام .من دانشجوی ترم آخرحسابداری مالی هستم .نرم افزارهای رافع وهلو روبلد. اکسل هم تا حدفرمول نویسی تاحدودی بلدم. خیلی دوست دارم توی یه شرکت درست وحسابی کارکنم تا کسب تجربه کنم.هرچند چندوقتی توی یه کارگاه تولیدی کارحسابداری کردم که البته بانرم افزار هلو بوده ودفترنویسی. وتوی یه دفترپخش که فقط فاکتورمیزدم.ولی دوست دارم یه جای حسابی کارکنم وپیش یه حسابدارقوی تاکسب تجربه کنم. ولی متاسفانه هرچی میگردم جایی نیست که برم.یا بیشترشرکتها حسابدارقوی با سابقه میخوان و… حتی برای کمک حسابداری هم اقدام کردم ولی بازنشد.ولی ناگفته نماند یکم ترس دارم که جای بعنوان حسابدار مشغول بکاربشم چون احساس میکنم اونقدر قوی نیستم که بتونم همه کارها رو جم%<0:۱#کنم.ازدوستانی که راهنمایی یا تجربه ای مثل من داشتن وموفق شدن لطفا راهنمایی کنند. ممنون میشم که باید چکارباید کرد.

  • سلام آرش عزیز
   پیشنهاد می کنم روی نکات زیر کارکن ، انشاء الله موفق می شوی :
   ۱. اعتماد به نفس خودتو بالا ببر ، چه جوری ؟ اول با توکل بخدا و بعدش ۱۲۰ قانون موفقیت برایان تریسی را خوب مرور کن ، کتابهای در این زمینه زیاده .
   ۲. کار حسابی ، تجربه حسابی و رزومه حسابی میخاد ، که اگه بخای میتونی بخوبی بهش دست پیدا کنی ، تا فرصت داری LEVEL های خودتو تقویت کن مثل شرکت در دوره های آموزشی معتبر که گواهینامه معتبر صادر میکنن.
   ۳. در حال حاضر می تونی در کنار کاری که داری در دوره های کارورزی که توسط موسسات حسابرسی برگزار میشه شرکت کنی ، هم تجربه جمع می کنی و هم با حرفه ای ها همکاری میکنی .
   ۴. دست کم ا الی ۲ سال باید برای این کارها زمان بذاری بعدش کمتر میتونی وقتتو دنبال شرکتهایی که حسابدار قوی میخان تلف کنی و یک رزومه خیلی خوبی برای خودت جمع آوری کردی .
   ۵. حتماً مصاحبه اختصاصی با دکتر دارابی را در بخش مصاحبه تخصصی همین وبسایت مطالعه کن .
   موفق و سربلند باشید.

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here