در کار حسابداری مواد اپراتور زا استعمال نکنید!

4
1616

میثم حاجی محمدی کارشناس مالی و مالیاتی هستم . در همین ابتدا عرض کنم در این نوشته قصد سرکوب کردن اپراتورها را ندارم و هر شغلی در جایگاه خودش دارای احترام است. قصد من مقایسه این شغل شریف با مکانیزم اجرایی شغل حسابداری است. شغل حسابداری برای برخی از کاربران عادی پیش می رود و این عادی شدن هم باعث خطر ساز بودن محور کاری و هم تحلیل رفتن انرژی حسابداران به لحاظ ماهیت شغلی می شود.

اپراتوری صرفاً منشی گری نیست . در حسابداری اصطلاحی است که در مورد انجام کار یکنواخت و به دنبال آن دور شدن از فضای تخصصی به کار برده می شود. امروز در مورد یک مقایسه تخصصی شغلی، توضیحاتی ارائه می کنم  .این مقایسه شاید برای بعضی ها خوشحال کننده و برای بعضی ها هم ناراحت کننده باشد. ما دراین قسمت قصد ناراحتی و شادکردن نداریم . فقط قصد ما شفاف سازی و روشن تر شدن موضوع است . موضوعی که شاید خیلی از دوستان با آن برخورد داشته باشند.

شاید اکثر  شما کاربران با این موضوع برخورد کرده باشید که یکی از دوستان شما حسابدار یک شرکت پخش است و حقوق نسبتا” بالایی دریافت می کند ، جالب اینکه دوست عزیز ما قبلا” تخصص حسابداری نداشته و توانسته با شرکت در دوره های تخصصی حسابداری در بخش حسابداری این شرکت مشغول به کارشود.

بد نیست چند مدل دسته بندی اشتغال در رشته حسابداری را بدانید و با ویژگیهای آن آشنا شوید :

 • افرادی که تحصیلات رشته حسابداری ندارند و فقط در دوره های آموزشگاههای حسابداری شرکت کرده اند.
 • افرادی که تحصیلات رشته حسابداری را در یکی از مقاطع هنرستان ، کاردانی یا کارشناسی گذرانده اند ولی دوره عملی را پشت سر نگذاشته اند.
 • افرادی که بعد از پشت سر گذاشتن دوره های تحصیلی در دوره های کارورزی شرکت کرده اند .
این مطلب را هم بخوانید:  دانلود رایگان فیلم نحوه جستجو در سامانه مالیاتی

 

سال ۹۹ یک سال پر درآمد برای حسابدارهاست! اگر بخواهید سهمتون رو از این بازار بدست می آورید ؛ ویدئو رو ببینید:

توجه داشته باشید که فرصت شغلی برای هر ۳ دسته یکسان است .حتی  ممکن است دسته اول در شغل حسابداری مناسبتری نسبت به دو گروه بعدی قرار گرفته باشند.اگر فرصت های اشتغال را کنار بگذاریم از دید من گروه سوم در اجرای عملیات امتیاز بیشتری نسبت به بقیه دارند. دسته اول همان دوستانی هستند که پس از دوره فشرده آموزشی کار با نرم افزار همان شرکت را یاد می گیرند و بخوبی کارخودشان را انجام می دهند . اسم شغلی اینگونه افراد حسابدار اپراتوری است . به این معنی که کارکردن حسابداری در فضای محدود فقط با سیستم نرم افزار همان شرکت . به نظر من اپراتورها هم می توانند حسابدار توانمندی شوند ولی نه به صورت استاندارد و حرفه ای .

یک اپراتور هیچگاه در ابتدای شروع  به کارخود کدینگ حسابها را طبق استانداردهای حسابداری تعریف کرده و ثبت نماید. در حال حاضر بسیاری از نرم افزار ها دارای کدینگ تعریف شده توسط شرکت سازنده بوده و بنا به نیاز همان شرکت تنظیم شده است . یک اپراتور در صورتی می تواند یک حسابدار حرفه ای باشد که حداقل استانداردها حسابداری را بداند ، با کتاب قانون مالیاتهای مستقیم  آشنایی داشته باشد و نحوه تحریر دفاتر پلمپ را بلد باشد.

در مورد دسته دوم هم مشکل واضح و مشخص است . صرف خواندن و گذراندن دروس حسابداری نمی تواند شما را در اجرای کار حسابداری یاری دهد ، زیرا کاربرد خیلی از مطالب در اجرا متفاوت از تئوری همان مطالب است .

بهترین پیشنهاد پرشین حساب برای همه علاقمندان به اشتغال در رشته حسابداری شامل چند نکته ظریف و مهم است . اول اینکه سعی کنید برای اشتغال رشته حسابداری را برای تحصیل خود انتخاب کنید ، اگر فرصت ندارید و یا اینکه دیر متوجه شده اید سعی کنید دوره های آموزشی سازمان فنی و حرفه ای را انتخاب کنید . البته کاربعضی از  آموزشگاه های خصوصی هم قابل قبول است . دوم اینکه حتما” در دوره های کارورزی شرکت کنید . در حال حاضر موسسات معتبری که تعداد آنها بسیار زیاد است ، کارآموز جذب می کنند و دور های کاربردی خوبی را برای مشتریان خود ارائه می کنند . در این دوره ها دانشجویان و علاقمندان یادگیری در زمینه ثبت اسناد ، گزارشات ، دفاتر ، اظهارنامه و …. را کسب می کنند .

این مطلب را هم بخوانید:  دانلود رایگان: فایل بندی(فایل صوتی)

امید است همه افرادی که علاقمند به دنیای حسابداری هستند بتوانند یک نیروی مفید و مثمر ثمر برای واحد خود شوند .

موفق و پاینده باشید.

 

4 دیدگاه ها

 1. با عرض سلام من دانشجوی کاردانی به کارشناسی حسابداری هستم.با آنکه نمرات تخصصیم خیلی خوبه ولی متاسفانه نمیدونم برای حسابدار بودن در یک شرکت چگونه باید شروع کرد و چگونه کارها را انجام داد.ممنون میشم اگر مرا راهنمائی کنید.

  • سلام کاربر محترم
   نمرات خوب شما نشان دهنده اینه که دروس را خیلی خوب یاد گرفته اید و این یک امتیازه ، اولین قدم بعد از مطالعه عمقی دروس ، کارآموزی است . شما برای تبحر در اجرا شغل حسابداری باید حداقل یک سال کارآموز باشید البته در یک شرکت و یا موسسه حرفه ای که بتوانید طبق اصول استاندارد، آموزش لازم را ببینید .
   کتاب استانداردهای حسابداری ، کتاب قانون مالیاتهای مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده را خیلی خوب مطالعه کنید و اجرای قوانین مالیاتی را هم بدانید .
   انشاءالله بعد از یکسال تمرکز ، می توانید یک حسابدار کار بلد شوید .

ارسال نظر و سوال

دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here